Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Kaк да разберем на колко километра е нашата алфа?

  1. #1

    Thumbs up Kaк да разберем на колко километра е нашата алфа?

    Здравейте,

    В тази тема ще опитам да дам някакви насоки, какво и къде да гледате, за да разберете на колко километра е някоя алфа.
    Дали вашата, дали някоя която искате да купите и т.н...
    В случая, за пример ще дам моята, която е 156, модел от 98, но същите принципи можете да използвате и за много други модели.

    Като начало е хубаво да имате едно ККЛ/ОБД кабелче. И лаптоп.

    Първото което трябва да знаем, е, че пробегът който се записва в таблото, и този който се записва в ЕКУ-то(компютъра на колата) са две различни неща.
    Затова например в случай на проблем с таблото (имах изгорели пиксели и си взех "ново" от морга) и неговата подмяна, "новото" табло продължава да си показва пробега от старата кола.
    Така в момента моето показва 166 000, а колата реално е на 146 000, или нещо подобно ....
    Или обратния случай - един приятел с дизелова 156ца, сложено е талбо, на което пише 180 000км, закачихме MES - изненада - 320 000км

    И така стигаме до първата стъпка при проверка на пробега - MES. Тоест, освен кабел и лаптоп, трябва да имаме и някакъв софтуер - Multi ECU Scan. Може да се свали безплатна версия от официалния сайт. http://www.multiecuscan.net/

    Инсталацията е лесна, после вкарваме кабела в порта на колата и в ЮСБ-то на компютъра, избираме КОМ порт и модел на автомобила, connect, и се оглеждаме за две-три неща:

    Първо в страницата Параметри поглеждаме полето Одометър - пробегът, който е записан в ЕКУ-то:


    Този пробег може да е реален, може и да е презаписван.
    Затова поглеждаме на първата страница - Инфо, най-долното поле - дата на презаписване на ЕКУ-то.


    Ако в това поле пише например 1998 или някоя друга година близка до производството на вашия автомобил, значи пробегът от предишната страница ви е напълно реален и не е манипулиран.
    В моят случай обаче, пише 2010. Това значи, че ЕКУ-то е презаписвано. Това може да се прави с 3 цели:
    1. Фабричен/гаранционен ъпдейт на софтуера на колата. Прави се в рамките на гаранцията (2-3-4-5г. след покупката) и обикновено се отнася за по-новите модели, 159, джулия, джулиета. По времето на 156 не е имало ъпдейти.
    2. Връщане на километража.
    3. Ремап/чип тунинг.

    Дали е тунинг можем да разберем отново с MES.
    Aко говорим за бензинови алфи, при ремап им се променят максималните обороти. Оригиналните горивни карти свършват на 6800 оборота, а новите са написани до 7500 например. Незапознатите му викат "премахване на ограничителя/прекъсвача" .


    А ако говорим за дизели, там при тунинг се променя бууста (налягането на турбото). Търсите в гугъл колко ви е заводската стойност, например "156 2.4jtd stock boost" , и ако в МЕС виждате по-големи стойности от това, значи някой е ремапвал преди вас.

    Такаа. Прегледайте за грешки и затваряйте МЕС. Сега ще отворим една друга програма с повече възможности. Преди се казваше AlfaDiag, но я спряха и вече почти не може да се намери. Има и друга версия - DnEcuDiag, която може да намерите тук - https://archive.codeplex.com/?p=dnecudiag

    В нея има две поленца, които ни интересуват и ги няма в МЕС.
    Number of rewritings - номер на презаписвания на ЕКУ-то
    и
    Odometer at last rewriting - километраж преди последното презаписване.


    Oт видяното дотук, какви изводи можем да направим на примерния(моя) авомобил?
    - ЕКУ-то е презаписвано само един път, през 2010та година с цел ремап/тунинг, и тогава пробегът на колата е бил 97 000км.
    Ако колата има сервизна история, сравняваме по нея, например моята кола, освен стандартната сервизна история в оригиналната книжка, която може да се напише от всеки, има и монтирана газова уредба една година по-късно с вписан пробег в гаранционната карта - 103 000км. Тоест, всичко съвпада.
    После има ремъци на 120 000км , филтри на газовата през 10х.км и т.н....

    *Бонус:
    Ако кабелът ви има превключвател между различните пинове, може да включите на втора позиция и в МЕС да видите колко пъти са ви гърмели беговете(възглавниците).



    Дано съм ви бил полезен!
    Ако имате въпроси - питайте.
    Last edited by dhtj; 14-07-2018 at 11:33.

  2. #2
    започва да се пристрастява a.parushev's Avatar
    Join Date
    Sep 2013
    Location
    Sofia, Bulgaria
    Posts
    79

    Default

    Да разбирам ли, че ако ЕКУ-то е презаписвано повече от веднъж, няма как да се установят реалните километри?
    Alfa Romeo 159sw 2.0JTDm - Окт'10

  3. #3
    scarico diretto bobi1997's Avatar
    Join Date
    Jan 2016
    Location
    София
    Age
    26
    Posts
    375

    Default

    Quote Originally Posted by a.parushev View Post
    Да разбирам ли, че ако ЕКУ-то е презаписвано повече от веднъж, няма как да се установят реалните километри?
    Явно така излиза, да. Иначе браво на колегата за желанието. Информацията, която е поднесъл е полезна и интересна. Мерси!
    Alfa Romeo 145 1.6 i.e. Boxer -Ex
    Alfa Romeo 146 1.3 i.e. Boxer -Ex

  4. #4

    Default

    https://www.ilportaledellautomobilis...tima-revisione

    Тук може да се провери километражът при последния преглед за коли внесени от Италия след 2013-та. Смятам, че е достатъчно надежден, никой няма да се занимава да превърти километража точно преди ГТП, евентуално за да я продаде на българското джамбо малко по-скъпо.



  5. #5

    Default

    Браво за темата! Дано има повече споделяния от сорта. Рядко се споделя подобни процедури. Като за пример колегите имат тема с 206 страници тук
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm 06
    Alfa Romeo 33 1.5 90hp 85
    Ex: Alfa Romeo 156 1.8TS

  6. #6
    започва да се пристрастява veli's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    57

    Default

    Браво на колегата за подробните обяснения.

  7. #7

    Default

    браво и от мен доста полезно за неопитни хора като мен

  8. #8
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,636

    Default

    Не, че нещо ама и при манипулация на километрите, и при чип тунинг въпросната дата не се променя.
    Въпросните километри и дата се записват само ако искаш да бъдат запаметени.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  9. #9

    Default

    Number of rewritings си е автоматичен integer, който всеки път се променя +1. Няма как да го върнеш.
    Иначе датата има как да се излъже, да.
    А километрите ако се презапишат два поредни пъти, в полето odometer@last rewriting остава само последния път. Или запецва на 0.0. Зависи кой с какво барника по екуто.

  10. #10
    БКАР - тиняк извейняк Член на клуба pa4ito's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    София
    Age
    51
    Posts
    834

    Default

    Ооо, голямо благодарско за сорса....
    От доста време си мисля да поровча за сорс за диагностика, човъркане за дпф и т.н.т. и все не ми остава време. Ако имаш линкове и/или сорсове и за "барникане"(мап, дпф,...) свиркай. Интересно ми е, като програмист, да разгледам протоколите на интерфейсите...
    145, 1.6 boxer
    156, 2.4 JTD - ex
    Giulietta, 2.0 JTDm

  11. #11

    Default

    При мен километрите, записвани от ECU ги показва 5000 и нещо. Това какво трябва да значи?

  12. #12

    Default

    Ми най вероятно е ровено, да.
    Погледни и останалите показатели, за които съм написал.

  13. #13

    Default

    По сайта за техническите прегледи, който е дал колегата излезе на реални километри. Или е въртяна още в Италия.

  14. #14

    Default

    В един момент показваше всички прегледи със съответните показания на километража, но пак са го върнали постарому и показва само последния. Иначе щеше да се види дали едната година е била на х, а другата на х-у километра



  15. #15

    Default

    И пише първо записване в годината на производство. Презаписвания нула. Показва че е на 67 000 км. Дизел. Само аз съм минал над 100к
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •