Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Поредната Alfa 147

  1. #1

    Default Поредната Alfa 147

    Здравейте колеги,
    Днес се сдобих с 147 - 1.9 / 8v - 2003. Имал съм десетки коли, но това е първата дизелова и за пръв път се качвам в Алфа!?! Купих я на сляпо, без тест, видя ми се запазена. Платих я, регистрирах с временни номера, и я подкарах. Очаквах да върви повече, но тепърва ще се опознаваме, може и да тръгне. Последните ми коли са V6 атмосферни бензинови по 170-200 коня - не са самолети, но вървят повече.
    Разбира се, веднага се появиха забележките:
    1. Сериозно тропане и скърцане отпред. Какво може да е? Слаби места?
    2. Няма ръчна! Предполагам са жила, едва ли е друго. Колко и какви жила са?
    3. Кога включва турбината? Като че ли почва да върви след 2-2500 оборота. Не е ли късно за турбо-дизел?
    4. Светнаха ASR & ABS. Слабо място - датчик, ABS-блок или друго "чудо"? И на 4-те колела ли има датчици?
    5. Бавно загрява - стига до 70-75 градуса макс. Термостат ли е, или може и друго?
    6. Разхода по борд - 10/100 average? След 20км стрелката на горивото падна с 1/4. Не е ли много -
    може ли да се вярва на стрелката и на борд-компютъра.
    7. При рязко подаване на газ 1-2 пъти усетих леко придърпване. Дали е страшно? Чувал за дизелите лоши /скъпи/
    детски болести - дюзи, турбо, маховици и т.н.
    8. Нормално ли е да припушва отзад при рязко подаване на газ?
    9. Лява задна врата стои леко по-навън от дясната задна врата. Затваря плътно, но ми е неестествено. Няма следи от удари. Има ли го и при други?
    10. Ел. стъклата имат опция за AUTO надолу, но не и нагоре. Със задържане бутона от ключа за отключване на вратите, се спускат и прозорците. Но опция за вдигане няма!?! Дали трябва да се обучат и как, или просто не може.
    11. Какво включва задължителното първоначално обслужване, какви марки части и течности препоръчвате? Колата идва от Италия на незнайни километри.
    Благодаря.
    Last edited by martin1977; 15-01-2018 at 18:44.

  2. #2
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Default

    Здравей и добре дошъл колега. Както сам разбираш, колата си я взел на сляпо и сега ще ти струва още толкова, за да влезе в кондиция. Предполагам не си дал повече от 2000лв. за нея.
    1. Окачването е слабо място. Трябва да се вдигне на подемник и да се види какво има за смяна.
    2. Със сигурност има проблем - диагностика
    3. И на 4-те има датчици - диагностика
    4. Термостат 100%
    5. Градския разход не трябва да ти надвишава 7-8/100. Всичко над тези стойности означава проблем.
    6. Диагностика
    7. Ако колата е изрядна и без промени по софтуера, чипове и т.н. трябва да пуши много малко или изобщо да не пуши.
    8. Възможно е да е сменяна и да не е напасната както трябва.
    9. Тук някой друг със 147 да каже.
    10. Ангренаж с водна помпа - задължително. За цени и марки може на лично да си говорим. И вече каквото каже майстора след оглед.

    Успех и дано не ти съсипе нервите тази кола.

  3. #3

    Default

    Благодаря за бързия отговор. Надявам се да не ми съсипе нервите, а и обикновено се пристрастявам към колите си. И друг път съм купувал не толкова добри коли, които съм превръщал в супер машини с не много средства. Надявам се и с тази така да стане, освен ако не е много трагично положението. Отдавна харесвам Алфа 147 и я взех съвсем на сляпо. Информативно ще кажа, че взех кола от Германия само по снимка и беше ОК, друга гледах в Дупница с 2-ма майстори !?! и се оказа с повреден двигател. Късмет, както е и с жените! Препоръчайте ми Алфаджия в София, който да я прегледа и да каже тежката дума що за кола съм взел. Относно обслужването - ангренаж и водна помпа!?! А ролки? Масло, филтри (горивен, маслен, въздушен, купе)? Други течности? Консумативи?

  4. #4

    Default

    Няма алфаджии, казва се алфисти
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  5. #5

    Default

    Ivanov, малко го уплаши колегата, не са толко зле нещата.
    1. Има части много....скъпи, евтини, кой каквито иска. 4 носача atec са 250-300лв.
    2. Мисля,че са 2 жилата, по спомен не са скъпи.
    3. 2к си е нормално, тогава му е въртящият момент
    4. ASR&ABS като грешка на дисплея са ми светвали при палене, ако акумулатора е слаб, без реално да има проблем, така че диагностика.
    5. Температурата държи ли я или дига до 70 и след това пада?Може уреда да не показва вярно(при мен е така). Виж реалната темп по компютъра/диагностика. Но бавно си загряват в сравнение с бензинки.
    6.Щом си карал 170-200 коня коли си представям как "галиш" газта, а и като не си свикнал с дизела пак ще ти е по-висок разхода. Като дам на жената колата и разхода по борд се качва поне с 1л.
    7. Не ги мисли.
    8. Пуши черно предлагам - затапи си Егра и няма да пуши и по-често я настъпвай
    9.-
    10. На стилото се вдигат като задържиш бутона за заключване.
    '03 156 JTD 115 Sportwagon facelift
    EGR off, cat off, remap, BMC inbox

  6. #6
    Младши алфист bulgarina's Avatar
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Sofia
    Posts
    24

    Default

    Quote Originally Posted by martin1977 View Post
    Препоръчайте ми Алфаджия в София, който да я прегледа и да каже тежката дума що за кола съм взел.
    Ходил съм при Румен (адреса му може да намериш в раздел "Общ технически раздел" във форума- RubigCar), но се чака доста при него, поне аз чаках. Другият се казва Радо от сервиз Спринтауто намира се в кв. Горубляне ул. Витоша, мисля, че там беше и кметсвото на квартал Горубляне. И двамата са много добри майстори и изглеждат точни пичове.
    Last edited by bulgarina; 16-01-2018 at 09:47.
    Alfa Romeo GT 1.9 JTD 150 hp

  7. #7

    Default

    ABS и ASR светят с повод и без повод, но си работят идеално. Като запаля при мен се чистят грешките, само на ток ми светят ABS/ASR но работят идеално. Я акумулатор (на 3 месеца ми е, нов), я в съпровод от друга грешка. Ако имаш износени накладки може и от там да е - като цвъкне грешката за накладки, после има и за ABS/ASR. След смяна грешката за накладките се махна (трихме и грешки), но след няма и ден пак светна ABS-а. То не знам да имам познат , на който да не му дава някаква грешка с ABS, което не означава , че има проблем реално. Не му обръщам внимание и това е. На компютър не изкарва грешки и кодове за тях.
    За разход - по борд 10/1000 е доста, при мен е 5.5 по борд, реално е 6/7 , но 10 - не. Със сигурност не е нормално. При това съм на бензин, и нямам 10-ка разход.
    Alfa Romeo 156 1.8 SW TS 144hp

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Ali.Sali View Post
    За разход - по борд 10/1000 е доста, при мен е 5.5 по борд, реално е 6/7 , но 10 - не. Със сигурност не е нормално. При това съм на бензин, и нямам 10-ка разход.
    Градско? Не.



  9. #9

    Default

    Разбира се, веднага се появиха забележките:
    1. Сериозно тропане и скърцане отпред. Какво може да е? Слаби места

    - Горни носачи скърцат тропане биалетка накрайник евентуалто рейка

    2. Няма ръчна! Предполагам са жила, едва ли е друго. Колко и какви жила са?

    - жила или блокирала пета на спирачния апарат.

    3. Кога включва турбината? Като че ли почва да върви след 2-2500 оборота. Не е ли късно за турбо-дизел?

    - късно е още на 1300 1400 трябва да я усетиш. Задръстена геометрия, акутатор, МАП, дебитомер, селеноид, вакум маркучи турбо пътища, особенно този от дебитомера до турбото.Все възможни причини.

    4. Светнаха ASR & ABS. Слабо място - датчик, ABS-блок или друго "чудо"? И на 4-те колела ли има датчици?
    Диагностика, проверка на маса и на силовия бушон и гнездото.

    5. Бавно загрява - стига до 70-75 градуса макс. Термостат ли е, или може и друго?

    - термостат


    6. Разхода по борд - 10/100 average? След 20км стрелката на горивото падна с 1/4. Не е ли много -
    може ли да се вярва на стрелката и на борд-компютъра.
    - много е причините ги погледни в т.3 плюс ламбса сонда и катализатор.

    7. При рязко подаване на газ 1-2 пъти усетих леко придърпване. Дали е страшно? Чувал за дизелите лоши /скъпи/

    - лошо прилича на маховик или чаши. Рециклирани чаши са 360 лв. маховика е към 600 700 лв.
    детски болести - дюзи, турбо, маховици и т.н. съветвам те да подмениш буксите на дюзите с такива от старото жтд става и от фиат

    8. Нормално ли е да припушва отзад при рязко подаване на газ

    - не затапване на егр и проверка на катализатор плюс т.3

    Обслужване - ролки ремъци водна помпа почистване на колектор проверка на демфера на коляновия вал. подгревни свещи
    Аз залагам на ремъци на контитекс, ролки на хепу, помпа на ровю, щато марки.
    Окачване на трв, по скъпо е но мога да разчитам на него.
    Ако колата е стояла дълго без да се кара очащвай и главини да почнат да вият. Там заложи на скъпи, че аз два старлайна изхвърлих оня ден на 20 к. км.

    Та така честито, ако вложиш чуство и желание да оправиш колата ще се влюбиш в нея.
    Last edited by S_BANKOV; 16-01-2018 at 13:06.

  10. #10

    Default

    "- лошо прилича на маховик или чаши. Рециклирани чаши са 360 лв. маховика е към 600 700 лв."

    Не знам на кое виката "придърпване", но чишите(предполагам за вътрешните карета говориш) не са толко болка. От тях обикновено тресе на определа скорост - 110/120 беше при мен. На Стилото сменях първо само трипода - 30/40 лв от axm, като с тях издържа 2-3 години и пак се разтресе, а след това взех 2 полуоски на старо за 120лв двете и заспа, даже се оказа че само лявото е за смяна и дясната ми остана.
    '03 156 JTD 115 Sportwagon facelift
    EGR off, cat off, remap, BMC inbox

  11. #11

    Default

    Много благодаря за отговорите. Ще споделя впечатления след 150-км. пробег - леко се промениха спрямо първоначалните към добро и може да станем любов с Алфетка. Един приятел я покара и каза, че колата върви прилично за конете си. Даже на майтап по околовръстното вдигна 180.
    1. Тропането си го има - ще влиза в сервиз за това.
    2. Ръчна - жилата са едно средно и две крайни, вероятно е средното, щом я няма хич. Като легна под нея, ще видя.
    3. Турбина - набира доволно след 2000, преди това "умрелия момент" се наричал лаг, но ме увериха, че е нормално и да не се плаша.
    4. Светна и лампа за ръчната - сега светят 3 - ABS, ASR и ръчна. И си светят постоянно и няма ABS и ASR. Акумулатора е слаб, може накладки да са, или течност - ще мине диагностика. Каквото и да е, ще го оправя, едва ли е толкова страшно.
    5. Загряване? Що е туй? Няма такова животно - със спокойно каране 50 градуса, с пържене 70. Климатроника на МАКС и си е хладно в купето. Термостат ми казаха, вече е поръчан - BEHR.
    6. Разход - могло и по-малко - стигна до 7,2 по борд - след 150км. пак е си е 1/4 надолу, влияе се доста от наклона на колата - ще засичам пълно - пълно, но ако се вярва на стрелката около 12-13 литра за 150 км, което не е толкова зле.
    7. Придърпване - няма вече. Вероятно докато усети Алфетка, че й е сипана българска нафта, се "ошашави", но вече се адаптира и няма и помен от "сецане". А и може да е била позадръстена - кой знае от кога не е карана - като я изпържих 5 пъти се оправи.
    8. Пушене - същото като точка 7. Няма го вече?!?
    9. Врата - ще спра да му обръщам внимание - то не е и толкова натрапчиво - но колата не е катастрофирала. Ще я напъна навътре 3-4 пъти по-сериозно и ще се прибере предполагам
    10. Ел. стъкла - опитвам какво ли не - не се вдигат автоматично със задържане на бутоните. Дали изобщо имат такава функция
    11. Благодарение на вас и форума вече знам какво се обслужва задължително - взех 5 литра Selenia WR 5W40, маслен&въздушен&горивен&купе - всичко на HENGST, термостат BEHR и ангренажен комплект INA - водна помпа, ремък и двете ролки.
    Благодаря на всички, колата е страхотна.

  12. #12
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Трябвало е да вземеш ангренажен комплект на DAYCO, че тази INA да не стане после колата замина.....
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  13. #13
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Разбира се, веднага се появиха забележките:
    1. Сериозно тропане и скърцане отпред. Какво може да е? Слаби места?
    Зимата скърца, от носачите. Забелязах, че когата е под 10 градуса моите почват да скрибуцат. Лекува се с качествени носачи или хубаво смазване с графитна грес, преди да монтираш евтинджосите.

    2. Няма ръчна! Предполагам са жила, едва ли е друго. Колко и какви жила са?
    Две жила, ляво и дясно. Провери да не е блокирало нещо, по механизма. Имат така склонност.

    4. Светнаха ASR & ABS. Слабо място - датчик, ABS-блок или друго "чудо"? И на 4-те колела ли има датчици?
    Диагностика. Датчиците са на 4-те колела. Много малко коли, са с три канална ABS. Виждал съм само едно Субару от 92, с такава система. Датчика за ABS, се ползва и от ASR системата.

    5. Бавно загрява - стига до 70-75 градуса макс. Термостат ли е, или може и друго?
    Дизел, загрява бавно. Според изминатите километри, може изобщо и да не загрее. Ако при продължително шофиране не стига нормална температура, сменяш термостата.

    6. Разхода по борд - 10/100 average? След 20км стрелката на горивото падна с 1/4. Не е ли много -
    може ли да се вярва на стрелката и на борд-компютъра.
    Зависи как караш. Митове за 8/100 през зимата, ги забрави. Ако не ти загрява нормално, ще гори повече. Стрелката и компютъра са точни, разхода зависи от карането и времето. На бензинките на уреда за гориво между две големи черти, разликата е 7,5 литра. До колкото видях, имаш 60 литра резервоар. И при теб, трябва да е толкова.

    7. При рязко подаване на газ 1-2 пъти усетих леко придърпване. Дали е страшно? Чувал за дизелите лоши /скъпи/
    детски болести - дюзи, турбо, маховици и т.н.
    Дюзи, турбо, маховик -скъпи и се сменят все някога. Риска да караш стара дизелова кола.


    9. Лява задна врата стои леко по-навън от дясната задна врата. Затваря плътно, но ми е неестествено. Няма следи от удари. Има ли го и при други?
    Да не е била усукана? Общо взето, не трябва да има такива разминавания. Това говори за някаква манипулация по колата. Може и самата врата да е сваляна и не добре напасната.

    10. Ел. стъклата имат опция за AUTO надолу, но не и нагоре. Със задържане бутона от ключа за отключване на вратите, се спускат и прозорците. Но опция за вдигане няма!?! Дали трябва да се обучат и как, или просто не може.
    Би трябвало да имаш възможност и за автоматично вдигане. Но тук ще кажат жичкаджийте.

    11. Какво включва задължителното първоначално обслужване, какви марки части и течности препоръчвате? Колата идва от Италия на незнайни километри.
    Масло, ремъци, ролки. Преглед на дисковете, накладките, смяна на спирачна течност. Може и на скоростната кутия маслото. Провери и хидравликата. Антифриза го замери и ако трябва смени.

  14. #14

    Default

    Благодаря на всички. Всичко оправихме, колата стана просто идеална .. остана само да сменя блока ABS, защото диагностика показа, че липсва комуникация с него. НОООО... всяко чудо за два дни. В събота изпуснахме завой и стана беля. За щастие малкия дявол , не се обърнахме. Щетите са малко по ламарините, предна и задна броня, отзад вляво двата носача и щангата. Ще се радвам да споделите откъде мога да купя тези неща - нови или втора употреба. Благодаря.

  15. #15

    Default

    Пиши във фейсбук групите или тук в "търся" и бързо ще намериш.
    '03 156 JTD 115 Sportwagon facelift
    EGR off, cat off, remap, BMC inbox

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •