Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: Може би проблем с ключалка и заключване

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default Може би проблем с ключалка и заключване

    Свалих си акумулатора преди студовете, за да го заредя и да не се скапва от минусовите температури.
    Джъткам си с бензиновата 145 из града ...
    Та реших да я заключа (159) днес в гаража с ключа, вкарвам го и не помръдва в никоя посока. Имам само една ключалка на шофьорската врата.
    Дали ключалката е електрическа нещо или има нещо специално в нея, само да се отключва без електричество без да се заключва ?
    Не се е мокрила не е замръзвала и тн. в гараж е.
    С дистанционното си работи, отвътре бутона на конзолата, като се дръпне дръжката на вратата ... само с ключа нещо.
    Може би от неизползване да е станало така ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2

    Default

    А откъде си сигурен, че не е от студа/влагата?

    Пръсни и малко течна смазка, но малко.

    След това пробвай и на двете страни, че вече не помня накъде се отключваше.

    Когато сложиш акумулатора, след това за да пробваш заключване с електронния/дистанционния ключ, първо заключи, след това отключи, за да няма объркване. Аз го правя това по 2 пъти, защото когато махнеш акумулатора компа губи представа дали е отключена или заключена при слагането му.

    То при слагането му вратата на водача не я заключвам отново с ключа, а само електронно отключвам всички врати, а на практика останалите 3 врати след това ги заключва и отново отключвам.

    Така е сигурно, че всички са или отключени или заключени.

    Принципно трябва да се заключва/отключва механично с ключа без значение дали има или няма акумулатор.При мен поне е така.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  3. #3
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Може предишен собственик умишлено да е скопил механичното отключване/заключване с цел повече сигурност. А може и просто да е сменяна бравата с патрона и никой да не си е направил труда да го напасва към ключа.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #4
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Може предишен собственик умишлено да е скопил механичното отключване/заключване с цел повече сигурност. А може и просто да е сменяна бравата с патрона и никой да не си е направил труда да го напасва към ключа.
    И аз си помислих нещо възможно за смяна на брава, но по принцип колата е невероятно запазена със сервизна книга и отговарящи данни в ECU на одометър на километраж и на "last dpf replacement", смяна на масла и тн. Не е удряна от нея страна със сигурност ..
    Ключа като цяло си влиза съвсем свободно, не знам като е с каналчетата, а не със зъби, дали това е от значение.

    А не е замръзнала и влажна, защото беше 13 градуса днес, отделно е в гаража от седмица. Но в краен случай и това ще пробвам да пръсна малко смазка - мисля суха.
    Значи няма да е защото няма акумулатор, нещо да блокира механизма, заради сигурност ..
    Last edited by flipz; 03-03-2018 at 21:43.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  5. #5
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Като нямаш акумулатор може да отключиш само твоята врата,също и да я заключиш. Другите остават в положение към което са били по време на свалянето на акумулатора
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  6. #6
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Има една малка скапана пластмаска, която свързва връхчето на патрона и бравата, ако е паднала - не работи.
    Отваряш вратата, махаш една гумена тапичка, развиваш една звездичка T30, махаш декоративната пластмаса около патрона, и го вадиш.
    Ще ти стане ясно веднага, дали пластмасата е на мястото си.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Благодаря, като се постопли малко времето ще се хвана в гаража да го видя това.

    Quote Originally Posted by Classicalfamaniac View Post
    Има една малка скапана пластмаска, която свързва връхчето на патрона и бравата, ако е паднала - не работи.
    Отваряш вратата, махаш една гумена тапичка, развиваш една звездичка T30, махаш декоративната пластмаса около патрона, и го вадиш.
    Ще ти стане ясно веднага, дали пластмасата е на мястото си.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Колеги забелязах, че на ключалката на шофьорската ми врата липсва, малката черна гайчица.


    Мисля, че за това не ми работи ключалката с механичният ключ.
    С дистанционното, работи.
    Трябва ли да се свалят кората и как може да се оправи този проблем с ключалката.
    Как се сваля кората на вратата ?
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  9. #9
    тих психопат Член на клуба stelt's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Русе
    Age
    44
    Posts
    2,090

    Default

    Това е на задната врата, защита, децата да не могат да отварят отвътре.
    AR 145 , 1.6 , 76 kw- ex; GT 1.9 JTD 110 KW, Giulia 2,2 Veloce
    Posted by Bat Vas:Алфиста трябва да има минимум две коли, ако не иска да ходи с градски транспорт от време на време.

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    На задната са 2 .. едно бяло и едно черно.
    Това е на предната шофьорска и липсва.
    Като дръпна нагоре пластинката в ключалката с тънка отверка и действа също както на задните врати, чува се механизма и после не се отваря.
    От другата страна на предната пасажерска си е там черната пластмаска в дупката и работи.

    Това е задната:
    Last edited by flipz; 15-03-2018 at 22:40.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Тези "ключалки" са за друго. Те са за да заключиш вратата аварийно, в случай че няма акумулатор. По принцип си има и гумена тапичка. Преди време ми се беше прецакал механизма за заключване (по-точно моторчето) и отключваше и заключваше когато си поиска, та докато дойде новата заключвах вратата по този начин.

    Пс Когато се появи при мен проблема, автоматичното затваряне спря да действа, както и бутона с който се заключва отвътре до скоростния лост. Та ако ви се появи подобно нещо, проверете вратите дали са заключени отвън.
    Last edited by mirchozo; 16-03-2018 at 11:31.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  12. #12
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Благодаря, за съвета.
    При мен обаче работят и от вътре и от дистанционното.
    Само ключът няма ход .. нито ляво, нито дясно.
    За тапичка, аз мога да сложа и да не сложа .. това не е проблем, просто това, че пластмасовото болче го няма и се чудя дали, защото го няма не работи и ключалката.
    От другата страна си е наред .. не е тапичка, а като болче.
    Как се свалят корите на вратата или ако сложа на мястото на липсващата джаджа, някое болче дали няма да се оправи ключалката. Да не се блокира от липсата на това пвц копче да държи вътрешната пластина в определено положение. За заключването с отверката като повдигна пластината вътре и се закл. вратата.


    Quote Originally Posted by mirchozo View Post
    Тези "ключалки" са за друго. Те са за да заключиш вратата аварийно, в случай че няма акумулатор. По принцип си има и гумена тапичка. Преди време ми се беше прецакал механизма за заключване (по-точно моторчето) и отключваше и заключваше когато си поиска, та докато дойде новата заключвах вратата по този начин.

    Пс Когато се появи при мен проблема, автоматичното затваряне спря да действа, както и бутона с който се заключва отвътре до скоростния лост. Та ако ви се появи подобно нещо, проверете вратите дали са заключени отвън.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Благодаря, за съвета.
    При мен обаче работят и от вътре и от дистанционното.
    Само ключът няма ход .. нито ляво, нито дясно.
    За тапичка, аз мога да сложа и да не сложа .. това не е проблем, просто това, че пластмасовото болче го няма и се чудя дали, защото го няма не работи и ключалката.
    От другата страна си е наред .. не е тапичка, а като болче.
    Как се свалят корите на вратата или ако сложа на мястото на липсващата джаджа, някое болче дали няма да се оправи ключалката. Да не се блокира от липсата на това пвц копче да държи вътрешната пластина в определено положение. За заключването с отверката като повдигна пластината вътре и се закл. вратата.
    Имам малко тъпо предположение аз, но кой знае... понеже тези ключове се ползват само за вратата и няма къде другате да тестваш.. сигурен ли си , че ключът е за твоята кола Отключвал ли си с нея преди? (мисълта ми е предишния собственик да е изгубил металния ключ и да е сложил някой случаен, докато електрониката да е същата за това си я палиш и заключваш с дистанционното)

    ПС даже за да си напълно сигурен, пробвай да спреш с ключа въздушната възглавница на пасажерското място - като отворш пасажерската врата ще видиш място за ключа.. ако стане значи говоря глупости :Д

    Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

  14. #14
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Честно казано мина ми през ум и това, но факта че имам 2 еднакви ключа ме наведе на мисълта да отхвърля това като възможност. Но пък може ключалката да е сменяна по някаква причина.
    Не знам дали някога ще ми се наложи да го ползвам, но всичко се случва ...
    Двата ключа си влизат нормално, но не завъртат.
    Сега ще тествам възглавницата.

    Quote Originally Posted by Grishata View Post
    Имам малко тъпо предположение аз, но кой знае... понеже тези ключове се ползват само за вратата и няма къде другате да тестваш.. сигурен ли си , че ключът е за твоята кола Отключвал ли си с нея преди? (мисълта ми е предишния собственик да е изгубил металния ключ и да е сложил някой случаен, докато електрониката да е същата за това си я палиш и заключваш с дистанционното)

    ПС даже за да си напълно сигурен, пробвай да спреш с ключа въздушната възглавница на пасажерското място - като отворш пасажерската врата ще видиш място за ключа.. ако стане значи говоря глупости :Д

    Sent from my EVA-L19 using Tapatalk
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  15. #15
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    В случай че решиш да разглобяваш вратата, в E-learn има подробно описание на процедурата.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •