Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Не свети таблото

  1. #1
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default Не свети таблото

    В последно време ми се получава един проблем. При завъртане на ключа (на контакт) на таблото нищо не свети(километри, дневен километраж, лампички), а когато запалиш колата тя си работи но и оборотомера е на нулата. Като чукна бушоните се оправи, но някои път не. Според вас от къде идва проблема?
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най вероятно прекъсва означеният предпазител (F18 ) :



    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    Сега погледнах и на негово място е сложен 20А. Махнах го, врътнах ключа и не показва за вратите и багажника дали са отворени, друго всичко си свети.
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Какво значи "махнах го" ? Сменил си го с 5 амперов или просто си го махнал?

    За индикацията за отворени врати си провери F1 (най-горе в ляво)


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    Смисъл че го извадих за момент, проверих дали няма да свети нищо на таблото, но не светеше само индикацията за вратите. След това си го сложих отново.
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  6. #6
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Колега картал пиши повече за проблема Аз немога да помогна но колегите които могат според мен не те разбират Към момента аз разбирам че с поставен бушон не ти работят доста работи а с изваден бушон само индикации за врати и багажник
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  7. #7
    Запален алфист KARTaL's Avatar
    Join Date
    May 2015
    Location
    Blagoevgrad
    Posts
    202

    Default

    Колеги, честит празник първо! Проблема не го прави всеки път или постоянно. Както си е работило и се качвам след 4-5 часа врътвам ключа на контакт и нищо не свети, а иначе като решиш да я запалиш си пали. За да ми се появят индикациите (които светят само на контакт) бутам гнездото с бушоните без да вадя бушони.
    Alfa Romeo 166 2.0 16v T.S

  8. #8
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Малко труден въпрос Имам теглич сложен на колата от мен оригинален с инсталацията На таблото трябва да има индикация която не е светвала никога Къде да гледам защо не работи индикацията Не съм сигурен дали в таблото има диод Не ми се сваля за проверка
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  9. #9
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Колега,имаш лош контакт между предпазителя F18 и гнездото!Просто вземи пинсета и притисни перата на гнездото!Освен това всички гнезда профилактично се пръскат с контакт спрей!Проблема на повечето коли е или лоша маса,или лош контакт!

  10. #10
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Пробвах с F18 но няма резултат Ако някой даде схема откъде идва управлението на индикатора на таблото може да разбера нещо
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default



    D73 е белия конектор в дясната част на багажника за буксата на ремаркето. Нормално на пин 2 трябва откъм буксата на ремаркето трябва да дойдат +12V и да стигнат до индикацията на таблото (E50/конектор C/ пин 11).

    Провери този въпросен пин 2 дали изобщо е опроводен и дали на него се появява въпросното напрежение при включено ремарке и чак тогава умувай за таблото и за индикацията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    При мен окабеляването е по друг начин Изключват се буксите на стоповете Включват се други букси с разклонения Тези разклонения отиват към една кутия - блок за управление която е постоянно захранена от акумулатора през бушон От тази кутия излиза стопа кабели за буксата отзад за ремарке Буксата в багажника я знам но при мен не се ползва За тази индикация знам че трябва да мига с мигачите при включено ремарке В този вариант ако взема сигнали от мигачите след управляващата кутия слагам елементи за еднопосочност на тока и тези сигнали ги свържа с упоменатия пин би трябвало да светне индикацията
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  13. #13
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Проблем Не виждам бялата букса в багажника при бушоните Когато имам време ще сваля кората да огледам А помня че е коментирана но може да съм я виждал в старата алфа Като огледам добре ще пиша
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  14. #14
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Намерих буксата и установих Не е окабелена откъм ремаркето Явно на оригиналната инсталация има пропуск Пин 2 получи ли 12в лампата на таблото светва В оригинален вариант я дават да мига с мигачите при включено ремарке Дали мога да получа следният вариант Включвам ремарке и тази лампа започва да свети Включвам мигач и започва да мига
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by iveli View Post
    Намерих буксата и установих Не е окабелена откъм ремаркето Явно на оригиналната инсталация има пропуск Пин 2 получи ли 12в лампата на таблото светва В оригинален вариант я дават да мига с мигачите при включено ремарке Дали мога да получа следният вариант Включвам ремарке и тази лампа започва да свети Включвам мигач и започва да мига
    Това е най-простото за което се сещам:



    Трябва да имаш 1 свободен пин на буксата на ремаркето (4).

    Идеята е следната:

    Като включиш ремаркето релето SPST получава шаси през пин 4 на буксата, включва и така през нормално затворения контакт на другото реле (SPDT) лампата на таблото получава +12V и свети.

    Когато пуснеш някой от мигачите, се появяват импулси +12V на някой от изводите 1 или 3 и това напрежение през съответния диод (D1 или D2) периодично включва релето SPDT, което периодично прекъсва напрежението към лампата. Пин 2 на буксата на ремаркето е шаси.

    PS:

    Връзката на бобината на SPDT релето можеш да я откачиш от шаси и да я обединиш с десния извод на бобината на SPST релето (към пин 4 от буксата на ремаркето). Това за да не ти цъка излишно въпросното реле, когато работи мигач, пък няма включено ремарке.
    Last edited by ecotronic; 14-02-2018 at 13:45.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •