Results 1 to 12 of 12

Thread: Допълнителен подгрев при 156 (калорифер) - външен контролер

  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default Допълнителен подгрев при 156 (калорифер) - външен контролер

    Както е известно, дизеловите модификации (или някои от тях) са екипирани с допълнителен подгрев, помагащ на парното да работи докато моторът все още е студен.

    При моделите преди вътрешния фейслифт този подгрев е реализиран посредством електрически нагреватели (свещи) разположени в участъка от малкия кръг на охладителната система, който захранва радиаторчето на парното.

    След вътрешния фейслифт, подгревът е реализиран посредством електрически нагреватели (калорифер), монтирани в кутията на парното и подгряващи въздушния поток.

    И в двата случая нагревателите са с мощност от 200W и са групирани в 2 групи. Група 1 се състои от един нагревател а група 2 - от два, свързани паралелно.
    Захранването на всяка от групите се комутира от реле. Двете релета се управляват от управлението на климатроника, като по този начин са обособени 3 степени на нагряване (1 - само група 1; 2 - само група 2; 3 - група 1 + група 2).

    Това - на теория.

    Напрактика се оказва, че при някои екземпляри, иначе екипирани със системата, допълнителният подгрев не работи.

    Причините за това, основно са 2:

    1 - Необходимост от софтуерно активиране
    2 - Неизвестна причина.

    Колеги са споделяли, че софтуерното активиране може да се извърши през Delphi.

    Във втория случай, може да се прибегне до ползването независимо външно управление (контролер), което от функционална гледна точка, е еквивалентно на фабричното.

    Колегата Zafo_84 беше в тази ситуация и благодарение на неговата инициатива и активно съдействие, пуснахме в експлоатация такъв контролер със следните основни характеристики:

    Калориферът се пуска, когато са изпълнени следните 3 условия:

    1 - Външна температура под зададен от потребителя праг (примерно 5 гр.)

    2 - Температура на охлаждащата течност под зададен от потребителя праг (примерно 50 гр.)

    3 - Скорост на въртене на вентилатора над зададен от потребителя праг.

    Веднъж пуснат калориферът, контролерът следи напрежението в ел. инсталацията и комутира степените на калорифера, както следва:

    13 - 13,4 V включва първа степен (200W)
    13,4 - 13,8V включва втора степен (400W)
    > 13,8 V включва трета степен (600W)

    Устройството:






    Настройките:



    Индикациите:




    Когато е изпълнено всяко едно от необходимите за пускане на нагревателите условия, свети съответния зелен светодиод.

    Накратко - нагревателите работят, когато светят и трите зелени светодиода. В противен случай:



    В този пример температурата на мотора е над зададения праг и нагревателите са изключени.

    Схемата на контролера:



    Схемата на свързване:



    При свързването на контролера към релетата, трябва старите връзки към управляващите изводи (85) да се прекъснат в посока към управлението на климатроника.

    Представеният контролер може, разбира се да управлява и нагревателите (свещите) във варианта им преди вътрешния фейслифт.

    HEX - ът на микроконтролера (pic16F1827) е в прикачения файл.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails diagram.jpg  
    Attached Files Attached Files
    • File Type: txt 1.txt (1.7 KB, 12 views)
    Last edited by ecotronic; 18-01-2018 at 15:34.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2
    nickgaidarov
    Guest

    Default

    ...
    Last edited by nickgaidarov; 30-01-2018 at 19:00.

  3. #3
    Трайно ПрИсТРастЕН Zafo_84's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Rudozem
    Age
    39
    Posts
    729

    Default

    Точно този контролер е изработен за моята кола.Монтиран и работещ.ще кача снимки как е монтиран и как работи в действителност но сега ми е малко времето.

    още веднъж Благодарности за ecotronic
    Аlfa Romeo 145 1.4 16V TS Junior EXXXX.....
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD FACELIFT '03 116HP
    Всички екстри Мултиволан и Калорифер

  4. #4
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    И аз допълнителен подгрев съм сложил на гуфнята, но ръчно си управлявам релетата.. Реших че няма смисъл да утежнявам схемата.
    (ще го снимам сега)
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  5. #5
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    И аз допълнителен подгрев съм сложил на гуфнята, но ръчно си управлявам релетата.. Реших че няма смисъл да утежнявам схемата.
    (ще го снимам сега)
    Ако все пак решиш да го автоматизираш, можеш да разчиташ на мен. Доколкото знам, можеш да лепиш схеми. Ако не си в час с програмируемите контролери, мога да ти дам готов програмиран чип а останалото ти ще си го скалъпиш.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #6
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Ако все пак решиш да го автоматизираш, можеш да разчиташ на мен. Доколкото знам, можеш да лепиш схеми. Ако не си в час с програмируемите контролери, мога да ти дам готов програмиран чип а останалото ти ще си го скалъпиш.
    Мерси за предложението!
    Мисля да си остане така, че много електроника се събира в това возило, а то не се знае до кога ще го има... (еи го и ония ден за една броика да го обърнем по таван, бяхме го подкарали като джип)
    На едната снимка се вижда копчето с което се палят една по една (палят се и диодите а врътката я свалих че ми скапва снимките, лъскава е)

    (за протокола само, може да подменям и чипчета BGA )
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180118_175919.jpg   IMG_20180118_175924.jpg   IMG_20180118_175932.jpg   IMG_20180118_175937.jpg   IMG_20180118_180038.jpg  

    Last edited by mimouzunov; 18-01-2018 at 18:15.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  7. #7
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    (за протокола само, може да подменям и чипчета BGA )
    В такъв случай, едва ли се нуждаеш от външна помощ


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #8
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    В такъв случай, едва ли се нуждаеш от външна помощ
    В интерес на истината несъм се занимавал точно с такива програмираници така че това ще е нещо ново за мен, но да не разводнявам темата.

    Да допълня само, аз пусках в началото само 2 свещи вързани на едно реле, същото се предаде за около 15 дена!
    Сега съм сложил 4 релета 80А (за всяка свещ да си има) и няма и помен от нагряване и тн.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20180103_133310.jpg  
    Last edited by mimouzunov; 18-01-2018 at 18:29.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  9. #9
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    На снимките не виждам общия. На шаси ли е монтирана цялата уйовина?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #10
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    На снимките не виждам общия. На шаси ли е монтирана цялата уйовина?
    С червеното съм посочил двата кабела... Падат се отзад на това нещо. Държи се цялото на маркуча само, но няма проблем.

    Кабелите, тея сините изглеждат тънки но са 16 квадрата, а от кутията с релетата към акумулатора е 25!!
    Двата които са хванати за корпуса са по 16 също.
    (личи си че няма кора под двигателя обаче)
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails o.jpg  
    Last edited by mimouzunov; 18-01-2018 at 18:50.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  11. #11
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    И във вътрешният фейс от 2003г. Го има този нагревател.Миналото лято разглобих една Германска 156 2.4/150к. Имаше я цялата инсталация и питата.
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  12. #12

    Default

    Евала на Екото,човека разбира,може,откликва на въпроси,решава проблеми и винаги помага.
    На мен също ми изработи устройство,но във връзка с регенерациите на ДПФ филтър.

    Респект към такива колеги.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •