Results 1 to 14 of 14

Thread: Температурен проблем?

  1. #1
    Вечно недоволен Lucky's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,161

    Default Температурен проблем?

    Здравейте,
    Едно питане имам,да видим какви предположения може да дадете.Историята е следната,
    Преди две години правих по сериозен ремонт на разни компоненти,тогава сменихме водна помпа ремъци и спирачна(която живя две години) и тн.
    До тогава радиатора течеше но Алфата държеше 90 градуса приблизително по спомени.Не ми е правила впечатление да показва разни притеснителни температури.
    Тогава смених и радиатора взех го от магазина на стамболииски и колата взе да загрява.Особенно като я карам във високи обороти.
    След консултация с колега със същият такъв го свалих и сложих старият.Колата спря да загрява във високите но тепмературата на градско се вдигна едно деление след 90 и малко,а на магистрала държи едно деление под 90.
    сега си намерих оргинален радиатор от 3.0,сложих го и вчера на до Гърция ситуацията е следната.На магистрала или с постоянно темпо държи под 90,на градско или бавно влачене в колона качва над 90 едно деление.
    Антифириз не губи и е чист,термостат не съм сменял,водната помпа е на две години.Под колата течове няма,нищо не свири скърца или подобни.Има ли връзка на по високите обороти и по доброто охлаждане?
    А забравих датчика на таблото го гледахме миналата година и е сравнително точен.
    1995 Alfa Romeo 145 1.6 Boxer - ex
    2000 Alfa Romeo 166 2.4 JTD 136cv - ex
    1995 Alfa Romeo 164 Q4 3.0 V6 24V 232cv

  2. #2
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    На моята извън града държи 80 градуса т.е. едно деление под 90. В града като се влача стига до 90 градуса и пуска перката и тя работи докато не падне пак до 80. Зимата в големия студ поддържа около 75 градуса т.е. малко под 80 което не е проблем и е нормално като се има предвид какъв е студа (говорим за -10 и надолу градуса) и в същия момент дъня парното което поема много от топлината за да топли вътре. За твоя проблем колега си мисля , че щом извън града си държи нормална температура а , само в града загрява пробвал ли си да провериш дали ти се пуска перката. По-принцип всеки мотор отделя повече топлина във високи обороти. Нормално е влагаш повече енергия отделя се повече мощност и оттам и топлина. Извън града това се компенсира от по-високата скорост и по-силната струя въздух която подобрява охлаждането. Освен това лятото ако караш и на климатик перката също бичи постоянно и пак имаш компенсиране на температурата. Моята 164-ка ми прави впечатление , че при постоянно обикаляне в жегите със климатик из града изобщо не минава 80 градуса. Значи аз говоря за 2.0 ТС, но и на 3.0 и на всеки мотор може да има такива колебания. Ако все пак стига и до около 100 градуса , е вероятно да има проблем с охлаждането , за това си мисля да провериш перката дали работи. Не мисля , че е термостат или водна помпа. По скоро неподходящ радиатор (примерно по-малък ) би създавал главоболия. По -голям се слага за по мощен мотор с оглед на повечето отделено количество топлина и т.н. Друг проблем с радиатора може да имаш ако е задръстъен. Тогава и подходящ за модела радиатор би създал грижи. Но пък в такъв случай с задръстен радиатор ще имаш и други симптоми. Примерно колата няма да се обезвъздуши както трябва, може да ти надува в казанчето да хвърля водата и т.н. Всъщност проблем с колебание в температурата може да имаш и от не-добре обезвъздушена система.

  3. #3
    Вечно недоволен Lucky's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,161

    Default

    Ами перката включва,даже сега работи и на двете степени.
    Проблемът е че колата дойде с преправян радиатор.Този които го купих нов определено не успяваше да охлажда 3.0 литоровият мотор.Този сега е от 3.0 и на предишната кола е работил без проблеми.
    Инак системата е обезвъздушена и радиаторът преди да го сложа е промит и почистен.От всичките смени на радиатори системата е промивана толкоз пъти.А и преди понеже е карана и с вода заради сълзящият радиатор течноста беше мътна,но от както аз я взех е само с антифирз и вече е чиста.
    Да не би водната помпа да не успява да върти на по малки обороти и празен ход като хората?
    1995 Alfa Romeo 145 1.6 Boxer - ex
    2000 Alfa Romeo 166 2.4 JTD 136cv - ex
    1995 Alfa Romeo 164 Q4 3.0 V6 24V 232cv

  4. #4

    Default

    Ако е само антифриз без вода охлажда лошо.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    При висене в задръстване, разлика между китайски и оригинален радиатор, не се наблюдава.
    Тогава се разчита единствено на перката. Причина за висока температура вероятно е късното и включване.
    На TS (Super) има само една степен, която тръгва на 91C и спира на 87C.

    На старата V6 също има само една степен, която не знам на колко точно се включва, но доста по-късно.
    Градско редовно отива до близо 100 градуса, без значение, дали е пуснат климатика, и дали е горещо.
    Но хич не и се притеснявам.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  6. #6
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    И според мен няма повод за притеснение с оригиналния радиатор.

    Предполагам перката се пуска от датчик в радиатора, а не от инжекциона.

    При ниска скорост радиатора се охлажда толкова колкото да не се пусне перката и не достатъчно за да охлади мотора. Нормално е да работи на малко по-висока температура. Моята също варираше м/у 80* и 90* .
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  7. #7
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    На моята се включва перката точно на 90 поне според показанието на уреда на таблото и изключва на 80. Датчика си е боднат на самия радиатор, като мисля , че минава само през едно реле, за да поеме големия ток. Няма общо със инжекциона, а инъче на моята суперка е на 1 степен перката. По същия начин върти и при пуснат климатик, само , че там задействането минава през презостата на климата и се включва според налягането на фреона, като пак няма общо със инжекцията. За проблема на колегата незнам какво да кажа друго, може да се пробва с датчик , който да включва по рано за да не позволява на мотора да вдига много висока температура. Ако термостата е проблемен, т.е. не отваря би трябвало да не успява изобщо да се охлади колата тъй като няма да пуска към радиатора. Евентуално може да се отвори пак да се погледне термостата да не би пък да отваря, ама частично т.е. нещо да е клеясал.

  8. #8
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Датчик с по-ниска температура на включване и изключване е вариант, но не много удачен. При моята ефекта от такъв датчик беше много добро охлаждане и почти никакви температурни колебания при градско каране и на празен ход и много бързо покачване на температурата при сериозно натоварване на мотора. Температурата нарастваше буквално за секунди. Явно перката преохлаждаше и термостата стоеше постоянно затворен или леко отворен. Моята беше 2.5TD, при бензинов може и да го няма този ефект.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  9. #9
    любител "АЛФИСТ" kkiko's Avatar
    Join Date
    Apr 2015
    Location
    Добрич
    Posts
    130

    Default

    Точно така-много вероятно термостата задържа!
    Мечтател

  10. #10
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Шумен
    Posts
    95

    Default

    Quote Originally Posted by Boby View Post
    Датчик с по-ниска температура на включване и изключване е вариант, но не много удачен. При моята ефекта от такъв датчик беше много добро охлаждане и почти никакви температурни колебания при градско каране и на празен ход и много бързо покачване на температурата при сериозно натоварване на мотора. Температурата нарастваше буквално за секунди. Явно перката преохлаждаше и термостата стоеше постоянно затворен или леко отворен. Моята беше 2.5TD, при бензинов може и да го няма този ефект.
    И това е вярно при ниско-темературен датчик. Освен това има вероятност при отваряне на термостата по -бързо да включва перката. Имахме една служебна кола с подобни проблеми , но тя стигна дотам и да кипи из града. На нея "умния" ми шеф реши да сложим такъв датчик и се стигна дотам , че колата работеше почти постоянно на перка , което е тъпо и то при температура от 75 градуса. Проблема излезе накрая кофти термостат. Само, че докато го хванем доста кипяхме из града и то защото не беше ясно изразен проблема. Явно просто термостата отваряше когато си реши ( де отваря-де не). Един ден ей така като загря за пореден път се плеснах по челото да пипна радиатора и като видях че е студен се усетих. Не искам да подвеждам колегата да си смени термостата защото така пред компютъра мога да предполагам, но пък за съвет нега се провери колата и в този аспект. Между другото откъм термостат ма едно ефтино решение с поставяне на такъв от Рено Еспейс, като там оригинално термостата се вкарва в маркуча и външно се фиксира със скоба за маркуч. Оригиналния термостат се "изтърбушва" за да си минава свободно течността. Това е много добро решение , на две коли съм сложил такъв и забравих . Цената е 7-8 лв. за нов. На баща ми на Кромата като обявиха цена от 120 лв. за оригинален термостат много бързо реших да побългаря. Резултата е -кове 80 градуса вече 5-6 години.

  11. #11
    Вечно недоволен Lucky's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    46
    Posts
    1,161

    Default

    Хъм ще прегледам пак маркучи и радиатори,поръчах термостат от немски сайт защото тук по магазините няма.Ако дойде ще го сменя.Вече говоря с няколко човека казват нормално било такива колебания все пак е модел от преди 20 години не като днешните.Чудя се дали да не я кача на някой проход и да я натисна по завойте,ако ще кипи да кипи.Ако седи до 100 те може и да е ОК.Ще видя и ще казвам.Гадното е че не знам как е била оргинално.инак в алфа регистър форума дават втора степен да се пуска 97 до 92 градуса.ако има и малко отклонение на температура спрямо показания на таблото?http://alfaromeo164register.com/viewtopic.php?f=2&t=790 тука май намерих някой със същият проблем
    Last edited by Lucky; 21-03-2017 at 23:06.
    1995 Alfa Romeo 145 1.6 Boxer - ex
    2000 Alfa Romeo 166 2.4 JTD 136cv - ex
    1995 Alfa Romeo 164 Q4 3.0 V6 24V 232cv

  12. #12
    Moderator Boby's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    39
    Posts
    2,568

    Default

    Ако това ще те успокои 166-та 2.0Турбо по табло стрелката винаги е на ръба преди чертичката на 90*. На диагностиката обаче температурата варира от 90* до 98* като на 98 компютъра пуска първа степен. Т.е. и моята работи на високи температури.
    Opel Astra J
    ex:
    Alfa Romeo 164 2.5TD
    Alfa Romeo 166 2.0 Т.S. CF3 LPG
    Alfa Romeo 164 2.0T.S.
    Alfa Romeo 166 2.0 V6Turbo

  13. #13
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Антифризът няма да изкипи поне до 110 градуса - от личен опит. Карай спокойно и не я мисли.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  14. #14
    Lupi the bad wolf Член на клуба Grigor's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Sofia
    Age
    45
    Posts
    1,705

    Default

    Ако термостата е като на v6 турбо.... имам нови, защо не се обади бре

    Само твоята не съм заглеждал под капака, но при всички бензинови досега схемата за датчици е следната:
    Перката се пуска от датчика в радиатора - и двете степени.
    На термостата има два датчика - един дава информация на компютъра, а другия на таблото.

    Деленията на таблото на супера са: До от 80гр. са през 10гр, после следва 80-85-90-95-100 и след 100 пак е през 10гр.

    По спомени моите 6-таци в града седят на 90-95гр. В жегите чат-пат минават след 95 (изглежда като 97-9.
    На дълъг път с нормално каране (умерена газ, не постоянна ръчка) е 85-90-93гр...

    Иначе е нормално с нов, но не правилен радиатор (визирам китайче или просто некачествен) да ти грее повече колата...
    Alfa Romeo 164 V6 TB ; Alfa 75 2.0 T.S; Fiat Tipo SW

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •