Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25

Thread: Волана се върти по-трудно след смяна на хидравлично масло

  1. #1

    Default Волана се върти по-трудно след смяна на хидравлично масло

    Преди една седмица се спука маркуча на хидравличното масло (от казанчето към помпата) и всичко изтече. Цветът му беше червен, а знам от форума, че трябва да е зелено. Монтираха новия маркуч заедно със зелено масло (по каталог Tutela Gl/R). Сега като врътнах 3-4км имам силното усещане, че се върти доооста по-трудно. Само да отбележе, че и преди не беше от най-леките и да се върти с малкия пръст.

    Сега въпроса е дали проблема е от новото масло?
    Възможно ли е помпата да е сдухала нещо и има ли как да се тества за проблем в нея?

    Като цяло някой има ли наблюдения върху въртенето на волата?

    Колата е 159, 2.4 210кс ако има значение.

  2. #2
    започва да се пристрастява corvette's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Sofia
    Posts
    67

    Default

    Волана на 159 е тежък,и това е хубаво.Провери цедката в казанчето.
    Alfa Romeo 156 1.8 ех
    Alfa Romeo 159 1.9 16V JTDM

  3. #3

    Default

    Провери си течността в казанчето докъде ти е.

    Сигурен ли си, че маркуча е оригиналния за тази рейка?
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Сигурно ли е, че става въпрос за маркуча между казанчето и помпата? Той трудно би могъл да се спука при положение, че в него има подналягане.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    Провери си течността в казанчето докъде ти е.

    Сигурен ли си, че маркуча е оригиналния за тази рейка?
    Ще проверя течността, но ако е нова надявам се всичко да е точно.
    По vin номер това излезе.


    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Сигурно ли е, че става въпрос за маркуча между казанчето и помпата? Той трудно би могъл да се спука при положение, че в него има подналягане.
    Да. Оригиналният се беше протрил (опираше в някакъв ръб) и ме посъветваха да бъде сменен. След това първата му смяна не беше с оригинален (то реално и този не знам дали е оригинален а може да е просто заместител), а такъв направен ръчно. И понеже е с няколко чупки беше наставян и на едно място където имаше скоба се беше спукал.

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Огледай добре да не се е сплескал някъде. Подобно намаляване на сечението му може да доведе до по-малък входящ дебит на помпата, откъдето и до по-тежък волан.

    Ще се учудя, ако проблемът е от маслото. Особено при тези температури.

    Наскоро пуках маркуча между помпата и рейката и сега съм с МХЛ-32. Нямам забележки.

    Има някаква вероятност и в помпата да са се образували по-големи от нормалните хлабини, ако не си усетил навреме липсата на масло.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Огледай добре да не се е сплескал някъде. Подобно намаляване на сечението му може да доведе до по-малък входящ дебит на помпата, откъдето и до по-тежък волан.

    Ще се учудя, ако проблемът е от маслото. Особено при тези температури.

    Наскоро пуках маркуча между помпата и рейката и сега съм с МХЛ-32. Нямам забележки.

    Има някаква вероятност и в помпата да са се образували по-големи от нормалните хлабини, ако не си усетил навреме липсата на масло.
    Съмнявам се проблема да е в маркуча. Все пак е взет нов от магазин по рама. За маслото не съм сигурен. Нали тук се дискутираше как трябва да е точно това зелено масло. Мога да пробвам да сложа друго, но ще са пари на вятъра. А тая помпа няма ли как да се провери дали работи коректно или не и въобще подлежи ли на ремонтиране. защото цените за нова са малко ШОК.

  8. #8
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Пробвай, как се върти волана намясто на празен ход на мотора и после при по-високи (средни) обороти. Ако има съществена разлика е възможно проблемът да е от помпата.

    Помпата може да се рециклира. Има и читави втора употреба.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  9. #9

    Default

    Проверих маслото и цвета е леко мармалад. На мен ми червенее доста, въпреки че не е точно червено. Възможно ли е вътре в системата да е останало от старото червено масло и въпреки доливането на зеленото, червения цят да е надделял?
    И въобще може ли да се източи абсолютно всичко?

    Прилагам и снимка на маслото.

    Утре ще пробвам и съвета за въртенето на празен ход и на средни обороти.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 0D1AFEFF-5821-4705-ADCD-CE09095D7925.jpg  

  10. #10

    Default

    Не е от това.

    Остава от старото колкото и да го сменяш.Имаше сменяли дори с промивка и 1 година след това отново става червено.

    Ще го смениш отново ако искаш след 1-2 години.Виж в упътването на колко се сменя.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  11. #11
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    На камиона съм слагал и нафта,като съм закъсвал на път.Не е от маслото,и не слушай врели некипели с къв цвят,или еди ква си марка трябва да било.Ако се върти осезаемо по трудно,проблема е другаде особено в тия жеги,както и колега по горе ти спомена.Ако не въртиж волана както на москвич,си карай колата и не се занимавай с простотии.

  12. #12
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ivopifeca View Post
    На камиона съм слагал и нафта,като съм закъсвал на път.Не е от маслото,и не слушай врели некипели с къв цвят,или еди ква си марка трябва да било.Ако се върти осезаемо по трудно,проблема е другаде особено в тия жеги,както и колега по горе ти спомена.Ако не въртиж волана както на москвич,си карай колата и не се занимавай с простотии.
    ))...стига с тия камиони бе колега......относно Москвича, няма да коментирам......относно заместител при екстремна ситуация на хидравличното масло е горяло двигателно, а не нафта.....попитай по старите си колеги......
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  13. #13
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    ))...стига с тия камиони бе колега......относно Москвича, няма да коментирам......относно заместител при екстремна ситуация на хидравличното масло е горяло двигателно, а не нафта.....попитай по старите си колеги......
    Е аз като съм сипвал нафта пак съм си карал до прибиране.А и съм бил на пътя,ти за горелото масло...ми немам навика да нися туба с горело масло като съм на път!А нафта има в резервоара,и слушай малко как се прави Вода минерална си нося на по път,ма с нея едва ли ще стане.Та като ти се случи на тебе,си седи на пътя и чакай да то докарат горело масло,с което ще е супер за хидравличната система,като влезне по нея мизерията на горялото черно пълно с боклуци масло

  14. #14
    и аз алфист angelovi69's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    Kazanlak, no ot Veliko Tarnovo
    Age
    54
    Posts
    784

    Default

    Тука всички дискутират обичайните неща, което, всъщност не е лошо никак. Аз ще споделя опит. Преди време карах Клио и лятото с летни гуми последна спирка, почти без грайфер, щото знаех, че наесен ги изхвърлям. На всяко тръгване - пилене на гуми. И волана беше доста тежък. Наесен сложих зимни гуми нови, висок грайфер, мек каучук, волана стана като перце.
    Та, моите въпроси са:
    - Кога точно сцепи маркуча?
    -Сменял ли си гуми междувременно?
    -Не питам Колко масло изтече от системата, т.к. вероятно е изтекло по земята, но резонния въпрос е с колко напълни системата и колко й дават по каталожни данни?
    Имай предвид, че летните са по-твърди от зимните и може, да се усети минимална разлика във волана.
    Alfa Romeo 156 SW 122kW 2004 DISTINCTIVE
    Lancia Y 1,2 8V 60к.с. 2001g. - на щерката
    Skoda 100S-в пенсия и КлиоI,1,4 Energy-продадено Opel kadet 1,3 LS sedan 1989 44kW 4 скорости-по неволя-пръдливия Ханс-продаден 0878316296и 0893569553

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by angelovi69 View Post
    Тука всички дискутират обичайните неща, което, всъщност не е лошо никак. Аз ще споделя опит. Преди време карах Клио и лятото с летни гуми последна спирка, почти без грайфер, щото знаех, че наесен ги изхвърлям. На всяко тръгване - пилене на гуми. И волана беше доста тежък. Наесен сложих зимни гуми нови, висок грайфер, мек каучук, волана стана като перце.
    Та, моите въпроси са:
    - Кога точно сцепи маркуча?
    -Сменял ли си гуми междувременно?
    -Не питам Колко масло изтече от системата, т.к. вероятно е изтекло по земята, но резонния въпрос е с колко напълни системата и колко й дават по каталожни данни?
    Имай предвид, че летните са по-твърди от зимните и може, да се усети минимална разлика във волана.
    Случката стана на 22 Юни тази година.
    Не съм сменял (карам с летни фулда).
    За маслото не мога да кажа, защото смяната се правеше в сервиз.

    Като допълнение:
    Днес съвсем случайно засякох едно момче с 159 1.9 бензин на една бензиностанция и направихме лек тест. Той въртя моя волан, а аз неговия. Според него няма разлика в усилието. За мен имаше лека разлика (неговия да се върти по-леко). Може и да си внушавам разбира се .

    Пробвах и съвета да въртя волана на място на празен ход и на някакви обороти (около 2000). Не усетих някаква съществена разлика.
    Остава да покарам известни време и може би ще свикна.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •