Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 31 to 45 of 46

Thread: Здравина 147

  1. #31

    Default

    Quote Originally Posted by Ali.Sali View Post
    С една дума , от това което съм разбрал тук (поправете ме, ако греша) е, че колкото е по-чуплива и мека предница/задницата (в смисъл - податлива на деформация), толкова по-защитен е пътника/шофьора в купето, тъй като по-голямата част от удара се поема от предница/задница.
    И обратното - по-голям шанс за близка среща със Свети Петър при по-здрава кола, която не успява толкова добре да "абсорбира" силата от удара.

    Правилно ли съм разбрал?

    Затова съм гледал клипове от Youtube от катастрофи с коли и ми е правило впечатление как Lamborghini/Ferrari буквално стават на "мекик" отпред. А аз до скоро с един приятел, гледайки тия клипове, и си викаме "добре бе, коли за стотици хиляди, че и милиони , удариш го - кашкавал, толкова ли му е здравината за тия пари", а то било с цел. Това обяснява защо са толкова "трошливи" въпросните коли. За да не се натрошиш ти вътре.
    Не съвсем, този с по-голямо и по твърдо МПС ще мине през теб и меката ти кола като луда крава и дори няма да се впечатли.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  2. #32
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    https://youtu.be/emtLLvXrrFs

    Ето как стоят нещата
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  3. #33
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Ето едно добро четиво по въпроса за конструктивните методи за разсейването на енергията от удара:

    https://www-esv.nhtsa.dot.gov/Procee...ESV-000321.PDF


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  4. #34
    Болен алфист pace's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Перник
    Age
    42
    Posts
    1,018

    Default

    Мани ти четивата...погледни фактите,значи смачканата 156-ца е много надеждна ''разсейва енергията'' много добре...поне от видяното от теста но е само със скромните 1,5 резултат а на краш тестовете се оценява именно безопасността....много странно
    Alfa 155 1.9 TD- EX
    Alfa 166 2.4 JTD-EX
    Alfa 156 2.4 JTD-EX
    Mercedes Benz E 320 cdi

  5. #35
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Да оставим настрана оценките от краш тестовете и да мислим с главите си:

    Силата, която те убива е:

    F = m.a (втори закон на Нютон)

    където m е масата на тялото ти а a e ускорението на което то е подложено.

    Тъй като масата не се променя, единственото интересно в случая е ускорението.

    Него го намираме от формулата:

    a = (V1 - V2)/t

    където V1 е началната скорост, V2 е крайната скорост и t e времето, което изминава докато V1 се промени на V2.

    В случая с удар в неподвижен предмет, V1 ще е скоростта с която сме се движили преди да настане удара а V2 = 0.

    И така се оказва, че силата, която ще ни убие или няма да ни убие е:

    F = m.V1/t

    Откъдето следва, че при вече дадени m и V1, от критична важност е "t" (времето за което ще спрем), като колкото то е по-малко, толкова силата ще е по-голяма и обратното.

    Сега мислете, кога това време е възможно най-голямо.

    Ако си в много здрава кола и тя не се деформира никак или се деформира много малко, това време ще е нищожно малко.

    Ако си в хартиена кола, хартията ще се смачка също за много малко време и ефектът ще е същия.

    Ако си в кола в която ламарините се мачкат постепенно отпред назад, докато деформацията достигне до клетката с пасажерите а тя остане здрава, това време ще е възможно най-голямо, респективно - онази сила ще е най-малка.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  6. #36

    Default

    И какво ще стане примерно, ако си карам джипа БМВ, голямо БМВ и срещу мен в моето платно иде малка смешна и мека 147 и аз вместо да натисна спирачка да спирам натисна газта до край, ще ми стане ли нещо или само ще се разклатя докато го избутвам на някъде.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #37
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Разглеждаме случая на удар в неподвижен обект. Ако с твоето много голямо и много здраво БМВ се удариш челно в бързия влак, вероятно пътниците във влака нищо няма да усетят а ти няма вече да пишеш по форумите.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  8. #38

    Default

    Така си и мислех, не е добре да караш малки смешни, меки коли защото може да загинеш, въпреки формулите, които доказват обратното.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #39
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    "Формулките" са си много добри и представляват единствената вярна отправна точка за тези, които ги разбират.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  10. #40

    Default

    Аз нищо против нямам, щом ти харесва да те пазят формулки от травми.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #41
    Запален алфист
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Пловдив
    Posts
    138

    Default

    мъка мъка

  12. #42

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    "Формулките" са си много добри и представляват единствената вярна отправна точка за тези, които ги разбират.
    Истината е една: след катастрофата - тези, които са били на задните седалки и без колан - неразпознаваеми, тези на предните седалки и с поставен колан - почти като живи.
    Former Alfa owner.

  13. #43
    Бивш кандидат алфист Dzhelil's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Русе
    Age
    37
    Posts
    44

    Default

    Гледам ecotronic спори с вятърните мелници...
    Alfa Romeo 147, 1.9 JTDm (120 ps) '07

  14. #44
    Старши алфист iveli's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    СЛИВЕН
    Posts
    851

    Default

    Той си е много прав. Винаги има частни случаи. Всички искат като се ударят да им няма нищо и колата им да не е мръднала. Нещо трябва да обере енергията.
    ALFA ROMEO 166 2.4JTD 98 136НР бивша, 2.4JTD 2002 150НР настояща

  15. #45

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Да оставим настрана оценките от краш тестовете и да мислим с главите си:

    Силата, която те убива е:

    F = m.a (втори закон на Нютон)

    където m е масата на тялото ти а a e ускорението на което то е подложено.

    Тъй като масата не се променя, единственото интересно в случая е ускорението.

    Него го намираме от формулата:

    a = (V1 - V2)/t

    където V1 е началната скорост, V2 е крайната скорост и t e времето, което изминава докато V1 се промени на V2.

    В случая с удар в неподвижен предмет, V1 ще е скоростта с която сме се движили преди да настане удара а V2 = 0.

    И така се оказва, че силата, която ще ни убие или няма да ни убие е:

    F = m.V1/t

    Откъдето следва, че при вече дадени m и V1, от критична важност е "t" (времето за което ще спрем), като колкото то е по-малко, толкова силата ще е по-голяма и обратното.

    Сега мислете, кога това време е възможно най-голямо.

    Ако си в много здрава кола и тя не се деформира никак или се деформира много малко, това време ще е нищожно малко.

    Ако си в хартиена кола, хартията ще се смачка също за много малко време и ефектът ще е същия.

    Ако си в кола в която ламарините се мачкат постепенно отпред назад, докато деформацията достигне до клетката с пасажерите а тя остане здрава, това време ще е възможно най-голямо, респективно - онази сила ще е най-малка.
    Благодаря за времето, което си отделил да обясниш това ако не се лъжа това го учихме в училище едно време.. но никога не съм бил добър по физика :Д


    Пс : дебат между този коментар и : моето бмв фррррр и той оттам пррр фююю и аз съм окей той не :Д :Д шегица

    Sent from my EVA-L19 using Tapatalk

Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •