Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Покупка на 166, 2,4 жтд насоки

  1. #1
    Запален алфист jechko's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Варна
    Posts
    11

    Default Покупка на 166, 2,4 жтд насоки

    Здравейте бъдещи колеги. Предстой ми закупуване на кола.До момента съм нямал алфа ромео, и този път съм се спрял на тази марка. Решил съм модела да е 166 2,4 жтд. Разгледах форума обстойно, но не намерих нова актуална тема за препоръки на начинаещи '' алфисти'' за това пиша тази. Набелязал съм 1 2 колици едната е с 136кс а другата с 140 кс. Та, моля да ми кажете каква е разликата между двата мотора, какво да гледам, на кое да наблегна, кой са им слабите места и какво да очаквам най-вече от тая кола.. че доста ме наплашиха почти всички приятели и познати когато им споменах че съм се спрял на тази марка. А съм сигурен че не са лоши коли. Ще съм много благодарен да ми помогнете.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Обърни особено внимание на състоянието на окачването. Изправянето на крака на грохнало такова е цифра.

    Внимавай също за проблеми със съединителя. Притрисане причукване, вибрации при потегляне, може да означава демпферен маховик, демек - също цифра.

    Провери щателно работата на централното заключване, ел стъклата, вътрешното осветление и индикациите на таблото за работещи мигачи (двете зелени стрелки). Често пъти нещо неработещо от изброените е симптом за протекло радиаторче на парното, което не е скъпо но смяната му е мъка.

    Гледай внимателно при първоначалния чек на индикациите на таблото, дали работят всичките (любимо занимание на автоджамбазите е да режат писти и да лепят черни лепенки) и при работещ мотор да няма нещо да свети в червено.

    Питай за код на ICS - а. След откачане на акумулатора, вероятно ще ти се наложи да въведеш такъв.

    Добре би било да има и картонче с кода на имобилайзера, но ако няма не е повод за отказ от покупка.

    Провери работата на климатика. Вентилаторът има навика да сгъва или да не тръгва по други причини.

    Чистачки, пръскалки, изобщо всичко което се сетиш по ел. частта, че не е като да няма ядове с нея.

    За мотора, колегите трактористи ще те насочат

    Една диагностика на моторния компютър, ABS и ербег системата е силно пожелателна.

    Ако попаднеш на сносен екземпляр, няма да съжаляваш и ония Алфа-"експертите", дето никога не са имали Алфа да си ядат ушите


    Успех с избора!
    Last edited by ecotronic; 31-05-2017 at 01:50.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Важно е колата да е читава и за предпочитане 140-150кс. моторите,136кс.разтеглят верига на маслената помпа и дрънчащия звук ще те побърка.
    Също така управлението на турбината ори едния мотор е с вакуум,а при другите два е с електронно управление,за другите болки колегата те е информирал много добре.

  4. #4
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Привет колега!Като собственик на alfa 166 140к.с. мога да ти пиша,че шанса да намериш читава е само и единствено от форума!Тази кола се избира със сърце и възможности,защото поддръжката не е евтина.Ако не си карал комънрейл дизел,по-добре вземи човек с опит да я погледне.Пропуснах нещо много важно-не купувай колата от автокъща,освен ако не е с доказан произход и сервизна история!И не на последно място,ако не си алфист по душа,просто подмини модела!

  5. #5

    Default

    И какво му е скъпото в поддръжката на този двигател? Напротив, бих казал, че това е един от най-безпроблемните дизели въобще. Говоря за първата генерация jtd. Аз карам капа със същия двигател на реални 412 хил км. Върви си и няма грешка.

  6. #6
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Колега,не говорим за двигател,а за окачване!Освен това двигателя на капата 136к.с. е доста по-назад от този на алфата 140 и 150к.с.!Да не говорим,че демпферния маховик е цифра пара,стига да не купуваш втора употреба!Като цяло ако не се правят компромиси с поддръжката,алфата е перфектен автомобил!Още нещо-когато алфата е излязла от завода с този клас оборудване,моделите на BMW и Mercedes са излизали голи на пушка!

  7. #7

    Default

    Аз не споря дали капата е по-назад или по-напред. Казвам само, че карам двигател на над 400 хил км. До момента само сипвам нафта, масло, сменям филтри и карам. Досега по-непретенциозен дизел не съм имал. Вярно, не пестя от парите за масло - винаги най-доброто. Двигателят конструктивно е същият като на 166. Маховик или съединител - ами, те на всеки автомобил са си цифра. Но като го смениш, следващите 100-200 хил км нямаш проблеми, ако не са ментета. А и какво да очакваш от кола, която е най-висок клас, а си я взел за 2-3 бона в лева. Малко прекалено е да имаш претенции, нали така

  8. #8
    Запален алфист tweety's Avatar
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Sofia
    Age
    35
    Posts
    206

    Default

    Двигателят сам по себе си не е скъп за поддръжка, но всичко събрано на куп излиза скъпичко. Мога да твърдя че на мен поддръжката на Алфата ми излиза колкото на мой познат с бмв 5-та серия или ориентировъчно над 1000 лв на година (без включено гориво). Уникална кола е, но човек трябва да е подготвен че няма да кара голф или поло

  9. #9
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Както казват хората,щом имаш брада трябва и гребенче!Пресен пример от тази седмица-купих два нови предни долни носача trw за скромната сума от 560лв!

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by dragonman View Post
    .....Още нещо-когато алфата е излязла от завода с този клас оборудване,моделите на BMW и Mercedes са излизали голи на пушка!
    На колко години каза че си?
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  11. #11
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dragonman View Post
    Колега,не говорим за двигател,а за окачване!Освен това двигателя на капата 136к.с. е доста по-назад от този на алфата 140 и 150к.с.!Да не говорим,че демпферния маховик е цифра пара,стига да не купуваш втора употреба!Като цяло ако не се правят компромиси с поддръжката,алфата е перфектен автомобил!Още нещо-когато алфата е излязла от завода с този клас оборудване,моделите на BMW и Mercedes са излизали голи на пушка!
    Абсолютен факт. Нито един от конкурентите и не притежава LED мигачи и 5" LED дисплей, като базово оборудване.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #12
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Към колегата,който пита на колко години съм-на 42 и от 20 години в семейството караме ланча и алфа ромео!Първата ни кола беше lancia delta hf turbo,когато все още целокупния български народ караше лади и москвичи!

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by dragonman View Post
    Към колегата,който пита на колко години съм-на 42 и от 20 години в семейството караме ланча и алфа ромео!Първата ни кола беше lancia delta hf turbo,когато все още целокупния български народ караше лади и москвичи!
    Де бре спокойно...и ние сме пушили Кент и сме яли бонбони Тик-Так.

    Почти си ми набор ама пишеш глупости
    nicola 59 каза:....трее да помислиш по въпроса за засилването,понеже в момента можеш да спреш,и хеопсовата пирамида,ма не си в състояние да засилиш и кучешка колиба.

  14. #14
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Колега,субективното ти мнение въобще не ме интересува,просто споделям опит!!!

  15. #15
    Запален алфист jechko's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    Варна
    Posts
    11

    Default

    Мога да кажа вече официално, здравейте колеги . Благодаря на всички който се включиха в темата, с ваша помощ и разяснения на кое да наблегна при огледа, успях да избера 166-цата. За 4 дни изминах 1000км и първите ми впечетления от колата са много добри, приличен разход, добро ускорение, мека и комфортна возия. Има си външни забележчици, но е нормално за годините си, Пожелавам лек път и много безаварйни км на всички. Остана да се виждаме по разни събори.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •