Results 1 to 13 of 13

Thread: Alfa147, VDC блокира колело?

  1. #1

    Default Alfa147, VDC блокира колело?

    Здравейте,

    Миналата седмица на два пъти при ниска скорост (нормално движение и при спиране) ми блокира дясното предно колело. Първият път бях на любимите хлъзгави и вълнисти павета и не осъзнах точно какво се е случило (не ми изкара грешка), но при втория, на сух асвалт, ми изпищя за грешка на VDC системата, блокира колелото и ясно се усети.

    В близките 1-2 седмици нямам кога да се занимавам с диагностики, ще поседи на паркинга, затова реших да попитам междувременно дали някой се е сблъсквал с такова нещо? Насоки към кои сензори/датчици да се проследят освен този за напречно ускорение?

    Като се прибрах, вързах диагностичен кабел за няколко минути да погледна какво е изкарало, това ми показа Multiscan-a:

    Стационарно положение:
    Battery: 12V
    Steering angle: 0 deg
    Yaw: 0.275 до 0.517 deg/sec.
    Lateral acceleration: 0.576m/sec2

    Code:
    C1360 – Yaw sensor

  2. #2

    Default

    Тоя сензор се намира под централната конзола на парното. Махаш страничните кори. Ще видиш централата на Airbag-а и до него някъде е YAW сензора. Виж тук, снимал съм го къде се намира. #28 мнение на 2-ра страница. Откачи го, почисти хубаво буксите и напръскай с контактен спрей. Ако не се оправи може да има проблем с ъгъла на волана. Ако е правено нещо по него скоро. При мен се оправи като почистих и напръсках буксите на YAW сензора. Но не ми бяха блокирвали колелата, а само грешката беше изкочила.
    Last edited by zombiran; 15-02-2017 at 11:15.

  3. #3

    Default

    Някакъв съвет при махането на корите, да не счупя някоя щипка?

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Cvetomir Stoyanov View Post
    Някакъв съвет при махането на корите, да не счупя някоя щипка?
    Ами на късмет е работата . Ако не е изгоряла много пластмасата ще излезе без да се чупят, ако се счупят , с моментно лепило и напред .

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by zombiran View Post
    Тоя сензор се намира под централната конзола на парното. Махаш страничните кори. Ще видиш централата на абс-а и до него някъде е YAW сензора. Виж тук, снимал съм го къде се намира. #28 мнение на 2-ра страница. Откачи го, почисти хубаво буксите и напръскай с контактен спрей. Ако не се оправи може да има проблем с ъгъла на волана. Ако е правено нещо по него скоро. При мен се оправи като почистих и напръсках буксите на YAW сензора. Но не ми бяха блокирвали колелата, а само грешката беше изкочила.
    Централата на АБС е в двигателния отсег

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Централата на АБС е в двигателния отсег
    Да, извинявам се, на Airbag-a имах предвид. Благодаря за поправката.
    Last edited by zombiran; 15-02-2017 at 11:16.

  7. #7

    Default

    Може би има куплунгов проблем. Аз бих започнал от там

  8. #8

    Default

    Отвориха ми се 20тина минути днес и го свалих, почистих и пръснах контактен спрей.

    Стойностите които ми показва в спряло положение са същите.

    Нормално ли е да варира постоянно между 0, 0.2 и 0.5 yaw или задължително трябва да е на нула? Също така lateral acceleration да стои на 0.5?
    Last edited by Cvetomir Stoyanov; 15-02-2017 at 18:06.

  9. #9
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Хмм, ако логически погледнем, след като колата е в покой, то стойността му трябва да е 0. Интересното е че бие спирачка на някое колело, а абс също дава информация за скоростта на въртене на същото колело.

    Пс Нещо което ми идва на ум, обърни внимание на буксата на абс централата (да няма някаквяи окисления по пиносете), както и на кабелите и които идват от купето до буксата. Веднъж ми се случи да намеря там прекъснал кабел на единия от датчиците. Не казвам че това ще е проблема, но хвърли едно око. Относно конкретната грешка, можеш да пробваш с друг сензор, най-лесния вариант.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  10. #10

    Default

    Спряло положение, изправен волан:
    Steering angle: 0 deg
    Yaw: 0.275 до 0.517 deg/sec.
    Lateral acceleration: 0.576m/sec2

    Движение направо, 40km/h:
    Steering angle: 0 deg
    Yaw: 0, 0.2, 0.5 до 1
    Lateral acceleration: 0.78 до 0.96 m/sec2

    Десен завой:
    Steering angle: 160 deg
    Yaw: -22 deg/sec.
    Lateral acceleration: 1.52m/sec2

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Хмм, ако логически погледнем, след като колата е в покой, то стойността му трябва да е 0. Интересното е че бие спирачка на някое колело, а абс също дава информация за скоростта на въртене на същото колело.

    Пс Нещо което ми идва на ум, обърни внимание на буксата на абс централата (да няма някаквяи окисления по пиносете), както и на кабелите и които идват от купето до буксата. Веднъж ми се случи да намеря там прекъснал кабел на единия от датчиците. Не казвам че това ще е проблема, но хвърли едно око. Относно конкретната грешка, можеш да пробваш с друг сензор, най-лесния вариант.
    Има една друга букса в купето до вентилатора. Аз с нея брах проблеми

    ---------- Post added at 10:14 ---------- Previous post was at 10:13 ----------

    Quote Originally Posted by Cvetomir Stoyanov View Post
    Спряло положение, изправен волан:
    Steering angle: 0 deg
    Yaw: 0.275 до 0.517 deg/sec.
    Lateral acceleration: 0.576m/sec2

    Движение направо, 40km/h:
    Steering angle: 0 deg
    Yaw: 0, 0.2, 0.5 до 1
    Lateral acceleration: 0.78 до 0.96 m/sec2

    Десен завой:
    Steering angle: 160 deg
    Yaw: -22 deg/sec.
    Lateral acceleration: 1.52m/sec2
    това в покой не ми харесва, но може да е от кофти връзка

  12. #12

    Default

    Някой с кабел ако има 2-3 минути да провери какви са му стойностите спрял?

  13. #13

    Default

    Утре, ако ми остани време, че ще събирам много багаж, ще проверя и ще ти пиша.

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •