Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 35

Thread: Показания на термометъра - прегряване или не?

  1. #16
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default

    Не мисля че има място за притеснения.Термостата трябва да отваря на около 88гр,първа скорост на вентилантора се включва на около 96,а втора малко над 100.При наличие на лоша връзка по силовите кабели и и повече консуматори , стрелката на водата започва да лъже.
    Имал съм случай като я подгоня много на Витиня и стига почти до 100гр
    Last edited by viktorsterev; 16-03-2018 at 19:39.
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  2. #17

    Default

    Направихме тест с колегата, ecotronic. Човекът е много точен и съм му много благодарен за съдействието. Всичко по системата е ок, уреда наистина дава минимални отклонения от 1-2 градуса (при студени температури от порядъка на 50-75 градуса отклоненията са по-големи, но там не е толкова важно). Термостата отваря, когато трябва и перките включват когато трябва. Когато съм гледал, че не работят перките, колата не е била достигнала температурата за това. А при пускането на климатика не са се включили, защото нямам фреон. А колата като цяло ми е позагрявала дори и сега зимно време, защото видяхме, че там където се вкарва маркучето на разширителния съд за връщане на антифриза се е счупила пластмасата. Оттам ми е хвърляло по малко антифриз и съответно като има такъв пробив в системата сигурно е влязло и въздух. Сега ще видя за разширителен съд, макар че нови няма много като гледам. Ако не втора употреба, обезвъздушаване и трябва всичко да е наред.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  3. #18
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ducaticorse View Post
    .....там където се вкарва маркучето на разширителния съд за връщане на антифриза се е счупила пластмасата. Оттам ми е хвърляло по малко антифриз и съответно като има такъв пробив в системата сигурно е влязло и въздух......
    Искам да уточня, че заради този пробив, въздух не може да проникне в системата, но в резултат на него налягането в системата е ниско (близко до атмосферното), което води понижаване температурата на кипене на течността, което пък създава предпоставка за образуване на газова възглавница в зоната на турбината на помпата и влошена циркулация, като следствие от това.

    Накратко - според мен наблюдаваните вариации в температурата са се дължали на разхерметизирането на системата.

    След отстраняването на въпросния пробив (с подръчни средства), при достигане на 97 гр. вентилаторите се включват и за по-малко от 30 сек. температурата пада на около 92 и вентилаторите изключват.
    Last edited by ecotronic; 17-03-2018 at 20:11.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #19
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default

    Продават се и нови казанчета.
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  5. #20

    Default

    Смених казанчето и да дам репорт какво се случва. Днес се качих до рилските езера да закрия зимния сезон. При баирите, при тегав трафик на моменти, в условия при които иначе колата стигаше около 100-105, може и повече, не знам сега максимум стигна 90 и то за малко, после веднагасмъкна на 85. Цифрите, които споменавам са приблизителни, по данните на уреда, но както казах го тествахме и отклонението на уреда е минимално - 1-2 градуса, от това по компютър. Та много съм доволен, това е бил целия проблем. Още веднъж благодаря на Любо.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  6. #21

    Default

    Вчера и на мен ми се случи да видя стрелката след 90 градуса. Хванах една задръстване и минавах 1-2 местра през 30сек. Видях как стелката стига средата(обикновено е на предишната чертичка) и веднага извадих лап топ-а и кабела да видя какво става.
    Колата беше на 96-97 градуса и работеше FAN1, след това вдигна до 102.5 и се включи FAN2(и по ФЕС и се чуваше). Температурата бързо падна до 98 и FAN2 спря, FAN1 остана "active".

    Да се тревожа ли, или всичко си е нормално?
    Не зъм забелязал да имам проблем с казанчето, но ще го погледна.
    Термостата ми е Рено 5, на 86'С.
    '03 156 JTD 115 Sportwagon facelift
    EGR off, cat off, remap, BMC inbox

  7. #22
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    При вчерашната температура от около 20-25 градуса, ако всичко е наред на колата, жтд не може да стигне до 2-ра степен на охлаждане.
    Тези "аномалии" започват при разни интервенции (термостат от Рено-5 (нямам желание да го обсъждам), мръсни радиатори и т.н.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  8. #23

    Default

    Наистина имам мизерии по казанчето за антифриза, самия антифриз е сменен преди зимата. Не съм правил промивки, може би сега е момента. Докато следях температурата забелязах, че при първите 30метра движение с повече от 5км/ч, температурата падна с 3-4С'
    '03 156 JTD 115 Sportwagon facelift
    EGR off, cat off, remap, BMC inbox

  9. #24
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Не става въпрос за промивки. Измий си предните радиатори (външно).


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #25

    Default

    От близо 2 години съм с термостат от Рено 5 и нямам никакви проблеми с температурата на водата, както и с първа и втора степен на вентилатора. Вече започвам да се притеснявам, защото очевидно нещо не е наред. Не може с термостат от Рено 5 да работи коректно и да не прегрява.
    Former Alfa owner.

  11. #26
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by dansguardian View Post
    От близо 2 години съм с термостат от Рено 5 и нямам никакви проблеми с температурата на водата, както и с първа и втора степен на вентилатора. Вече започвам да се притеснявам, защото очевидно нещо не е наред. Не може с термостат от Рено 5 да работи коректно и да не прегрява.
    Аз пък с мотор с добавена турбина.... Дори и да му давам зор пак не подминава 90-те градуса с термостата от реното... Нещо и при мен не е наред...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  12. #27
    Запален алфист
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    София Слатина
    Posts
    296

    Default

    Quote Originally Posted by mimouzunov View Post
    Аз пък с мотор с добавена турбина.... Дори и да му давам зор пак не подминава 90-те градуса с термостата от реното... Нещо и при мен не е наред...
    Обаче на колко градуса?
    Lancia Lybra 2,4jtd 10V 103kw++

  13. #28
    МалоУмник Ladjov's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    София
    Age
    33
    Posts
    369

    Default

    Здравейте !
    Днес по стръмно изкачване ми направи впечатление ,че температурата е стигнала 110 С ( чертата между 90 и 130 С ) Същото го прави в спряло положение без климатик .
    При движение и по слабо натоварване температурата е около 90 С и по-малко . При включено отопление в купето даже около 70 С . Което за мен отхвърля проблем с помпата ( тя е с метална перка ) и запушване .
    След няколко теста установих ,че перката не се включва ако климатика не работи .Тогава имам 12 V на буксата му и перката се върти . Мотора би трябва да е здрав .
    Утре ще проверя нивото на маслото на студен двигател . За да отхвърля и това като причина за повишена температура .
    Въпросите ми са :
    Какво управлява вентилатора в режим без климатик ?
    Възможно ли е модула на климатика да играе роля и при изключен климатик ?
    При каква температура е нормално да се включи първа степен на вентилатора ?

    Автомобила е Алфа 156 1,9 JTD 115 к.с. 2001 г. с 1 перка на вентилатора
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD CF3 115CV {06.01г.} Progression / Limited edition (I) My love

  14. #29
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    890

    Default

    Първото нещо, което трябва да се знае е каква е истинската температура на двигателя. Уреда на 156 е много неточен и не се знае реално какво се случва. За да провериш трябва мес. Второто е резистора на перката. Щом казваш, че с климатик работи, а иначе стига до предполагаеми 100гр.(първата черта след 90 е 100, не 110),то има не малка вероятност да е заминал резистора и да си останал само с втората степен, която по спомен беше нещо към 105-107 градуса.
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  15. #30
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    При неработещ климатик вентилаторът се управлява на база температурата на мотора. Ако не ме лъже паметта - първа степен се пуска при 87 гр а втора - при 102.

    Както каза колегата, на стрелката не може да се вярва. А и тя се управлява не от сензора с който ECU - то мери температурата и управлява перката.

    Поради това е добре да се направи диагностика и да се види при каква отчетена от ECU - то температура, се пускат двете степени.

    При пуснат климатик, перката се управлява и от налягането в кондензатора (предния радиатор на климатика). Поради това, първа степен заработва малко след пускането на климатика и далеч преди 87 гр. температура на мотора.

    Като се прави диагностика, преди всичко останало, е добре да се направи тест на двете степени. Той се прави на контакт и при неработещ мотор.
    Last edited by ecotronic; 11-07-2021 at 23:16.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •