Results 1 to 7 of 7

Thread: Смяна ангренажен ремък ( ангренажни ремъци ) и ролки Алфа 146 боксер boxer снимки

  1. #1
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default Смяна ангренажен ремък ( ангренажни ремъци ) и ролки Алфа 146 боксер boxer снимки

    Както писах по-рано в заформилата се боксер тема, реших и смених ремъците и ролките сам. Не мисля че снимките ми са ми съвсем подробни, но мисля, че ще са от полза на други като мен.

    Не беше кой знае колко трудно, но ми отне 5-6 часа и впечатлих доста съседи от блока (като за първи път съм доволен)

    Не можах да открия как се качват снимки директно в поста...

    Препоръчвам, без тресчотка, да не се захващате!

    1. Махаме маската, която е между фаровете.
    2. Черната греда до нея, държи се на 4 болта и има 2 "уши" хванати за радиатора.
    3. Резонатора преди филтърната кутия (2 болта) и маркуча преди нея - 1 болт и скоба (аз скоба нямам)
    4. Следва перката на радиатора (климатик няма при мен). Доста е труден болта ниско долу (тук тресчотката е абсолютно задължителна), има още два (показани са със стрелки). За да излезе трябва да свалите ремъците.
    5. Свалянето на ремъците става посредством отстраняване на ремъчните шайби на водната помпа и на хидравличната помпа (по 3 болта всяка). Предварително отхлабване на въпросните ремъци чрез 2 болта (зелени стрелки) на алтернатора и на водната помпа.
    6. Отстраняване на капаците (не съм снимал) всеки капак се държи от 3 болта, два лесни (виждат се от горе) и един който се развива като легнете под колата, главата на болта не е от към капака а от към "дъното на кутията"
    7. Трябва да се свалят свещите (така е в ръководството за смяна), свалих само 3 (и видях голям зор) четвъртата при мен е доста завряна (изпарител и кабели всякакви...). Предполагам, че при 4 свалени свещи щеше да е чувствително по-лесно нагласянето на белезите при поставянето на ремъците.
    ...
    Налага се да приключа с писането за сега. ще допълня в следващ пост.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.jpg   3.1.jpg   4.1.jpg   5.jpg   6.jpg  

    7.jpg   9.jpg   10.jpg   12.jpg   11.jpg  

    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  2. #2
    светлозелен(ама не много) ivan dimitrov's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Варна
    Posts
    2,846

    Default

    Ремъците излизат без да се свалят шайбите. Трябва евентуално щангичка, за да се върнат алтернаторът и хидравличната помпа в изходно полужение, а и за обтягането после. Като за пръв път, а и ако правилно разбирам - без канал, е нормално да се поизмъчите. Инак за 2/3 часа трябва да приключва това упражнение.
    НЯМА ТАКЪВ НАРОД, Продължаваме Простотиите, Бързо Се Прецакваме.

  3. #3
    Старши алфист ivopifeca's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    sofia
    Posts
    874

    Default

    Quote Originally Posted by markoff View Post
    Както писах по-рано в заформилата се боксер тема, реших и смених ремъците и ролките сам. Не мисля че снимките ми са ми съвсем подробни, но мисля, че ще са от полза на други като мен.

    Не беше кой знае колко трудно, но ми отне 5-6 часа и впечатлих доста съседи от блока (като за първи път съм доволен)

    Не можах да открия как се качват снимки директно в поста...

    Препоръчвам, без тресчотка, да не се захващате!

    1. Махаме маската, която е между фаровете.
    2. Черната греда до нея, държи се на 4 болта и има 2 "уши" хванати за радиатора.
    3. Резонатора преди филтърната кутия (2 болта) и маркуча преди нея - 1 болт и скоба (аз скоба нямам)
    4. Следва перката на радиатора (климатик няма при мен). Доста е труден болта ниско долу (тук тресчотката е абсолютно задължителна), има още два (показани са със стрелки). За да излезе трябва да свалите ремъците.
    5. Свалянето на ремъците става посредством отстраняване на ремъчните шайби на водната помпа и на хидравличната помпа (по 3 болта всяка). Предварително отхлабване на въпросните ремъци чрез 2 болта (зелени стрелки) на алтернатора и на водната помпа.
    6. Отстраняване на капаците (не съм снимал) всеки капак се държи от 3 болта, два лесни (виждат се от горе) и един който се развива като легнете под колата, главата на болта не е от към капака а от към "дъното на кутията"
    7. Трябва да се свалят свещите (така е в ръководството за смяна), свалих само 3 (и видях голям зор) четвъртата при мен е доста завряна (изпарител и кабели всякакви...). Предполагам, че при 4 свалени свещи щеше да е чувствително по-лесно нагласянето на белезите при поставянето на ремъците.
    ...
    Налага се да приключа с писането за сега. ще допълня в следващ пост.
    Браво,колега и мерси за постовете!

  4. #4
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Браво за желанието и доброто справяне! Аз не бих се захванал с това пред блока, по-лесно ми е да я закарам на Румен и той да се оправя
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  5. #5
    Запален алфист markoff's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    София; Сливен
    Age
    42
    Posts
    354

    Default

    Quote Originally Posted by bobi1997 View Post
    Браво за желанието и доброто справяне! Аз не бих се захванал с това пред блока, по-лесно ми е да я закарам на Румен и той да се оправя
    Истината е че не ми се дават пари... трагично но факт и като прибавим към солената сметка задължителната за човек в моето състояние мнителност (породена от горчив опит), относно извършената от сервиза работа... има сервизи в които като ти видят колата на 20+ години почват да се чудят как да те изпратят в Надин и да не се занимават.
    Вероятно хората са прави, то си е ясно от сто километра защо колата ми е на такава възраст (не само че я харесвам) аз харесвам и други, но не мога да ги купя и поддържам.

    Връщам се на смяната на ремъците.

    8. При свалени капаци завъртете коляновия вал така че да си дойдат на място белезите. От скиците в ръководството изглежда лесно, но поне при мен третия белег е достат трудно достъпен. Има една жълта пластмасова тапа, до основата на гърловината за маслото, излиза с дърпане нагоре (вероятно е да я строшите) и се вижда едвам едвам вътре с фенерче. Т образния белег го видях, но не намерих белега по който да го равня... смятам че като го оставих на средата на кръглия отвор съм си свършил работата.
    Не съм 100% сигурен но мисля че като ги нагласих (все още старите ремъци), този Т образния не беше съвсем центриран.
    9. Спазвайте стъпките както са описани в ръководството, без да бързате, и опастността от допускане на грешка ще се сведе до нула... Описано е как да отпуснете ролките и да свалите ремъците един по един, но по мое мнение е чувствително по-лесно ако направо ги свалите (по-лесно не означава "лесно"), аз така или иначе ги смених с нови.
    10. Ролките
    Старите бяха на 9 години и 80 000 км. шумяха/свиреха доста, дори имаше едно специфично чукане (цъкане, тракане) и не мога да кажа дали последното беше от ролките или наистина ремъците не бяха съвсем добре зацепени.
    Новите ролки са вероятно най-ниското възможно качество (не се кефя но...) от Александър ауто това ми доставиха (вижте снимките). Отвора на едната от ролките (в металната част) беше много по-малък от необходимото и изглеждаше все едно е прескочена една от операциите при производството на детайла. Пружината не влизаше там където е нужно, оформих я с винтоверта и една по-корава бургия. Пластмасата не беше перфектно отлята, успокоих се че не са криви и "бибините" по периферията са еднакви и при двете ролки...
    10. За да си спестя взирането (за Т образния белег) си направих нов с перманентния маркет отпред преди да почна с ремъците.
    11. Спазвайте последователността точно както е в ръководството. При мен вероятно заради 1 бр. не свалена свещ десния разпределителен вал се позиционираше доста трудно при свален вече ремък на правилното място. Ползвах тресчотката за да го задържа на позициея при нахлузването на ремъка (препоръчвам да сте двама), доста плътно влизат ремъците и бая псувни отнесоха.

    Като цяло съм доволен, шумовете намаляха, колата върви по-добре, изчесна чукането и намаля претрисането (но не изчезна съвсем) Последното ме навежда на мисълта че 8-9 години съм карал с не идеално за цепени ремъци. Може и да си ги измислям тези последните неща.

    Поздрави на всички!
    Като си купите джулия, няма да имате възможност да ремонтирате пред блока, възползвайте се сега.
    146 1.3 боксер 1996г. EX
    156 SW 1.9 JTD 8V 2002

  6. #6
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Супер, щом си се справил. Наистина не изглежда сложно в ръководството, ама някои други неща ги правих от ръководството и реалността е..

    А иначе в момента съм такива ремонти пред блока, че направо съм паметник. Изкорубих цялото табло и сега се правя на токаджия
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  7. #7
    чичка с очила и шкембенце Член на клуба mordohy's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Кюстендил Перник.
    Age
    61
    Posts
    7,084
    Blog Entries
    1

    Default

    Браво, Марков!
    Засегнал си един елемент, на който мнозина не обръщат внимание и като цяло страдат.
    Въпросът е за дясната глава.
    Не свещта е виновна, а самият разпределителен вал се стреми да се превърти с няколко зъба, понеже е под напрежение на клапан. По тая причина, ако не направиш два оборота след затягане на ремъка, много е вероятно да се окаже, че е избягал. За това аз го респектирам с една лула и винаги проверявам с няколко превъртания. На тая глава и ремъкът има свойството да се охлабва самосинодално. За това е добре от време на време да се погледне там.
    На където и да се въртиш, задника ти пак ще е отзад!
    Интелектуален кръг БКАР. Няма тема, която да не превърнем в плюскане и пукница.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •