Results 1 to 13 of 13

Thread: Въпрос относно бракуване / спиране от движение на автомобил

  1. #1

    Default Въпрос относно бракуване / спиране от движение на автомобил

    Здравейте , имам следното питане. Имам алфа регистрирана в България 2006 . Колата е в много добро състояние. Никога не съм я регистрирал в данъчното и не се води на отчет там. Колата не се кара от година и скоро няма да се ползва , но искам да си оставя и да не я продавам , разглобявам и прочие. Не искам да я продавам , искам да си запазя. Може ли да я бракувам и след примерно 10 години да я пусна в движение след като мине технотест ? Ще ми искат ли платени данъци за бракуването? Ако не ми искат, след като я бракувам ще ме потърсят ли от данъчното ,след като колата я няма заведена там ? Благодаря!

  2. #2
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Бракуваш ли я, край. Това че не си я регистрирал, ще ти създаде проблем. Сега като не платиш застраховка, ония в КАТ ще получат известие. От там пък тия в данъчното. ама това е само ако им работи системата. А тия месеци, ту работи ту блокира. Общо взето, готви се за честитка, ще дойде някога.

  3. #3

    Default

    Здравейте.
    След като колата е регистрирана в КАТ има срок за регистрация в общината по постоянен адрес. След като този срок е изтекъл понадлежите на административна санкция - глоба. От Х лв до У лв. Плаща се с годишните данъци. "Данъците и смъртта са неизбежни"
    Може би след регистриране в общината да спрете МПС от движение. Това не е бракуване. Не е дерегистрация. Няма да плащате ГО и няма да имате право да я шофирате. Справка в гугъл, например : http://www.shofior.com/general-infor...ie-spirane-mps

    Поздрави.
    Every tool has a hammering side. (Eric O. SMAR)

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Бракуваш ли я, край. Това че не си я регистрирал, ще ти създаде проблем. Сега като не платиш застраховка, ония в КАТ ще получат известие. От там пък тия в данъчното. ама това е само ако им работи системата. А тия месеци, ту работи ту блокира. Общо взето, готви се за честитка, ще дойде някога.
    При бракуване не искат данък. От къде ще дойде честитка при положение , че автомобила го няма в данъчна служба?

    ---------- Post added at 19:24 ---------- Previous post was at 19:17 ----------

    Quote Originally Posted by ray4o View Post
    Здравейте.
    След като колата е регистрирана в КАТ има срок за регистрация в общината по постоянен адрес. След като този срок е изтекъл понадлежите на административна санкция - глоба. От Х лв до У лв. Плаща се с годишните данъци. "Данъците и смъртта са неизбежни"
    Може би след регистриране в общината да спрете МПС от движение. Това не е бракуване. Не е дерегистрация. Няма да плащате ГО и няма да имате право да я шофирате. Справка в гугъл, например : http://www.shofior.com/general-infor...ie-spirane-mps

    Поздрави.
    Срока отдавна сме го пресрочили. Дори мисля , че имаше давност една година. След нея не подлежим на глоба , но не съм сигурен за това. До колкото знам след бракуване трябва да я отпиша от данъчното , но като не съм я завеждал и не отида до там да я отпиша какво се случва? Варианта с спиране от движение не ме устройва като цяло.

  5. #5
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    регистрираш я, плащаш си данък и застраховка. тва не е играчка да стои ей така.
    JTDm 170+

  6. #6
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Е трябваше а я регистрираш в данъчното ! Все пак 120-130 + лева на година няма се охарчиш.Колата си стой без гражданска и преглед.Един ден като искаш да я караш правиш ГО и минаваш преглед и си джиткаш.Но данъка всяка година го снасяш..Няма давност бавност ако отидеш сега да я регистрираш в данъчното глоба колко не знам и назад плащане на не платеното
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  7. #7

    Default

    Глоба няма да има срока е до 2 год, след това няма глоба, но ще ти искат данъците от датата на регистриране в КАТ до днешна дата...
    156 2.4JTD 136+ PS

  8. #8
    трошим всичко,тел.+359xxx radiboy's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Стара Загора
    Posts
    519

    Default

    Quote Originally Posted by Jivko7777 View Post
    Глоба няма да има срока е до 2 год, след това няма глоба, но ще ти искат данъците от датата на регистриране в КАТ до днешна дата...
    Точно,най-много и някоя лихвичка да цъфне.
    Alfa Romeo 156 1.8 TS'99 144+

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    @asoto86, при бракуване ходиш в КАТ. От там пращат информация в данъчното, че колата е бракувана. Както и ако си купиш регитрирана кола и само смениш талоните, не ходиш в данъчното. Автоматично ти я зачисляват. Както казах, всичко зависи дали им работи системата, че тия месеци се бъгва.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    @asoto86, при бракуване ходиш в КАТ. От там пращат информация в данъчното, че колата е бракувана. Както и ако си купиш регитрирана кола и само смениш талоните, не ходиш в данъчното. Автоматично ти я зачисляват. Както казах, всичко зависи дали им работи системата, че тия месеци се бъгва.
    На мен ми казаха да си ида за всеки случай до данъчното, а там направо ми казаха "добре, че дойде. Тия в КАТ не са в час" Беше миналата година, началото

  11. #11
    GRID Autosport Friday's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    625

    Default

    Quote Originally Posted by asoto86 View Post
    Може ли да я бракувам и след примерно 10 години да я пусна в движение след като мине технотест ? Ще ми искат ли платени данъци за бракуването? Ако не ми искат, след като я бракувам ще ме потърсят ли от данъчното ,след като колата я няма заведена там ? Благодаря!
    Колега извинявай, ама в случая, в това тарикатско положение, ако искаш след 10год. пак да си я ползваш, защо ще я бракуваш?
    Вкарваш си я на частна собственост, не правиш ГО и ГТП (явно и данъци няма да плащаш) и си траеш!

    А ако искаш да си, като останалите я завеждаш в данъчното, ще трябва да платиш данъците от 2006г. до сега, барабар с лихвите. Глоба едва ли ще ти тръснат, а доколкото съм запознат може да ти отпаднат дори 5год. от данъците по давност. Проучи това нещо. Тогава си я бракувай и след 10год. си я регистрирай отново по каналния ред, освен ако не променят някой член от наредбите дотогава.
    Чувството ще е, че си прецакан и при плащане на данъците, може да им теглиш една та да ти олекне малко, но хубавата страна, е че като минаваш ГТП няма да се чудиш кой ще ти пусне аванта.

    П.С. Като бракуваш автомобил, общината в която е заведен има обратна връзка с КАТ, и ако цялата комуникация е изрядна, със сигурност ще ти изискат данъците. Спасение от тях няма!

    П.С. Виж ако общината е в Горно нанадолнище и там работят стринко и вуйчо, всичко е възможно
    Last edited by Friday; 14-03-2017 at 14:01.
    Focus mk3 nafta
    Alfa Romeo 156 Sport Wagon 2.0TS|LPG

  12. #12
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Пълни глупости са това, че няма давност, или че се плащат данъците от 2006г. насам.

    Плащат се, от който не знае как стоят нещата.

    Всъщност, в момента, единственото, което дължиш е данък за последните 5г. + лихвата.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  13. #13

    Default

    Здравейте.
    Бих искал да добавя едно уточнение към темата: давността е за изтекъл срок, но в случая с конкретното МПС срокът не спира. Т.е. за 2017 г. изтича давността за 2012, но не и за 2013 и след това. Лихвите за периода 2013 - 2017 заедно с данъка са значима сума за МПС на 90 к.с. А за по-мощни автомобили /мотоциклети, джипове/ е една сума надхвърляща дори пазарната цена на покупко/продажба. Сблъсквал съм се с тези проблеми за МПС което е откраднато и за МПС което е не е редовно регистрирано по вина на общината. И за МПС което е отдавна законово продадено. Това касае София. По села и паланки, на местна почва, по съребрена и роднинска линия и др. , както и да стоят нещата не значи, че са законови и че са правило.
    Една консултация с адвокат би била значително по-евтина от дължимите суми. Което не ги прави не-дължими. Няма смисъл да се разказват хипотези и частни случаи. Някои съфорумци вече са го казали в прав текст.
    Поздрави.
    Every tool has a hammering side. (Eric O. SMAR)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •