Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast
Results 106 to 120 of 129

Thread: За питащите се какво представлява това "чудо" Алфа 159 1.8 газ/бензин!

  1. #106
    Дърт гъзар от БКАР dimitar_vd62's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Варна
    Age
    61
    Posts
    4,760

    Default

    И аз да попитам макар че ми е още рано щот са изтръшках за ремонт на един апартамент ма переспективата е 159 или Брера .За 2,2 jts нещо да шушнете.Дизелите отпадат.
    По некой път седа и си мисла, а по некой път само си седа...
    Alfa Romeo 156 1.8ts 1997 - ex.
    Alfa Romeo 156 1.8ts 2001

  2. #107
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,409

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Днес направих заключителното изследване и резултатите са:

    1 - Нагревателят не е захранен под 82 гр. което изключва проблем в ECU - то.

    2 - Грешката за термостата възниква само, когато нагревателят е под напрежение, което означава, че най-вероятно, той прекъсва, когато се натовари.

    Заключение:

    Термостатът е заседнал в леко отворено положение и нагревателят му е фирясал.

    Предстои смяната му.
    А остава ли под напрежение след като ECU-то генерира съобщение за грешка или сработва някаква защита и изключва?
    Да не е проблем по веригата и индикатора ти ,както ECU-то ,да не засичат проблема когато няма подадено захранване към нагревателя.
    При всички положения ,ако маркуча след термостата е топъл още при ниска температура и без натоварване на мотора ,явно не затваря и си е за смяна.
    Поне аз тъй си мисля,тия в сервиза знаят най-добре.
    Last edited by 546; 04-03-2019 at 01:16.

  3. #108
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    А остава ли под напрежение след като ECU-то генерира съобщение за грешка или сработва някаква защита и изключва?
    Да не е проблем по веригата и индикатора ти ,както ECU-то ,да не засичат проблема когато няма подадено захранване към нагревателя.
    При всички положения ,ако маркуча след термостата е топъл още при ниска температура и без натоварване на мотора ,явно не затваря и си е за смяна.
    Поне аз тъй си мисля,тия в сервиза знаят най-добре.
    Стои под напрежение и след появяването на грешката и след триенето и. Напрежението го меря с мултицет и стойността му е 9,5V, което ме навежда на мисълта, че е PWM на някакъв %. Ще го погледна на осцилоскоп за да потвърдя това.
    Освен това в MES има един параметър "electric fan control (%) "което не ми е ясно, какво означава. Стои на 2% до към 60 гр и започва да расте.

    Това ме навява на мисълта, че не става въпрос за вентилатора а за управлението на термостата.
    Предстои да разбера.

    Топленето на маркуча преди 80 гр e много слабо, но все пак е доловимо.

    ---------- Post added at 09:55 ---------- Previous post was at 09:38 ----------

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    И аз да попитам макар че ми е още рано щот са изтръшках за ремонт на един апартамент ма переспективата е 159 или Брера .За 2,2 jts нещо да шушнете.Дизелите отпадат.
    Щом ти харесва концептуално, няма какво да се чудиш. Оглеждаш се за читав екземпляр и се мяташ.

    Ти си достатъчно грамотен технически за да се ориентираш и без "мъдрите съвети" на форума.

    Те, най-много да те откажат.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #109
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by dimitar_vd62 View Post
    И аз да попитам макар че ми е още рано щот са изтръшках за ремонт на един апартамент ма переспективата е 159 или Брера .За 2,2 jts нещо да шушнете.Дизелите отпадат.
    Митак...Брерата по ще ти тича на дърт гъзар от БКАР....ти и буля отпред, а отзад едно декоративно кученце и едно дипломатическо куфарче с кинти...))
    За jts...нищо не казвам...едно, че не съм имал допир до него, другото е, че ще наскачат некви антидизел, дето карат на газ, и си ебало майката.....Но моето мнение е, че дизела е по добрият избор при този модел...ама ти си от как те помня безинджия...)....а и новият подпис, като ти чета...ами...нямам думата....ама ще ти кажа нещо....от две години карам 159....ами преди това 156.....е разликата е като, м/у Жигула и Волга....набори сме....надявам се да ме разбереш.....
    Радвам се, да те видя пак в форума....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  5. #110

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Митак...Брерата по ще ти тича на дърт гъзар от БКАР....ти и буля отпред, а отзад едно декоративно кученце и едно дипломатическо куфарче с кинти...))
    За jts...нищо не казвам...едно, че не съм имал допир до него, другото е, че ще наскачат некви антидизел, дето карат на газ, и си ебало майката.....Но моето мнение е, че дизела е по добрият избор при този модел...ама ти си от как те помня безинджия...)....а и новият подпис, като ти чета...ами...нямам думата....ама ще ти кажа нещо....от две години карам 159....ами преди това 156.....е разликата е като, м/у Жигула и Волга....набори сме....надявам се да ме разбереш.....
    Радвам се, да те видя пак в форума....
    Жигули още се карат, ама Волги не останаха
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  6. #111

    Default

    Айде и аз да споделя едни кратки впечатления от този мотор.

    Миналата седмица се видях с колегата ecotronic и пробвах неговата кола. Само из града и със (сравнително) ниска скорост, но засега толкова.
    Моторът и колата като цяло съвсем, съвсем не е лоша. Работи супер тихо, меко и спокойно. Почти няма вибрации в купето, а ако си свикнал на дизели, на всеки светофар ще се чудиш дали колата е изгасена или не.
    Вървежа очаквах да е трагичен, но си е ОК, сравним със 156 1.8ТС и по-добър от най-малкото жтд (120 коня).

    Сравнен с 2.2жтс, разликата във вървежа не е фрапираща. Може би на високите скорости ще се усеща повече силата на големия мотор, но на 1-2-3 предавка е минимална разликата.
    Големия мотор тръгва малко по-лесно и работи напълно без вибрации на място, но това много малко хора могат да го усетят/да им направи впечатление.

    Сравнен с 2.0тс, опелския мотор е много по-тих и ускорява по-равномерно. Спарка определено има повече сила, но ако е стоков се усещат фазите на газоразределението и падове на мощност тук-там из оборотите, каквито при МПИ-то няма.
    Усещането при превключване на предавките на 159 1.8 е доста стегнато и точно и ми харесва повече спрямо 156 2.0 и 159 2.2.

    Да стигнем до най-хубавата част - нисък данък, супер нисък разход за този клас автомобил и безпроблемна работа на газ. Мисля че конкуретните немски марки (ауди, бмв, мерцедес) , нямат толкова икономичен мотор от тези години.
    Накратко казано, ако си търси 159 и иска да се движи евтино, според мен 1.8 е много добър избор. По-приятен е за каране (и слушане) от дизелите, няма турбо, няма дюзи, няма вихрови клапи и т.н. дизелщини, гори 10лв на 100км и май кутията му е свестна.


    Общо взето, сегашното ми мнение за 159, от това което съм пробвал е, че има два модела, които имат смисъл и си заслужават - 1.8 ако искаш да ти е евтино или 2.4 с чип-чирип и автомат ако искаш някаква по-интересна динамика и удобството да не ръчкаш скорости. Евентуално май и 1.9 с автомат е ок опция, но с който и собственик на 1.9 да съм говорил, всеки казва, че поне малко го е яд, че не е взел 2.4...
    Last edited by dhtj; 25-03-2019 at 11:19.

  7. #112
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Колата наистина е безсрамно икономична за теглото си,относно динамиката,пускал съм се със 159 1,9 150 сток,автомат,минава ме на около 130-140 с една кола и така седим до 200.Така,че не е толкова умряла с тоя мотор,просто иска обороти.


    П.П. Пуснах моята за продажба в раздела "Продава" е.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  8. #113
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Безсрамно икономична ли?
    Моята даде 12.9/100 бензин от Свиленград до София със 160-170 на темпомат, климатик, и 4 човека.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  9. #114

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Безсрамно икономична ли?
    Моята даде 12.9/100 бензин от Свиленград до София със 160-170 на темпомат, климатик, и 4 човека.
    Ми не е лошо, кво?
    Проблема е че е била на бензин.
    Слагаш газ, караш с максимум 140 и ще гори 9-10лв на 100км.

  10. #115
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    О Господи....защо трябва някой да ми казва кой модел е най добър с минимални впечатлеления...тоя ми каза, ония ме повози, друг ми даде да покарам....празни думи...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  11. #116
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Успокой се. Никой и нищо не казва на теб.

    Не е престъпление това да споделиш впечатления на не-собственик. Подобни впечатления би следвало да са и по-обективни.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #117
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Quote Originally Posted by Scrapera View Post
    Безсрамно икономична ли?
    Моята даде 12.9/100 бензин от Свиленград до София със 160-170 на темпомат, климатик, и 4 човека.
    Е ти какво искаш,тя е вървяла на 90% от потенциала си,натоварена до дупка,пък и не се знае как е откъм техническото състояние.Моята ми даде оня ден 8/100 газ Плевен-Троян-Плевен със 100-120 празна със мен и две деца по 30-40 кила.Плевен-Созопол-Плевен три лета подред ми дава 9,5/100 газ с жената и децата,пълна догоре с багаж и климатик,като по магистрала темпото е 160-200,понеже сме в пакет с по сериозни коли.Мисля,че е повече от добре
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  13. #118
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    ))....напълно спокоен съм........пипинал нещо, а си мисли че го е шибал...)....ае да не влизаме в полемики, а и ти говориш от друго лице, адвокате....Еко, нищо против теб, ама не по тоя начин да водим диалог....
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  14. #119
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by МИТАКА1654 View Post
    Е ти какво искаш,тя е вървяла на 90% от потенциала си,натоварена до дупка,пък и не се знае как е откъм техническото състояние.Моята ми даде оня ден 8/100 газ Плевен-Троян-Плевен със 100-120 празна със мен и две деца по 30-40 кила.Плевен-Созопол-Плевен три лета подред ми дава 9,5/100 газ с жената и децата,пълна догоре с багаж и климатик,като по магистрала темпото е 160-200,понеже сме в пакет с по сериозни коли.Мисля,че е повече от добре
    Искам кола, която да не ми дава двоен разход като я покарам със 160.
    Не искам извънградският и разход със 160, да е равен на градското в София!
    Не може да ми даде 6.9 с около 110, пак с 4 човека, на отиване, и после на връщане със 160, и за кратко, 170 да ми даде 13/100.
    Та това е двоен разход! Съответно, нищо икономично не виждам, в тоя "ecotec".
    И не е 90% от потенциала му. 90% значи да го караш със 190, защото вдига 210.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  15. #120
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Ако ще пътуваш на дълго с висока скорост,това не е твоята кола.Концепцията на това купе с този мотор е ориентирана към къси пътувания в града и около него,не случайно и скоростите са толкова къси.Предната ми кола,4*4 комби,335к.с. битурбо газ/бензин ми даваше същият разход със същата скорост на дълго,но в града под 18/100 трудно.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

Page 8 of 9 FirstFirst ... 6789 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •