Results 1 to 14 of 14

Thread: Блокирал спирачен апарат или ръчна спирачка?

  1. #1

    Default Блокирал спирачен апарат или ръчна спирачка?

    Здравейте!
    Вчера спусках от Рилските езера към Сапарева Баня и един с пикап пред мен беше толкова бавен, че ме принуди да карам доста пъти на спирачки зад него. Явно завоите идваха по-острички на пикапа. Аз пък бях с пълна кола с 5 човека вътре...
    Обаче към края на спускането почнах да чувам странен звук от задницата на колата, който се усилва при висока скорост. Първо мислех да не е маховик или нещо такова, но звукът се чува дори при изключена от скорост кола, при движение само. Тази вечер се сетих да пипна задния десен диск и се оказа горещ. А левия си беше студен. Което значи блокирал апарат или ръчна или нещо от сорта, нали? Поправя ли се блокирал апарат, или ще трябва да търся нов? За радост гумата не изглежда износена, което значи, че е така блокирал, че не я влачи, но износва диска и накладката вероятно. Та какви са съветите и къде в София да го правя?

    Освен това на същата главина някой "кадърен" гумаджия е почти прецакал една от резбите за болта на джантата, та същия болт се навива само на ръка. Но може ли това да е прецакало спирачния апарат? Едва ли.
    Освен това може би трябва да добавя, че при преминаване на ниска скорост през гърбици, понякога отзад се чува леко присвирване като от диск или главина. Може и да има връзка.
    Благодаря в аванс!
    Last edited by novice; 29-08-2017 at 23:05.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  2. #2
    Запален алфист tur4in's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Асеновград
    Posts
    475

    Default

    на мен ми свиреше едната задна спирачка постоянно като загрее на дълъг път понеже апарата беше блокирал и не се връщаше. като смених дискове и накладки го раздвижиха там го опрайха. незнам точно ама нямам проблеми вече от години
    JTDm 170+

  3. #3
    Пай се ... Zlobich's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    София
    Posts
    1,048

    Default

    Да не се е отлепила някоя накладка?

    Изпратено от моят SM-G920F с помощта на Tapatalk
    Две неща са безкрайни: Вселената и човешката глупост, и аз не съм сигурен за Вселената.

  4. #4

    Default

    Цената на нов апарат предполагам е над 500 лева ... Апарата подлежи на ремонт такаче отиди някаде да го раздвижат и да проверят дали проблема не е в спирачния маркуч или сплескана тръба от някакъв удар на колата отдолу .

  5. #5
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    За съжаление, много често блокират задните апарати. Сваляш гумата, махаш двата болта на водачите и издърпваш апарата. После изваждаш водачите, почистваш хубаво, почистваш отворите на съпорта, оглеждаш хубаво маншоните дали са скъсани и ако са ги подменяш. После смазваш всичко хубаво със силиконова смазка(задължително силиконова,защото долния водач има една гумичка в края и ако ползваш друга грес има опасност гумата да се раздуе и да се стигне до смяна на водача) и накрая сглобяваш всичко в обратен ред. Ако накладките са се изпекли и/или са повредили диска, трябва да ги смениш. Звучи страшно, но не е сложна операция.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  6. #6
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Имам апарати 20лв/бр
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  7. #7
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by Dinev89 View Post
    Цената на нов апарат предполагам е над 500 лева ... Апарата подлежи на ремонт такаче отиди някаде да го раздвижат и да проверят дали проблема не е в спирачния маркуч или сплескана тръба от някакъв удар на колата отдолу .
    Цената на нов заден апарат за Алфа 147 на TRW е 100€ ! Иначе да може да се раздвижат да се смаже работния цилиндър с специална смазка
    Иначе може да си вземе работен комплект на TRW SJ1233 и там има смазка за водачите на апарата....но 100% не е силиконова !
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails я.jpg  
    Last edited by eproHD; 30-08-2017 at 09:43.
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  8. #8

    Default

    Не знам какво е, в петък се прибирам, изкарвам колата от гаража и отива в сервиза. Благодаря за отзивите! Ако ми трябват апарати, ще звънна на колегата.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

  9. #9

    Default

    Смазката е медна грес.

  10. #10
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    За водачите не е медна !!! Медна е само за задната част на накладките и там дето контактуват те с спирачния апарат. Но в никакъв случай за водачите не ползвайте медна грес.........
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    За водачите не е медна !!! Медна е само за задната част на накладките и там дето контактуват те с спирачния апарат. Но в никакъв случай за водачите не ползвайте медна грес.........
    Е защо, моите са с медна на едната, нищо им няма, работят си идеално, може и графитна. Водача няма контакт със спирачна течност, става всяка термо и водоустойчива смазка.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  12. #12
    Мечтае за напомпана печка ScuderiaItalia's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    298

    Default

    Днеска правих профилактика на заден ляв, защото задържаше и се оказа, че горния плаващ болт беше ръждясал и не се движеше на никъде.
    Alfa Romeo GT 1.9 16V JTD
    Lancia Musa 1.4i 16V Automatic
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer

  13. #13

    Default

    Обясни защо моля?

  14. #14

    Default

    Шумът се оказа от заминали лагери на задните главини. Смених ги и двете със SKF главини. Сменихме и болтовете на джантите, понеже старите почти си бяха заминали и не искахме да съсипваме резбите на новите главини.
    На единия апарат беше блокирало буталото точно от ръжда по водача, като на колегата. И това оправихме.
    Предните лагери засега се държат.
    Имах подбита предна джанта - и нея изправих. Всичко 420лв. - много или малко?
    Благодаря за отзивите!
    Last edited by novice; 22-09-2017 at 01:03.
    За какво му е на човек манекенка, като си има Алфа 147...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •