Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 177

Thread: Препоръка летни гуми 2018

  1. #46
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Аз до момента още не съм свалил зимния сетъп, щото колата е в бокса ... , но за това лято съм се спрял на 2 варианта - Пирели ПЗеро или Унироял Рейнспорт. Засега клоним към Унирояла, съдейки по изневярата ми през зимата с Пирели, честно казано не се и надявам летните да са им кой знае колко по-добри от останалите марки в този сегмент.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  2. #47
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    Не си причинявайте това главоболие с Унирояла. Вият на умряло, все едно имате лагер за смяна.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  3. #48

    Default

    Колега, аз карам с Пирели П-зеро през лятото, малко по-късно мога да ти кажа точния модел. 2016-та година са 235/45/18 миналата седмица смених зимните и сега съм с тях, и съм доволен, не вият въобще, държат супер на сухо, на мокро не мога да ти кажа със сигурност понеже аз съм спокоен шофьор, но мога да кажа, че не съм имал проблеми с тях. Мъжа на сестра ми работеше в гумаджийница преди а сега имат и в сервиза и ми казва хубави работи за унироял, даже ми ги препоръчваше за зимата, но не мога да изкажа впечатления понеже никога не съм карал с такива.

  4. #49

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    В този форум изглежда аз съм с най-слабо напомпените гуми.

    Вчера ги смених и минах от 235/45/17(с тях купих колата) на 225/50/17 и:

    1.гумаджийчето ми напомпи гумите на 2.4 бара

    2.В сравнение с ниските гуми имам чувство че се возя на "лодка"

    3. Уби се някак си усещането за пътя

    4.Уби се до известна степен чувството за ускорение.

    Дори започнах да съжалявам че минах на оригиналния размер, но пък ако не съм с тях с ниските гуми по-лесно ще се разтропа/разбие окачването.
    Значи с 235/45/17 се усеща по-добре колата на пътя ? Досега имаш ли си проблеми с окачването с този размер ? Ако се кара спокойно, не мисля, че ще има проблем с окачването. Пак вкара пред дилема 235/45 или 225/50..
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  5. #50

    Default

    Е, хайде сега "Дилема съм вкарал".

    Не съм вкарал дилема.Просто свикнах с този размер.

    Проблем има при нескопосан път с големи пропадания и дупки.

    Проблем е имало след като слизах от Прохода на републиката и вместо по "царския път"(първокласния) по който искаше да ме прекара навигацията, реших да мина през едно село и след(или преди) това покрай брега на някакъв язовир/езеро, за да се насладя на гледката и природата.В това село имаше много големи пропадния/коловози на павирания път и на едно място ми зажули отдолу, но нямах никакви поражения - тоест леко да е одраскало пластмасовата кора.

    Проблем съм имал и миналата година когато на връщане от Морето(Камчия) реших отново да отбия при Слънчев бряг и да мина през пътя през селата(пътят е хубав и дебнат на 2-3 места полицаи) и така до магистрала "Тракия" - точно преди включването имаше един път който е асфалтиран преди 3-4 години и е нов както си личи по асфалта, но от там "вървят" тирове(вместо да минават през Бургас) и те са направили една отсечка от около 150 метра от асфалта буквално "на коловози" и там също ми зажули отдолу в новия асфалт, но отново нищо сериозно.

    Просто свикваш с ниската кола и внимаваш когато пътят е на такива коловози и караш бавно и по възможност през мястото през което под колата няма да има издатини/изпъкналости на асфалта между гумите.

    Иначе съм карал и по черен път и по черен път "настлан" с вбит в него дребен чакъл и не съм имал проблеми.

    Според мен за градове като София, донякъде Пловдив и Варна с лоша пътна мрежа на дупки не е много оправдано, защото всеки ден ще я лънгъркаш по дупките.

    Аз моята я карам само петък, събота и неделя, а през седмицата само ако имам работа, като и в двата 80% от шофирането е извън града.

    Аз за мен си определям, че ниските гуми по-ми харесват.

    Сега тези ще ги надуя на 2.5 и ще покарам 200-300км, след това може и на 2.7 да ги напомпя и отново ще "мисля".
    Ако не удовлетворява резултатът ще ги "пусна по пистата" и ще си купя и сложа по-ниските.

    За зимата и зимни гуми размерът е 225/50/17 - в това нямам съмнение, но сега за лятото имам чувството че съм се качили и шофирам джип ...
    То и стойката на колата и колата изглеждат други когато е по-ниско до асфалта ...

    "Проблеми" има със самоделни "легнали полицаи" по селата - миналата година в село Хърсово ми закачи леко на един бетонен полицай, но отново нямах проблеми, защото просто го минах много внимателно, а не "с ряз" - е вече си имам едно наум за това село и избягвам да минавам през него, защото има и друг път.

    "Проблем" може да има и с много изкорубен път на дупки - за такъв "оценявам" първите 20-30 км магистрала в Гърция след КПП Кулата-Промахон.Не съм си мислел, че може да има толкова дупки по магистрала в Гърция.
    Там поне е в ход ремонт, но се замислям ако ходя тази година да минавам през друго КПП, което и без това ми е на път.Дупките там не са големи, а тесни и дълбоки и не може да пропадне гума, но все пак е неприятно да шофираш с 80-120 кмч и да минеш през такава дупка, а и още повече че вместо да се насладиш на динамиката и шофирането ти "тръпнеш" и търсиш с поглед следващата дупка по пътя пред теб...

    То и с 225/50/17 ща не ща ще внимавам, защото не искам да направя "балон" на гумата/ите, та горе долу е все едно ...


    Дали имам проблем ще разбера съвсем скоро надявам се при смяна на масло и преглед, но нямам скърцания или подобни звуци, но аз определено не съм "представителна извадка", тъй като нито й "давам жега", нито пък съм много внимателен и шофирам като пенсионер.

    Да кажем че съм внимателен малко над средното ниво за шофьорите, което ще рече че при непознат път шофирам със съобразена скорост с която да забележа дупки и пропадания, като по магистрала не съм толкова внимателен и шофирам със 110-135кмч защото не очаквам дупки и пропадания.Досега пътят е успял все пак да ме изненада 2-3 пъти за 3 години с тази кола...
    Last edited by alfa racer GTA; 04-04-2018 at 13:07.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #51
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by marin_mv View Post
    Миналата година обух моята с Kumho Ecsta Le Sport 225/50/17 - много добро поведение на колата при мокро, сравнително нисък шум. Като цяло съм много доволен от тези гуми.
    Вярно, и моите са доста безшумни, а и странно, че на стикерите, които бяха залепени на гумите са обозначени като клас А на мокро, докато на повечето сайтове гледах, че са клас B!
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  7. #52
    започва да се пристрастява a.parushev's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    79

    Default

    Здравейте,

    Изчетох темата досега, но още не мога да реша какво да взема. Размерът е 225/50/17. Колебая се между:


    Отделно се чудя дали има смисъл да скачам към премиум сегмента или да взема нещо средна класа.

    Също така познат ми хвали гуми премум клас втора ръка от някаква гумаджийница в Богоров.

    Ще съм благодарен за съвети, защото съм собственик от октомври миналата година.

    Поздрави!
    Alfa Romeo 159sw 2.0JTDm - Окт'10

  8. #53

    Default

    1. В никакъв случай не купувай гуми втора употреба.Не се знае действително в какво състояние са, а и отделно вече има "бизнес" с гумите втора употреба при който със специални машинки на ток изрязват каналите на протектора почти до текстила(основата) на гумата и не се знае кога точно "ще те предаде" тази гума и при какви скорости.

    2.От високия клас гуми има смисъл ако шофираш поне по едно 7-8000 км и нагоре, тъй като Континентала държат по едно 35-40 000км.Така след 4-5 години ще ги хвърлиш и ще купиш нови.Иначе на 5-тата година така или иначе ако искаш да си хубава гума ще трябва да ги смениш, защото колкото и да е добър Континентала все пак 5 години са си 5 години на пек и мраз ...гумата си старее ...

    3. При 3-5000км на година ако искаш да спестиш пари спокойно можеш да минеш със среден клас гуми за 180-210 до 220 лева на гума.

    Не те съветвам да купуваш Дънлоп, защото масовото мнение и на гумаджии и на потребители е че за тежки коли не стават - лесно им се получват "балони" при "близки срещи с дупки по пътя" и дори при преминаване на скорост през 1-2 такива дупки гумата е за изхвърляне.

    За Континентала и Гудиъра е ясно че са добри.Погледни и мишлена.

    За средния клас виж Фулдата, бриджстоун, Йокохама, ханкук,Кумхо и Тойо.Бих погледанл също Файърстоун и Фалкен.

    Успех при покупката.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  9. #54
    започва да се пристрастява a.parushev's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    79

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    ...
    Здравей,

    Благодаря за детайлния отговор.

    Относно шофирането, от покупката през Октомври миналата година до днес съм минал около 3500-4000 км. Но все пак гумите ще са 8 (4 летни, 4 зимни), та ще видя дали ще пазарувам от високия клас.

    Забравих да попитам в оригиналния си пост - задължително/препоръчително ли е гумите да са с индикация XL за по-голяма товаропоносимост?
    Засега не ми се е налагало да тъпча колата, но знае ли човек.

    Поздрави!
    Last edited by a.parushev; 05-04-2018 at 17:26.
    Alfa Romeo 159sw 2.0JTDm - Окт'10

  10. #55

    Default

    Задължително е.Разликата между твоята и моята е 50-70кг в полза на моята(по-тежка е.

    Сега виждам, че си със спортвагон -според мен е задължително, има доста оплаквания от гуми на които уж им се било образувал "балон"/"жаба", а на практика като ги попитат дали са им XL се оказва че не са.

    Гледай и индекса да е 98 или поне 97.Индекс 98 показва товароносимост от най-малко 750 кг на гума х 4 = 3000кг, аиндекс 97 е 730кг на гума = 2920кг.

    Колата е тежка, а разликата 5-10 лева на гума.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #56
    започва да се пристрастява a.parushev's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    79

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    ...
    Е значи от посочените Goodyear отпадат, защото не са XL.

    Иначе да, по книжка си пише 98 товарен индекс за вагона. Гледам 225/50/17 98Y принципно.

    Текущите летни са някаква Fulda, но мисля, че са от 2014 и си им е време. Трябва да проверя точно DOT-a, че са на хотел във въпросната гумаджийница в Горни Богоров.
    Alfa Romeo 159sw 2.0JTDm - Окт'10

  12. #57

    Default

    "Поправям" се - след като напомпах предните гуми до 2.5 бара и задните до 2.35 бара всичко си "дойде на мястото" - автомобила се държи доста добре, приятен е за управление, консумацията е като преди.Когато тръгна на дълъг път и измина ХХХХ км ще разбера със сигурност . Не се усеща "лагването" като в началото когато за първи път се качих на новите гуми и подкарах колата, но вече са и по-напомпани което даде своят резултат...


    При всички положения вече не съм под постоянно напрежение дали "колата ще мине" или ще закачи.А у Българията си има такива места, дори на първокласни пътища ...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  13. #58
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Днес ги направих на 2.8/2.7 и ги изпробвах на различни видове път.Държаха се добре във всички ситуации и като цяло според мен са идеални за цената си!


    https://diana-ltd.com/tire?22835


    Оказа се, че моделът заменя Ecsta LE Sport KU39 и е получил редица подобрения.

    https://www.avtogumi.com/bg/tire/ps7...r18-97-y-tl-xl
    Last edited by stu; 11-04-2018 at 17:11.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  14. #59
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Новите гуми имат нужда и от поддръжка - точно налягане във всеки един момент.Бях тръгнал да търся добър манометър, но някрая направо си купих компресорче.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMAG0137.jpg  
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  15. #60

    Default

    И аз имам едно от Кауфланд, ама не помпи.

    За тази кола си трябва професионално.За предни гуми 225/50/17 минимума налягане по книжка е 2.5 бара.Максумума мисля е 2.9 бара.

    Моите сега са точно под 2.5 бара, може би 2.48 бара.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

Page 4 of 12 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •