Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 126

Thread: Инсталиране на DRL модул на 156

  1. #1
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default Инсталиране на DRL модул на 156

    някой има ли идея къде е и как се стига до релето на фаровете на 156 (преди фейслифт ако има значение)

    тръгнах да си слагам DRL модул (след като на всичките си останали коли и познати сложих) но алфата е единствената кола на която не успях.

    дългите светлини винаги светят с късите, дори и когато даваш само светлинен сигнал.

    DRL модула трябва да пуска само дългите светлини на 30%.

    чува се някакво реле което щрака в дясно под таблото зад жабката ама се мъчих и не можах да го видя.

    та молбата ми е някой ако има идея къде е релето или има пълна електрическа схема
    Last edited by KirilSol; 18-08-2012 at 16:34.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  2. #2
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    някой има ли идея къде е и как се стига до релето на фаровете на 156 (преди фейслифт ако има значение)

    тръгнах да си слагам DRL модул (след като на всичките си останали коли и познати сложих) но алфата е единствената кола на която не успях.

    дългите светлини винаги светят скъсите, дори и когато даваш само светлинен сигнал.

    DRL модула трябва да пуска само дългите светлини на 30%.

    чува се някакво реле което щрака в дясно под таблото зад жабката ама се мъчих и не можах да го видя.

    та молбата ми е някой ако има идея къде е релето или има пълна електрическа схема
    Дават го един вид над жабката, под джама
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  3. #3
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    и аз така го виждам в Епера, ама не ми се сваля таблото

    ще мисля нещо, трябва да разделя дългите от късите и единствения начин май е с Н4 лупи.

    има ли някой да ми даде схемата на свързване за кабелите на фара да не го разглобявам?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails relay.jpg  
    Last edited by KirilSol; 18-08-2012 at 16:53.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  4. #4
    Старши алфист Drag0's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    София
    Age
    40
    Posts
    786

    Default

    Не се сваля таблото. Отваря се и се маха "тавана" на жабката .. поне така пишеше в други форуми когато се интересувах.
    ...

  5. #5
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    ОК, ще стигна до релето.

    сега имам въпрос към Ecotronic, tonov,Nightrider , b.angelov и Sunny и всички които са малко по-напред в електрониката.

    фара на 156-цата има едновременно захранване на дългите и късите светлини когато работят на "дълги" или когато се използва светлинен сигнал.

    Освен това светлинния сигнал работи само на контакт колкото и да е странно това решение за мен.

    та, въпроса ми е мога ли да реализирам тази схема с прекарване на отделен кабел към крушката за "дългите" който да бъде ограничен от двете страни с диоди (примерно 10А) за да работи DRL модула.

    няколко пояснения:
    -сините линии са сегашните връзки. червените неща са тези които мисля да добавям
    -DRL модула работи само при работещ мотор.
    -DRL модула има изходно напрежение +5.6V (за да работи крушката на 30%
    -DRL модула се изключва в момента в който се включи габарит (т.е. не работи когато свети габарит или къси светлини и напрежението е 0V)
    -10A диоди достатъчни ли са? Ще работят само по обратно напрежение.
    -може ли да има друго решение?

    единственото неудобство е че трябва да сложа 4 диода и два нови кабела от крушката до таблото.

    ПРЕДВАРИТЕЛНО искам да кажа че не искам темата да се превръща в тази за моторчето на b.angelov и да се надвикваме.МОЛЯ да спазваме добрия тон
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DRL.jpg  
    Last edited by KirilSol; 18-08-2012 at 19:46.
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  6. #6
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

    Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл.

    Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват от ключа за фаровете през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.

    Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което включва и подава напрежение към късите, но вече от акумулатора.

    Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

    За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.

    Може да хванеш кабелите от бушонното табло, за да не прекарваш жици.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails low normal.jpg   main normal.jpg  
    Last edited by tonov; 18-08-2012 at 19:54.
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  7. #7
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

    Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл. Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват през ключа за фаровете и през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.
    Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което вече включва и подава напрежение към късите от акумулатора.

    Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

    За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.
    колега много ти благодаря. можеш ли да ми препоръчаш такива диоди поне да знам какво да търся ако няма друго решение
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  8. #8
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Релето е само едно и се намира над жабката. Трябва да я свалиш, ако искаш достъп и до кабелите.

    Свързването на фаровете според мен е шантаво, ама така го е решила талянската инженерна мисъл.

    Накратко - когато си на къси, фаровете се захранват от ключа за фаровете през нормално затворените контакти на въпросното реле. Реално релето не работи в този случай.

    Когато включиш дълги, изходът от ключа към късите се прекъсва и се подава към дългите и към намотката на релето, което включва и подава напрежение към късите, но вече от акумулатора.

    Реално нямаш реле за дългите, а само изход от ключа. Релето служи да ти включи късите заедно с дългите. Затова и при светлинен клаксон светват също и късите. Другият проблем е премигването на фаровете при преминаване от къси на дълги (ако си с ксенон).

    За да ползваш ДРЛ модул, задължително трябва да разделиш веригите, иначе ще подаваш и на релето за късите. Вариантът с диоди е добър, но трябва да ползваш бързи диоди, тъй като модулът работи с ШИМ на доста висока честота и обикновените изправителни диоди не стават.
    Тони, на моята като включа дългите късите не се изключват.
    Колкото за останалото що не се замислите за свързването на дългите светлини (крушките) последователно, 4 диода, и едни реле
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  9. #9
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Киро не знам какво си вземал но аз ползвам едно изделие на тия убафци от няколко години и съм много доволен :
    http://auto-drl.us/index.php?option=...tpage&Itemid=1

    Ползвах го на Алфата преди да сложа ксеноните , ползвам го и сега на мерцедеса и съм си доволен .
    Монтажа е невероятно лесен .А на всичкото отгоре са и от Варна момчетата .

    ТЕХНИЧЕСКИ ДАННИ
    Интелигентно устройство- заработва едва след като в системата напрежението надвиши 13.5V и прекратява работата си при пад на напрежението под 13.4V.

    Автоматично включва късите светлини няколко секунди след стабилното заработва не на двигателя.

    Автоматично изгася светлините след изключване на двигателя.

    Късите светлини светят на 50% от мощността им.

    Не включва късите светлини при неизправност в системата за зареждане (при нисък заряден ток отстрана на алтернатора).

    Светлините не се включват при поставен ключ в положение “на контакт” не зависимо колко време престоява в това положение

  10. #10
    **\/** tonov's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Мездра
    Age
    49
    Posts
    4,221

    Default

    Quote Originally Posted by KirilSol View Post
    колега много ти благодаря. можеш ли да ми препоръчаш такива диоди поне да знам какво да търся ако няма друго решение
    Търси диоди примерно от някое компютърно захранване, тези от 5В изхода са доста мощни. Мисля че са повече от 10А. А за тези откъм оригиналната инсталация, може да ползваш и обикновени изправителни.

    Quote Originally Posted by NightRider View Post
    Тони, на моята като включа дългите късите не се изключват.
    Колкото за останалото що не се замислите за свързването на дългите светлини (крушките) последователно, 4 диода, и едни реле
    Те и моите не се изключват, само премигват ( е всъщност вече не, направих малка модификация Както и светлинния клаксон не ми пали късите)
    166 2,4JTD 20V Sportronic Edizione collezionisti
    ex 156 2,4JTD; ex 146ti; ex 145 1,6 boxer

  11. #11
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by Sunny View Post
    Киро не знам какво си вземал но аз ползвам едно изделие на тия убафци от няколко години и съм много доволен :
    .
    проблема е когато имаш ксенон на късите, за това го слагам на дългите.

    на алфа 164, както и на всяка НОРМАЛНА кола късите и дългите са разделени, само на 156 не са.

    по думите на Nightrider, след фейслифта явно са разделени, но не съм го виждал, въпреки че онзи ден карах 400 км пред една фейслифтова от Пловдив до Варна

    ---------- Post added at 17:29 ---------- Previous post was at 17:26 ----------

    Quote Originally Posted by tonov View Post
    Може да хванеш кабелите от бушонното табло, за да не прекарваш жици.
    да на другите коли на които го слагах, точно от бушонното табло взех връзката, ама не очаквах на алфата да е такава врътката
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

    Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
    Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
    Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
    Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13
    Старши алфист KirilSol's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Варна
    Posts
    826

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

    Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
    Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
    Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
    Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.
    да колега, знам го това но не е страшно защото ксенона го компенсира

    сега трябва само да намеря подходящи диоди (както колегата tonov ми препоръча) и да я направя.

    не съм очаквал италианците да направят така връзките, но всеки си има свое виждане
    Aprilia Mojito & XTrail '06 T30 QR25 AT
    Ex Alfa 156 1.8 TS Sportwagon '00 /Alfa164 2.0 TS /Alfa155 2.0 TS /Alfa33 1.5 4x4
    Lancia Ypsilon '02

  14. #14
    Серсемин NightRider's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Софето
    Posts
    3,999

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Колега KirilSol, искам да ти обърна внимание върху следното:

    Схемата с диодите, която си замислил е добро решение, но трябва да имаш впредвид следното:
    Заради левия диод от картинката, при нормална експлоатация на дългите, ще се загубят около 0,6 - 0,7 V от захранващото напрежение в диода.
    Ако приемем, че мощността на крушката за дългите е 55 W, при 12 V, то заради наличието на въпросния диод, мощността и ще стане 49 - 50 W.
    Не, че е кой знае какво и едва ли ще го усетиш, но все пак са си около 10% по-слабо светене.
    Ако не се лъжа Тони му дава мощни Шотки диоди с пад О.1V
    Alfa 156 1.9 JTD 16V M-Jet SW (07.2003)
    156 1.8TS 16V (01.2001)
    147 1.6TS 16V 120hp (11.2001)
    0879369082

  15. #15
    ( ͡° ͜ʖ ͡°)ಠ_ಠ (͡๏̯͡๏)
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    127.0.0.1
    Posts
    2,632

    Default

    Бих предложил използването на следните за целта .
    BYV32/200 200v 20A
    Бързодействие тук не е нужно .
    За сметка на това ще искат сериозно охлаждане и ще е нужно да се завинтят някъде на почистен метал .
    Last edited by Sunny; 18-08-2012 at 21:49.

Page 1 of 9 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •