Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Седмица и 1000км с Джулия из Италия

  1. #1
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default Седмица и 1000км с Джулия из Италия

    Здравейте колеги,
    както обещах на няколко човека, в тази тема ще споделя впечатленията си от Джулия, която карах като рент-а-кар на тазгодишната ни екскурзия из Италия.

    Колата я наех от Авис, като един от утвърдените фирми за коли под наем, въпреки, че техните наеми са малко по-високи, но не са дребнави и не правят проблеми за глупости. Излезе ми доста скъпо като наем на колата, но както е ясно - кеф цена няма
    Реално бях платил за Джулиета или подобна, но на летището в Милано поискаха да ми набутат един Фокус Комби и аз изпаднах в потрес Изпратих жена ми до тоалетната, за да не ми дудне в ушите и поисках Джулия, те имаха една, за която се наложи да доплатя около 150 евро още за наема от 6 дни. Реално общо платих около 650лв, като нямах пълна застраховка от Авис, защото искаха още 45 евро на ден, които са твърде много, а аз си бях направил застраховка във външна фирма, която ми покрива щети по рент-а-кара до 10 000паунда - препоръчана ми беше от небезивестния ни колега Иван Мутафчиев (pinko).

    Ето я и самата кола






    Въпреки, че не харесвам синия цвят, този много ми допадна, защото е с ултра голяма перла вътре и на слънце колата наистина е много красива.

    Какво ми дадоха - Джулия, 2.2 дизел, 150 коня, автомат 8 степенен, на 6103км и регистрирана само 3 месеца преди това. Ние с моята съпруга пропътувахме с нея 1043км за 6 дни - основно по магистрали, но и доста по нормални пътища ( около 200км) и около 150км градско. Маршрута ни стартира от Милано, отидохме до Лугано в Швейцария за ден, върнахме се в Милано, на следващия ден отпътувахме за Генуа. След Генуа слезнахме още на юг - до Монако за ден и спахме в Сан Ремо, който след като го разгледахме отпрашихме на обратно за Милано и си литнахме за родината.

    Сега - за колата - най общо - колата е тиха и удобна, мърка и почти не се чува двигателя при градско шофиране и до скорости от 150км/ч. Повече от 160 не вдигнах, защото ме беше страх от глоби, а не знам къде има камери. Пъргава и много повратлива, лека за управление и честно казано ако не знаех, нямаше да разбера, че е със задно. Ускорява доста добре - бих казал не по зле от чипосаната ми 159ка (2,4 - 200коня). Няма го брутализма при ускорението в малките предавки, но кутията сменя уникално и с многото предавки се получава страхотно ускорение.
    Работата на автомата е уникална, неусетна и както се очаква от съвременна кутия. Настроена е за комфорт и икономия и реално при 130км/ч на 8ма предавка е с 1850-1900 оборота. Ако се ползва ДНА превключвателя естествено се променят нещата - когато си на спортни настройки държи по ниска предавка и е по шумна но пъргава, а на ЕКО настройките става пълен труп
    Возията е много добра, окачването е добре настроено и филтрира неравностите, макар че не знам как ще се справя по БГ дупки, в Италия нямат точно такива. Предполагам че с по-големи джанти ще се развали малко возията - беше обута с гуми 225/55/16 и джанти, които определено са и малки за визията.



    От разхода на гориво съм много доволен - реално за гореспоменатите километри сме изгорили 60тина литра дизел, което и на табло и на колонка даде разход 5,7. При крейцерска скорост от 130км/ч по магистрала на темпомат, ако е равно -разхода определено е под 5 литра.



    Купето е приятно и красиво, с много удобно разположени уреди за управление. С начина на боравене на навигацията и радиото трябва малко свикване, но с всички нови коли е така. Волана е красив, удобен, с удобно разположени и интуитивни бутони.
    За разлика от предишните модели - вече имаме къпхолдери за 2 чаши! И доста голям подлакътник, който обаче не се регулира по височина. На задната седалка е малко тесновато, но май не по тясно отколкото при 159, особено тези с кожен салон.
    Запалката ( гнездото) е в подлакътника, което на пръв поглед е тъпо, всъщност се оказа много добро решение.
    Можеш да си зареждаш телефон, като кабела се изкарва изпод капака без проблем, или направо да си стои в подлакътника.








    Багажника обаче не ми хареса- може би съм разглезен от комбито, но на този седан багажника, въпреки, че не е малък, е крайно недостъпен и с много малък товарен отвор. Едва вкарвах нашите малки куфари, които са за ръчен багаж



    Под капака е не особено подредено и скрито почти всичко под малко грозноватичък капак от обикновена черна пластмаса, но все пак да му мислят след някоя година майсторите



    Предната броня е издадена напред и много ниска. Реално ако спирате срещу стена, май пръв би опрял липа, който от своя страна е магнит за бордюри. След като закачих 2-3 пъти, започнах предпазливо да спирам много назад. Дори и 12-15см бордюр опира... При 159 уж е ниско, ама такова опиране не е било никога. Освен това конкретната бройка нямаше преден парктроник и навирането из италианските паркинги беше трудничко.



    Честно казано - просвета не е силната страна, както при повечето Алфи и се изисква малко време да се свикне.

    Управлението е добро и доста директно, както съм свикнал, НО ( голямо НО) волана е твърде лек, според мен. Спирачката също е прекалено нежна и неинформативна, макар че спира много добре.
    Колата беше оборудвана с асистент за напускане на палтното, който ме дразнеше и изключих на 5тата минута, асистен предупреждаващ за сблъсък, който можеше да се настройва, но понякога малко неадекватно пискаше и Старт-Стоп система, която съм сигурен би пестила гориво, но мен много ме дразнеше и още като намерих от къде се изключва, веднага елиминирах

    Добра новина за собствениците на 159 - Автоматичните чистачки работят много адекватно!!! Даже бих казал - прекрасно
    Видимостта в огледалата е прилична, обзора назад никакъв го няма, напред е трудно да прецениш къде свършва колата, но може би аз обичам да седя твърде ниско. Макар че за 5-6 дни посвикнах, предполагам за още една седмица щях да се адаптирам съвсем. Да не забравяме, че шофирах в чужда обстановка, постоянно с навигация, на която трябваше да обръщам внимание.
    Мултимедията е доста доба, въпреки, че колата беше с малкия дисплей, не стоеше като закърпена. Всичко е разположено удобно. Навигацията на колата работи много добре, показва завоите и на малкия дисплей пред волана. Гласовите команди не ги пробвах... Явно имаше и някаква СИМ карта, която сваляше данни за трафика, защото из Италия показваше задръстванията в червено. Още една добра новина - Радиото хваща много добре, за разлика от на по-старите модели. Блутута работи много адекватно - и за разговори и за стрийм на музика. При разговор чувах прекрасно на тонколоните и мен ме чуваха много добре, много по добре отколкото при моята 159 ( това го твърди сина ми, а на него мога да вярвам).

    Какво не ми хареса най много:
    Отвън колата има много изявена индивидуалност, не може да бъде сбъркана, но отвътре индивидуалността я няма, както жена ми се изрази - " Ако я няма емблемата на волана, няма да знам в каква кола сме - по скоро ще мисля че е някое А4". И аз мога да потвърдя, че усещането в купето и материалите, съпроводено с прекалено лекия волан и спирачка по скоро ми напомнят за Аудито А3 на жена ми ( служебното), отколкото за моята 159ка. Скоростния лост е копие на този на БМВ, можеха да измислят нещо друго. Седалките са доста твърди и са заприличали на немски пейки във Фолксваген. Иначе използваните материали са хубави, да видим как ще се държат във времето. Бутона за отваряне на багажника от купето е така скрит, че няма намиране - долу до ръчката за предния капак е. Друг минус за мен са обикновените дневни светлини - мисля че все пак можеха да сложат ЛЕД, или може би са го пазили за Стелвио, който вече е с лед. Фаровете бяха обикновени, не ксенон и не ме впечатлиха особено. Иначе автоматиката за палене и гасене работеше адекватно.

    Това е което събрах като впечатления, ако нещо съм пропуснал - ще допълня.
    Най общо - колата ми хареса и бих си я купил, но нова е прекалено скъпа в сравнение с алтернативите. Ще чакаме 2-3 годишни на вторичния пазар. Иначе предпочитам Стелвио, но той е твърде висока топка за мен в следващите 3-4 години и май ще мина през една Джулия, докато се докопам до добре оборудвано Стелвио.

    Last edited by Yavor; 03-05-2018 at 13:14.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  2. #2

    Default

    Разгеле от кога чакам твоите впечатления Сядам да чета
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  3. #3

    Default

    Лоста е еднакъв с този на БМВ защото Магнети Марели го произвеждат и за БМВ не само за Алфа.Поздравления за доброто описание.
    Last edited by Alfa tuner; 03-05-2018 at 14:44.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  4. #4
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Благодаря за хубавото ревю, четох с удоволствие!

    Имам въпрос относно лекия волан - при промяна на dna настройките нямаше ли разлика в твърдоста на волана?
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  5. #5
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Благодаря за хубавото ревю, четох с удоволствие!

    Имам въпрос относно лекия волан - при промяна на dna настройките нямаше ли разлика в твърдоста на волана?
    Виж, това не се сетих да пробвам. Включвах на спортния режим само в движение извън града, а там не усетих. Може би на място и при бавно движение щеше да е по тежък малко.

    ---------- Post added at 15:33 ---------- Previous post was at 15:30 ----------

    Quote Originally Posted by Alfa tuner View Post
    Лоста е еднакъв с този на БМВ защото Магнети Марели го произвеждат и за БМВ не само за Алфа.Поздравления за доброто описание.
    Е да де, ама можеха за Алфа да се постараят малко, все пак са собственост на ФИАТ, а този лост се слага и на Стелвио. Не че е лош, напротив, много е удобен и красив.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  6. #6

    Default

    Е да де, ама можеха за Алфа да се постараят малко, все пак са собственост на ФИАТ, а този лост се слага и на Стелвио. Не че е лош, напротив, много е удобен и красив.[/QUOTE]

    Съгласен съм че е можело да се постараят малко.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  7. #7

    Default

    Браво за хубавия разказ!

    Аз не съм карал никаква джулия, но от мненията които съм прочел на собственици, дизела е по-скоро разочароващ.
    А бензина надминава очакванията. Уникален мотор със страшен вървеж, единствения минус естествено е разхода.

    Пък и на тази визия+задно подхожда да е бензинова резачка, а не тракторче.

  8. #8
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Браво за хубавия разказ!

    Аз не съм карал никаква джулия, но от мненията които съм прочел на собственици, дизела е по-скоро разочароващ.
    А бензина надминава очакванията. Уникален мотор със страшен вървеж, единствения минус естествено е разхода.

    Пък и на тази визия+задно подхожда да е бензинова резачка, а не тракторче.
    Аз лично съм се прицелил във весията Велоче. 4х4 с 280конв бензинов мотор. Ама ще си почакам.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  9. #9
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Аз съм си харесал TI модела, който се предлага на задно с диф.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  10. #10
    Boxer maniac Speeder's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Перущица
    Posts
    2,850

    Default

    TI май го предлагат само в САЩ.
    В Европа е Super и пак можеш да си доплатиш за Перформанс пакет - самоблокиращ диф, пера за скоростите на волана, амортисьори с променливи настройки (не съм сигурен за по-големите спирачки).

    Иначе ми се струва за нормално да не впечатлява интериора. Все пак е пълен базовак. Платняни седалки, няма пера за скоростите, таблото черно, седалките сиви... скука.
    Виж, ако беше с двуцветно табло и базовите Super седалки, щеше да се усеща по друг начин. Потърсете снимка на базово бмв 316 да видите какъв барбарон е отвътре.
    Тия неща имат голямо значение!
    Десенът на седалките силно напомня Форд Едж, но тук си мълчим защото не е съвсем зле, а има и Велоче и QV, за който иска яки дизайни.
    145 1.6 Boxer - Alfetta GT - Sprint Veloce 16v - Lada 1500S - GTV 3.0 24v

    www.ClassicCar-bg.com

  11. #11
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,237

    Default

    Quote Originally Posted by Speeder View Post
    TI май го предлагат само в САЩ.
    В Европа е Super и пак можеш да си доплатиш за Перформанс пакет - самоблокиращ диф, пера за скоростите на волана, амортисьори с променливи настройки (не съм сигурен за по-големите спирачки).
    Да само за САЩ е. При Super = Q2 го вземаш с перформънс пакета, но броните на Veloce-то и цвета Blu Misano, няма как да ги вземеш. TI ги има серийно, затова смятам, че е най-доброто оборудване.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  12. #12
    Boxer maniac Speeder's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Перущица
    Posts
    2,850

    Default

    Велоче броните можеш да ги поръчаш и за Супер вече, но губиш хромираната рамка на прозорците.
    Мизано Блу наистина няма как да дойде с ниво Super.

    Един въпрос към колегата Явор. Емблемата на багажника натиска ли се за отварянето му или в стара алфова традиция не можеш да отвориш багажника с бутон отвън?
    145 1.6 Boxer - Alfetta GT - Sprint Veloce 16v - Lada 1500S - GTV 3.0 24v

    www.ClassicCar-bg.com

  13. #13
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Багажника се отваря с натискане на емблемата още при 159 фейс
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  14. #14
    Запален алфист Mirwais's Avatar
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Sofia
    Posts
    128

    Default

    Интериорът на Джулията става доста приятен, когато се поръчат правилните неща от меню-то. Не бих казал, че отстъпва в повечето отношения на която и да е друга марка.
    Alfa Romeo Giulia 2.0 200 Bhp Super

  15. #15
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    47
    Posts
    1,242

    Default

    Quote Originally Posted by Speeder View Post
    Велоче броните можеш да ги поръчаш и за Супер вече, но губиш хромираната рамка на прозорците.
    Мизано Блу наистина няма как да дойде с ниво Super.

    Един въпрос към колегата Явор. Емблемата на багажника натиска ли се за отварянето му или в стара алфова традиция не можеш да отвориш багажника с бутон отвън?
    Емблемата е неподвижна и н е прави нищо, но си има бутон за отваряне на багажника над номера. Малко е скрит, жена ми чак на третия ден го уцели, но го има и е удобен.

    Бях забравил нещо много важно!
    Коланите отново НЕ СЕ РЕГУЛИРАТ ПО ВИСОЧИНА.
    Тъпо и дразнещо.
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •