Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 55

Thread: Обезвъздушаване, прелива казанчето.

  1. #1
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default Обезвъздушаване, прелива казанчето.

    Колеги, трябва ми малко помощ за обезвъздушаване на охладителната система(след смяна на термостат).Бъркам някъде и два пъти не успявам нещо.(156, 1.8тс)
    Първия път налях антифриз почти до горе на казанчето(в последствие разбрах че е грешно) ,махнах му капачката и пуснах парното на макс. Почна да дърпа по малко,но щом отвори големия кръг нивото в казанчето почна да скача и докато загася колата преля доста и се изпразни.Оставих я да изстине и пробвах пак.
    Втория път не наливах до горе а 3-4 пръста над маркуча от който дърпа(под минимума),пак с махната капачка на казанчето, съответно отвори големи кръг, закова на 90, пускаше се чат-пат перката и държеше стабилно ниво на течност и градуси. Работи така 15-20мин. на място, реших че е готова, спрях парното и точно тогава течността в казанчето пак почна да се вдига и преля отново докато загася.
    Сега казанчето е празно и се чудя къде бъркам, проблем ли има някакъв, малко да поразпитам преди да пробвам пак.
    Благодаря предварително и се извинявам за дългия пост.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има една тънка тръбичка, която връща течност в казанчето. Обърни внимание на това, дали през нея течността тече постоянно.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Дали пускаш парното няма никакво значение. Налей до чертата, запали и я остави да поработи, без да слагаш капачката и имай готовност да доливаш за да не смукне въздух, може леко да форсираш и да стискаш дебелите маркучи, ако не иска, тогава развий пробката на радиатора.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #4

    Default

    Има пробка на радиатора горе,наливай антифриз докато не протече хубава струя.
    Казана дума,хвърлен камък.Мълчанието е злато.

  5. #5
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by Verm1n View Post
    Колеги, трябва ми малко помощ за обезвъздушаване на охладителната система(след смяна на термостат).Бъркам някъде и два пъти не успявам нещо.(156, 1.8тс)
    Първия път налях антифриз почти до горе на казанчето(в последствие разбрах че е грешно) ,махнах му капачката и пуснах парното на макс. Почна да дърпа по малко,но щом отвори големия кръг нивото в казанчето почна да скача и докато загася колата преля доста и се изпразни.Оставих я да изстине и пробвах пак.
    Втория път не наливах до горе а 3-4 пръста над маркуча от който дърпа(под минимума),пак с махната капачка на казанчето, съответно отвори големи кръг, закова на 90, пускаше се чат-пат перката и държеше стабилно ниво на течност и градуси. Работи така 15-20мин. на място, реших че е готова, спрях парното и точно тогава течността в казанчето пак почна да се вдига и преля отново докато загася.
    Сега казанчето е празно и се чудя къде бъркам, проблем ли има някакъв, малко да поразпитам преди да пробвам пак.
    Благодаря предварително и се извинявам за дългия пост.
    Няма такова нещо с отворена капачка да се обезвъздушаване на системата.Всичко става от пробката !
    Палиш колата и климатик на маX да топли и си готов с отвертка на пробката изпускаш по малко докато потече само течност.Дебелия маркуч от термостата до радиатора го пълниш с антифриз преди да го сложиш към термостата,казанчето го пълниш до маx.Но приятелю системата с отворена капачка прегрява и затова изхвърля.През цялото време следиш температурата и казанчето,и стискаш дебелия маркуч от термостата до радиатора(стискаш, отпускаш)
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  6. #6

    Default

    Как топли климатика на макс, парното и климатика нямат никаква връзка, т'ва да не ви е лада с кранче на парното, течноста циркулира постоянно през радиаторчето, лято зима , няма значение.
    система се обезвъздушава в повечето случаи сама
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Аз пък като пълня, откачам тръбата от термостата към радиатора и наливам през нея. Дори и да остане малко въздух се обезвъздушава сама през разширителният съд като проработи. Пластмасовата пробка не смея много да я пипам че да не ми остане в ръцете
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  8. #8
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Има една тънка тръбичка, която връща течност в казанчето. Обърни внимание на това, дали през нея течността тече постоянно.
    Не знам дали тече, изкарва мехурчета от там, но не знам колко трябва да тече от нея.

    Иначе ще пробвам и със пробката на радиатора да обезвъздуша, а капачката на казанчето ще я затворя след като отвори големия кръг.
    Изчетох повечето теми за обезвъздушаване, ама никъде не видях подобен случай така да качва нивото на антифриза в казанчвто и да го изхвърля.Затова и пуснах друга тема.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by Verm1n View Post
    Не знам дали тече, изкарва мехурчета от там, но не знам колко трябва да тече от нея.

    Иначе ще пробвам и със пробката на радиатора да обезвъздуша, а капачката на казанчето ще я затворя след като отвори големия кръг.
    Изчетох повечето теми за обезвъздушаване, ама никъде не видях подобен случай така да качва нивото на антифриза в казанчвто и да го изхвърля.Затова и пуснах друга тема.
    При добре обезвъздушена система, през тънката тръбичка, която влиза от горната част на казанчето трябва непресъснато да тече течност. Ако не тече, означава, че течността в системата не циркулира.
    А това може да стане или заради въздушна възглавница в зоната на помпата или заради неработеща помпа (превъртяло около оста помпено колело).

    Нивото ти се покачва изведнъж, защото течността завира поради прекалено висока температура и ниското налягане (при отворена капачка).

    Накратко - не оставяй моторът да работи без да тече въпросната тръбичка. Или обезвъздушавай, или ревизирай помпата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default развитие

    Малко развитие по темата:
    1.Системата според мен е обезвъздушена, парно има, не излизат мехурчета никъде.
    2.През малкото маркучле ,което влиза горе в казанчето тече постоянна струя(без мехурчета, без прекъсване, а с даването на газ се засилва), бях го свалил и напъхал в една бутилка за да съм сигурен какво виждам.
    3.Няма извиране на течност при затворена капачка.
    4.Не надува маркучи.
    5. Термостата отваря на 91-2гр.(това е нормално според мен).
    6. И един потенциален проблем, вентилатора се пуска на 99гр. и то май 2-ра степен,стига 100-101гр. сваля до 95-6, и това се повтаря. Температурите са според ЕКУ-то, закачих я с кабел за лаптоп.
    При пускането на климатика се пуска 1-ва степен.
    Реостата на перката външно е много зле, не знам да не е от него. Сега сядам да чета из форума да търся виновника, пък ако някой тук се отзове с съвети ще съм благодарен.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Премери съпротивлението на въпросния резистор за бавната степен или тествай двете степени с MES. Ако установиш, че резисторът е изгорял, респективно първата степен не работи, по-добре вместо резистора сложи един мост. Така, докато смениш резистора вентилаторът ти ще работи винаги макар и на бързата скорост, което е много по-добрият вариант особено в тези жеги, отколкото да работи само на втората.

    PS:

    Нещо не съм дочел края на писмото ти. При положение, че малко след пускането на климатика, вентилаторът тръгва на първа скорост, няма какво да се занимаваш с онзи резистор. Той очевидно е здрав. Тогава няма причина ECU - то да не пуска първата степен при достигане на 95 гр. на мотора, освен ако датчикът на термостата не е фирясал. Но щом пуска втората, това е малко вероятно.
    Last edited by ecotronic; 05-08-2017 at 21:54.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Премери съпротивлението на въпросния резистор за бавната степен или тествай двете степени с MES. Ако установиш, че резисторът е изгорял, респективно първата степен не работи, по-добре вместо резистора сложи един мост. Така, докато смениш резистора вентилаторът ти ще работи винаги макар и на бързата скорост, което е много по-добрият вариант особено в тези жеги, отколкото да работи само на втората.

    PS:

    Нещо не съм дочел края на писмото ти. При положение, че малко след пускането на климатика, вентилаторът тръгва на първа скорост, няма какво да се занимаваш с онзи резистор. Той очевидно е здрав. Тогава няма причина ECU - то да не пуска първата степен при достигане на 95 гр. на мотора, освен ако датчикът на термостата не е фирясал. Но щом пуска втората, това е малко вероятно.
    Странно е да, https://www.youtube.com/watch?v=mLEtyp8fOKs, едно към едно е с моето положение, знам че го обясних точно, но все пак да се види.
    Иначе, за тестване бяха "Fan 1st speed" и "Fan 2nd speed" нали? Предполагам че след като цъкна на тях трябва да започне да върти. Утре ще ги пробвам.Ще замеря и съпротивлението на резистора
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Най-добре изпълни теста на двете степени и ако работят (слушай, как върти вентилаторът, щото ECU - то не може това), в менюто параметри, сложи отметки на "engine temperature", на "Fan 1st speed" и на "Fan 2nd speed" и гледай коя при каква температура става "active"

    Преди да си направил това, с резистора не се занимавай.
    Last edited by ecotronic; 05-08-2017 at 22:19.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    За триене, дублиран пост.
    Last edited by Verm1n; 06-08-2017 at 21:25.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

  15. #15
    Ентусиаст Verm1n's Avatar
    Join Date
    Aug 2016
    Location
    София, Пловдив
    Age
    27
    Posts
    103

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Най-добре изпълни теста на двете степени и ако работят (слушай, как върти вентилаторът, щото ECU - то не може това), в менюто параметри, сложи отметки на "engine temperature", на "Fan 1st speed" и на "Fan 2nd speed" и гледай коя при каква температура става "active"

    Преди да си направил това, с резистора не се занимавай.
    С ФЕС нямах скоростите като отметки, имах ги в отделно меню, където са проверките за инжектори, за горивна помпа и т.н. Както и да е, при ръчното пускане от еку-то тръгват и двете, чува се здраво цъкане на релетата, не знам така ли трябва да е. Та понеже ги нямах като отметки, нямаше как да видя кога стават активни. Отново по същия начин пусна перката на 99 градуса и на 96 я спира.
    Няма логика, единственото, което ми идва на ум е за температурния датчик, страх ме е да я карам в жегите така.
    Пуснах и климатика при 97-8 градуса и показанията на температурата забиха и не мърдаха.
    Ex ALFA 156 1.8TS
    Now ALFA 159 1.9JTDm
    "How hard can it be?" - Въпрос, който си задавам преди да подхвана нещо.

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •