Results 1 to 15 of 15

Thread: Датчик за налягането на турбото???

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    68

    Default Датчик за налягането на турбото???

    Някой знае ли дали мога да си инсталирам подобен уред на таблото, защото ми се ще да го наблюдавам???Оригинално незнам дали има, или нещо марково, изобщо може ли да се направи и от кого
    .::Black Cloud Gang::.

  2. #2

    Default

    Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    68

    Default

    Quote Originally Posted by KGB
    Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.
    Нещо съвсем обикновено, да гледам колко бара е налягането, но и да е истинско все пак! А не някоя измишльотина от илиенци. Къде ще ме насочиш...
    .::Black Cloud Gang::.

  4. #4

    Default

    За около 80-150лв. можеш да си намериш добър...

    Можеш да намериш предполагам в ТсунамиТунинг, Проспеид, Мах Драив.

    Аз лично гледах разни в МахДраив...за около 100лв. но нещо не стигнах до решение къде да го монтирам, така че да не е грозно...

    Ако си решил може да отидем заедно, че ако купим 2 човека може да ни даде намаление.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    за твоята цел си мисля че е достаатъчен най-обикновен манометър с подходящото разграфяване

    според мен за 156-цата най-доброто място е на мястото на часовника
    аз лично бих си го поставил там като ползвам вътрешностите на манометъра и ги интегрирам във часовника, като му сменя естественно скалата

    доста е играчна, но аз лично така бих го направил
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

  6. #6

    Default

    Някой внимателно е гледал снимките на 157мицата

    Ок...ама аз къде да си го монтирам това чудо...има вариант да стана тоо фаст то фуриест и да си го монтирам на гредата.

    Един въпрос...това което гледах в мах драив е с некви маркучета....къде да си ги монтирам тия чудеса на техниката, а и още по зле няма от къде да прокарам маркучето.

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  7. #7
    Turbo Ninja Bobo's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    44
    Posts
    7,990

    Default

    е тва начи е много първобитно бе! Има такива на които модула с маркучетата е отпред а самата скала е само с два кабела (дигитална)
    0888 232 484 - Бобо Extreme Service

    Alfa 145 QV Turbo VS Alfa GTV 3.2 24V 04'
    Alfa 156 05' 1.9 16V M-JET, Fiat Brava 1.9 JTD , Алфа 164 Super, Alfa 147 JTD малкото GTA, Alfa 155 2.0 16v Super

  8. #8
    Deadliest Catch Dexer's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Age
    42
    Posts
    978

    Default

    да вкарваш маркучите в купето верно не е най умната идея,
    както казва бобо, по добре е 2 кабела - по-лесно и по-елегантно е

    === 75 1.8 T '86 ===
    === 156 SW 2.4 JTD '01 ===

    If Rust Is Lighter Than Carbon Fibre, My 75 Is A Superleggera!

  9. #9

    Default

    абре, че е по-лесно и по елеганто да...ама да не ги правя аз...днеска минахме от там с колега QV ама нещо се разобедих...

    Най-бързата Българска Алфа на писта 147QVD, 159 2.4QVDm, Crosswagon Edition Nero, Aprilia SR 50 Tetsuya Harada Replica
    " Marco Cavigioli champion IRC 2WD with Fiat Grande Punto DIESEL"
    "Seat Leon TDI champion WTCC 2008"

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by KGB
    Може....турбо тимерите са около 70-500лв. в зависимост какво искаш.
    турбо таймера е савсем друга хава ... електроника която оставя двигателя да поработималко след пържилка за да охлади турбото и да не се изпе4е маслото в компресора .... ина4е манометъра си е манометър ....

  11. #11

    Default

    МАП датчика дава на ECU-то информацията, която ти трябва и искаш да виждаш - вакуум и надналягане и му говори в напрежение. Ако изведеш кабели в купето и дори със силно китайски мултицет следиш това напрежение (което се променя от -0.75V до +2.75V) можеш да го наблюдаваш. За да бъде достоверно (изразено в bar-ове), на входа на волтметъра се слага резисторен делител (задължително високоомен за да не смущава работата на ECU-то), така че да се получи зависимостта напр. 2.75 V = 1.2 bar (над атмосферното). По този начин на моята дедра си направих такъв "манометър" - със мултицет за 8 лв. от илиенци, чийто LCD дисплей монтирах на подходящо място, а "карантията" скрита. Разбира се има относителна грешка, защото зависимостта налягане/напрежение не е изцяло линейна, но грешката се проявява при ниски стойности на налягането и е пренебрижима. За който се интересува, може да дам по-подробна информация за стойностите на MAP-а и R1/R2.
    Айде безаварийно!

  12. #12
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    68

    Default

    Quote Originally Posted by 2000 Turbo
    МАП датчика дава на ECU-то информацията, която ти трябва и искаш да виждаш - вакуум и надналягане и му говори в напрежение. Ако изведеш кабели в купето и дори със силно китайски мултицет следиш това напрежение (което се променя от -0.75V до +2.75V) можеш да го наблюдаваш. За да бъде достоверно (изразено в bar-ове), на входа на волтметъра се слага резисторен делител (задължително високоомен за да не смущава работата на ECU-то), така че да се получи зависимостта напр. 2.75 V = 1.2 bar (над атмосферното). По този начин на моята дедра си направих такъв "манометър" - със мултицет за 8 лв. от илиенци, чийто LCD дисплей монтирах на подходящо място, а "карантията" скрита. Разбира се има относителна грешка, защото зависимостта налягане/напрежение не е изцяло линейна, но грешката се проявява при ниски стойности на налягането и е пренебрижима. За който се интересува, може да дам по-подробна информация за стойностите на MAP-а и R1/R2.
    Айде безаварийно!
    Много се възхищавам на хора, които от нищо правят нещо , аз лично се старая да бъда такъв. Сега ако можеш да ми обясниш на малко по земен език как става това, ще съм ти много благодарен! Защото това не е никак лоша идея и излиза доста по евтино
    .::Black Cloud Gang::.

  13. #13

    Default

    4овека казва 4е има по принцип мап сенсор който в зависимост от налягането дава разли4ни стойности на волтажа и така ЕКУ-то разбира кво става ...тва хубаво ма пове4ето алфи са с МАФ-ове
    пък и един прост механи4ен манометър само му връзва6 марку4 към см колектор и е ок ... ама са грозни4ки ама който иска хубав аутометер блитз греди са доста солени ...

  14. #14

    Default

    МАП датчика измерва абсолютно налягане в смукателния тракт и дава информация на компютъра един вид колко е напомпило турбото, за да знае ECU-то колко гориво да пръсне през инжекторите/дюзите. Това се прави за да се запази условието "малко турбо = малко гориво; много турбо = много гориво", разбира се образно казано.
    Тази информация, която изработва MAP-а представлява напрежение, което се мени в зависимост от налягането. А именно това ни трябва на нас - информация за налягането на турбото. Затова, като знаем номера на MAP-а, а твоят е вероятно на Бош (за 156 JTD), можем да разберем зависимостта напрежение/налягане или например 1V=1bar, 1,1V=1,1bar и т.н. И понеже тази зависимост не е точно такава, а например 2.5V измерени от мултицета означават 1.2bar-а се налага използването на делител, така че при 2.5V от датчика да покаже 1.2 на мултицета. С тези обяснения може да съм написал некоя глупост ама не се сърдете и между другото ако става въпрос за JTD там въпросния сигнал се снема от дебиметъра, но практически това няма значение.

  15. #15
    Старши алфист
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    София
    Posts
    935

    Default

    да де но колегата В_Г_З имаше на предвид че Бош много рядко ползват за определяне на налягането МАП сензор, а в случаите които аз съм виждал е дублиран с МАФ сензор
    а точно 2.4 JTD няма МАП сензор така че му остава или да си монтира най-обикновен манометър, като за любителски нужди си мисля че може да се сложи най-обикновен(за помпа на гуми примерно) или пък може ако иска дигитален, наистина може да използва МАП сензор от някоя кола
    ИТАЛФЕСТ 2004 - "Барабар Петко с мъжете"


    ИТАЛФЕСТ 2005

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •