Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 61 to 75 of 129

Thread: За питащите се какво представлява това "чудо" Алфа 159 1.8 газ/бензин!

  1. #61
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не знам за това, но този мотор ми харесва и няма много общо с други известни опелджийски мотори, като C20NE примерно. А не e, като да не съм експлоатирал бая видове, като се започне с "дипломната работа на Фердинанд Порше" и се свърши с туин-спарка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #62

    Default

    Еко ,нали си наясно,че иначе тоя мотор нема шанс
    Без тия екстри биелите се гънат,не ме питай откъде знам.
    Обикновеното жтд е другата крайност,стрелката за температурата на водата си ходи по цялата скала чак лампата светва и нищо му няма.Две-три години карах без да работят (ама въобще) вентилаторите на големия радиатор ,докато накрая ме хвана срам и я оставих да я оправят в сервиза.
    БЕЗСРАМНИК!!!


    (И то голям)
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #63
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Абе аз знам, че и "тате може" ама козата си сака пръч.

    То от такива проби "докъде може" се ражда и лошата слава.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #64

    Default

    Всички знаем, че "до топките"може ...

    Ама след това ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #65
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Аха,като си имаш топки е лесно....
    Кофти е когато откриеш ,че кошника за да е по-лесно на хонинга са го направили със селектирани бутала и се доставят по поръчка за няма и две седмици и то само срещу неприлична цифра.
    Last edited by 546; 23-11-2018 at 20:16.

  6. #66
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    И при мен загрява долу горе за толкова време.Явно си е така.
    Все повече ме съмнява, че термостатът работи коректно. Освен бавното загряване, ми прави впечатление, че при 0 гр. околна температура, климатроник на автоматичен режим, със зададена температура 22 гр. и 500 м. каране по инерция (празен ход на мотора), температурата на мотора пада от 90 на 88, според уреда.
    Last edited by ecotronic; 25-12-2018 at 17:09.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #67

    Default

    Ако пада само толкова е добре.

    Ако пада повече си е за съмнение.

    Според мен и на 2.4 дизела при дълги спускания - да кажем 20-30 километра температурата пада под 90 градуса, но вероятно термостатът не го показва, а "държи" 90 градуса по стрелка при околна температура 0 и под нула градуса.

    А мисля така, защото съм с оригинален термостат Behr сложен преди 2 седмици и докато загрее до 90 градуса при пуснато парно което се стартира мощно малко над 50 градуса загрял двигател, ако колата работи на място се вижда лек спад на температурата дори по стрелка, а при спускане, дори при 70-78 градуса загрял двигател и външна около 0 и под нула градуса стрелката си се връща от 3-5 до близо 10 градуса.

    Веднъж стигне ли 90 "връщане няма".
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #68
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    В слчая нещата са малко по-сложни, защото иде реч за електрически управляем термостат и не е много ясно, дали има проблем с него или това е в резултат от логиката на управлението.
    Предстои да изследвам ситуацията.

    Това в което съм 100% сигурен е, че 2.0 TS с класически термостат загрява в пъти по-бързо.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #69
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    При мен температурата не мърда от 90,независимо от външната температура и начина на каране.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  10. #70
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ето, как се променя температурата на мотора при работа намясто на празен ход и околна температура 0 гр.



    Времевият интервал на графиката е около 20 минути.

    Входната тръба на радиатора започва да се загрява при 82 гр.

    Термометърът на таблото показва все 90 гр в реалния температурен интервал 83 - 97.

    Последните 2 пропадания на температурата се дължат на включването на вентилатора за по около 20 секунди.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #71

    Default

    Тоест, двигателя работи, а не е ППХ.


    При ППХ графиката ще е друга.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #72
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не става въпрос за ппх. Моторът работи намясто.

    Изводът, който си правя е, че този мотор просто загрява по-бавно от TS - а и причината за това е вероятно в по-високото му КПД а не в термостата.
    Last edited by ecotronic; 28-12-2018 at 16:18.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #73
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    До момента имах само предположения, че термостатът не е наред, но днес вече съм сигурен.

    Само при работа намясто температурата достига работната (съдено по стрелката). При всякакъв вид движение със скорост 50 - 80 км/ч. температурата пада до 60 гр. Това при околна температура 8 - 10 гр.

    Има и записана грешка "electronic thermostat"

    Предстои смяна. Ориентирал съм се към Behr Thermo-tronic TM 41 105.

    PS:
    Само не съм проверявал дали всичко това се случва при отсъствие на захранване на нагревателя му. В противен случай, може термостатът да е здрав, но причината да е в ECU - то.
    Утре ще проверя и това.
    Last edited by ecotronic; 16-02-2019 at 16:08.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #74
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Тъй и тъй имаш записана грешка,може да е неизправен нагревател,може да е кабел или друго.Аз бих откачил захранването на подгрева и бих карал два дни така да видя как работи без тази екстра.А също и едно замерване на съпротивлението и съпоставяне спрямо нов би било от полза.Не скачай на смяна преди да си локализирал проблема
    За мен тази графика е перфектна,ако първия спад е от отварянето на термостата,следващите два са идеални от перките,има леко задържане на тенденцията за понижаване защото от радиатора иде бая студена течност,лятото няма да е толкова .
    Не съм карал таквази кола,но моя опит със показанията на стрелките ме е научил да не им вярвам,боцкай елма и живи данни на телефона е по-сигурно. И отвреме на време проверка маркучите да не са камък точно преди да се включи вентилатора,че понякога ,макар и много рядко и температурните дават по някой градус отклонение ,скоро имах такъв проблем та сменях сензор,но стария беше изкарал 655 х.км.
    Опелчето което карах на времето ползваше модула на климатика да включва перките,дано алфата ти не е с подобно решение,че тогава може да се вкараш в голям филм ,ако даде дефект.Праскаше чак авариен режим заради засечено малко по-ниско съпротивление на бобината на електромагнитния съединител на компресора и включваше охлаждането без причина посред зима без да се вижда код за грешка.
    Last edited by 546; 17-02-2019 at 19:25.

  15. #75

    Default

    Ти изкара цяла зима без изправен термостат (може би), сега ще го сменяш за лятото
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •