Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20

Thread: Ниво на маслото в скоростната кутия

  1. #1

    Default Ниво на маслото в скоростната кутия

    Здравейте, искам да попитам от къде може да се привери нивото на маслото на скоростната кутия, преди имах алфа 156 1.9jtd 115hp и там имаше малака щекичка, която се проверяваше от там, искам да попитам на тази алфа има ли такава и къде се намира с точност, защото оглеждах и не можах да видя таква ? Става въпрос за 159 1.9jtdm 150hp

  2. #2

  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Най-сигурния начин е да го източиш и премериш. Има пробка за източване и такава за наливане. Не съм запознат с 1.9 конкретно, на 2.4 няма контролна пробка или щека. На моята кутия реално има фабрична заготовка за щека, но не е разпробита съответно и щека липсва. Дали е нещо като опция или е в стил както дойде, не мога да кажа.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Най лесно е да отвиеш болта отпред, който е за доливане и контрол на нивото. Ако прокапе е добре. Ако не - бъркаш леко с пръста. Ако напипваш масло - бива, ако не - така и така си отворил - доливай.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  5. #5
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    За или против сте да се сменя изцяло маслото в ръчна скоростна кутия? Какви рискове крие тази процедура? Ако само се долива и прелее през пробката, означава ли, че сме прекалили и до какво ще доведе това?

  6. #6
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Естествено че е добре да смени маслото с ново. Всеизвестно е че качествата на маслото спадат драстично с времето на експлоатация, освен това в кутията малко или много остават финни частици под формата на утайка в маслото. Така че определено трябва да се сменя когато му свърши ресурса. Да не говорим че смяната е рутинна процедура за 10мин. Отдолу има пробка за изтокване, горе под стойката на акумулатора има пробка за наливане. Изливаш отдолу каквото излезе, горе наливаш 2.8л (аз лично налях 3л на моята от подписа) и това е.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  7. #7
    Газта е здраве LYBRAtor's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    35
    Posts
    236

    Default

    Сменяй маслото Кутията е капризна, а и да не беше, е добре да се направи. Вземи си оригинално GM масло, кутията е опелова. При 1.9 jtdm събира 2,3-2,4 литра. При 2.4JTDM не знам.
    '05 E-class 3.0 24v LPG, '05 C-class 1.8 16v Kompressor Sportcoupe, '09 A-class 1.5 8v
    Ex:'07 147 1.6, '07 159 1.9 JTDm, '00 Lybra 1.9 JTD, '86 Delta GT 1.6, '04 C2 1.6, '97 Vectra 1.8, '97 Dedra 1.6

  8. #8
    Запален алфист cec21's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    София
    Posts
    112

    Default

    А някой може ли да каже какво е точното масло за кутията. Специално за 2.4 ме интересува мен
    159 2.4 JTDM HIGH
    147 1.9JTD 8v - Ex

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by yanislavv50 View Post
    За или против сте да се сменя изцяло маслото в ръчна скоростна кутия? Какви рискове крие тази процедура? Ако само се долива и прелее през пробката, означава ли, че сме прекалили и до какво ще доведе това?
    Единствените рискове са да се изцапаш или да не налееш точното масло.
    Провери в интернет, аутодата или в лепенката на колата и вземи масло с точния вискозитет. Марката не е задължително да е същата.

    На 100-150 000км е силно препоръчително да се сменя маслото на скоростната кутия.

    Моето го източих на 138 000 и си беше мръсничко.

  10. #10
    Алфист
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    България
    Posts
    143

    Default

    В аутодата пише, че за 1,9 трябват2.1Л 75W/85. Днес смених моето, излезна идеално червен (2500ml) Сложих и добавка Xado

  11. #11
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by LYBRAtor View Post
    ... При 1.9 jtdm събира 2,3-2,4 литра. При 2.4JTDM не знам.
    При 2.4жтд - 2.8 л.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #12

    Default

    В интернет се срещат мнения, че за 2.4 кутията на 159-ката събира повече от 2.8 литра, слагат около 3.5- 3.6 л литра.В този форум също има писано, че 2.8 литра не са стигнали и са "досипали" до 3.4-3.6 литра.

    Само че това е "сипване" докато започне да прелива или почти да прелива, тоест до горе.

    Рисковете доколкото зная са да се образува налягане вътре в скоростната кутия при загряване на маслото при натоварване на кутията.Тогава маслото ссе разширява от термичното загряване и се образува налягане и ако се отвори една от двете пробки изтича под налягане, тоест първоначално докато е горещо маслото се разширява.Не зная до какво може да доведе, но евентуално ако има гарнитури(не съм запознат дали има такива) които да уплътняват от високото налягане на маслото могат да избият и да се получи постоянен теч/сълзене през тях след като веднъж вече е избило масло.Тогава спасението е ремонт - нова/и гарнитури.

    Хубаво е да има масло в кутията, но не прекалявайте.
    ==========================================


    Дали може да се "долива" - може, само че какъв е смисълът ново масло да се смесва със старо вече поизносено масло загубило част от качествата си?

    Ако ще сменяте, сменяйте нацяло маслото.

    вискозитета мисля беше 75w-85w, но дори и 75w-90w да сипеш, няма да сгрешиш.Особено ако е пълна синтетика.Има такова на Бардал.

    На Селенията сипаното в завода е полусинтетика.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Аз невидях отдушник на кутията, затова мисля също че не трябва да се прекалява с маслото. 2.8 я дават по книжка, аз налях 3л. Реално пробката за наливане е в горния край на кутията, контролна невидях да има. Говоря конкретно за 2.4/200кс Ф40 кутия.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  14. #14

    Default

    Прав си.Моята като се замисля я източваха с помпа в Рубигсервиз.И след това с помпа я "наливаха" .

    С тези 3 литра докъде реално видя че се напълни?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Прав си.Моята като се замисля я източваха с помпа в Рубигсервиз.И след това с помпа я "наливаха" .

    С тези 3 литра докъде реално видя че се напълни?
    Реално не мога да преценя докъде се е напълнила, но ми е все тая. Има ли вътре 3л - има..., течове има ли - няма. Ако е трябвало да се слага повече масло, щяха да си го напишат, все пак сума инженери ги умуват тези неща.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •