Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 163

Thread: Система Q4 при Алфа Кросвагон

  1. #16

    Default

    Quote Originally Posted by ray4o View Post
    Здравейте.
    Само да допълня по темата.
    Когато си по инерция на нулева скорост нямаш 4х4.
    Ако влезнеш така в завой си като най-обикновена лагерна количка - разчиташ само на сцепление от гумите.
    Поздрави, Райчо.
    Но имаш VDC. И в завой не е желателно да влизаш по инерция на скорост

  2. #17
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    67

    Default

    Здравейте колеги,
    предлагам да доразнищим системата 4х4 на Кросвагона
    Явно караме коли на които не им знаем възможностите. Имам предвид, че при различните марки системите работят различно. Надявам се сте изгледали клипа където слагат различни коли на две и три ролки и че някои не могат да слязат и от две ролки, други не могат да слязат от три. В клипа с презентацията на Алфата има ситуация при която я качват на две снежни бабуни и тя си слиза без проблем, което е имитация на две ролки по диагонал. Ако някои има идея къде може да се направят някакви тестове на 4х4 системата можем да се съберем да си пробваме Вагоните.

  3. #18
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Gabrovo
    Age
    50
    Posts
    68

    Default

    Здравейте, колеги с Q4-ки най накрая да се пише и за този модел в форума .За тестовете може да се включа с удоволствие.Поздрави.

  4. #19
    Хидравлик M.Gruev's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Казанлък
    Posts
    400

    Default

    Вагона е малко вероятно да слезе от 2 ролки, а от 3 със сигурност няма да може.
    Alfa Romeo 164 3.0 V6, Alfa Romeo Alfetta GT 2.0
    Citroen С6 2.7 V6 HDI, Citroen C-Crosser 2.2 HDI, Citroen CX 2.5 GTI TURBO
    Peugeot 405 1.9 Mi16 4x4

  5. #20
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Goro_Q4 View Post
    Здравейте колеги,
    От месец си взех Кросвагон Q4 и едвам дочаках големия сняг, за да видя как ще се държи системата 4 х4. Очарован съм ! По бял утъпкан сняг при нормално каране, колата е като трамвай-не помръдва на завоите. Явно ми е разрешавала да карам по-бързо от "нормалното" на другите, защото непрекъснато настигах и изпреварвах - ходих по завоите към Бистрица, Железница, Ярема. Завирах се в дълбок сняг, изкачвах снежни стръмни улички - излиза навсякъде. Винаги тръгва, независимо дали съм на лед, сняг, кал и на наклон В тази връзка имам въпрос, как точно работи системата 4 х4 на тази кола, защото имам чувството, че по-добра от сумати други прехвалени системи - например на Ауди и дори на Субару. Вижте този клип, как тестват различните системи 4х4 на ролки и ако някой знае как би се държал Кросвагона на такъв тест моля да ми пише https://www.youtube.com/watch?v=VzGSOxR9ZJE
    Едната е със включен VDC , а другата с изкючен само от бутона .
    https://www.facebook.com/haljscho/vi...5951935484570/
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  6. #21
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    67

    Default

    Според мен Вагона ще слезе при всички варианти на 2 ролки защото тракшън контрола ще блокира чрез спирачката колелата на ролките/буксуващите/ и ще се задвижат другите колела, които са "твърдо". Това разбира се е чисто теоретично.
    Не мога да преценя обаче, когато е на три ролки какво ще се случи. Предлагам да поумуваме заедно, защото май в Б-я няма къде да намерим ролки като в клипа - Ако на ролки са примерно двете предни и едно задно колело, тогава тракшън конрола ще блокира трите колела на ролки и понеже двата моста са зацепени механично чрез торсена, колата ще заглъхне и няма да може да тръгне. При изключване на копчето ASR, тогава колелата на предния мост ще се въртят свобно, а също и задното колело на ролката. Колелото на твърдо не би получило тяга, защото диференциала ще подава тяга към колелото на което му е по-леко - в случая колелото на ролката. Според мен, теоретично Вагонетката няма да може да слезе от три ролки
    P.S.Измислих, как може да "тунингова" Вагонетката да слиза от три ролки - като се преработи ръчната спирачка - да има два лоста, за да може да се дърпа ръчна на всяко колело по отделно. Така с изключен ASR ще можем ръчно да блокираме колелото на ролката и диференциала ще прехвърля тягата към колелото на "твърда" настилка
    Last edited by Goro_Q4; 16-01-2017 at 15:09.

  7. #22

    Default

    А някои пробвал ли е с откачен кардан каква е хавата?
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  8. #23
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    А някои пробвал ли е с откачен кардан каква е хавата?
    Не тръгва
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  9. #24
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Не тръгва
    Може и да тръгне само на предно предаване, обаче торсена ще работи непрекъснато в някакъв краен режим, като при непрекъснато буксуващ заден мост и със сигурност няма да е добре за него и после за джоба - един пич продава втора ръка торсен 1400 лв

  10. #25
    Старши алфист alfista 96's Avatar
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Пловдив, Кичука
    Posts
    569

    Default

    Quote Originally Posted by Goro_Q4 View Post
    Може и да тръгне само на предно предаване, обаче торсена ще работи непрекъснато в някакъв краен режим, като при непрекъснато буксуващ заден мост и със сигурност няма да е добре за него и после за джоба - един пич продава втора ръка торсен 1400 лв
    Добре де как ще може ? Колегата Вовата,сваля кардана за ремонт , с надеждата че докато е свален ще може да си ползва колата.Да амЪ не .Колата не ПОМРЪДВА колкото и газ да дава .
    Alfa Romeo 156 2.4JTD , 156 SW 2.4 JTD ,156 SW 1.9 JTD , 156 SW 1.9 JTD Q4 ,147 1.9 JTD

  11. #26
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Добре де как ще може ? Колегата Вовата,сваля кардана за ремонт , с надеждата че докато е свален ще може да си ползва колата.Да амЪ не .Колата не ПОМРЪДВА колкото и газ да дава .
    Щом е пробвано приемам, че няма да тръгне. Ще трябва да си го обясня защо.

  12. #27
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Goro_Q4 View Post
    Щом е пробвано приемам, че няма да тръгне. Ще трябва да си го обясня защо.
    Поради същата причина поради която не може да тръгне и кола с единично предаване и вдигнато колело във въздуха.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by alfista 96 View Post
    Добре де как ще може ? Колегата Вовата,сваля кардана за ремонт , с надеждата че докато е свален ще може да си ползва колата.Да амЪ не .Колата не ПОМРЪДВА колкото и газ да дава .
    Хахах, и аз съм го ял така Сваляме кардана и да я изкараме, изкарахме я ма на бутане.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  14. #29
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Това е така, защото при торсен диференциал, то от едната му страна трябва да има малко съпротивление, за да може да заключи. Ако от едната страна няма съпротивление, то той се върти като отворен диференциал. Ама е хубав, защото заключването е чисто механично и няма почти какво да се счупи. И за това по принцип другите типове диференциали са по-хубави - да кажем виско, или ел. управляеми такива, защото заключват на база логика, а не на чиста механика. Ама пък правят повече проблеми.
    И колегата се е надъхал, че колата му върви като снегорин и анатемосва другите видове задвижвания нищо, че другите могат да заключат диференциала дори без никаква разлика между двете оси, предварително. И това сигурно ги прави по-скапани от гледна точка на тракшън.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  15. #30
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    67

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Това е така, защото при торсен диференциал, то от едната му страна трябва да има малко съпротивление, за да може да заключи. Ако от едната страна няма съпротивление, то той се върти като отворен диференциал. Ама е хубав, защото заключването е чисто механично и няма почти какво да се счупи. И за това по принцип другите типове диференциали са по-хубави - да кажем виско, или ел. управляеми такива, защото заключват на база логика, а не на чиста механика. Ама пък правят повече проблеми.
    И колегата се е надъхал, че колата му върви като снегорин и анатемосва другите видове задвижвания нищо, че другите могат да заключат диференциала дори без никаква разлика между двете оси, предварително. И това сигурно ги прави по-скапани от гледна точка на тракшън.
    Здрасти ВО,
    Изгледах сума ти клипове на кросоовъри завряни по кални пътища и там се вижда как на някои системата 4х4 хич не работи прекрасно. За пръв път карам кола 4х4 и с предишните коли съм ял дебелия при затъвания в яка кал, почти във всички случай на риболов, когато си тръгваме на стъмване - бутали сме се до изнемогване, сечене и подлагане на клони и камъни, стелки и тем подобни дърпали са ме джипове, камиони, трактори - мога цяла книга да напиша. Тази кола я взех за да няма повече екшъни от този сорт и искам да й науча възможностите преди да я завра у тиняците.
    Между другото колеги дайте съвет откъде да й намеря теглич, че го няма в багажника. По принцип трябва ми не за мен... а за да мога да дърпам закъсали колеги.
    Също така дайте инфо какво се случва на валците за преглед на спирачките при техн. преглед. Четох някъде, че системи като нашата, при които двата моста са перманетно зацепени, трябвало да се проверяват на стендове с четири валяка, за да завъртят и двата моста едновременно.

Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •