Results 1 to 9 of 9

Thread: Вихрови клапани 147 JTDm 16v

  1. #1

    Default Вихрови клапани 147 JTDm 16v

    Ще почна по-отдалече, че много неща на куп се случиха.

    Първо, реших, че на термостата му е време. От една година колата се кара в температурния диапазон 55-60 градуса, което лятото го преживях. Уговорих си някакъв ред при майстора, зачаках.

    Седмица, две. Появи се леко виене. Отидох при майстора, за да видя дали не си внушавам. Не си внушавам, някой от лагерите виел, но в начален стадии, чува се при 110+ км/ч, леко, в завой. Ок, термостат+лагер, чакам ред.

    Трета седмица, четвърта седмица(+1000км пробег). Виенето се е увеличило неимоверно - на 50км/ч вече се чува стабилно, при пусната музика. Пак в сервиза, да видят кой лагер е, че да си го поръчат по-отрано.

    Заден десен лагер + преден ляв. Ок. Тръгвам си от майстора, минавам 300-400 метра, с между 20 и 30км/ч, че дупките са уникални(тип "остави си гумата и джантата тук, продължи без тях"). И ме светва "Motor control system failure" + "VDC failure" + още нещо, което не помня(май ASR?). Светят "Check engine" + "VDC" + "ABS".

    Плавно и спокойно правя обратен на първото удобно място, връщам се с 10км/ч, паркирам пред сервиза и връчвам ключовете - като стане, тогава. Ще виси пред сервиза.

    Седмица. Лагерите сменени, термостата сменен. Вихровите клапи - въпрос - да ги премахнели ли софтуерно? Нямало да има последствия, освен за екологията, па щяло да се спести някой лев. Е, щом няма особени странични последствия - дай да пробваме. Изключват ги, връчват ми я за проба.

    Наблюденията(не знам дали са обективни, но това констатирам):
    - около +2 литра завишен разход на 100км(очакван 5.8-5.9, реално достигнат 7.. Може би термостата също има роля?!?
    - вече превключва доста по-плавно
    - превключва плавно, дори и да не искаш да превключва плавно. Тоест, няма мощност. Осезаемо. Между 1 и 2-ра горе-долу успява да те залепи на седалката, но обикновено там направо иска да откъсне гумите. Между 2-ра и 3-та обикновено те залепя на седалката, а сега почти нищо. Между 3-та и -4та преди имаше някакъв помен поне в по-високите, да те лашне обратно на седалката, сега - спокойствие. Каквото ускоряваш на 5-та, ок - на 6-та ускоряването с +10км/ч отнема 10 секунди. Все едно караш дизелче без турбинка.
    - нещото, за което пак ще има да ми пилите на главата - нанагорнище, по което преди удряше 150 на 5-та, в момента удря 135, реве и повече не може. За 6-та дума да не става.

    Реално 150-те коня, вече май не са толкова. Заминали са си поне 20-30 от тях.

    Въпросите ми са - аз ли си въобразявам, че има толкова голяма загуба на мощност? Или калпаво са премахнати вихровите клапани? Това, което ме притеснява, е че моя майстор не е правил интервенцията, а е "помолил колега, който разбира повече, за да няма проблеми". А проблеми има. Възможно ли е тоя колега да е омазал друго по софтуера, освен вихровите клапани? Т.е. тях да ги е изключил ок, но да е прецакал нещо друго и от това да идва тоя ефект? Или пък преди с тоя скапан термостат на 55 градуса да е била "по-спортна" на усещане колата(не е логично, ама...)?

    В момента сериозно се замислям още утре да яя върна на паркинга пред сервиза и да отиден на варианта нов колектор(с нови вихрови клапани)+ново моторче за управлението им. Щото иначе някак си се губи смисъла, за едни спестени 300-400 лева да осакатиш така брутално колата(искат 200 за софтуерно изключване на клапаните, 150 за затапване или 550 за чисто нов колектор с вихрови клапани и 150 за ново моторче).

    Ако някой има опит, нека сподели, ще ми е от огромна полза...

  2. #2

    Default

    Oтиди при някого, който доказано може да прави алфи и има опит.
    Такива дето ще се учат на твойта кола не ти трябват.

    Ако кажеш от къде си, ще ти дадем предложения.

  3. #3
    VALETO performance haljscho's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    Пловдив
    Age
    46
    Posts
    2,297

    Default

    Не би трябвало така да се получи!
    Върни се в сервиза и им сподели проблема!

    Защо ти е манекенка, след като си имаш АЛФА 156
    156 JTD-110-EX, /147 JTD.EX, /156 JTD 115 EX, / GT- JTDm 150 EX
    147 JTDm 140-Малката манекенкa
    159-2.0-JTDm 136
    147-Q2

  4. #4

    Default

    Вихровите клапи ти вдигат само 10 коня и ти подобряват сместа при ниски обороти
    Тук има един колега - 136 (Мишо) свържи се с него, той има богат опит и може да е насочи

  5. #5

    Default

    Колата към момента е в Стара Загора.

    Иначе се върнах в сервиза. Моя майстор коментира само "и аз малко очаквах нещо подобно, усетих че не е както трябва, затова ти я дадох да пробваш". Тоя дето се занимава със софтуера буквално ми заяви, че си въобразявам...

    В момента още обмислям варианта с нов колектор+ново моторче. Цените леко се промениха, като казах, че ще минаваме на тоя вариант. Просто за ваше инфо: Pierburg колектор, в комплект с вихрови клапи е 375 лева, без отстъпка. Моторчето се води "акутатор дроселова клапа", пак Pierburg - 265 лева, без отстъпка. Не се знае дали моторчето е за смяна, вероятно не. Очаквано е да ми паднат с 10-15%, евентуално. Цена за труд все още отказват да ми дадат.

  6. #6
    Мечтае за напомпана печка ScuderiaItalia's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    298

    Default

    Колега, да беше намерил някой клубен сервиз, в който да ти направят колата за нула време без излишни главоболия. Това с новия колектор и моторчета са пълни глупости. Тоя филм, в който взимаш роля отдавна е игран от други артисти и е много по-просто, отколкото излиза в твоя случай. Смени си сервиза.
    Alfa Romeo GT 1.9 16V JTD
    Lancia Musa 1.4i 16V Automatic
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer

  7. #7

    Default

    ScuderiaItalia, и аз вече усещам, че нещо не е както трябва Скоро май и натам ще се ориентираме, за съжаление. Почнаха да си пълнят сервиза нещо с коли от по над 50к и да гледат да претупват другите, ако въобще и приемат(от немай къде, както в моя случай).

    Колектора е сменен, моторчето било читаво. Общо: 330 лева за новия колектор, 10 лева за някаква гарнитура покрай колектора, 50 лева за работа(от срам, иначе казаха че било "поне 250"), общо време 11-12 дена(седмица чакане да вляза "по спешност" и 5 дена "сменяме").

    Снимки от стария колектор, който според тях щеше да е "ОК" ако "само му се изключат вихровите клапи". На цилиндри 1,2 и 4 - блокирали изцяло - в затворено или полу-отворено положение(на ръка не мърдат, с клещи - по-скоро ще ги счупиш, отколкото да ги мръднеш). На 3-ти цилиндър работи на около 60-70% от хода, който трябва да прави. За номерацията не съм сигурен, водя се по "3"-ата дето е на снимката. Тоест, от дясно наляво ги броя. Не че има значение.

    Забележка - за последните 60-70 хил км колата е 99% зареждана само от OMV, Max Motion Diesel(рядко и съвсем малко от друго място, колкото да се стине до OMV), смяна на маслата на 8-9 хил км, като с всяка смяна на маслата й се бие някаква добавка, идваща бонус към маслата и филтрите. Тоест, не е съвсем занемарена. Или поне аз така си мислех...

    Качвам ги, ако слуайно някой любознателен като мен чете, да не си губи времето с глупости - това нещо според мен няма как да го пипнеш софтуерно и да постигнеш желания ефект...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails SAM_7128.jpg   SAM_7129.jpg   SAM_7130.jpg   SAM_7131.jpg   SAM_7133.jpg  

    SAM_7134.jpg   SAM_7135.jpg   SAM_7136.jpg  

  8. #8

    Default

    Хм, казваш махна клапите и колата умря, върна клапите и пак си върна мощността?

    А малко инфо по въпроса за самото премахване?
    Колектора измихте ли го, как запушихте дупките, защото това което си написал не мога да го повярвам. Премахнати клапи с или без софт. корекция, колата трябва да се изтрелва зверски.

  9. #9
    Мечтае за напомпана печка ScuderiaItalia's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    298

    Default

    Не знам в какъв сервиз ходиш, но ми звучи като трагедия. А още по ми е чудно как правят коли за над 50 бона, като не могат да направят една Алфа. Без никакъв опит и понятие освен гугъл на този мотор му свалих колектора и турбото и ги качих за 3 дена общо. Какви 5 дена ти сменят само колектор не знам Клапите работещи или не ги свалят всички, за да не паднат в мотора. И в крайна сметка освен набутване с пари оправи ли се всичко сега или не?
    Alfa Romeo GT 1.9 16V JTD
    Lancia Musa 1.4i 16V Automatic
    Alfa Romeo 145 1.3 8V Boxer

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •