Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 34

Thread: Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

  1. #1

    Default Дневни светлини и ксенон - всичко е ЯСНО!

    На пръв поглед има огромно разнообразие от фабрични и самоделни дневни светлини.
    Много от самоделките не отговарят на изискванията за височина , отстояние и т.н.

    Обаче едно е ЯСНО - независимо дали дневните светлини са на къси, процент на дълги , вместо габарити, заедно с габарити, заедно с мигачи в двусветлинна крушка, вместо фарове за мъгла, заедно с фаровете за мъгла независимо дали самите фарове за мъгла са отдолу на бронята или в основния фар, или са някъде по бронята, където е преценил поставящия ги те ТРЯБВА да работят САМОСТОЯТЕЛНО!
    Т.е не може заедно с тях да светят предни габарити, задни габарити или осветление на задния регистрационен номер.

    Например ако си пуснете габаритите заедно с фаровете за мъгла и твърдите, че това са ви дневните нарушението е че Ви светят предните и задните габарити и осветлението на номера!

    ЗА КСЕНОНА - Мой познат наскоро са го глобили 500 евро( 250 евро, ако се плати до 48 часа) в Леон, Испания затова че е бил със ксенон , поставени в рефлекторен фар, ОБАЧЕ:
    - не заради ксенона, той не е забранен
    - не заради липсата на лупи , те не са задължителни ,
    А ЗАРАДИ ЛИПСАТА НА:
    - система за автоматично регулиране височината на фаровете
    - система за измиване на фаровете
    Тези последните две изисквания ВИНАГИ са били задължителни!

    Доколкото познавам ситуацията в Испания е много вероятно дори да сте с КСЕНОН на фаровете за мъгла да нямате проблеми нито с ксенона, нито с лупите, НО от пръскалките и жироскопа не можете да се спасите.

    В България тези неща ще се оправят след 20 години - тогава всички коли ще бъдат с фабрични дневни и тук, и ксенона ще е в историята.

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by rado7318 View Post
    ....... те ТРЯБВА да работят САМОСТОЯТЕЛНО!
    Т.е не може заедно с тях да светят предни габарити, задни габарити или осветление на задния регистрационен номер.

    Например ако си пуснете габаритите заедно с фаровете за мъгла и твърдите, че това са ви дневните нарушението е че Ви светят предните и задните габарити и осветлението на номера!

    ........
    Това за коя държава се отнася?
    Щото не знам това да представлява нарушение на закона в България.


    Като за първи пост във форума, ми звучи странно.

    Почти като лобиране
    Last edited by ecotronic; 19-11-2017 at 21:48.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Това за коя държава се отнася?
    Щото не знам това да представлява нарушение на закона в България.
    Нарушение е
    http://осветеност.com/дневни-светлин...квания-монтаж/

  4. #4

    Default

    На техн.преглед и мен ме накараха да сваля дневните,защото не са в комплектацията на колата.Въпреки,че ползвах секцията на мигача(с крушки изпълняващи две функции-мигачи и дневни) и си бяха съвсем отделно от осталото осветление.

    Отделно ми повдигнаха въпрос,защо имам два чифта дълги,та трябваше да се разчетат повече и да видят,че 159 с оригинален биксенон има и отделно нормални дълги светлини.

    Но така е във Финландия в БГ не знам дали се обръща толкова внимание.Оня ден глобиха мой колега 140евро за превишена скорост , при ограничение 80,той бил с 88...честито.Не ги ли плати в срок следват лихви и накрая си ги взимат сами от сметката ти.Няма мърдане.Всеки си плаща всичко.
    Отклоних се от темата...сорка.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Какво е законно или незаконно по другите части на галактиката, мен лично не ме интересува.

    Интересува ме това, което е законно или незаконно в България.

    Изказване на Красимир Костов - главен инспектор от пътна полиция:

    "Законни са дневните светлини, които са монтирани фабрично при производство на новите автомобили. В България вече има много автомобили, които са с фабрично монтирани дневни светлини. Те се включват още със завъртането на контактния ключ. Всякакви импровизации - монтиране на самоделни дневни светлини с неподходящи крушки и нанасяне на корекции на рефлекторите, пробиване на отвори в тях с цел монтаж на допълнителни светлини са незаконни и терминът за това нарушение е "неразрешена промяна в конструкцията в превозното средство". Ако нямате нови дневни светлини, които са фабрично монтирани, не може да правите допълнения и следва да се движите с включени къси светлини през деня."

    https://fakti.bg/avto/46175-zakonni-...vnite-svetlini


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Явна реклама, която даже подвежда потребителите в заблуждение и показваща дори некомпетенция по въпроса.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  7. #7

    Default

    Допълнителни дневни светлини не трябва да се монтират допълнително, естествено че всички такива манипулации са урегулирани със закон, който казва кое как и защо. Но Ганя е над закона и това не го интересува.
    И какво като се кара на къси? Колко ще се вдигне разхода?
    Former Alfa owner.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не става въпрос за разхода а за това, че сега става ясно (поне на мен), че най-малко половината от автопарка у нас е в нарушение.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Аз карам с габарити и халогените. Лятото през деня, изобщо не ги пускам късите. Никога не са ме спирали, а катаджийте в града, са навсякъде. Минавам си покрай тях, като пич.
    Ако е мъгливо, облачно и т.н, си карам на къси. В тези случай много псувам когато ми карат на китайски дневни, тип лепенка. Защото в повечето случай, задните габарите не светят.

    ---------- Post added at 13:45 ---------- Previous post was at 13:42 ----------

    За пустите допълнително монтирани дневни светлини, според мен би трябвало да се минава, през технотест. Както и ако сложиш, допълнителен ксенон. Там е задължително да има система за измиване и автоматична регулировка на фаровете. Но закона у нас, е врата в полето. За това вечерта гъзари с Голф 3, ти вадят очите с тия китайски лампи.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Аз карам с габарити и халогените
    Нарушението е , че са ти пуснати габаритите.
    Халогените ти може да изпълняват функцията на ДНЕВНИ СВЕТЛИНИ, обаче само ако не свети нищо друго по колата.

  11. #11
    Alfa 155 Fanclub-Bulgaria Alfa User's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Пловдив, BG
    Posts
    4,585

    Default

    Съжалявам че така грубо ще се намеся, ма на кой к*р му пречат габаритите, ако са пуснати DLR ???
    Това е поредната тъпа директива ... или просто провокация, както някой преди мен заподозря !
    Габарита принципно само указва че има някакво средство на пътя или встрани от него, и не пречи по никакъв начин на видимостта на насрещно идващите МПС-а - за разлика от идиотски монтирани DLR или ксенони ...
    155 MY.95 Sport - 2.0 TS 8v (ressurected by Теодор & Токича)
    Fan Club Alfa Romeo 155 - Bulgaria

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by Alfa User View Post
    Съжалявам че така грубо ще се намеся, ма на кой к*р му пречат габаритите, ако са пуснати DLR ???
    Затова имаш избор - На ДНЕВНИ или на КЪСИ.

    Ако си на къси тогава си светят и габаритите.
    Ако си на дневни - тогава само те.

    Габаритите пречат , защото отзад си винаги осветен и някой може да не разбере разликата между по-силни задни габарити и спирачки.

    В Австрия така беше станало - увеличили се много ударените отзад!!!

  13. #13
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Не си на ред. Като пуснеш късите, задните габарите също светят. Тогава по твоята логика, пак някой няма да разбере, дали са стопове или задни габарити. Противоречиш си и явно си в заблуда.
    Аз съм в нарушение, защото е забранено да се изполват халогени, когато не е наложително.

    Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства и
    трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни светлини и светлина за
    осветяване на задната табела с регистрационния номер.

    Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена
    видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се
    използват самостоятелно.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Не си на ред. Като пуснеш късите, задните габарите също светят. Тогава по твоята логика, пак някой няма да разбере, дали са стопове или задни габарити. Противоречиш си и явно си в заблуда.
    Аз съм в нарушение, защото е забранено да се изполват халогени, когато не е наложително.

    Чл. 70. (1) При движение през нощта и при намалена видимост моторните превозни средства и
    трамваите трябва да бъдат с включени къси или дълги светлини, габаритни светлини и светлина за
    осветяване на задната табела с регистрационния номер.

    Чл. 74. (1) Допълнителни светлини за мъгла може да се използват само при значително намалена
    видимост поради мъгла, снеговалеж, дъжд или други подобни условия. Тези светлини не може да се
    използват самостоятелно.
    Аз това го знам много добре.
    Казвам ти как е по закона - ИЛИ ДНЕВНИ БЕЗ НИЩО ДРУГО ИЛИ НА КЪСИ С ГАБАРИТИ. Консултирай се със специалист.

    За халогените ако не ти светят габаритите може да твърдиш. че са ти ДНЕВНИ и тогава НЕ СИ В НАРУШЕНИЕ - има такива коли с фабрични дневни на фаровете за мъгла , обаче светят само те или пък на VW групата може да се активира от компа DRL via foglight - ДРЛ на фаровете за мъгла и пак светят само те!!!
    Last edited by rado7318; 20-11-2017 at 16:59.

  15. #15

    Default

    Кажи си направо, какво искаш да рекламираш, че си се регистрирал във всички автомобилни форуми и ги пишеш тея тъпни?

Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •