Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 16 to 30 of 46

Thread: Алфа 156 трудно загрява

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Аз лично за да вкарам мотора в обороти (разбирайте над 2000-2500) чакам да чукне чертата за 80 градуса и чак тогава се раздавам на газта, дори и да е работила 10 минути на място преди това. Вероятно всеки има различен стил на каране и различни разбирания за полезно и вредно и не отричам, че може би на моменти предприемам излишни мерки за сигурност, но пък от тях глава не боли.
    Не са излишни, а правилни.
    156 2.4JTD 136+ PS

  2. #17

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Аз лично за да вкарам мотора в обороти (разбирайте над 2000-2500) чакам да чукне чертата за 80 градуса и чак тогава се раздавам на газта, дори и да е работила 10 минути на място преди това. Вероятно всеки има различен стил на каране и различни разбирания за полезно и вредно и не отричам, че може би на моменти предприемам излишни мерки за сигурност, но пък от тях глава не боли.
    До 2500 е нормално. Ненормално е под 1500

  3. #18
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  4. #19
    Самолетни билети от wizza miraco's Avatar
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Пловдив
    Posts
    265

    Default

    Аз не зная дали ми е затапен ЕГР...като свържа Алфата с компа ми дава на ЕГР 1% и каквото и да правя не мърда.
    Може и да е затапен или да е тотално запушен.
    Днес ще пална колата и ще я оставя да загрее до 70-80 градуса и ще видя дали горният маркуч към радиатора е топъл.
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 jtd, 140 hp '02
    EX...Fiat Tempra 1.6

  5. #20
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    Имайте предвид, че когато е затапен егр-а, топлообменикът му си играе ролята на чист охладител и от там също има известна загуба на топлина.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    74

    Default

    И поради каква причина е препоръката да не се кара на 'високи' обороти при двигател, недостигнал 90 градуса ?

    Под 1900 като няма никои как да върви, нали ако се поддържат само ниски обороти не е хубаво за маховик, турбото се задръства и т.н.

    То излиза, че няма угодия на тези дизели...
    156 Sportwagon 1.9JTD

  7. #22
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    И как според теб ще се задръсти турбото от 5-10 км каране на малко по-ниски обороти? А това за маховика съм го чувал и преди, само че не виждам никаква логика.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  8. #23
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    74

    Default

    Тогава каква е логиката при ниските температури да не се кара нормално ?

    И попитах сериозен въпрос, не е нужно на въпрос да се отговоря с въпрос като ощипани госпожици
    156 Sportwagon 1.9JTD

  9. #24
    Болен алфист DerMeister's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    София
    Age
    38
    Posts
    1,180

    Default

    Най-общо и тъпо казано - преди достигане на работна температура, компонентите на един двигател не работят оптимално, което води до по-голямо износване и до по-голям риск от повреда. Става въпрос за триене, мазане, допуски и т.н.
    Алфа Ромео 146 1.6TS 1999
    Mazda 6 2.3 2005

  10. #25

    Default

    Quote Originally Posted by firedragon View Post
    Имайте предвид, че когато е затапен егр-а, топлообменикът му си играе ролята на чист охладител и от там също има известна загуба на топлина.
    Как играе роля на охладител?

    ---------- Post added at 13:42 ---------- Previous post was at 13:41 ----------

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.
    ЕГР-ът започва да работи при 70 градуса. До тогава все едно, че е затапен

    ---------- Post added at 13:43 ---------- Previous post was at 13:42 ----------

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    И как според теб ще се задръсти турбото от 5-10 км каране на малко по-ниски обороти? А това за маховика съм го чувал и преди, само че не виждам никаква логика.
    Турбото - не, но решетката на кюмбето може

    При каране на много ниски обороти се получава притрисане, което се поема и от маховика

  11. #26
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Quote Originally Posted by potrebitel22 View Post
    Тогава каква е логиката при ниските температури да не се кара нормално ?
    При такива въпроси няма как да не ти отговоря с въпрос. Като например сега ми се ще да те попитам какво ненормално виждаш в това да сменяш предавки между 2000 и 2500 оборота, или ти винаги натискаш газта до долу...

    Аз не ви казвам как да си карате колите, карайте ги както си знаете. Давам само един пример от моята скромна практика: преди години една от служебните коли се озова в сервиза със сцепен блок. Тая кола виждаше нон-стоп форсиране и редовно влизаше в обороти, абе с две думи караше се само идиотски и само от идиоти. Версията на всички майстори, до които се допитахме за мнение бяха, че се е получило именно вследствие на подобен тип каране. Аз лично не съм достатъчно компетентен да потвърдя или отвхръля тая вероятност, затова нека по-опитните и разбиращите да си кажат и те мненията по въпроса.

    Но за всеки случай едно е сигурно - това за маслото, което колегата по-горе каза е вярно и само заради него не бих тръгнал да правя глупости с колата си, докато все още загрява.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  12. #27
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    [QUOTE=Alex_26;1510572]Как играе роля на охладител?[COLOR="Silver"]

    Този топлообменник,който е под термостата, когато е затапен егр-а не се загрява от преминаващите газове, но за сметка на това през него продължава да циркулира антифриз от системата. За лятото донякъде е добре, защото ще охлажда допълнително двигателя, но за зимата е нежелан ефект.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  13. #28

    Default

    [QUOTE=firedragon;1510594]
    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Как играе роля на охладител?[COLOR="Silver"]

    Този топлообменник,който е под термостата, когато е затапен егр-а не се загрява от преминаващите газове, но за сметка на това през него продължава да циркулира антифриз от системата. За лятото донякъде е добре, защото ще охлажда допълнително двигателя, но за зимата е нежелан ефект.
    Е как ще охлажда не ми е ясно?

  14. #29
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    Е то под 1500 оборота колата вече "хълца" и иска да гасне. Докато не загрее мотора си я карам между 1800 и 2200, не повече от това. И с това си каране наистина доста бавно загрява двигателя, особено сега на тези минуси навън. Но аз имам затапен ЕГР и вероятно това е причината. Твърде възможно е и автора да е така, но той май пък спря да следи темата си.
    Е то под 1500 оборота от 3-та предавка нагоре все ще "хълца"
    Иначе точно това са оборотите докато загрее 1800-2200
    Аз винаги изчаквам 10-15 мин. преди да потегля,а тук повече от -7 градуса не е падала температурата !След 5 мин. пускам парното, има топло малко но и стрелката на температурата не помръдва по дълго време от долно положение което е 50 градуса
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2016
    Posts
    74

    Default

    Quote Originally Posted by sollider View Post
    При такива въпроси няма как да не ти отговоря с въпрос. Като например сега ми се ще да те попитам какво ненормално виждаш в това да сменяш предавки между 2000 и 2500 оборота, или ти винаги натискаш газта до долу...
    За мен това са горе-долу оборотите, които така или иначе карам. Затова попитах за 'високите', защото не виждам как може да се кара адекватно под 2000, макар че и това съм правил.
    156 Sportwagon 1.9JTD

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •