Results 1 to 14 of 14

Thread: Датчик разпределителен вал

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    33

    Unhappy Датчик разпределителен вал

    Здравейте, колеги!
    Наскоро пусках тема с една 166-ца, която не пали (но само от време на време). Колата е 2,4 jtd, 140hp.
    Не наблюдавам някаква зависимост в случаите, в които не пали - в смисъл някой път е сутрин, при първо палене за деня, друг път е вечер (днес например при 4-то палене за деня). В колата има достатъчно нафта. Свещите са сменени преди 2 месеца. Вчера сменихме горивния филтър. Преди няколко седмици провериха помпата в резервоара. Също някаква грешка на разпределителния вал беше изчистена вчера и съмненията ми са, че този датчик може би е сдал багажа? Ако е така - може ли да не пали само от време на време, или изобщо няма да пали?
    Извинявам се за обяснението, но съм жена и може би половината неща не ги описвам правилно

  2. #2
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    В повечето случаи изчистването на грешката не е достатъчно ,защото тя се появява пак щом причината за проблема не е отстранена!Хубаво е да се закачи лаптоп в момента на палене и ако грешката я има,отговора е ясен!Аз съм със същия мотор,но първата задача ми беше като я купих,да си намеря диагностична програма и кабел!

  3. #3
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by dragonman View Post
    В повечето случаи изчистването на грешката не е достатъчно ,защото тя се появява пак щом причината за проблема не е отстранена!Хубаво е да се закачи лаптоп в момента на палене и ако грешката я има,отговора е ясен!Аз съм със същия мотор,но първата задача ми беше като я купих,да си намеря диагностична програма и кабел!
    Инсталирала съм си Multiecuscan и купих кабел, който уж беше за нея, всъщност ми връзва само ABS-a, за да свържа двигателя (ако го обяснявам правилно) ми трябвало друг кабел... EML или нещо подобно? Иначе точно това искам и аз да тествам сега - дали като изчистим грешката колата после ще запали, за да е ясно и да я карам да го сменят.

  4. #4
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Интерфейс (кабел) KKL USB с превключвател за MultiECUScan и др., това е кабела,като в зависимост какво свързваш се превключва!Продава го онлайн магазин Sklad 66!
    https://sklad66.com/cms/components/c...e=150&fileout=

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Apr 2015
    Posts
    33

    Default

    Quote Originally Posted by dragonman View Post
    Интерфейс (кабел) KKL USB с превключвател за MultiECUScan и др., това е кабела,като в зависимост какво свързваш се превключва!Продава го онлайн магазин Sklad 66!
    https://sklad66.com/cms/components/c...e=150&fileout=
    Уж точно това имам... Превключвам на различните пинчета и не се връзва, само на 2-то се връзва с ABS. Реших, че аз нещо бъркам. И тъй, като ето това пише директно в сайта на Multiecuscan за Алфа 166, 2,4JTD:
    Bosch EDC15 Diesel Injection (2.4) |INFO|DTC|DTC EX|PRM|ACT|ADJ| KLELM
    Bosch EDC15C7 CF3/EOBD Diesel Injection (1.9 8V, 2.4 10V) |INFO|DTC|DTC EX|PRM|ACT|ADJ| KLELM
    Bosch ABS 5.3 |INFO|DTC|PRM|ACT| KL A1
    Bosch ABS 5.3 TC |INFO|DTC|PRM|ACT| KL A1
    Bosch ABS 5.7 VDC |INFO|DTC|DTC EX|PRM|ACT|ADJ| KLELM A1
    TRW Airbag MY97 |INFO|DTC|PRM| KL A2
    TRW Airbag MY99 |INFO|DTC|PRM|ACT| KL A2
    Navigator/ICS Instrument Siemens |INFO|DTC| A1
    Valeo XENON headlamps |INFO|DTC|PRM|ACT|ADJ| KLELM A1
    И KLELM било за KKL/VagCom/OBDKey interface without adapter (unmodified) и съответно за ELM - реших, че явно аз с тоя кабел съм сбъркала и трябва да е кабел без превключвател. Сега се обърках Аз ли съм купила грешен кабел, или нещо не работи в програмата...

  6. #6
    започва да се пристрастява smc's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Plovdiv
    Posts
    85

    Default

    Някъде имаше тема как да си преправиш сама кабела. Може и от тук: http://www.multiecuscan.net/SupportedVehiclesList.aspx
    Last edited by smc; 10-12-2017 at 20:37.
    Alfa Romeo 166 3.2TI

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Кабелът с превключветеля от sklad66 си е добре, въпросът е, че конкретният може да е дефектен или да има нещо преправяно по диагностичния конектор на колата. Най-добре пробвай с този кабел на друга кола или с друг кабел на твоята.

    С ербег централата на позиция 3 свързва ли се?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by peteto2006 View Post
    Здравейте, колеги!
    Наскоро пусках тема с една 166-ца, която не пали (но само от време на време). Колата е 2,4 jtd, 140hp.
    Не наблюдавам някаква зависимост в случаите, в които не пали - в смисъл някой път е сутрин, при първо палене за деня, друг път е вечер (днес например при 4-то палене за деня). В колата има достатъчно нафта. Свещите са сменени преди 2 месеца. Вчера сменихме горивния филтър. Преди няколко седмици провериха помпата в резервоара. Също някаква грешка на разпределителния вал беше изчистена вчера и съмненията ми са, че този датчик може би е сдал багажа? Ако е така - може ли да не пали само от време на време, или изобщо няма да пали?
    Извинявам се за обяснението, но съм жена и може би половината неща не ги описвам правилно
    Сменяй.
    Колкото по-рано прежалиш 100те лева за труд за смяната на този датчик, толкова по-малко ще се мъчиш.
    Същите ядове съм имал на 2.4 JTD и 1.9 JTDм с палене когато си пожелае и записана грешка фазов сензор, и двата пъти наистина беше той.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  9. #9
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by Classicalfamaniac View Post
    Сменяй.
    Колкото по-рано прежалиш 100те лева за труд за смяната на този датчик, толкова по-малко ще се мъчиш.
    Същите ядове съм имал на 2.4 JTD и 1.9 JTDм с палене когато си пожелае и записана грешка фазов сензор, и двата пъти наистина беше той.
    Ти ще да си най-големия карък който познавам в този случай.
    Сигурно статистиката е поне 200:1 (най-вероятно и много повече) в полза на коляновия вал, който и не е скъп за смяна. Ако трябва да се хвърля боб за сензори, то хем трябва да заложиш на огромната разлика в статистиката, хем и за цената, която трябва да се отдели за проба-грешка.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Ти ще да си най-големия карък който познавам .....
    Познаваш и по-голям (ТИК) - сигурен съм


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Познаваш и по-голям (ТИК) - сигурен съм
    Аа, не, там е друга категория карък. Като кОла и колА. Уж еднакви, ама с различно значение.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  12. #12
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by BO View Post
    Ти ще да си най-големия карък който познавам в този случай.
    Сигурно статистиката е поне 200:1 (най-вероятно и много повече) в полза на коляновия вал, който и не е скъп за смяна. Ако трябва да се хвърля боб за сензори, то хем трябва да заложиш на огромната разлика в статистиката, хем и за цената, която трябва да се отдели за проба-грешка.

    Добре знаеш, че колата започва да гасне когато загрее при дефектен датчик КВ.
    Включително бившата ти Либра.
    Колегата не е споменал/а гаснене.
    Всичко води към датчик РВ.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  13. #13
    No brain,no pain. myato's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Плевен
    Posts
    3,920

    Default

    Quote Originally Posted by peteto2006 View Post
    Здравейте, колеги!
    Наскоро пусках тема с една 166-ца, която не пали (но само от време на време). Колата е 2,4 jtd, 140hp.
    Не наблюдавам някаква зависимост в случаите, в които не пали - в смисъл някой път е сутрин, при първо палене за деня, друг път е вечер (днес например при 4-то палене за деня). В колата има достатъчно нафта. Свещите са сменени преди 2 месеца. Вчера сменихме горивния филтър. Преди няколко седмици провериха помпата в резервоара. Също някаква грешка на разпределителния вал беше изчистена вчера и съмненията ми са, че този датчик може би е сдал багажа? Ако е така - може ли да не пали само от време на време, или изобщо няма да пали?
    Извинявам се за обяснението, но съм жена и може би половината неща не ги описвам правилно
    Колежке, като въртиш на стартер, дори и да не пали, гледай оборотомера дали показва някакви обороти. Ако е повреден датчикът на коляновия вал, няма да отчита обороти. Ако показва обороти, проблемът може да е както с датчика на разпределителния вал, така и с куп други неща и си изисква диагностика. А кабелът ти е правилен. Просто или е дефектен или е пипана връзката на ЕКУ-то с диагностичната букса.
    Alfa Romeo 1.9 JTD 00

  14. #14
    ретро маниак
    Join Date
    Jun 2016
    Location
    Сопот
    Posts
    110

    Default

    Само че колежката изчезна от темата!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •