Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 129

Thread: За питащите се какво представлява това "чудо" Алфа 159 1.8 газ/бензин!

  1. #1
    започва да се пристрастява goge_to's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    36

    Default За питащите се какво представлява това "чудо" Алфа 159 1.8 газ/бензин!

    Чудех се въобще дали да правя публикация по темата - повечето колеги във форума са върли дизелджии. А бензиновите екземпляри се споменават, като нифелни прокаженици! Почти! Като изключим 3.2 ламята.
    Ама си казах - може да е от полза за други момчета и момичета, решили да се сдобият с екземпляр от този модел.
    След почти четири годишно чудене и кантар-работа, "да бъде или не", след 155 и два броя 156, последната карана девет години, много безпроблемен туинс спарк, също газ/бензин, викам си: "ще взимам"! Като ще е гарга - да е рошава. Бях се зарекъл дизел секънд+ употреба в къщи да не влиза /е, удържах в последствие на запора/, но се юрнах да издирвам читав 2.4 "кебабчия"! Имаше и опция личен внос от чужбина, но вероятно читавите екземляри са си жива набутвация, относно евентуална препродажба след 4-5 години. Скъпи са и като прибавим скептицизма към марката на средностатистическия българин - не си заслужава.
    Започнах оглед на струващите си според мен 2.4, а и 1.9 дизели из страната. Комби. Черна, ако се случи... Какво да Ви кажа... Чудя се как Ви се дават пари за съмнително тракащи дизеляци! За състоянието на салони, съмнително замазване на ламарини, няма смисъл да споменавам! Харесах само една 2.4. 2009 г. Джамбазинът ми се опъна - под 11 к не пада! Като сложих и цвета /тъмно сиво, което хич не ме кефи/ показах му... Иначе фул! Че и автомат.
    Преди време обаче бях тествал една тракаща 1.8 хубавица. В едно с верижното тип ручене на празен ход ми се стори и много мудна, като вървеж. Да ама в едно от похожденията ми за издирване на читав дизел, тествах една друга 1.8-чка и ми се стори доста голяма разликата в тягата, в сравнение с първата проба.
    Като изтествах всичко, което бях решил да тествам, връщам се един след обяд преди два месеца в Пловдив /моя град/, тествам за последно 2.4, но седан /пак тъмно сиво/ с навигация, темпомат и др., и др. Добре работеше и "подприпкваше", но купето... пак салона! Много, много захабено, протрито и др. Между другото пробег не обсъждам. Той е "дар Божий".
    Вече бях пред поредното отказване, като този път окончателно - много "алфа 159 свят изръшках"! Казвам си: "край, ще чакаш сгоден момент за Джулия или Стелвио"! Да ама бях гледал в мобиле-то и карс-а, че в другия край на града има едно седанче, 1.8 с любимото ми екогориво. Сребристо, идеално изглеждащо на снимките. Отивам. Колата отвън и отвътре - кукличка! Пали, работи перфектно и на бенз- и на газ! Няма да тропа и да хлопа. Екстри - "0", като за 159. Аз не съм претенция - климатик има, при това климатроник, че и двузонален! Музиката бичи яко, макар и не Боссе - хеви здраво!
    Спазарихме я - 1,7 к надолу. Тръгнах от 3 к и на 1,7 надолу се "срещнахме". Колата беше скъпа наистина, но и явно читава! 2009 г. е. Впрочем забелязал съм, че 1.8 на газ държат високи цени за модела, навсякъде в Европа!
    И така, вместо мощен дизел - комби, "маломощен" бифюел - седан, но екологичен!
    Най важното - колата като вървеж се справя олично! И на газ и на бензин! Върви баш, като 140-150 коня. Бих казал, че почти не се усеща разлика в тягата със 156 2.0. Също и с 1.9 дизела, като я държиш в обороти. Може би тази е малко по-умаляла при пуснат климатик /сравнение със 156/. И то в ниският оборотен диапазон! По италианската тарга тежи 1370 кг. Газовата "си е с нея"! Беше отразена подробно в италианският талон, респ. вече и в българския! На три засечки ми дава около 14/100 газ градско - устройва ме напълно! В ауспуха и няма "и една саждичка". Официално документално и тя е Евро 4! Какви филтри и катализатор има - нямам идея! Двигателят е по-ниско оборотен от ТС-а. Струва ми се обаче, че и при него е работено върху звука - добре се дзвери над 3 к/рпм! А и отлично се развърта над тях!Днес попаднах на подходяща извънградска отсечка и я "сгънах". Значи колата се ускори във впечатляващо и кефещо темпо до 160-170! За повече, следващите пътни условия не позволиха с оглед на сигурността и колегиалните пътни маниери! Смяна на предавките на 4,5 - 5 к/рпм - без да я "цедя". Много - много добре да повторя! Доволен съм. Сигурно по-мощните са по-добри в упражнението, но мен и това ме устройва напълно!
    Единствените забележки за сега: по-тежък /твърд/ от нормалното педал на съединителя. Инак отделя добре, превключва всички скорости идеално. Няма буксуване. Подготвен съм за ремонт. Но 156-цата ми е правила този "номер" от помпата, както и евентуална смяна на връщащата пружина, на педала с неподходяща. Два пъти ми е чупила пружината та имам опит.
    Не отваряне на багажника от бутона-емблема на капака! Само от дистанционното. Бутона механичен ли е, на вакуум ли е -не го знам!
    Последният проблем - при отворени стъкла не ги вдига с бутона за заключването! Но иначе ги сваля с отключващият бутон!
    Второто дистанционно или ключ-карта, не знам как се именува точно - ни приема, ни предава! Ключът му си е за колата - отключва шофьорската врата, но от бутоните и при опит за палене - никаква реакция! И батерията смених, и пак нищо.
    Та в общи линии алфа 159 1.8 бензин или газ/бензин си я бива! От мен да го знаете и който се чуди да му отпусне края! Бива си я колицата. Пък и явно е най-чисто и простото 159 - устройство!

  2. #2
    Сатанист Член на клуба Bodom's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    София
    Posts
    783

    Default

    Честито и безаварийно!
    Евала за подробният разказ - изчетох го с интерес!
    При дългото ми търсене на 159 и аз се сблъсках с безобразно захабени салони! Направо не видях ни една нормално изглеждаща като салон (освен моята де, това беше една от причините да се спра на нея).

    По проблемите ти мога да кажа само за този:
    Quote Originally Posted by goge_to View Post
    Последният проблем - при отворени стъкла не ги вдига с бутона за заключването! Но иначе ги сваля с отключващият бутон!
    Нормално е! Само първите модели (2005/2006) затварят стъклата от дистанционното. После тази функция е умишлено спряна. Стъклата нямат датчици за препятствие и може да стават инциденти.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm '07
    EX' Alfa Romeo 145 1.4TS '98

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Честито
    Гледам; че си от Пловдив-ела сега да пробваш кюнеца 2.4
    Бах му май..та, май аз съм единственният, който е закупил единственната 159-ка която е гледал!Един ден ме осени идеята да сменя 156-цата, тъй като вече имаше мераклия който искаше да я купува!Поразгледах и писах във форума, но имаше 2.4ки само на доста далечно разстояние от мен и така и не се реших да обикалям страната за огледи!Един ден отворих мобилето и хоп - една 2.4 автомат с кожа, навигация, темпомат, фабрично затъмнени стъкла, напълно обслужена, и кутията, с премахнати клапи и дпф, зат.егр, нов акумулатор и гуми, перфектен кажен салон!Намираше се на 15км от мен, в една автокъща!Цената беше доста по- висока спрямо другите подобни, но въпреки това запалих, и след 20мин бях там.Два дни по-късно отидох с колега от форума да я покара и закачи компа, тъй като не бях карал автомат.Два три дни по късно я купих.Вече почти година по-късно не съм имал никъкви проблеми, като единственно и направих ремап със софт.изключване на дпф, смених маркуча на турбото със силиконов, профилактично смених хидравличната течност със зелена ТутелаGr, монтирах ксенон на къси и дълги.Имаше и разни дребни забележки -липсващи буквички и др. подобни, които оправих!Забелязвам, че доста хора търсят абсолютно перфектни автомобили на по 8-11 години, което е трудно постижимо, да не кажа - невъзможно!

    След 2007-8 стъклата вече не могат да се вдигат от дистанционното.Ключът ти сигурно трябва да бъде обучен.
    Last edited by stu; 27-07-2017 at 00:08.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  4. #4

    Default

    Забелязвам, че доста хора търсят абсолютно перфектни автомобили на по 8-11 години, което е трудно постижимо, да не кажа - невъзможно!
    +1

    Възможно, ама на съответната цена...

    По-добре да събираме за нова, отколкото да се надаме да намерим перфектна 2У159 .

    ===============

    Пич, кефи се на колата си. Като ти омръзне = "продавалника" ...

    Сега поне ще има немалък избор.


    А не си прав, че сме все кюмюрджии.Алфисти сме преди всичко, което значи "спортно сърце" , но точно поради това искаме като ще е бензин да е истински - 1.75 tbi си струва, но излиза едва 2010, второ не са толкова много като бройка, трето цените им си бяха сериозни - втора употреба на половината на цената на нова 2.4 дизел.

    Мога да се басирам, че след 10-на години бензиновите джулии, джулиети и МиТо ще преобладават.Двигатели бол, избор на бензинки голям - щеш 170. щеш 200, щеш 280 или 510(дай боже на всеки алфист) .
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    започва да се пристрастява goge_to's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Пловдив
    Posts
    36

    Default

    Благодарско за пожеланията!
    Нямам нищо против дизела - не ме разбирайте погрешно. Другият автомобил в къщи е дизел (е, вече гони 100 к км), евро 5, със всички работещи системи за щадене на околната среда! Знам, че дизелът си е по-пъргавел, пък ако е и 200+ кончета... Все пак рядко се отпускам по магистралата с над 160, а това е скорост - играчка за всяка Алфа!
    От както се помня съм еко- настроена личност! Т. е., ако бях взел 159 дизел, щях да я приведа в такова състояние! Рециклиране на дпф, ако се налага или смяна, както и смяна на клапи и егр! Знам - сумите са "цифри"! Но... Затова като ще е употребявано - бензинче. Пък и на газ! М/у другото шофирането на газ лятото си е една много сериозна икономия! Съчетано с отпускарският сезон - сериозния пробег! Поне при мен де.
    Благодаря, че ме." светнахте" за вдигането на стъклата!

  6. #6
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Здравей колега,от няколко месеца карам същата,със газова сложена на колата веднага след покупката й от магазина и фигурираща във всички италиански документи.Учудва ме високия ти градски разход.Моята на климатик само градско със зор лови 10-10,5/100 газ при нормално каране.Иначе и моята е фейса-08.2008 год.Взех я от човека изкарал я от магазина,на 140 000км,но с проблем в електрониката.И на мен ми е прецакана ключалката на багажника,отваряше само с дистанционното,но и от там спря.Тракането на дефазаторите почти го елиминирах като махнах страничните цетки на датчиците на дефазаторите.Масло не гори,вдига точно 210 по километраж.Ако нещо те интересува,насреща съм.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  7. #7
    код "Счупена стрелка" code's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Бургас
    Posts
    4,034

    Default

    Много хубаво сте направили няма какво да се робува на предразсъдъци, току що карах една Астра H кабрио която е със същия мотор и си върви съвсем нормално, ако не си рацер все тая .. Багажника се отваря и със едно жило под задната седалка зад шофьора, ако се наложи.

    156 Facelift 1.9JTD16V 159 1.9JTDm16V 166 2.0TS(eх) Fiat Fiorino 1.3JTD
    "Странно нещо е животът - днес караш с 200, утре те возят с 20"

  8. #8

    Default

    Багажника си го оправете сами.

    Има един гумен маркуч който излиза от горната част на корпуса на багажника и влиза в капака на багажника.

    Хващате го там където влиза в багажника и леко го измъкавате - има нещо като гумена тапа на края на гумената шлауфка.

    Вътре са жиците за всичко в капака на багажника - светлини, стопове и ключалка на багажника.Прекъсват се жиците за капака на багажника.Трябва да са две, защото при мен чат пат от копчето не можеше да се отваря, но от дистанционното задължително се отваряше.

    Докато една вече спря да се отваря и от дистанционното.

    Бъркате точно под издаденият ъгъл на задната седалка зад шофьора и там напипвате една корда с клупче накрая.Мушите си пръстчето и леко дръпвате - чува се отключване на багажника и багажника е отворен.

    Преди това се снабдете с жици или поне с връзки с които да съедините прекъснатите жици.

    Може и с поялник да заголите жиците и да запоите, като след това облицовате/вържете с термоелектроизолационна лента.

    Пробвате и всичко трябва да ОК.

    Изобщо не е трудно, просто колата не трябва да е на контакт.

    Като го оправите пробвате и копчето и с дистанционното.

    Не стойте така със "затапен" багажник направете си го, лесно е.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #9
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    При мен го имаше този проблем с протърканите кабели,всичко го оправих,защото не ми светеше задната и единия вътрешен габарит,но уви ключалката не се оправи,дори след това спря да се отваря и с дистанционното,та ползвам вече постоянно аварийното отваряне под задната седалка.Просто тая ключалка няма намиране.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  10. #10
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Имам един цял капак на който мисля че има ключалка. Довечера ще огледам нещата и ще ти кажа дали е възможно да заместиш или имитираш с универсална машинка за централно която да здвижда лостчето за отваряне. Добре е да провериш дали идва сигнал до самата бравичка когато се опиташ да отвориш. Може да има проблем по кабелите, може някое решенце да е дало фира и т.н. Иначе в самата бравичка има едно малко електромоторче което задвижва отключването, наскоро на една от предните ми врати самото моторче беше нещо изчекнато и заключваше/отключваше когато си поиска.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  11. #11
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Ще проверя пак,но мисля че проверявах преди и имаше сигнал до ключалката.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    .Учудва ме високия ти градски разход.Моята на климатик само градско със зор лови 10-10,5/100 газ при нормално каране.

    Как е възможно 156 1.8 градско да гори 14-15 газ, а 159 дето е с 300 кила по-тежка да гори 10 газ?

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Ами най-вероятно 156-цата има някакъв проблем,защото би трябвало да гори 1+/100 повече от 159.Второто е,че 1,8 опелския мотор е с двойно променливо газорапределение,което го прави по-ефективен.В момента на трип Б разхода за последните 2200+км е 9,4/100,което е 80% градско,а борд компа на 159 е точен на 100%.Газовата е оригинална и гори и върви точно като на бензин.И последното е,че много си зависи и от стила на каране.Предната ми кола-ауди а6 битурбо бензин 335к.с. и 500нм ми гореше при същото каране средно 15/100 газ,като никога не ми е горяла повече от 17,5/18 100 газ.Което пак ме навежда на мисълта,че 156 1,8 да дава същия разход не е оправдано и определено е свързано с проблем-ламбда,дебитомер,настройка на газта и т.н.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  14. #14
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  15. #15

    Default

    Супер, явно не лъжеш.
    А извънградско колко гори?

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •