Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21

Thread: Замерване на дебитомер

  1. #1

    Default Замерване на дебитомер

    Може ли малко помощ за замерването на дебитомер с мултицет .. какви стойности трябва да дава .. на първия ПИН си показва 13.24 (предполагам е захранващ) при третия показваше 3.24 (пик) 3.04 и падаше при подаване на газ до 3.00 .. (без натоварване) мерено на 20 V .. както и на четвъртия мисля (дано не съм сбъркал) на втори е празно (0.01) малко помощ как да го замеря правилно и какви стойности трябва да даде? Искам да разбера състоянието му ... днес отворих ЕГР и го раздвижих .. и черния пушек намаля драстично но искам да разбера състоянието на дебитомера , че карах известно време без него тъй като при палене зимата .. колата само работи на 900 оборота и въобще не реагираше като и дам газ .. чак след минута качваше до 1000/1200 и така в продължение на минута време докато не се изфорсира с помощта на турбото (от 13000) и вече се стабилизираше и отговаряше на педала .. но като го откачих светна чека но колата тръгна повече от добре ... сега след раздвижването на ЕГР дори със закачен дебитомер колата върви много добре и изчезна трудно палене с бял пушек
    П.с колата е 159 1.9 jtdm 150 2006 .. дебитомера е с 4 пина ... с код 0 281 002 618 поне това ми се вижда
    Last edited by Niki96; 27-05-2018 at 23:16.

  2. #2
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Диагностика при добър специалист е решението. С тоя мултимер, дето опресняването му е над секунда, нищо няма да разберете. Не съм се сблъсквал със 159, но от малкото други автомобили съм останал с впечатлението че се захранват със стабилизирано напрежение 5в датчиците.
    На съвремените двигатели, "бабините девитини" не им се отразяват добре. Карано е без дебитомер = неизбежна диагностика с зануляване на грешките и последваща нова, за да се открие проблема.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  3. #3

    Default

    Уж с професионален мултиметър го мериме .. ама ще се насоча към диагностика явно

  4. #4
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Предполагам че сте мерили не спрямо вярната "маса". Ползвайте тая на датчикът.
    Колкото и да е добър мултимерът - все е много инертен.
    Потърсете квалифициран диагностик, разгледайте из форума за отзиви и преценете.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  5. #5

    Default

    Да така и ще направя, насочиха ме към Обеля при някакъв със същата 159 който си разбирал от работата и имал подходящата програма за диагностика.. сумата от 50 лв ми се струва голяма но ще ги прежаля

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Niki96 View Post
    Да така и ще направя, насочиха ме към Обеля при някакъв със същата 159 който си разбирал от работата и имал подходящата програма за диагностика.. сумата от 50 лв ми се струва голяма но ще ги прежаля
    Ела ги прежали при мен, даже 40 ще ти взема. Много лесно можеш да го провериш с МЕС
    Но тези не са напрежителни, а честотни
    Last edited by Alex_26; 05-06-2018 at 17:09.

  7. #7

    Default

    Честотни ще рече? Преобразувани от компютъра в единица постъпил въздух или?
    В кой квартал си колега ?

  8. #8
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Честотни, в слисъл че често се случва, някой с МЕС, ФЕС или други ЕС-и, да ти вземе парите, карайки те да сменяш половината кола, без да ти гарантира краен полужителен ефект.
    Господинът вероятно искаше да каже, че дебитомерът преобразува стойноста на преминалият въздух в честота.
    Силно се съмнявам това да е вярно, но .... не зная със сигурност.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  9. #9

    Default

    Предполагам има някаква формула за пресмятане и зададена “нормативна” стойност .. иначе няма как да знаем реалното състояние без значение в какво се измерва , нали така или бъркам ?

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by ivan dimitrov View Post
    ...
    Господинът вероятно искаше да каже, че дебитомерът преобразува стойноста на преминалият въздух в честота.
    Силно се съмнявам това да е вярно, но .... не зная със сигурност.
    Не се съмнявай, вярно е. Иде реч за 159. Неслучайно в интерфейса на MES няма данни за MAF signal [V], както е при другите модификации.

    @Niki96, не можеш да мериш изхода на дебитомера с волтметър. Трябва или осцилоскоп или диагностика, примерно MES.
    Last edited by ecotronic; 06-06-2018 at 22:25.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Доста по сложно е. Мисълта ми е, че не само дебитомерът участва в обратната връзка. Има още куп датчици с които се съобразява компа на колата. Като сте откачили дебитомера, той влиза в авариен режим, чиято цел е да се доберете до най близкият севиз. Не се съобразява с обратната връзка, а с таблица. Въпрос на грамотност е да се прочетат записаните грешки и какво означават те. Не е за всеки това. Инак - да. Всеки с някакъв кабел може да каже - ааааа, не е наред дебитомера, смени го. Като не се оправи - аааа, ама то и температурният датчик не е наред. И....т.н.т.

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Не се съмнявай, вярно е. Иде реч за 159. Неслучайно в интерфейса на MES няма данни за MAF signal [V], както е при другите модификации.

    @Niki96, не можеш да мериш изхода на дебитомера с волтметър. Трябва или осцилоскоп или диагностика, примерно MES.
    Това че в любителска програма няма данни, означава само че... няма данни.
    Написах че не зная и няма да споря, но ако само това са доводите, продължавам да се съмнявам.
    Last edited by ivan dimitrov; 06-06-2018 at 22:33.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Хората са го помислили. Когато ти се скапе дебитомерът, не е задължително да мине в авариен режим. Просто ECU - то го игнорира и започва да се ориентира по TPS - а. Тази стратегия при отказ на дебитомера е описана в документацията.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Хората са го помислили. Когато ти се скапе дебитомерът, не е задължително да мине в авариен режим. Просто ECU - то го игнорира и започва да се ориентира по TPS - а. Тази стратегия при отказ на дебитомера е описана в документацията.
    Да де - авариен режим. ТПС на минумум - х - гориво, тпс на 50 процента - Y - гориво, на 100 - z.
    Какъв е номерът на тоя дебитомер?
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  14. #14

    Default

    Това щях да напиша, че колата не влиза в авариен режим, а само в сервизен .. смея да кажа че е доста по-добре отколкото с дебитомера .. но пак да споделя , искам да се уверя че е в него проблема, а не да се окаже друго и при закачен дебитомер да става някакъв “конфликт” и колата да умира тотално ... сега в жегите си пали и работи дори и с дебитомера но е една идея по мудна .. ако е под 1100 оборота в момента на отпускане на съединителя предницата скача към небето и рязко забива в земята и започва от 800 оборота ускорението .. когато я взех преди 7 месеца .. без значение на какви обороти е тръгва без замисляне (а и тогава пушеше) дори на съединител без газ тръгваше без грам замисляне а сега все едно се дави в гориво разхода е 9.5/11 според зависи.. светеше ми ДПФ преди , но с добавка и натискане по магистралата изчезна индикацията точно на 20-тата минута .. и се надявам дебитомера да не е виновника , защото колата си пуши черно и с него и без него почти еднакво .. доста неприятна случка , но ще я закача при колегата по-горе пък да видим какво ще излезе
    П.с номера на дебитомера е 0 281 002 618 или 613 малко е нечетливо но по-скоро 618 са последните 3 цифрички има и друг номер отдолу предполагам е за идентификация на самата част - 55 350 048
    Last edited by Niki96; 06-06-2018 at 22:48.

  15. #15
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Нещо съм пропуснал явно. Като какво ще е авариен режим, щом като автомобилът несъобразявайки се с основен датчик е в сервизен такъв!? Това че компа пише - сервиз, значи да бягаш в сервиз. Кой е аварийният режим?
    За това беше съветът ми - при квалифициран диагностик..... или.....
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •