Results 1 to 12 of 12

Thread: смяна на предавки/обороти

  1. #1
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default смяна на предавки/обороти

    Колеги, понеже съм карал бензин и там сменях предавките на ~3000 оборота 1.6TS
    Тази кола не мога да я определя според звука още и сменям на ~2500 и ми се струва, че трябва да е на повече.
    Някой колега с опит да ми даде малко насоки, докато не съм скапал нещо.
    При равен път 2500 .. нагорнище 3000 нещо такова ?
    Карал съм други дезели по 70 кс и там се усеща по звука, а и служебни тук още не мога да преценя.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  2. #2
    Нечлен с член Neokill's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Burgas
    Posts
    1,091

    Default

    Дай да я покарам и 'щи покажа

    Иначе зависи какво търсиш - да се движиш или да се "режеш". Само не я натискай под определени обороти, дакажем 2500, че прословутият съединител заминава. Това с оборотите зависи и от това дали имаш ремап или не.
    '08 Alfa Romeo 159SW ti 1.9 JTDm *'98 Alfa Romeo 145 1.6 T.S *
    Ex -'98 Alfa Romeo 156 1.9 JTD
    Ex - '93 Alfa Romeo 33 1,7 I.E, Ex - '90 Alfa Romeo 33 1,5 I.E

  3. #3

    Default

    На равно и за икономия при спокойно шофиране без натискане, особено в града можеш и на 1300 да превключваш, тогава ще пада на около 900 при по-горна предавка.

    При изкачване на прав път е добре да е над 1700 оборота, за да имаш все пак едно "поемане" на оборотите и скоростта.

    При изкачване на планини и по завои, например в планината онзи ден не съм гледал изобщо оборотите, а си правех кефа, но там на 3-4 скорост е добре да имаш над 2000 оборота, а ако някой "мераклия" ти "диша във врата" дори и без да искаш я държиш на 2500-2700 оборота и си "винаги готов", така докато го откажеш или го оставиш далеч зад теб и той сам се откаже.То такива можеш да ги държиш и на "полусъединител" на около 30 до 50 метра след теб и те са си въобразяват, че "аха още малко им остава да те стигнат и задминат" - някои са доста упорити ...


    Ако искаш да "пестиш" съединителя при изкачване на планина и по завои, просто не я натискай до долу/дупка педала на газта, а да кажем на 1/2, 2/3 или 3/4 .

    То аз като направя "ревизия" на моето шофиране досега съм я натискал за 3 години 5-6 пъти до дупка на 3-4 скорост и то само на прав път при изпреварване когато отсреща виждам че идва автомобил .

    То и не виждам смисъл от натискане "До дупка".

    Пинизът е при изкачаване да я държиш в обороти и да има поне 1800-1900 оборота и на 3-та и 4-та е оса, докато е натиснеш и "емнала" по нанагорнището.

    Е, за 2-ра при остри завои 1800-1900 оборота ми се струват множко, там по-добре 1200-1400 оборота.

    =======================================

    Най-голям кеф прави между 2500 и 3800-3900 оборота, та според мен между тези обороти трябва така да превключваш, че да е на една скорост и само да подаваш газ.

    Поне при мен върха на ускорението се усеща около 3750-3850 оборота.Това обаче го правя само при изпреварване и то само ако е наложително.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    На мен ми е направило впечатление, че най добре е да превключваш м/у 1500 на 1ва, 2ра и около 2 до 2500 макс на другите...аз съм спокоен зад волана де, но все пак според моя съединител така е най добре. Може би има значение в какво състояние ти е съединителя, но при мен така става най-плавно превключването. Баща ми примерно си я кара, както си караше голф 3ката 2.0 гти тоест превключва на 3 000 оборота, а когато си мисли, че се дърпа с някого на 4500

  5. #5

    Default

    Пичове, така като ви чете човек ще каже че сте начинаещи шофьори?
    Как на колко оборота? Ми то си зависи изцяло от конкретната ситуация. И на 1800 съм превключвал. И на 7500.
    Понякога и предавки може да прескачаш. От 3та на 5та примерно. Или обратното.
    Междинна газ, двойно амбриране... Всичко си се усеща, без да се замисляш.

    Хубаво е човек да е започнал от по-прости превозни средства за да схване основните принципи. Аз се научих на трактор. Също и много мотори съм карал, камиони, кутии без синхронизатори, съединители с жило, всякакви неща. Хубаво е от всичко да се пробва, полезно е за шофьорската култура на човек.
    Така като ми протече лагер помпата и отказа съединителя на 156цата се прибрах 200 километра успешно без съединител. Даже и малко градско покарах.
    Last edited by dhtj; 29-05-2018 at 15:30.

  6. #6

    Default

    Въпросът на момчето предполагам е просто за инфо, дизел как е по добре да се кара, като щом пита предполагам не е от тия, които си мислят, че карат във VRC и не е карал дизел...аз карам само дизели, и когато се кача на бензин (понякога се налага ) просто по навик си превключвам на около 2 000 оборота а иначе всеки си кара различно така е! Едни в лютеницата дето има такъв лаф други, като мен кротко и пенсионерско и тъй! Аз се учих на Лада 1500 на милион и двеста хиляди, ако става на въпрос, след това, като се качих на рено меган 2005-та осъзнах, че щом съм се научил на тази лада мога да карам всичко

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Аз не я карам повече от 3000 оборота и много рядко съм я натискал на 4к .. 'до дупка изобщо'
    Карам я умерено, рядко ми се случва да я натиска, само ако е наложително.

    Последните дни ми прави някакъв номер, когато реши на 3-та отпускам педала без да изкл от скорост и точно да подам плавно и все едно "въртя на стартет без съединител" но само 1 път за 1 сек да кажем.
    И си викам да не сменям скоростите прекалено рано.
    Не е правила така предните 1000 км .. и сега е много рядко. Служебното ни Опел Кади и то прави така, но по много пъти от години
    Примерно след магистралата и 40км пробег влязох в града и на 3-та с малко газ и преклати ... Днес пак така след магистралата, отбивам след 50км пробег и нещо такова.
    Няма записани грешки, няма нещо странно при каране, има си мощност, DPF-а пише чист на 40%
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8

    Default

    Погледни един автоматик как работи и ще си отговориш,щом не знаеш и се съмняваш в себе си ..те автоматите щадят и турбото,и мотора и све
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  9. #9
    Болен алфист
    Join Date
    May 2010
    Location
    К
    Posts
    1,274

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Погледни един автоматик как работи и ще си отговориш,щом не знаеш и се съмняваш в себе си ..те автоматите щадят и турбото,и мотора и све
    Моят при нормално натискане на май преключва на 1900-2000, доколкото си спомням.При изпреварване май отива до 3500-4000.В последно време по планински пътища с доста завои и изкачвания започнах да карам само на режим спорт, при който започва да превключва на над 3000оборота при нормално натискане.
    Alfa Romeo 159 SW 2.4 JTDmQ 200 к.с.

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    alfa racer GTA тенкю за съветите.
    Малко като чичак карам, магистралата 110-120 .. първокласните 90-100 .. градско +10 над ограничението.
    Понякога на 2-ра я настъпвам на светофар или кръгово, но според зависи .. ако трябва престрояване и тн. (3500об)
    Гуми не въртя .. по магистралата, като няма движение и ми дойде вдъхновението, понякога се отпускам ... но много рядко
    По нагорнища .. по- сериозни, гледам да съм на по- високи обороти, като превключа и времето което губя за това .. да не се чувства като товар. (педала рядко стига до 1/2).


    Quote Originally Posted by undy View Post
    Погледни един автоматик как работи и ще си отговориш,щом не знаеш и се съмняваш в себе си ..те автоматите щадят и турбото,и мотора и све

    Къде да го погледна я
    Ще поровя в алфаовнер или тук ако има инфо.
    Значи е безопасно за ск.кутия да се сменят на над 2000 об.
    Зачудих се също днес и се престраших да пиша, защото като сменя на 2000 и на 4-та с 1500об. за бензинов мотор примерно е голям тормоз да ускорява, а на дизела не знам как стоят нещата.
    Мисля, че на моята 1.9 е нормално към 2500-2800к следващата по- висока предавка има повече сила (така я чувствам).
    Благодаря ви. Другият път автоматик
    Last edited by flipz; 29-05-2018 at 22:53.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11

    Default

    Последните дни ми прави някакъв номер, когато реши на 3-та отпускам педала без да изкл от скорост и точно да подам плавно и все едно "въртя на стартет без съединител" но само 1 път за 1 сек да кажем.
    И си викам да не сменям скоростите прекалено рано.
    Не е правила така предните 1000 км .. и сега е много рядко. Служебното ни Опел Кади и то прави така, но по много пъти от години
    Примерно след магистралата и 40км пробег влязох в града и на 3-та с малко газ и преклати ... Днес пак така след магистралата, отбивам след 50км пробег и нещо такова.
    Ами според мен прекалено много я "щадиш".

    То това дори може да се окаже вредно.
    И на мен в началото първата година като я купих карах "без газ", тоест подавах газ и превключвах точно колкото е необходимо да влезе следващата предавка, а често дори и на самата граница.
    Правеше ми кеф да карам без газ в града и да си я "пусна" от ниските обороти на 3-та или 4-та в града "да върви сама" и сама да си подава газ, още повече че моят град е равнинен на 100% и няма изкачвания или слизания с изключение на 2-3 улици с малък наклон за около 200-300 метра по които просто не ми се налага да минавам, защото нямам никаква работа в тази посока.

    Това "щадене" единствено е положително за разхода, но от друга страна може да доведе до присецване и "давене" при "захапване" на по-горна предавка, което не е добре нито за маховик, нито за скоростна кутия, а и за двигателя.

    Принципно първа е само за потегляне и веднага включвам на втора, освен когато съм в някакво задръстване което върви много бавно.

    За втора движението на трафика е добре да е поне едно 15-20кмч, защото ако е по-ниско нито си за първа, нито си за втора и си включи втора, изключи, полусъединител, включи втора ...

    А на ниските предавки -1 и 2-ра от високи обороти полза няма-1200-1500/1600 оборота и следващата предавка.На първа и втора натиснеш ли до край или почти до край турбото се развърта от ниски обороти и се получава нещо като удар в седалката ти и от ускорението и нютонметрите- два пъти ми се е случвало- при захода на завоя между х-л Олимп и гранд х-л Велинград, за паркинга на гранд хотела където е много стръмен и остър от втора на първа, за да взема по-нормално завоя с по-ниска скорост и за да не изгасне по наклона нагоре и при един от последните завои преди Роженския манастир, където също беше много остър завоя, почти на 270 градуса и с много наклон нагоре, тогава свалих от 3-та на втора точно преди да взема завоя и като влезнах по инерция и започна да губи скорост, за да съм сигурен че няма да ми загасне вкарах втора и я газирах.

    ===========================


    Най-важното е когато превключваш това да е плавно от скорост към скорост и без присяцане към по-висока и при превключване на по-ниска да си намалил достатъчно скоростта, за да не се получва "удар" при включване на по-ниската предавка, защото тогава може да прескочи ангренаж или да изрони предавка.
    Last edited by alfa racer GTA; 29-05-2018 at 22:59.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  12. #12
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Не че я жаля, карам 70-80% извънградско, в града има трафик и няма как, а и нужда да се правя на шумахер
    И без друго е пълно с малоумници, концентрираха се последните години в по- големите градове .. днес един от "У" ми сече кофти пътя.
    За свалянето на предавки аз първо настъпвам спирачка и тогава свалям предавка.
    Нямам навика от 5-та с 100км да сваля на 4-та а още по- малко на 3та.
    Но от 3-та с 110км съм минавал на 5-та при бензинката.
    Общо взето явно трябва да се кара като близко до бензина.
    Мисля, че на бензиновите и дизеловите ск. кутии са едни M32 явно и оборотите за смяна, следва да са приблизителни.
    За сега още се адаптирам. (много лесно се кара служебната ни опел кади все едно е бензинова) Мотора е малък и по звука се ориентирам лесно.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •