Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Неправилно отчитане на външната температура

  1. #1
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default Неправилно отчитане на външната температура

    Привет, колеги! Паля колата, на дисплея се изписва -5 външна температура и, че е възможен лед на пътя. До тук е ок. Тръгвам и малко по-малко градусите се увеличават към положителни стойности и след няколко км показва +3. Очевадно е, че не е +3 защо всичко е сковано на вън. Според вас от къде може да е проблема? Хлабава връзка някъде?
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  2. #2

    Default

    Нормално. Това не метеорологична станция. Слънцето загрява датчика.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  3. #3
    Младши алфист
    Join Date
    May 2018
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    23

    Default

    И при мен е така, моята показва нула градуса две коли до мен показват -3, -4.Пускам размръзване предно стъкло и След минута изключва.Моята показва вече плюс един градуса ,колата до мойта минус четири.Четох някъде, че било възможно от зацапани клеми към датчика.
    Last edited by pmp6666; 12-01-2019 at 19:57.

  4. #4
    Болен алфист Tasho's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Plovdiv
    Posts
    1,035

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Нормално. Това не метеорологична станция. Слънцето загрява датчика.
    Забравих да спомена -147 фейслифт е колата. Да, колега, наясно съм, че не е метереологична станция. И за сведение слънце няма. На 166 - та не е така и това ме провокира да пусна темата.
    Алфа...всичко друго е компромис!
    http://www.youtube.com/watch?v=Pb1bhrof2PQ
    Алфа Ромео 166 2.0 T.S. -99 - бившата
    Алфа Ромео 166 2.4 JTD face - 2004 - настояща

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sarnitsa
    Posts
    189

    Default

    Според мен е по логично, ако е от слънцето да показва повече и при движение да започва да пада температурата. Поне на моята кола съм наблюдавал като напече слънцето датчика показва например 10 гр. и като тръгна започва да спада.
    Фиат Мултипла 1.9 жтд фейслифт / Алфа Ромео 146 1.9 ТД ех/ Лада 2105 ех
    Американски форум: Питаш нещо и ти отговарят.
    Руски форум: Питаш нещо и теб те питат.
    Български форум: Питаш нещо и всички ти обясняват колко си тъп!

  6. #6
    Младши алфист
    Join Date
    May 2018
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    23

    Default

    И при мен е така, моята показва нула градуса две коли до мен показват -3, -4.Пускам размръзване предно стъкло и След минута изключва.Моята показва вече плюс един градуса ,колата до мойта минус четири.Четох някъде, че било възможно от зацапани клеми към датчика.

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Quote Originally Posted by Tasho View Post
    Привет, колеги! Паля колата, на дисплея се изписва -5 външна температура и, че е възможен лед на пътя. До тук е ок. Тръгвам и малко по-малко градусите се увеличават към положителни стойности и след няколко км показва +3. Очевадно е, че не е +3 защо всичко е сковано на вън. Според вас от къде може да е проблема? Хлабава връзка някъде?
    Случайно да си пуснал подгрева на задното стъкло? Ако да, това, което наблюдаваш е закономерно. Сензорът за външна температура се намира в едното странично огледало. С подгрева на задното стъкло работи и подгряването на огледалата. Това е достатъчно за да се повиши и температурата на сензора така че да покаже малко над реалната температура.

    От калпави ел. връзки на датчика може да покаже по-ниска от реалната температура, не и по-висока.
    Last edited by ecotronic; 12-01-2019 at 22:06.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Случайно да си пуснал подгрева на задното стъкло? Ако да, това, което наблюдаваш е закономерно. Сензорът за външна температура се намира в едното странично огледало. С подгрева на задното стъкло работи и подгряването на огледалата. Това е достатъчно за да се повиши и температурата на сензора така че да покаже малко над реалната температура.
    Това за 147 нормално ли е? Защото на 156 показанията за външната температура грам не се влияят от подгрева на огледалата, а сензорът също е в едното от тях.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  9. #9

    Default

    Влияят се... даже лятно време се влияят и от обдухването.

  10. #10
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Лятно време от силното слънце е напълно нормално, но зимата датчикът да се излъже от подгрева на огледалата... никога не ми се е случвало. Затова питах дали при 147 сензорът не е с различно разположение и да е по-близо до реотаните... примерно
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    На теория би мгло да се влияе. Дали това става напрактика, може да се разбере, като се съпостави ситуацията с изключен подгрев.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12

    Default

    Подгряването не влияее нито на практика нито на теория върху показанията на термометъра. При никоя от колите, които карам. Само външни климатични условия, слънце, вятър, влага, температура и т. н.
    Last edited by lordliness; 13-01-2019 at 12:07.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  13. #13
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    И една клечка кибрит да запалиш, влияе (на теория) върху температурния баланс на планетата, слънчевата система и пр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  14. #14
    Запален алфист sollider's Avatar
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Русе
    Posts
    495

    Default

    Моите наблюдения (за 156) са следните:
    зиме, лете, няма значение, ако слънцето напече колата за по-дълго време, датчикът отчита една идея по-висока температура. От момента, в който потеглиш, показваната околна температура на 99 % съвпада с тази по прогнозите по телевизията и разни сайтове. Ако колата стои на едно място и духа силен вятър, датчикът никога не е показвал по-ниска от действителната температура. Сега в студовете почти всяка сутрин си ползвам и подгрева на задния прозорец и страничните огледала и никога затоплянето на реотаните не е оказвало влияние на показанията на датчика. Лятото след автомивка със студена вода също се случва да показва поне с 10 градуса по-ниска околна температура.

    Това са случаите, в които съм наблюдавал поведението на сензора. Само един път ми се случи в разгара на лятото и най-силното слънце през август да ми покаже -19 градуса, но го направи за секунда, след това датчикът дойде на себе си и повече не си е правил такива шеги. Но това вече си е очевиден бъг и не ми е ясно какво го е предизвикало
    Last edited by sollider; 13-01-2019 at 16:42.
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD 115 hp

  15. #15
    Младши алфист
    Join Date
    May 2018
    Location
    https://t.me/pump_upp
    Posts
    23

    Default

    Направих си експеримент, сложих стаен термометър върху огледалото след един час показва нула градуса . Колата без да я паля само на контакт показва плюс 3,5 градуса.
    Last edited by pmp6666; 13-01-2019 at 18:20.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •