Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 122

Thread: Индикация при регенерация на ДПФ

  1. #16
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това в кръга на шегата.
    Това си е истината, дори не е и шега.
    Точно за това конструкторите са сметнали, че ако колата не може да регенерира, то ще ти изведе съответното съобщение на дисплея, с което ще трябва да се съобразиш.
    В случая обаче имаме потребител, който иска да знае какво се случва на заден фон и търси решение. Което решение за мен го имаш директно на таблото и с един поглед може да видиш режима на колата какъв е, ако толкова имаш нужда от това.
    За мен е безсмислено да се прави допълнително сигнализации, ако колата се намира в такова състояние, при положение, че не е кой знае колко важно, ако случайно пропуснеш да метнеш едно око на приборите и загасиш колата.
    Пък накрая ако си толкова недоскив ще ти изписка колата и ще ти изпише "карай" докато свърши регенерацията.
    Но пък пак се връщаме в изхода на проблема - ако толкова ти трябва да знаеш, то ще поглеждаш за симптомите на регенерация, преди да загасиш колата.
    Все пак ние, хората, не си ходим постоянно с термометри забодени отзад, за да знаеш случайно дали си вдигнал температура. За това не виждам смисъл от тази идея.
    Last edited by BO; 31-05-2017 at 14:21.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  2. #17

    Default

    Качвам се и слизам днес 20се пъти.Отделно карам две деца...едното е бебе.Достатъчна ми е лудницата,за да цъкам цял ден да си следя разхода или постоянно да наблюдавам уреда за налягането,двигателя ми е спокоен и за да усетя ,че се извършва регенерация,трябва да си спра и музиката-примерно Старая се да си запазя филтърът читав максималко дълго време.Това е всичко

    ps.Май ше се ориентирам към нещо такова ....

    http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...ent-panel.html

    ...някой нашенец,не може ли да го изработи...гледам се търсят,ще се направят бързо парички..
    Last edited by undy; 31-05-2017 at 14:59.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #18
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    За да помогна с най-елементарния възможен вариант е да се направи най-елементарна схема, която да се върже на температурния сензор, като изходния волтаж ако спадне да кажем под 1.3в, то да светва лампичка.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  4. #19
    Младши алфист imbecile's Avatar
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    София
    Posts
    20

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Качвам се и слизам днес 20се пъти.Отделно карам две деца...едното е бебе.Достатъчна ми е лудницата,за да цъкам цял ден да си следя разхода или постоянно да наблюдавам уреда за налягането,двигателя ми е спокоен и за да усетя ,че се извършва регенерация,трябва да си спра и музиката-примерно Старая се да си запазя филтърът читав максималко дълго време.Това е всичко

    ps.Май ше се ориентирам към нещо такова ....

    http://www.alfaowner.com/Forum/alfa-...ent-panel.html

    ...някой нашенец,не може ли да го изработи...гледам се търсят,ще се направят бързо парички..
    Без да звуча грубо, но няколко неща има за отбелязване:
    1. Ако често палиш и гасиш колата на дневна база, това означава основно придвижване в града. При това положение DPF-а е обречен и колата неизбежно ще се регенерира по-често. Въпрос - какво ще направиш, ако монтираш някакво third party устройство и то започне да ти индикира регенерация два пъти седмично? Ако я оставиш на място да работи на празен ход, ефекта е нулев. Трябват постоянни обороти и натоварване достатъчно продължително време, за да се постигне оптимална температура и ефективно изгаряне. При толкова чести спирания на ден и да продължиш да шофираш не е опция, тогава какво?
    2. Караш бебе и спиранията по ред причини, свързани с това са чести. Въпрос: Ако трябва да спреш непременно, но е започнала регенерация и въпросното third party устройство индикира това, какво ще направиш? а) ще оставиш двигателя да работи? Виж 1. б) ще продължиш да шофираш? Виж 2.
    3. В ECU-то има заложен доста сложен алгоритъм с разчитане на данни от доста датчици за това кога, как, колко и т.н. да се регенерира филтъра, като в общия случай регенерациите са "невидими" за шофьора. Когато се натрупат определен брой критични условия на таблото светва лампа и излиза съобщение, че филтърът е запушен и трябва непременно да продължиш да шофираш. Индикацията, която искаш да ти избоде очите е налице още от завода.
    Описанието, което си дал за "стил" на шофиране просто не пасва с дизелов автомобил. При тези условия на каране за да запазиш филтъра чист максимално дълго време трябва поне веднъж седмично да караш на магистрала достатъчно дълго поне да протече пасивна регенерация, а в най-добрия случай да се активира активна такава. Поставянето на допълнителен индикатор не ти решава проблема, а създава нов - защото сега всеки път когато тръгнеш да гасиш на 14-тия път за деня или бебето ревне за 10ти път ще трябва да мислиш и за започналия да се регенерира филтър, за което нищо не можеш да направиш Сам каза, достатъчна ти е лудницата...

    tl;dr: виж поста на dhtj с youtube клипчето, това е идеалния индикатор за текуща регенерация и отнема секунда за проверка.

    2010 Alfa Romeo 159 SW 2.4JTDm 154kW, затапен EGR, премахнати "пеперуди"

  5. #20

    Default

    Quote Originally Posted by imbecile View Post
    Без да звуча грубо, но няколко неща има за отбелязване:
    1. Ако често палиш и гасиш колата на дневна база, това означава основно придвижване в града. При това положение DPF-а е обречен и колата неизбежно ще се регенерира по-често. Въпрос - какво ще направиш, ако монтираш някакво third party устройство и то започне да ти индикира регенерация два пъти седмично? Ако я оставиш на място да работи на празен ход, ефекта е нулев. Трябват постоянни обороти и натоварване достатъчно продължително време, за да се постигне оптимална температура и ефективно изгаряне. При толкова чести спирания на ден и да продължиш да шофираш не е опция, тогава какво?
    2. Караш бебе и спиранията по ред причини, свързани с това са чести. Въпрос: Ако трябва да спреш непременно, но е започнала регенерация и въпросното third party устройство индикира това, какво ще направиш? а) ще оставиш двигателя да работи? Виж 1. б) ще продължиш да шофираш? Виж 2.
    3. В ECU-то има заложен доста сложен алгоритъм с разчитане на данни от доста датчици за това кога, как, колко и т.н. да се регенерира филтъра, като в общия случай регенерациите са "невидими" за шофьора. Когато се натрупат определен брой критични условия на таблото светва лампа и излиза съобщение, че филтърът е запушен и трябва непременно да продължиш да шофираш. Индикацията, която искаш да ти избоде очите е налице още от завода.
    Описанието, което си дал за "стил" на шофиране просто не пасва с дизелов автомобил. При тези условия на каране за да запазиш филтъра чист максимално дълго време трябва поне веднъж седмично да караш на магистрала достатъчно дълго поне да протече пасивна регенерация, а в най-добрия случай да се активира активна такава. Поставянето на допълнителен индикатор не ти решава проблема, а създава нов - защото сега всеки път когато тръгнеш да гасиш на 14-тия път за деня или бебето ревне за 10ти път ще трябва да мислиш и за започналия да се регенерира филтър, за което нищо не можеш да направиш Сам каза, достатъчна ти е лудницата...

    tl;dr: виж поста на dhtj с youtube клипчето, това е идеалния индикатор за текуща регенерация и отнема секунда за проверка.

    Колега,струва ми се,че много си задълбал Не работя като таксиметраджия ,в седмицата минимум един път имам над 100км(извънградско),тъй че си я покарвам(около 1500-2000 месечно),от друга страна моето градско,не е баш като общоприетото,защото разхода ми е 8 комбиниран в момента,зимата 10.Твърдо,засичано многократно.Живея на такова място просто.Идеята ми е ,не да робувам на въпросната индикация,а да ме информира и според обстоятелствата да преценя....пресен пример вчера,прибирам се вкъщи,гася,слизам и ме лъхна топлина в краката придружена с характерната миризма.За такива случаи говоря.
    Стрелката ми на турбото,никога не е правила такива отскоци,изчаквал съм няколко пъти да си завърши регенерацията(когато я хвана на време) и уредите са си били в нормално положение....не зная тоя от клипа какво му се случва с колата.Но ако това е нормално,значи имам проблем с някой от видовете регенерации

    ---------- Post added at 15:39 ---------- Previous post was at 15:33 ----------

    Quote Originally Posted by BO View Post
    За да помогна с най-елементарния възможен вариант е да се направи най-елементарна схема, която да се върже на температурния сензор, като изходния волтаж ако спадне да кажем под 1.3в, то да светва лампичка.
    Мерси ..в такъв случай остава само проблема ми ,че не мога сам да я направя.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Мерси ..в такъв случай остава само проблема ми ,че не мога сам да я направя.
    Мога да ударя едно рамо за да доведеш идеята си до желания край


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Мога да ударя едно рамо за да доведеш идеята си до желания край
    Ще се радвам още повече и на изработка,ако не е нещо супер елементарно и да опитаме
    Last edited by undy; 31-05-2017 at 17:28.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  8. #23
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Ще се радвам още повече и на изработка,освен ако не е нещо супер елементарно и да опитаме
    Няма никакъв проблем да го изработя, но ако ти се справяш с поялника, мога да ти съдействам и дистанционно за да си го изработиш и сам. Не е нищо сложно.

    Добре би било да изясним началните условия - а именно това, което каза BO за прага на сработване (непрежение на сензора под 1,3 V) Няма проблем да се направи с възможност прагът да може да се регулира по желание.

    Освен светлинна индикация, ако искаш някаква допълнителна функционалност...........(като например да ти заключва вратите и да не те пуска да си ходиш, докато не приключи регенерацията )


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #24

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Освен светлинна индикация, ако искаш някаква допълнителна функционалност...........(като например да ти заключва вратите и да не те пуска да си ходиш, докато не приключи регенерацията )
    Хах..може.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  10. #25

    Default

    Работи се по въпроса,когато имаме резултати с колегата ще кажа.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  11. #26
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    За да помогна с най-елементарния възможен вариант е да се направи най-елементарна схема, която да се върже на температурния сензор, като изходния волтаж ако спадне да кажем под 1.3в, то да светва лампичка.
    Сигурен ли си, че датчикът е NTC термосъпротивление а не PTC или термодвойка?

    На този етап колегата направи 2 измервания:

    1 - при студен мотор - напрежението е 1 V
    2 - при загрял мотор - 1,2 V

    Предстои да замери и в момент на регенерация, но до момента изглежда, че зависимостта не съответства на NTC. Освен, ако по някаква причина температурата на газовете при загрял мотор е по-ниска отколкото при студен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #27
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Сигурен ли си, че датчикът е NTC термосъпротивление а не PTC или термодвойка?
    Не съм.
    На Опела ми е такова и за това предположих, че е нещо подобно.
    Тия 1.3 волта излизат от порядъка на 500 градуса и нагоре.
    Ама както каза в този случай най-добре е директно да се снеме от колата, както правите.
    Проблема в движение е, че не може да загреят газовете толкова много, за да видите правилното напрежение.
    500-те градуса съм ги взел с идеята, че при регенерация се вдигат над тях, а след свършването на регенерацията спада бързо под тях. Целия замисъл е да не вземете някакво да кажем 250-300 градусово напрежение, защото то може да стане и от много ръчкане на колата, а реално да не регенерира и съответно да има фалшив сигнал.
    За целта лично аз бих пуснал принудителна регенерация на място и бих следял параметрите и колко отговаря на тия около 500 градуса.
    Но ако пък пуснеш принудителна регенерация на място, то не може да гледаш параметрите (с ФЕС-а, който използвате), защото ти седи само един джам, който ти казва да изчакаш.
    За това или след края веднага да видиш необходимия волтаж, или директно да гледаш напрежението с един мултицет.
    Last edited by BO; 08-06-2017 at 16:14.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  13. #28
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Не съм.
    На Опела ми е такова и за това предположих, че е нещо подобно.
    Тия 1.3 волта излизат от порядъка на 500 градуса и нагоре.
    Ама както каза в този случай най-добре е директно да се снеме от колата, както правите.
    Проблема в движение е, че не може да загреят газовете толкова много, за да видите правилното напрежение.
    500-те градуса съм ги взел с идеята, че при регенерация се вдигат над тях, а след свършването на регенерацията спада бързо под тях. Целия замисъл е да не вземете някакво да кажем 250-300 градусово напрежение, защото то може да стане и от много ръчкане на колата, а реално да не регенерира и съответно да има фалшив сигнал.
    За целта лично аз бих пуснал принудителна регенерация на място и бих следял параметрите и колко отговаря на тия около 500 градуса.
    Но ако пък пуснеш принудителна регенерация на място, то не може да гледаш параметрите (с ФЕС-а, който използвате), защото ти седи само един джам, който ти казва да изчакаш.
    За това или след края веднага да видиш необходимия волтаж, или директно да гледаш напрежението с един мултицет.
    Благодаря!

    Така или иначе ще предвидя възможност, прага на сработване на индикацията да си го обуслови прецизно колегата в хода на реални изпитания. Сега само грубо уточняваме обхвата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #29

    Default

    В тази връзка имам някои въпроси:

    След като филтърът не е задръстен и няма грешки,принудителната регенерация ще вдигне ли нужните градуси?

    Ще бъде ли по-кратко(като време) регенерирането?

    Вредна ли е принудителна регенерация при положение,че ЕКуто не го изисква?

    Следващата седмица ми предстои смяна на масло,предполагам че ще е по-добре да пусна принудителната рег.преди да го сменя...или няма значение?
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  15. #30
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    В тази връзка имам някои въпроси:

    След като филтърът не е задръстен и няма грешки,принудителната регенерация ще вдигне ли нужните градуси?

    Ще бъде ли по-кратко(като време) регенерирането?

    Вредна ли е принудителна регенерация при положение,че ЕКуто не го изисква?

    Следващата седмица ми предстои смяна на масло,предполагам че ще е по-добре да пусна принудителната рег.преди да го сменя...или няма значение?
    Мисля, че по принцип си мъчиш акъла излишно. Карай и си свиркай, мой

    А иначее няма нищо вредно в принудителната регенерация, освен за разхода на гориво. Със сигурност е помлаковредна от прекъсната регенерация.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •