Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 106

Thread: Без предупреждение за камери на пътя?!?

  1. #1
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default Без предупреждение за камери на пътя?!?

    Пред вид, че дУпетатите решиха знакът Е24, който предупреждава за камери на пътя да бъде премахнат, имам питане към колегите юристи и по-запознати с материята - това не противоречи ли на конституцията, чл. 32, ал. 2 и на тълкувателното решение 1 от 26.02.2014 на ВАС и по-специално в частта "...Поставянето на технически средства, които автоматично да записват административни нарушения, трябва да се извършва по определена процедура и с оглед спазването на определени изисквания (арг. чл. 32, ал. 2 от Конституцията)..."?
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Може и липсата на предупреждения да са в разрез със закона, но аз смятам, че поставянето на предупреждения води само до прахосването на един ресурс и далеч няма желания ефект от камерите.

    Накратко - премахването на предупрежденията ще повиши дисциплината на шофьорите.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Съгласен съм, че трябва да има превенция, но не съм съгласен че трябва да става по незаконен начин(ако е такъв случая). Понеже не съм компетентен по този въпрос, затова питам за мнението на другите. А иначе ще стане както преди - предупрежденитя с премигване от страна на насрещните коли, които напоселдък бяха изчезнали, ще се върнат отново...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    И аз съм на мнение, че законът трябва да се спазва. Но така или иначе за този който го нарушава, той не представлява никакъв регламент, колкото и да е перфектен.

    Пример:

    Законът забранява свободното носене на оръжие. Ти спазваш закона и не носиш такова.
    Но се появява един бандит, който не спазва закона и те гръмва а ти не можеш да се защитиш, защото не притежаваш оръжие. Т.е - защото спазваш закона.

    В този случай на кого помага и на кого вреди законът?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Това вече влиза в друга тематика
    На мен идеята ми е да разбера законни ли са новите промени в ЗДвП, или е поредния фарс у нас.
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by pa4ito View Post
    Това вече влиза в друга тематика
    На мен идеята ми е да разбера законни ли са новите промени в ЗДвП, или е поредния фарс у нас.
    Достатъчно е да наслагат табели на входовете на всички пътни артерии, които да гласят, че във въпросните участъци се ползват технически средства за видеонаблюдение и контрол на скоростта, без да се конкретизират точните участъци и всичко ще е законно.
    Подобно на зоните с видеонаблюдение в градовете.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Не знам какви ще са новите текстове в закона, но в досегашните пише, че знакът трябва да е в зоната на действие на техническото средство...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by pa4ito View Post
    Не знам какви ще са новите текстове в закона, но в досегашните пише, че знакът трябва да е в зоната на действие на техническото средство...
    Зоната на действие е разтегливо понятие и без да съм запознат в детайли със закона, предполагам, че там не се конкретизира, какво точно се разбира под това.
    Зоната в която дадено средство работи? Зоната на работния му обхват?....

    Камера около Карнобат си е в зоната на трасето София - Бургас.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    По сегашния ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т. 7:
    "(нова - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) обозначават места за контрол по спазването на правилата за движение от всички участници в движението, като поставят пътни знаци и техника за видеонаблюдение; контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеонаблюдение;"

    Демек, знакът обозначаващ контрола на пътя, трябва да е в обхвата на камерата. Не знам как ще се промени това, защото не знам къде може да си видят новите текстове. Но явно тази точка ще си замине в небитието. Което пък моментално попада в разрив с конституцията и тълкуването на ВАС. Затова трябва да има процедура, по която да бъде всичко законно. Но пичовете не са приели такава. Възможно е да се направи с наредба на министъра. Но пък наредбата не е закон и това ще противоречи на конституцията чл. 32, ал. 2....
    Тъй като не съм юрист, аз мисля от логическа гледна точка и става веселба голяма с един омагьосан кръг...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by pa4ito View Post
    По сегашния ЗДвП, чл. 165, ал. 2, т. 7:
    "(нова - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) обозначават места за контрол по спазването на правилата за движение от всички участници в движението, като поставят пътни знаци и техника за видеонаблюдение; контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеонаблюдение;"

    Демек, знакът обозначаващ контрола на пътя, трябва да е в обхвата на камерата. Не знам как ще се промени това, защото не знам къде може да си видят новите текстове. Но явно тази точка ще си замине в небитието. Което пък моментално попада в разрив с конституцията и тълкуването на ВАС. Затова трябва да има процедура, по която да бъде всичко законно. Но пичовете не са приели такава. Възможно е да се направи с наредба на министъра. Но пък наредбата не е закон и това ще противоречи на конституцията чл. 32, ал. 2....
    Тъй като не съм юрист, аз мисля от логическа гледна точка и става веселба голяма с един омагьосан кръг...
    Ми не непременно. Цитирания текст от закона може да се тълкува по следния начин:

    1 - Местата за контрол (примерно на скоростта) трябва да бъдат обозначени.

    2 - В тези участъци (където работи контролиращото скоростта средство) трябва да има изградено видеонаблюдение.

    Значи обозначаваме пътя София - Бургас с табели, които гласят, че това е зона на контрол.
    В зоната на обхват на карнобатския радар слагаме и видеонаблюдение.
    И с това сме изпълнили разпоредбите на закона.

    ...........

    Щом аз, дето съм профан в правото, мога да обоснова подобно твърдение, какво остава за изпечен адвокат.

    Накратко - подобни неясно формулирани закони много лесно биха могли да бъдат атакувани в съда.

    Добрият закон е онзи закон, който не оставя никакви възможности за философстване.
    Last edited by ecotronic; 23-06-2017 at 14:40.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Ето затова пуснах темата за обсъждане от повече хора, защото според мен е друго.

    "(нова - ДВ, бр. 69 от 2008 г.) обозначават места за контрол по спазването на правилата за движение от всички участници в движението, като поставят пътни знаци и техника за видеонаблюдение; контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеонаблюдение;"

    Т.е. поставяш камера, която има обхват Х метра. В тези Х метра, ти осъществяваш контрол. Длъжен си да поставиш знак, в началото на тези Х метра, за да покажеш че има контрол за спазване на знака.


    Съгласен съм, че в България всики закони са неясни с цел изхранване на юристите, но нали трябва да сме наясно с материята поне донякъде, за да спазваме духа на закона.
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Е - никъде не е казано, колко точно трябва да е обозначена зоната на контрол.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Ааа, казано е, в същата алинея - "...контролът се осъществява само в обхвата на средствата за видеонаблюдение..."
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Дали ще обозначиш зоната на конрол още на входа на магистралата или ще направиш това посредством надпис на лист А4, залепен на задното дясно стъкло на патрулката, е все тая


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15

    Default

    Аз знам за знак с камера и под него пише 15 км. Зона
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 8 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •