Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Дебитомер - Check engine

  1. #1
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Lightbulb Дебитомер - Check engine

    Здравейте,
    в други теми сме дискутирали за разхода ми (15 градско и 10 извънградско), при палене леко тресе и понякога се чува препукване за няколко секунди, при първо тръгване сутрин предърпва всякаш нещо я задушава и т.н.т.
    -----
    Днес изключих буксата на дебитомера.
    Стрелката за горивото падна до минимум и почна да мига жълто. Check engine съобщението излезе. След това ускорих и имаше загуба на мощност. Спрях, върнах буксата обратно, стрелката на горивото се оправи но check engine остана. След втората проба с върната букса колата стана страшно пъргава без да придърпва и т.н.т... Плавно и много по бързо ускорение от всякога.

    Check engine лампата все още свети но.. Да разбирам ли, че дебитомера се е "оправил" или си трябва диагностика?
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Може да е било въпрос на лоша връзка в буксата на дебитомера и при включване/изключване да се е оправила. Иначе сгънал дебитомер не може да се оправи от подобни манипулации. Направи диагностика, изтрий грешката и следи, дали няма пак да се появи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    В крайна сметка чисто нов оригинален дебитомер Континентал е 70-80лв.Поне за моята 1.8 екотек
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  4. #4

    Default

    Ако отново се появи пробвай с контактен спрей.

    При мен преди 1 месец ми изгоря задна дясна крушка на стоп 5w/21w . Смених я на другия ден.Изкара 1 месец без проблем колкото да отида и да се върна до морето и отново ми изписа на компютъра че задна дясна крушка ми е изгоряла.Отидох до магазина(на 30 метра от нас е и се познаваме със собственика) и му дадох крушката, като казах да ми даде 2 такива.Даде ми.Огледах моята "изгоряла" крушка казах му "Можем ли да пробваме изгорялата крушка?" Той я взе, пробва я и се оказа че не е изгоряла- светят и двете жички.

    Почудих се, но вече бях платил крушките и му казвам "Покупката остава, само ми върни крушката".

    Отидох при колата смених с нова крушка стоп светлината.Покарах един ден -събота и в неделя отново ми светна на компа за изгоряла.

    Отворих отново, извадих и завъртях наново крушката в гнездото.Запалих и карах из града= грешката се изчисти отново.
    Пихме едно кафе, качихме се и отново светна.

    Прибрахме се и се сетих, че от Круиз съм купил контактен спрей.Взех го, отворих отново "гнездото" където е крушката извадих и почистих и напръсках.Боклук или прах нямаше никакъв според мен, но напръсках обилно с контакт спрея, изчаках и почистих с две сухи салфетки.Отново напръсках и сложих крушката.Затворих стопа и от тогава до сега нямам проблем повече с тази крушка/заден десен стоп.

    Мисълта ми е провери си за прекъсвания на жици и напръскай с контактен спрей - два пъти, първият път изчакай след напръскаването 30-40 секунди до 2 минути и почисти със салфетка, кърпа или друго подходящо, след което отново напръскай и го сложи/монтирай на мястото му.


    На познат електричар като му казах за случая, той ми каза "най-често отстрани където се вкарва не дава добър контакт тези крушки, отдолу имат две контактни линии и там няма проблем, но отстрани дават проблема- няма добър контакт.

    Каза ми че може вместо контактен спрей да използвам спирт.
    Last edited by alfa racer GTA; 14-09-2017 at 22:56.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Благодаря колеги!
    През уикенда ще го напръскам и ще изчистя грешката.

    Чудно как се е замърсило като тази букса е доста солидна с оплътнение и всичко останало..
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Божа работа. Може и да е студена спойка и от включване/изключване да е зацепила.
    Щом има моменти в които работи добре, това означава, че термочувствителният елемент (нещото, което дефектира необратимо и поради което един дебитомер отива в кофата) е изправен.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Моят познат електричар ми каза, че са оправяли дебитомер като припоили наново всеки един елемент по платката на дебитомер.

    На негов познат му искали 250 лева за дебитомер и те решили да пробват с поправка на платка.Отворили дебитомера и с поялник за платки( с фина човка и регулиране на температурата) припоили наново всеки един елемент по платката.

    Монтирали и досега вече 3-та година нямало проблем с дебитомера.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  8. #8
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Моят познат електричар ми каза, че са оправяли дебитомер като припоили наново всеки един елемент по платката на дебитомер.

    На негов познат му искали 250 лева за дебитомер и те решили да пробват с поправка на платка.Отворили дебитомера и с поялник за платки( с фина човка и регулиране на температурата) припоили наново всеки един елемент по платката.

    Монтирали и досега вече 3-та година нямало проблем с дебитомера.
    Може ли телефонче или някакъв контакт с твоят приятел?
    За всеки случай.. Ако непоправимо се побърка..

    За термочувствителният елемент не знам дали може да се поправи както колегата ecotronic твърди, че не може ако избяга.
    Божа работа.
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  9. #9

    Default

    Нямам му телефона, но е от квартала.Виждаме се на по бира чат пат.

    Работата е там, че няма да се занимава с това.Тоест не му се занимава.Работи в много голяма западна(немска) фирма и взима достатъчно пари.


    Направил е услуга на негов приятел от детските години.

    Ако проблемът е в дебитомера припояването на платката могат да ти го направят във всеки един сервиз за телевизори - там имат такива поялници за платки.
    Стига проблема да е само в спойката, а не в елемент от платката.При тази конкретна платка проблемът явно в бил в спойката.
    Last edited by alfa racer GTA; 15-09-2017 at 18:15.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  10. #10
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Свалих и го почистих.. Много черна мизерия падна.
    Разхода мисля го свали от 10 на 8 извънградско .
    Last edited by 2fast4you; 02-10-2017 at 10:22.
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  11. #11
    Запален алфист 2fast4you's Avatar
    Join Date
    Nov 2015
    Location
    София
    Posts
    116

    Default

    Почти всички проблеми се оправиха.
    Било е прекалено заминал акумулатор. Смених го с нов и всичко тръгна нормално.

    Последното което остана е следното:

    Не я бях карал 5 дни. Глъхнеше почти през целият път (6км градско) все едно я спъва нещо в ниските обороти. С продължително каране проблема започна да изчезва. Прерових целият интернет за подобни случаи но уви.

    Все се каня за диагностика но вече крайно интересно ми стана какво и е..
    Alfa Romeo GTV - 1.8 - 144hp TS
    Alfa Romeo 159 - 1.9 - 160hp JTS

  12. #12

    Default

    Не зная какво може да е, но вземи си купи едно зарядно.Имаше ги ЛИДЛ за по 33 лева.

    Акумулатора си иска зареждане 1-2 пъти годишно поне.Колите ни когато са ги проектирали не са ги мислили да се карат целогодишно с включени фарове.

    Така с превантивно-поддържащо зареждане 1 ще намалиш "натиска" върху алтернатора и износването му 2 ще удължиш съществено живота на акумулатора.

    Имам познат който за година си навърта по 25 000 годишно в кола без навигация, с изключително опростена аудио"система" без ел.врати, ел.седалки и ел.огледала и той ми каза, че 2 пъти годишно задължително си зарежда акумулатора иначе си заминава скоропостижно за 2 години.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #13

    Default

    Ами слагайте си дневни светлини/модули . Така ще удължите още повече живота на акумулатора.

  14. #14

    Default

    159-ката е една симфония от съвършенство когато става въпрос за външен дизайн.

    Не бих я загрозил по никакъв начин.

    Единствено бих заменил светлините с LED.
    Но засега съм намерил само едни сертифицирани по TUV и то за халогените за мъгла, не за късите светлини.
    Цената е малко солена - около 380 лева излиза без доставка за 2-та фара за мъгла.
    Стъклото не е по същият начин "оребрено" на LED фаровете за мъгла в сравнение с оригиналните с които 159-ката е излязла от завода.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не разбрах, каква е връзката между външния вид на колата ползването на DRL модул с халогенни дълги светлини, като дневни.

    На цена от 20 лв.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •