Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 70

Thread: Климатичен проблем

  1. #1
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Posts
    52

    Default Климатичен проблем

    Здравейте!
    Значи, климатикът, по мое мнение, не охлаждаше достатъчно и я закарах на майстор, който уж го допълни. И проблемът се влоши. Сега, освен че не охлажда достатъчно, от време на време се чува някакво престъргване, но рядко. Освен това, вчера забелязах, че компресора се включва за по 2-3 секунди, изключва се пак за толкова, пак се включва и т.н.
    Ясно е, че пак ще се води на майстор, но ако някой има някаква идея, моля да сподели.

    П. П. Колата е 1,9 жтдм, феис.
    Shit happens, sometimes...

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Може да е препълнен и заради това да вдига прекалено високо налягане в кондензатора, при което сработва защитата и компресорът изключва.

    Възможно е да е охлаждал лошо не заради липса на газ а заради мръсен кондензатор (предния радиатор). При това положение добавянето на още газ само влошава ситуацията.
    Last edited by ecotronic; 19-06-2018 at 11:12.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3

    Default

    При битовите климатици, които се слагат в апартаменти и къщи, когато ги " дозаредиш" и предозираш започват да работят така...работя в фирма за климатици и ти го казвам от личен опит. Нз дали и при тези на колите е на същия принцип, но е твърде вероятно да е същото. Най добре иди пак, но намери някой майстор, който ти е силно препоръчан от доверен човек да погледне да не са ти сложили и фреон 22 вместо 134, да не ти е износен компресора...ако усещаш загуба на мощност при потегляне може да ти е тръгнал компресора. Ако е това при смяна трябва да промиеш цялата система защото по нея от компресора тръгва една финна прах, която ебава майката на всичко после, нооо най вероятно майстора е бил " бърконосец" и ти го е препълнил

  4. #4

    Default

    Те По-старите климатични системи какъвто е на 159-ката с двукомпонентни газове/фреони за климатик не се допълват, а се източва цялата система от газа вътре и се пълни с нов газ.В противен случай не се знае кой газ е "излетял" от системата и кой от газовете е в повече като съотношение.

    Затова се източва старият газ и се пълни с нов газ(съотношение).

    При новите климатични системи от 2 години започна въвеждането на нов едно компонентен газ, който на практика е едната компонента(единият газ) от стлвария двукомпонентен газ и сега допълване е допустимо, но се източва целият газ, мери като тегло и след това се допълва ако е необходимо.

    Разбира се преди тази "операция" се прави по-лесното = чистят се топлообменниците на климатика, да не би да са замърсени/набити с боклуци и насекоми или да са запушени от мухъл и прах.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    започва да се пристрастява
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    София
    Posts
    52

    Default

    Вероятно е била препълнена, защото сега отидох при същия майстор, той я включи на машината и изведнъж се оправи. Сега духа лед, както си трябва.
    Shit happens, sometimes...

  6. #6

    Default

    Двата агента са газ-фреон R134а и другото е масло за компресора.Това се влива в системата. Тия новите как ще карат само на газ без масло или обратното не знам.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Те По-старите климатични системи какъвто е на 159-ката с двукомпонентни газове/фреони за климатик не се допълват, а се източва цялата система от газа вътре и се пълни с нов газ.В противен случай не се знае кой газ е "излетял" от системата и кой от газовете е в повече като съотношение.

    Затова се източва старият газ и се пълни с нов газ(съотношение).

    При новите климатични системи от 2 години започна въвеждането на нов едно компонентен газ, който на практика е едната компонента(единият газ) от стлвария двукомпонентен газ и сега допълване е допустимо, но се източва целият газ, мери като тегло и след това се допълва ако е необходимо.

    Разбира се преди тази "операция" се прави по-лесното = чистят се топлообменниците на климатика, да не би да са замърсени/набити с боклуци и насекоми или да са запушени от мухъл и прах.
    Тоя път нещо не си преписал и разбрал добре как стоят нещата. Може да си редактираш да не заблуждаваш хората.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  8. #8
    Северозападняк DiStefano's Avatar
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    село Стърчи Патка - Видинско
    Age
    43
    Posts
    2,980

    Default

    Ако в системата няма "теч" не може да има загуба на фреон и масло. Няма как да стане ! Миналата година на мен ми гръмна "дебелия" маркуч при запалена кола на място и за няма и 15 минути всичко що беше масло беше отпред под колата а фреона някъде в атмосферата. Налягането е толкова голямо, че няма шансове да останат никакви агенти в системата.

    Съответно "майсторът-климатичар" свали маркуча, носи го някъде и го оправиха. Сложиха нов и го кербоваха за алуминиевите щуцери. Деня когато си взех колата беше доста жега, и колата едвам смогна да поохлади. Точно една седмица след това климатикът отново спря да работи. Компресорът изобщо не включваше. А в дните, в които работеше там 6-7 едва едва се усещаше. Пуснах един плюс от акумулатора до релето на климата и компресора тръгна, като пак едва едва се усещаше. Таа копелето не беше напълнил с фреон до горе, вероятно е сложиш колкото да тръгва компресора ... не знам ... и ми взе тогава 180 лв за всичко. Закарах я бесен при него. Още как ме видя и се насра. Оставих я и му казах, че до 1 час си я искам с работещ климатик. Няма и 20 минути и ми се обади да ида да си я взема.

    Истината е, че повечето лайнари тука дето ги водят "майстори" с 1 бутилка фреон от тея 13 кг, която струва около 350лв трябва да могат да пълнят около 20 автомобила от празно. Те пълнят по 35-40.

    Не ги разбирам тея неща много, обаче това е моят случай с проблем с тази система и то не ти и трябва много акъл да се сетиш какво е направил някой "интернет-инженер" по колата ти.
    Last edited by DiStefano; 21-06-2018 at 06:30.
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 210 кавала ... и малко отгоре
    Alfa Romeo 159 1.9 JTDm SW .. бързият влак
    Renault Clio DCi 2018 .. без коментар .. да е щастлива жената

  9. #9

    Default

    Правилният начин е следният: няма нужда от машини и може да гледаш какво става. Необходим е кантар и вакуум помпа. Системата се вакуумира, поставя се необходимото количество масло. Бутилката фреон се слага на кантара и се вкарват необходимите грамове. При колите фреона излиза през маркучите с времето защото молекулите му са малки и минават през стените. При домашните климатици това не става защото няма гумени маркучи.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  10. #10
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default

    Аз като купих моята на място работеше климатика и мислих, че всичко е наред .. понеже беше февруари.
    Като се занулиха настройките на ECU се включил сам без да обърна внимание и като излязох извънградско, започна точно този стържещ шум.
    Отидох при доверен за мен сервиз и техника, който се е занимавал с доста авто климатици го повозих и шума беше по- различен от на други коли.

    Включихме я на машината, източи 145 гр фреон/масло(нали са смесени).
    А колата по спомен събира 550 гр.
    Заредихме я както трябва, добавихме и оцветител и до ден днешен нямам проблеми. (в elearn пише с какво масло е мисля p100 беше)
    Като включих един ден на скоро multiecuscan видях, че налягането е 6 бара .. без да съм пускал климатик.
    * докато четях за проблема, прочетох в надежден източник, че при неизползване може да се загуби до 90 гр на година.
    * техника ми каза, че много изпускат от тапите за пълнене ... и трябва да са много добре завити ! Факт, че с газ анализатора след пълнене, писукаше.
    * признавам си преди да имам проблема с липса на фреон ги развих от любопитство и завих, но не ги притегнах достатъчно.
    Обясни ми, че просто са калпави и дори след подмяна с нова, това пак се случва и за това тапите трябва да са мн. добре притегнати.
    Така, че при теб може да е и от недостатъчно .. особено ако не си притегнал добре капачките
    Най- добре е да се прави с машина предвидена за целта .. 20мин източва, вакум .. тегли .. пълни.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    Правилният начин е следният: няма нужда от машини и може да гледаш какво става. Необходим е кантар и вакуум помпа. Системата се вакуумира, поставя се необходимото количество масло. Бутилката фреон се слага на кантара и се вкарват необходимите грамове. При колите фреона излиза през маркучите с времето защото молекулите му са малки и минават през стените. При домашните климатици това не става защото няма гумени маркучи.
    Точно.
    Един кадърен хладилен техник, може да го направи дори само с манометър. Имам предвид "допълване", понеже не се знае какво е количеството на маслото.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  12. #12
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,465

    Default

    Най прецизно е с машина. Защо трябва да си правим опити, като има много сервизи, който предлагат услугата със специализирана машина.
    Този техник, безплатно ли работи ...
    По- добре си плати на техник с подходящо оборудване.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Най прецизно е с машина. Защо трябва да си правим опити, като има много сервизи, който предлагат услугата със специализирана машина.
    Този техник, безплатно ли работи ...
    По- добре си плати на техник с подходящо оборудване.
    Колега,не знам защо така реагираш всеки път,но говоря по принцип как стоят нещата.Естествено,че с машина е най-прецизно и сега има всичко ,от каквото имаш нужда.
    Преди 30 години е нямало везни,нали? Климатичните инсталации са на един и същ общ принцип. Как мислиш са ги зареждали(при ремонти)-хладилни камери,шокови камери и т.н. тогава...е аз помня,защото баща ми ме влачеше по магазини,гастрономи,столове,фабрики и детски градини.....не мисля повече да ти се обяснявам във всяка тема и да изпадам в някакви ненужни подробности,след като не искаш да се замислиш.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by undy View Post
    Точно.
    Един кадърен хладилен техник, може да го направи дори само с манометър. Имам предвид "допълване", понеже не се знае какво е количеството на маслото.
    С манометър не е точно. Пследно пълних климатик преди 6 - 7 години с кантар и вакуум помпа и всичко струваше 60 лв масло, което е доста скъпо, 750 гр фреон и труд. Климатикът още е перфектен и всичко стана на улицата пред магазин за климатици за 10 мин
    Last edited by lordliness; 21-06-2018 at 11:01.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by lordliness View Post
    С манометър не е точно.
    Отклоненията са в допустимите граници,ако се направи от специалист.Въпреки,че моя баща не се занимава с коли.
    При мен 3 години след зареждане по манометър ,източения фреон беше с около 100тина грама по-малко,премерен вече с везна. Първия път не мерихме нищо,тъкмо бях купил Алфата,беше адска жега и се стъмваше...през тези 3 години си ми е духало доволно студено,щом не съм опирал пак до някакви маневри. След това вече с везничката всичко по книга и така...разлика осезаема нямаше.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 1 of 5 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •