Results 1 to 8 of 8

Thread: Предварение на запалването

  1. #1
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default Предварение на запалването

    Както е известно, газта е високооктаново гориво, което гори по-бавно от бензина.
    Поради това при работа на газ с предварение на запалването, като за бензин, температурата на изгорелите газове в момента на отваряне на изпускателните клапани е по-висока. Това, при някои двигатели води до прегаряне или окопаване на изпускателните клапани след определен пробег и до непълното оползотворяване енергията на горивото. Особено на метан.

    За избягването на този недостатък основно се ползват 2 похвата.

    1 - Ползване на система за принудително омазняване/охлаждане на клапаните
    2 - Коригиране предварението на запалването посредством адванс процесор.

    Личното ми мнение по отношение на първото е скептично.

    Уредбата, коато ползвам в момента (BRC sequent 24 my10) има възможност да управлява външен адванс процесор или да работи с вътрешния си. За целта сигналът от RPM сензора се прекарва през газовия компютър и така той има възможността да нанася корекции на предварението при работа на газ, съгласно негова карта.

    Би било полезно, ако някой сподели личен опит с подобна система.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  2. #2

    Default

    С удоволствие ама аз поне съм много бос в подобна материя. Напълно ясно ми е че изпускателните клапани прегарят в местата на уплътняване на на газовата камера и от там се губи компресия и следователно и мощност. Но за мен това е естествен процес който да ли ще го забавиш с една стотна във времето с някакви аванси на предварение, не се решава проблема кардинално. По добра идея ми се струва, ако положението стане сериозно, да се напасват клапаните, което не кой знае каква играчка. Даже има клипове в тубата и то на български. Аз имам скутер на който по този начин му напасвах клапаните и ефекта беше поразителен, че даже и звука стана по плътен. Е вярно че колата ще си почива около 3-4 дена при такава процедура но щом се наложи рязане на живо месо, няма да изгорим юргана заради една бълха...

  3. #3

    Default

    По сериозният проблем е че леглата страдат,а не толкова клапаните.

  4. #4
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,087
    Blog Entries
    1

    Default

    Въпросът е интересен.
    При по-старите запалителни системи беше лесно. Врътваш делкото и толкоз.
    В Ленинградската секта на 33-ките Никанор беше пренабил зъбното на маховика с 5 градуса. Успех имаше, но само на газ. На бензин
    Има и със заигравки по разпределителния вал, но не го разглеждам, като явно неудачен.
    Остава софтуерното предварение, което не е някаква особено сложна за изпълнение система, но и тя си има недостатъци. При някои двигатели води до износване на коляно-мотовилковия механизъм. При други има отлични резултати. Особено при спокойни мотори с по-лениви фази на газоразпределянето.
    Има още един начин, с повишаване на компресията. Мощността рязко се вдига, клапаните не страдат, но всичко останало да.
    Мисля, че каквото и да приложиш, не се ли регулира на газ анализатор, резултатът няма да е добър.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

  5. #5
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Тва са за екотека в алфата ли иде реч?
    Омаслител не ти трябва,клапаните са държеливи на газ.
    Ако БРЦ-то е с ламда контрол и сондата е наред го остави да самоадаптира .
    Единственото което се сещам като разумно действие е да сложиш свещи за газ каквито ги дават за опелите със заводски метан и да бутнеш леко напред предварението щом може софтуерно да се бъзика докато почне да дърпа почти като на бензин до към 4000 оборота,нагоре няма как да я излъжеш колкото и да се правиш на хитър.Но това само ако не бута масло. И не рискувай с много по-студени свещи с цел да изтеглиш зверски по-голямо предварение,че да не почнат да трупат черен нагар и да влезнеш във филма с бобинните блокове.Ако почне да прави грешки по запалването връщай свещите за бензин и хич не се мъчи да я правиш да върви.По-евтино ще ти излезне когато бързаш да я обръщаш на бензин .

  6. #6
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Колегата има Хонда Акорд от 99-та... Уш тоя двигател неставал за газ, пък в момента двигателя е на около 500000км от които поне 200000 са минати на газ.
    Екстра е! През някакви хиляди си регулира клапаните, слага и хубаво масло и всеки ден се кара.
    За газ реално наистина нестават само някои ама вече много стари возила които уш неможе да работят и с безоловен бензин (според мен)...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  7. #7
    лют бакшиш от БКАР 546's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Варна
    Age
    55
    Posts
    1,621

    Default

    Че що да не си я кара човека.Акорда си е класен автомобил с доволно читав мотор и този пробег е съвсем нормален.Ако я експлоатира разумно и слага качествени консумативи,колицата току виж минала още толкова км. на газ без някакви сериозни ремонти.
    Проблемите най-често са защото на отдавна убит автомобил се слага газово и после го мачкат да върви като нов на бензин.Е няма как да стане.
    Last edited by 546; 31-05-2018 at 02:10.

  8. #8
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Quote Originally Posted by 546 View Post
    Че що да не си я кара човека.Акорда си е класен автомобил с доволно читав мотор и този пробег е съвсем нормален.Ако я експлоатира разумно и слага качествени консумативи,колицата току виж минала още толкова км. на газ без някакви сериозни ремонти.
    Проблемите най-често са защото на отдавна убит автомобил се слага газово и после го мачкат да върви като нов на бензин.Е няма как да стане.
    Така де, исках да кажа че са много малко двигателите които реално се скапват от работата на газ!
    По-скоро от не добро гледане идват проблемите.
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •