Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 36

Thread: Смяна на инжектори алфа ромео 156 2.0ТС

  1. #16

    Default

    Едва ли имало човек досега да пробва тая загуба на време и пари, за да ти каже със сигурност.

  2. #17
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Е ти не си погледнал линка.

    Шайбата освен олекотена е и с намален диаметър. Трябва и малко по-къс ремък за нея.

    И за баланс валовете също мисля, че не си прав. Ако измислиш как да въртиш 5 килограма желязо с 14 000 оборота в минута, без консумация на енергия, ще ти дадат нобелова награда.

    Има много динографики в нета и по тая тема. Точно за туинспарк не съм намирал, но за разни хонди, фордове и мицубишита има много. В зависимост от модела, съм виждал резултати между 3 и 16 коня "печалба" при откачане на балансиращите валове.
    Koйто се интересува, пише в гугъл "balance shaft delete power gains dyno" и чете теми или отваря google images за да гледа графики.
    Дали ще въртиш 5 или 50 кг, с 10 К оборота, от значение е само триенето в лагерите в установен режим.

    Иначе - както казах по-горе, подобрява се динамиката на мотора. Това ще рече, че колкото му е по-малък инерционния момент, толкова по-бързо той ще мине от оборотите A на оборотите В. Но когато достигне оборотите B и извършва работа в установен режим, олекотяването или намаляването на диаметрите на шайбите няма никакво значение.

    Изобщо прави разлика, между инерционен момент и въртящ момент.

    Същият ефект като от олекотяването на шайби и валове, ще постигнеш, ако намалиш масата на колата. Примерно - да караш с по-малко гориво в резервоара или да изхвърлиш резервното колело.

    Това се учи в часовете по физика в средния курс.

    Ако някой докаже обратното с дино графики, ще си заслужи нобелова награда. Вервай ми
    Last edited by ecotronic; 14-06-2018 at 19:57.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #18

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    олекотяването или намаляването на диаметрите на шайбите няма никакво значение...
    Kaто намалиш диаметъра на шайбата на КВ, променяш предавателното число с което се върти хидравличната помпа, компресора на климатика и алтернатора. Започват да се въртят по-лесно и по-бавно.

  4. #19
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Kaто намалиш диаметъра на шайбата на КВ, променяш предавателното число с което се върти хидравличната помпа, компресора на климатика и алтернатора. Започват да се въртят по-лесно и по-бавно.
    Излиза че производителят не си е сметнал предавателните числа. Замислял ли си се, че като намалиш диаметъра на шайбата на КВ, хидравликата ти и климатикът ти ще имат доста по-ниска производителност при ниски обороти. Ами вместо да намаляваш диаметъра, просто изключвай компресора.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #20

    Default

    Сметнал ги е производителя, но пак има някакви толеранси, които могат да се оберат.

    А и при ремап се вдига празния ход на 950-1000 оборота, което донякъде компенсира за намаления диаметър.

    Ферариста едно време си беше направил такава шайба за него и беше много доволен. После започна да прави и за други хора от форума и никой не съм чул да се оплаква.

  6. #21
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    И аз знам за много колеги, които не се оплакват от стоковите си мотори.

    Има обаче неща, които категорично подкрепям с оглед на конкретни конструктивни слабости. Едно такова нещо е премахването на онези прословути вихрови клапи.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #22

    Default

    За вихровите клапи си прав (при дизелите). Обаче има доста хора, които не са запознати каква е тяхната функция и ги премахват, без да затапят ЕГР-а и после се оплакват от повишен разход и влошена динамика. Трябва да се знае, че вихровите клапи и ЕГР-а вървят в комплект и трябва или и двете да работят или и двете да се премахнат/изключат.

    Но да се върнем към твинспарка. Според мен изпълнението на балансиращите валове с ремък не е особено оптимално и надеждно. Но така им е било най-лесно, да ги "присадят" към вече готовия блок от 1.8.
    Ако ги бяха направили с верижна или зъбна предавка вътре в картера, нямаше да има нужда от обслужване или опасност от късане на ремъка. При ауди е така.

  8. #23

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    За вихровите клапи си прав (при дизелите). Обаче има доста хора, които не са запознати каква е тяхната функция и ги премахват, без да затапят ЕГР-а и после се оплакват от повишен разход и влошена динамика. Трябва да се знае, че вихровите клапи и ЕГР-а вървят в комплект и трябва или и двете да работят или и двете да се премахнат/изключат.
    Я обясни каква е връзката, че нещо ми се губи. Е, и двете са за намаляване на емисиите, ама едното без другото .....

  9. #24

    Default

    EGR - exhaust gas recirculation - връща изгорели газове обратно в мотора.

    ВИХРОВИ клапи - завихрят въздушния поток, за да се смесят чистия въздух и изгорелите газове пуснати от ЕГР-а.

    Най-доброто решение е 3в1. Премахване на вихровите клапи, затапване на ЕГР-а и ремап. Така не се губи нито динамика нито икономия, а точно обратното.

    Хубаво е и дпф-а да се махне, но е хубаво само за мотора. За белите дробове не е хубаво.

  10. #25
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    За вихровите клапи си прав (при дизелите). Обаче има доста хора, които не са запознати каква е тяхната функция и ги премахват, без да затапят ЕГР-а и после се оплакват от повишен разход и влошена динамика. Трябва да се знае, че вихровите клапи и ЕГР-а вървят в комплект и трябва или и двете да работят или и двете да се премахнат/изключат.

    Но да се върнем към твинспарка. Според мен изпълнението на балансиращите валове с ремък не е особено оптимално и надеждно. Но така им е било най-лесно, да ги "присадят" към вече готовия блок от 1.8.
    Ако ги бяха направили с верижна или зъбна предавка вътре в картера, нямаше да има нужда от обслужване или опасност от късане на ремъка. При ауди е така.
    Верижната предавка също си е консуматив. Зъбната не е много удачна, защото не става само с 1 водещо и 2 водени зъбчатки (баланс валовете трябва да се въртят в противоположни посоки). Поради това зъбният ремък си е едно доста добро решение. А това, че някого го мързи да го обслужва и после му бере гайлето, си е негов проблем.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #26
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Както ще работи със старите дюзи, така ще работи и с новите. Нищо няма да спечелиш.

    Бях пуснал и аз тема преди няколко години да ми обяснят как се засилва твинспарка че имах мерак.

    Общо взето, за малко пари нещата които можеш да направиш са:

    Откачане на балансиращите валове 4-5 коня - безплатно
    Махане на катализатора - 4-5 коня - безплатно
    Олекотена шайба на коляновия вал - 6-8 коня - 80-100 лева
    Ремап - 8-12 коня - 200-300-400лв
    V6 intake mod (пиши в гугъла) - 10 лева, 1-2 коня и малко по-хубав звук.

    Отделно е хубаво да имаш нов дебитомер(150лв), нова ламбда сонда(100лв), нов въздушен филър(10лв), и хубави нови свещи (иридиеви или платинени ~140лв) с изправни кабели и бобини .
    И дa сипваш хубав бензин - 98 или 100 октана.

    Като ги направиш тея неща може и да имаш вече едни реални 160-170 коня и да подаваш биноклите на повечето чипнати дизели. По възможност по-старички и 4 цилиндрови.

    Като си готов с тва дето ти изброих по-горе, следващата стъпка са спортни разпределителни валове (над 1000 лева) , правен изпускателен колектор, олекотен маховик, 4 отделни дросела и т.н...

    И е много важно преди да почнеш каквото и да е, мотора ти да е зацепен правилно, вариатора да е изправен и клапата в смукателния колектор да работи.
    Така значи вземаме един заглъхнал спарк 155 коня, изхвърляме катализатора, баланс валовете, слагаме му недемпферна шайба, и получаваме 173 коня на Дино?
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  12. #27

    Default

    Спарка няма демпферна шайба.

    И никой не е казал че почваш от 155 коня

  13. #28

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Спарка няма демпферна шайба.

    И никой не е казал че почваш от 155 коня
    Има, ма в нета не пише
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  14. #29
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Спарка няма демпферна шайба.

    И никой не е казал че почваш от 155 коня
    Има има, и освен демпферна шайба, и скъсани биели, пробили картера има.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  15. #30

    Default

    Аз колата съм си я разглабял. Нищо демпферно не видях в шайбата.

    Обикновена желязна шайба за пистов ремък.

    Ако говорите за някой друг модел, може и да има, аз говоря за 156 2.0тс.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •