Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 76

Thread: Здравейте колеги,имам въпрос относно Алфа 159 1.8 mpi

  1. #16
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Аз също съм с такъв мотор.За над 30к км сменям само масло.Също не забелязвам да го гори,може бо до около 0.5л на 10 000км.Тракането от вариаторите на празен ход и при палене се реши при мен с масло 10в60.Средн разход на газ около 9/100,на дълго ми е падала на 7.5/100 газ.Мудна е при набиране,но си върви до 220 по километраж стабилно.Досега не съм пипал ходова част,но скоро се появи скърцане от горен носач.Като екстри има мултиволан,климатроника явно също е екстра,защото видях такава с ръчен климатик.Имам и заден парктроник.Като цяло най-евтиния начин да караш 159.Кутията си е опел,с всички плюсове и минуси.Взех я на 141 000км от първи собственик.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  2. #17
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    Аз също съм с такъв мотор.За над 30к км сменям само масло.Също не забелязвам да го гори,може бо до около 0.5л на 10 000км.Тракането от вариаторите на празен ход и при палене се реши при мен с масло 10в60.Средн разход на газ около 9/100,на дълго ми е падала на 7.5/100 газ.Мудна е при набиране,но си върви до 220 по километраж стабилно.Досега не съм пипал ходова част,но скоро се появи скърцане от горен носач.Като екстри има мултиволан,климатроника явно също е екстра,защото видях такава с ръчен климатик.Имам и заден парктроник.Като цяло най-евтиния начин да караш 159.Кутията си е опел,с всички плюсове и минуси.Взех я на 141 000км от първи собственик.
    Преди да минеш на 10W60 с 5W40 ли я караше и ако да, колко го гореше?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #18
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Първо почнах с 5в40,зимата минах на 0в40.Разхода и при двете е от сорта на 0,5-1л/10 000км.Основно ме дразнеше тракането от вариаторите като загрее и при палене на топъл мотор.Това го отдавам на факта,че тази кола върви с много голяма температура на маслото(а и водата),оттам маслото трябва да е максимално устойчиво на високи температури.Имам приятели дрифтъри,които карат на всичката газ с по-ниска температура на маслото.Сега съм на 4 000км с 10в60,не забелязвам да го е пипнала,а и тракането от вариаторите изчезна на 90%.Зимата ще мина на 5в50,за да улесня студения старт.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Благодаря ти.

    Друго не ми е ясно. Защо 1,8 TS вади 140 или 144 коня а 1,8 mpi с 2 вариатора вади същите, че и по-малко. При това и двата са с еднаква степен на сгъстяване, еднакви максимални обороти и пр. Едва ли е само заради малките свещи. Мисля си, че 1,8 mpi е бая скопен софтуерно.
    Last edited by ecotronic; 18-05-2018 at 11:24.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Вариаторите при 1,8мпи са по скоро за да пренесат въртящият момент в по-широк диапазон от обороти според мен.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Възможно е. И по-скоро в зоната на ниски - средни обороти. Иначе и максималните въртящи моменти са еднакви и за двата мотора (163 Нм/3900 об/мин).


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22

    Default

    Според мен е трябвало преди да минеш на 10w60, след като пробваш масло 5w40 специално направено за употреба при автомобили с двигатели на газ.

    Различните производители предлагат такова специализирано масло 5w40 и то е над средната цена и дори е по-скъпо от това за моят дизел.Ето например RAVENOL VEG SAE 5W-40 и параметрите му в прикачения файл.
    Attached Files Attached Files
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    След тест драйв на дискутираната модификация (1,8 mpi) и аз съм вече в отбора

    Дата на произвоство 9/2007 и дата на първа (единствена) регистрация 2/2008 със 125 К по табло и ECU. Съдейки по общото техническото състояние нищо не сочи, че пробегът не е реален. ГИ BRC. Внесена от Италия.

    Сравнена със 166 - цата ми (155 hp):

    - Леко по-тромава.
    - Скоростите влизат по-приятно
    - Осезаемо по-добро поведение на пътя
    - Нямам усещането да е по-тясна вътре
    - По-тиха
    - Спирачките са малко по-твърди
    - Воланът е по-лек

    Като цяло удоволствието от шофирането в никакъв случай не е по-малко, дори напротив.

    По-малката динамика ще я преживея, тъй като отдавна съм минал възрастта на светофарните гонки

    От всичко, което съм слушал до момента, съм наясно, че може да съм допуснал и грешка, но няма, как да не премина през модела 159
    Last edited by ecotronic; 20-05-2018 at 15:51.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    След тест драйв на дискутираната модификация (1,8 mpi) и аз съм вече в отбора
    Ами честито!
    Със здраве да си я караш
    Покажи малко снимки, да се порадваме и ние.

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Снимки ще постна след като я регистрирам, идната седмица, надявам се.

    За целта се чака да пристигне оригиналът на талона от Италия.

    От автокъщата ми обясниха, че заради зачестили измами (Обявени за откраднати коли от жабарите за да им вземат застраховките) били изменили процедурата. Колата пристига с копие от талона и след като мине през митницата, се изпраща документ обратно на продавача и на базата на него той праща талона.

    Тия от автокъщата предполагали, че подобно на останалите коли, ще измине повече време от публикуването на обявата до покупката вместо 1 седмица, както се случи сега. Та така


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    94

    Default

    Честито колега! Много безавариини и приятни моменти.Сигурен съм,че ще има много полезна и обективна информация за модела.
    Alfa Romeo 1.9 JTD TI ама не баш

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Честито и от мен!
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  13. #28
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Благодаря Ви!

    Откъм екстри, въпросният екземпляр e "гол като пушка". Поне е с климатроник. Има и афтър маркет парктроник.

    За мен не са екстрите това, което продава колата а общото и техническо състояние.

    А и има екстри, които никога не ползвам. Например - какво ако имам ел. седалки с памет, когато настройката им никога не се налага да се променя?

    А пък ако нещо много ми липсва, то винаги мога да го добавя допълнително.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #29

    Default

    А Честито!

    И Добре дошъл в отбора!

    Много безаварийни километри и приятно шофиране.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #30

    Default

    Честито колега, много безаварийни километри и да не се налага да я ремонтираш !

    Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •