Quote Originally Posted by lordliness View Post
Истината е че от момента в който прехвърлиш колата, продавача вече няма никакви ангажименти. И ако си се прецакал го преглъщаш. На всеки може да се случи. На една от колите, които си купих продавача ми обърна внимание, без да го питам, че антифриза е до максимум и на мен ми светна лампата, че има нещо нередно. Само че валеше, всичко беше мокро и не видях теч. Е като изсъхна го видях и си купих радиатор ама бях свалил достатъчно от цената да го покрие. И при твоя бизнес с кучета има доста недобросъвестни. Познавам хора, които си купиха животни уж расови от случайни хора и като отраснаха се оказаха мелези. Нищо ново под слънцето. Пиеш си студената вода, забравяш да не се тормозиш и продължаваш напред. И се надяваш провидението да се погрижи.
Найн.

Из Закон за договорите и задълженията:


Чл. 193. Продавачът отговаря, ако продадената вещ има недостатъци, които съществено намаляват нейната цена или нейната годност за обикновеното или за предвиденото в договора употребление.
Продавачът не отговаря за недостатъците, които са били известни на купувача при продажбата.
Продавачът отговаря и когато не е знаел недостатъка. Съглашението за освобождаване от отговорност е недействително.


Чл. 194. След като приеме вещта, купувачът трябва да я прегледа в течение на времето, което е обикновено необходимо за това в подобни случаи, и незабавно да уведоми продавача за забелязаните недостатъци. Ако не направи това, вещта се смята одобрена, освен ако по-късно се открият недостатъци, които не са могли да бъдат забелязани при обикновен преглед. В последния случай правата на купувача се запазват, ако той незабавно уведоми продавача за открития недостатък.
Уведомяване на продавача не е необходимо, ако той е знаел недостатъка.


Чл. 195. В случаите, в които продавачът отговаря съгласно чл. 193, купувачът може да върне вещта и да иска обратно цената заедно с разноските за продажбата, да задържи вещта и да иска намаляване на цената или да отстрани недостатъците за сметка на продавача.
Той може да иска и обезщетение за вредите съгласно общите правила относно неизпълнението на задълженията.

При продажбите на родово определени вещи купувачът може или да упражни правата по първата алинея, или да иска предаване на вещи без недостатъци, както и обезщетение за вредите и в двата случая.

Има и осъдени. Потърси съдебна практика.
Но дамата е изпуснала всякакви срокове.
Остава да пие студена вода.