Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17

Thread: Премахване на катализатор Алфа 147 1.6

  1. #1

    Default Премахване на катализатор Алфа 147 1.6

    Здравейте ,колеги!Нов съм във форума(съответно от скоро съм собственик на Алфа) и искам да попитам как стои въпроса с премахването на катализатора на колата 1.6 105 hp ,защото от известно време ми се появява check engine лампата,отварям я на диагностиката и ми изписва катализатор.На няколко пъти я изтривам и след около 3-4 дни се появява отново на таблото ! Благодаря предварително

  2. #2
    започва да се пристрастява vankata143's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    50

    Default

    Същата работа и при мен на същия мотор. Следя с интерес темата.
    Alfa Romeo 147 1.6 ts 105hp

  3. #3

    Default

    Като си махате катализаторите, не слагайте прави тръби или не махайте само вътрешността на катализатора и да оставите кожуха му, щото става шумно!
    Правилния начин е маха се катализатора и на негово място се слага резонаторно гърне. Измерете си диаметъра на тръбите за да знаете какво гърне да си купите.

    А за да не свети чека, ecotronic беше обяснявал скоро, как трябва да се излъже ламбдата, потърсете му в последните постове.

  4. #4

    Default

    Обикновено на мястото на катализатора се слага резонаторно гърне. Ето и малко повече инфо:
    "Доста често се дискутира темата за махането на катализатора и заместването му с резонаторно гърне.Надявам се тази статия да е ви е от полза и да даде отговор на повечето въпроси.
    Предназначението на резонаторът е да пропуска безпрепятствено изгорелите газове, а пък да отразява ударната вълна като в огледало и да я върне обратно към двигателя.
    Отразената ударна вълна достигайки затворения изпускателен клапан, се отразява и от него. Ако дължината на тръбата до резонатора се подбере по такъв начин, че отразяването от клапана да стане непосредствено преди отварянето му, то скокът на разреждане (вакуума) последващ след ударната вълна, ще изсмуче изгорелите газове от горивната камера и ще подобри продухването на цилиндъра.

    В случай, че двигателя работи с оборотите на резонанса, в изпускателната тръба се получава стояща вълна с разреждане /вакуум/ при изпускателния клапан. Работата е в това, че описания процес наречен резонанс, възниква само при определени обороти на двигателя. Спортистите често използват това явление.
    За всеки цилиндър на двигателя, те поставят отделна изпускателна тръба с определена дължина.

    Ролята на отражател може да се изпълнява и от заварена на определено разстояние от изпускателния клапан шайба. При резонанс не се допускат резки огъвки на тръбите, тъй- като в огъвките, ударната вълна се разсейва и се появяват паразитни отражения.
    Трябва да се отбележи, че процесът резонанс се използва при автомобилите без катализатор. Катализаторът работи добре, когато е прогрят добре. Затова той се поставя възможно най-близо до двигателя и разполагането на резонансни изпускателни тръби е невъзможно.
    Известно е, че автомобилите с катализатор имат намалена мощност.

    Резонансът има максимален ефект, когато всеки цилиндър е с изпускателна тръба и резонатор. Неправилното поставяне на резонатор води до запазвавне на статуквото, че генерацията (гърнета, изпускателни тръби и др.) отнемат около 10% от мощността на двигателя."
    Former Alfa owner.

  5. #5
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Има добавки, за почистване на катализатор. Лики моли имат такава, ако проблема е там. Възможно е, да е някоя ламбда сонда. Мисля че има една, след катализатора.
    Както съм казвал и преди, до година две няма да има смисъл от премахването на катализатори. Защото ще започнат да следят нивата на газовете.

  6. #6

    Default

    И като започнат да ги следят няма да направят нищо защото трябва да спрат повече от половина коли от движение включително и моята и тогава няма да има кой да плаща данъци и да купува винетки
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  7. #7
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Недей да лежиш, на тази кълка. Искат или не, ще започнат ограничения и да следят нивата на газовете. В шопландия катаджийте имат мобилни уреди и ще се ползват не само при регистрацията, а ще те спират на пътя. Данъка ще го променят и замърсяваш ли, ще плашащ повече. На дизелаците се точат и то не само у нас. Това няма да стане веднага, но до две три години ще стане.

  8. #8
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    От скоро и аз съм собственик на 147 с еко мотор (105кс).
    До колкото съм запознат колата разполага с два катализатора, като единият се намира на самите изпускателни колектори. Ще следя темата с интерес!
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Ghostface86 View Post
    Недей да лежиш, на тази кълка. Искат или не, ще започнат ограничения и да следят нивата на газовете. В шопландия катаджийте имат мобилни уреди и ще се ползват не само при регистрацията, а ще те спират на пътя. Данъка ще го променят и замърсяваш ли, ще плашащ повече. На дизелаците се точат и то не само у нас. Това няма да стане веднага, но до две три години ще стане.
    Колега уважавам мнението ти и това ще стане и в България някой ден аз съм без дпф,а катализаторът си ми стои,но мисля че колите не са най-големия проблем с замърсяването,предлагам да спрем да пишем излишни работи на човека в темата.
    Last edited by Alfa tuner; 20-11-2017 at 23:27.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  10. #10
    започва да се пристрастява vankata143's Avatar
    Join Date
    Jun 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    50

    Default

    Може да разясните ако разбирате разбира се и двата катализатора ли се махат или само втория и ако не се изключи тая ламбда какво ще стане . Мерси
    Alfa Romeo 147 1.6 ts 105hp

  11. #11
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Сигурно ще ти свети грешка. Много неща могат да станат, защото сондата ще отчита големи отклонения. Нека тези дето са махали катализатор, да кажат.

  12. #12

    Default

    На мен не ми работи 3-тата сонда, тази след катализатора и единствения проблем е, че свети чека на двигателя. Проблем с вървежа и голям разход на гориво нямам. До колкото знам тази сонда е само информационна, може да се премахни софтуерно ( за да не свети чека ). Проблемни са двете сонди преди първия катализатор. Там ще трябват настройки след издънването ( май друг вариант няма за там). Аз също имам мерак да ги махна, но в Ямбол ме съмнява някой да може да го направи и си я карам така. Че ми се струва, че филма ще е голям, ако го прави някой, който не разбира.

  13. #13

    Default

    Сондите преди катализаторите няма да усетят тяхната липса... просто щото газовете минават първо през тях.

  14. #14
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,786

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Сондите преди катализаторите няма да усетят тяхната липса... просто щото газовете минават първо през тях.
    +1

    И аз съм без катализатор (с една сонда) и това не е проблем.

    Там където има сонда след катализатора трябва или тя да бъде премахната софтуерно или да се зададе постоянно напрежение (0,6 - 1V) на съответния вход на ECU - то. По предните сонди няма, какво да се пипа.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  15. #15

    Default

    Как се маха този първия? Аз съм с две сонди. Режат се и после се заварят или по друг начин??

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •