Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Алфа Ромео 159, важни въпроси относно покупка

  1. #1

    Exclamation Алфа Ромео 159, важни въпроси относно покупка

    Здравейте колеги, тъй като четох красноречива информация за модела, имам няколко въпроса относно алфа ромео 159 (замислям се за покупка на такава). Смятам, все пак, че темата ще е полезна на всички ни. Та ето и въпросите ми:

    1. В семейството имахме фиат пунто 2001г, закупен на 25 000 км, доста ненадеждна кола се оказа, често все нещо скърцаше или имаше постоянно някакви проблеми, които постоянно те изнервят, въпросът ми е алфа 159 има ли нещо общо с по-старите фиати и алфи, с една дума здрава ли е?

    2. Вярно ли е че двигателят 1.9 jdtm (към него съм се насочил) е здрав и надежден, но е сложно проектиран и ако нещо трябва да се прави по него е сложна и скъпа манипулацията или смяната на определена част ?

    3. Вярно ли е че елементите по окачването са здрави, но почти постоянно тракат сглобките ?

    4. Най голямата слабост на тая кола е електрониката ?

    5. Много ли е тясна отвътре, или само отзад е тясно ?

    Ще съм благодарен и на полезни мнения, ако се сетите за нещо важно, извън въпросите ми.

    Благодаря предварително !
    Last edited by IMS; 09-07-2017 at 00:46.

  2. #2
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    За т.1;3;4 си в голяма заблуда!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    За т.1;3;4 си в голяма заблуда!
    Бъди по-конкретен защо не си съгласен с тези точки. Ако тези неща не са се случвали в твойта 159, не означава че в другите не са се.

  4. #4

    Default

    То и по точка 2 относно "скъпите манипулации и части" също е в заблуда.

    Вижте сега:

    1.Евтини са ремонтите сравнени с немските конкуренти.Особено с ауди -купете си ауди А4/А6 с 1.8т/2.0 TFSI двигател от същите години в които е произвеждана 159 и ще разберете ...

    2.Това че тези неща са се случили в няколко 159-ки, не означава че във всички е така.

    Според мен зависи от конкретния екземпляр и най-вече от поддръжката от предишният/те собственик/ци.

    Не зная за "тракане на сглобки", а само за "прискърцване" на интериор и елементите му по дупки и паваж.При мен това го няма.Други собственици имат оплаквания, но според мен трябва доста да ахмашки да е карана по българските изкорубени пътища, за да я докарат до това състояние.Дори и тогава проблемът е разрешим с пръскане на силиконова смазка, уплътняване на проблемните места или просто притягане, разхлабване и нагаждането им или свалянето и качването им наново на разскърцалите се елементи.

    Тази марка автомобил се купува със сърце, не с разум.Та ако си задавате горните въпроси ...


    Ако слушах глупостите на другите нямаше да направя/постигна доста неща в живота си...

    Това е ВАШИЯТ живот, живейте живота който искате да живеете или живейте живота който другите ви казват, че трябва да живеете ...
    ================================================== ==

    Съществените въпроси които поставяте не са горните, а е един единствен "С какъв бюджет разполагате за покупката на 159" ?

    Може би и:

    2. За какво смятате да я ползвате и предимно къде?

    3. Какъв бюджет сте предвидили за поддръжка на автомобила ежегодно?

    При запазен поддържан екземпляр поддръжката може да ви струва по-евтино отколкото на едно раздрънкано пунто.
    Last edited by alfa racer GTA; 09-07-2017 at 10:57.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by IMS View Post
    Бъди по-конкретен защо не си съгласен с тези точки. Ако тези неща не са се случвали в твойта 159, не означава че в другите не са се.
    1-За близо година не съм ремонтирал нищо, което да е било неотложно.Когато я закупих имаше няколко дребни проблема които отстраних и от тогава не съм имал проблеми!
    3-Окачването няма нищо общо с на 156, и до момента нито трака, нито скърца!Направо се" родих"!
    4-Ей това пък е най-голямата глупост, която сигурно си я чувал от някой ваг фенЗа 6-години с Алфи имах само едно проблемче, с което можех и да си карам, но накрая го отстраних за 0 лева!
    5-При задните седалки си е тесничко, но при предните няма проблем.
    2-Не мога да коментирам, тъй като аз съм с 2.4, но според мен ако отидеш в сервиз където не са виждали Алфа ще имаш ядове.Повечето сервизи дори отказват да ремонтират Алфи, тъй като са запълнили часовете с месеци наред с представители на ваг групата и другите "немци"

    Всичко това което съм описал е много относително и зависи от състоянието на конкретния автомобил.Когато си купих моята, първите въпроси от познати бяха- как си дал толкова пари, има ги и по5-6 хиляди, без изобщо да се замислят, че цената зависи от доста неща.
    Ако не се внимава при покупката може да има и такива теми:
    http://www.fiatforum.bg/showthread.p...рование/page21

    Я сега си задай същите въпроси и за втория ти вариант за покупка?
    Last edited by stu; 09-07-2017 at 08:02.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  6. #6
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Абсолютно съгласна с колегата , че Алфа се купува със сърце !
    Това не е Автомобил , това е Алфа култ

    Карала съм и други италиански автомобили ( Фиат Браво на 4-5 години ) и след това 156 2,4 комби и мога да кажа , че 159 няма нищо общо с предходните по качество на изработка на елементите по таблото , окачването , обезшумяването на купето и т.н.
    Единствено ми липсва малко динамиката на моята 2,4 , но тя беше след масивен тунинг на двигателя и кефа беше несравним .

    Аз смятам , че ако един автомобил се поддържа с добри части и качествени консумативи то без значение каква е марката няма да е евтино .
    Алфа не е Голф 3-ка където бай Драган може да ти направи основен ремонт на тротоара на стойност 100-тина лева .

    Смятам,че ако попаднеш на читав екземпляр дълги години ще се радваш на автомобила .
    Действително отзад е малко тясна , но пък коя кола отзад е толкова широка колкото отпред , там обикновено се возят деца и няма нужда да е безкрайно широка .

    Моят автомобил се кара активно от 4 месеца , минала съм 7 000 км и нищо не скърца на този етап при все , че постоянно ми се налага да минавам по черни , неравни и каменисти изпълнени с дупки "пътища" .

    Окачването е в пъти по - добро от това на предходниците , но разбира се автомобилът е с дълга и тежка предница което може да доведе до една идея по - бързо разбиване отпред , но пак е много относително как шофираш и как е поддържана преди да я закупиш .

    Не смятам , че Алфите са трошливи коли , даже съм убедена в обратното , но за съжаление има много " майстори " които са способни да ги докарат в състояние в което ще е добра само за моргата ( така се получи и с предната ми 156-ца ) .

    Моят съвет е да проучиш къде в твоят град има сервиз работещ само с италиански автомобили и да се свържеш с хората , те биха могли да ти дадат информация от първа ръка за болежките на този модел , а и могат да ти огледат автомобила преди да го купиш .
    НЕ купувай БЕЗ да си направил щателна диагностика и оглед , за да не си след това .

    Успех ти желая и ако попаднеш на правилният автомобил ще си повече от щастлив , повярвай ми !
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by IMS View Post
    Здравейте колеги, тъй като четох красноречива информация за модела, имам няколко въпроса относно алфа ромео 159 (замислям се за покупка на такава). Смятам, все пак, че темата ще е полезна на всички ни. Та ето и въпросите ми:

    1. В семейството имахме фиат пунто 2001г, закупен на 25 000 км, доста ненадеждна кола се оказа, често все нещо скърцаше или имаше постоянно някакви проблеми, които постоянно те изнервят, въпросът ми е алфа 159 има ли нещо общо с по-старите фиати и алфи, с една дума здрава ли е?

    2. Вярно ли е че двигателят 1.9 jdtm (към него съм се насочил) е здрав и надежден, но е сложно проектиран и ако нещо трябва да се прави по него е сложна и скъпа манипулацията или смяната на определена част ?

    3. Вярно ли е че елементите по окачването са здрави, но почти постоянно тракат сглобките ?

    4. Най голямата слабост на тая кола е електрониката ?

    5. Много ли е тясна отвътре, или само отзад е тясно ?

    Ще съм благодарен и на полезни мнения, ако се сетите за нещо важно, извън въпросите ми.

    Благодаря предварително !
    И понеже както прочете алфата се купувала със сърце, никой не ти говори с разум.
    Това е една прекрасна кола, ако ходиш с нея в събота или неделя да ядеш пица или живееш на село и ходиш до центъра да пиеш кафе. Ако правиш пробег десетина хиляди км на година. Имаш висок бюджет за ремонти и може да се лишиш от нея докато е в сервиз, няма проблеми.
    Е има някои не се развалят много. Аз самият имам няколко алфи. Харесват ми външно за това.
    Най- добре ще се ориентираш като прочетеш темите за ремонти и повреди.
    Моята препоръка е да си купиш въпреки всичко.
    Сигурно ще ти хареса.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    И понеже както прочете алфата се купувала със сърце, никой не ти говори с разум.
    Това е една прекрасна кола, ако ходиш с нея в събота или неделя да ядеш пица или живееш на село и ходиш до центъра да пиеш кафе. Ако правиш пробег десетина хиляди км на година. Имаш висок бюджет за ремонти и може да се лишиш от нея докато е в сервиз, няма проблеми.
    Е има някои не се развалят много. Аз самият имам няколко алфи. Харесват ми външно за това.
    Най- добре ще се ориентираш като прочетеш темите за ремонти и повреди.
    Моята препоръка е да си купиш въпреки всичко.
    Сигурно ще ти хареса.
    Село нямам, но щом е за кафе на центъра - тръгвам.След това имам запазен час в сервиз, не е развалена, но ще я оставя там, че да не разваля мита със сервизите
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  9. #9

    Default

    Човек, къде е пунто, къде е алфа 159. Все едно да сравняваш фолксваген поло с бмв пета серия. Само по този въпрос си личи, че понятие си нямаш от коли. Купи си един мерцедес и карай, поне е здрав и не се чупи никога. Тъй казват, а сервизите също са пълни и с тях.

  10. #10
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Quote Originally Posted by stu View Post
    Село нямам, но щом е за кафе на центъра - тръгвам.След това имам запазен час в сервиз, не е развалена, но ще я оставя там, че да не разваля мита със сервизите
    Ха ха ха ... ама ти изобщо вадиш ли я от сервизите

    Аз когато минавам покрай някой сервиз редовно заредени са мерцедесите ( от ония дето никога не се чупят ) , след тях виждам Ауди и БМВ ... нещо Алфите ми липсват ама то ще да е защото са на кафе на центъра на селото
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Bella View Post
    Ха ха ха ... ама ти изобщо вадиш ли я от сервизите

    Аз когато минавам покрай някой сервиз редовно заредени са мерцедесите ( от ония дето никога не се чупят ) , след тях виждам Ауди и БМВ ... нещо Алфите ми липсват ама то ще да е защото са на кафе на центъра на селото
    Като обикаляш така колко често виждаш алфи по пътищата. Не много. Нормално е коли които са много по пътищата да са много и по сервизите. Нищо свръхестестествено. За 7000 км въобще няма как да имаш поглед върху каквато и да е кола, за да даваш технически оценки, скоро беше и качена на пътна помощ.
    Last edited by lordliness; 09-07-2017 at 10:42.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    Запален алфист Bella's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    418

    Default

    Относно качването на пътна помощ грешката си е моя, че не съм проверила и подменила консуматив като демпферната шайба . Няма на кого да се сърдя освен на себе си .
    Определено 7 000 км не са показател , но все пак предходната я карах 5 години през които и навъртях над 80 000 км през които не съм сменяла нищо по ходовата част , нямала съм проблеми с дюзи или електроника .
    Относно това колко Алфи има по пътищата , еми " у наше село " има доста ... а тя ако се чупи толкова много няма да се вижда по пътищата , а по сервизите .
    Както и да е , това си е мое мнение и не ангажирам никого с него .
    Всеки да си преценя и който го е страх от мечки да не ходи в гората .
    Продават Дачия с 5 години гаранция за смешни пари , да си вземе човека една нова Дачия и след 5 год да я сменя и така ... след като се страхува от сервизи и повреди .
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW '2001
    140 HP + Chip Tuning -> ex
    Alfa Romeo 159 1,9 JTD SW '2006
    Born to make me happy

  13. #13
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #14
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    И какво му е на теста?Дори немците признават, че е моделът е добър!

    "Въпреки изминатите 100 000 км нищо не тропа, скърца или трака. Навремето не беше така… Днес научаваме нещо ново – Alfa е научила уроците си, последователно се бори с грешките от миналото. Резултатът е нашият екземпляр с регистрационен номер F-PR-7276 – един истински красавец, с някои недостатъци. Да споделяте живота си с един такъв автомобил, е възбуждащо – като на атракционите в увеселителния парк. Е, почти толкова."
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  15. #15

    Default

    Какво да му е на теста, никой не го коментира, какво значи дори немците, колко немци познаваш. Те са водещи, колкото и да не им харесва на някои. Всички технически термини са немски.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 2 12 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •