Results 1 to 7 of 7

Thread: Дренажни отвори на вратите на 159

  1. #1

    Default Дренажни отвори на вратите на 159

    Здравейте, от доста години следя форума и честно казано в няколкото случая, когато съм имал проблем съм намирал решението тук. От четири години съм собственик на 159 jtdm SW и засега съм сравнително доволен от нея, но за жалост от известно време (няколко месеца) имам един дразнещ проблем, на който никъде не намерих отговор и се наложи да се регистрирам и да попитам директно, а именно - Имат ли вратите на 159 дренажни отвори и къде се намират? Вчера съм залягал под тях и честно казано не открих такива, няма начин да няма, защото водата която влиза във вратата трябва отнякъде да изтича. Проблемът ми е, че при последните дъждове, започна да се мокри мокета на пасажерското място, а впоследствие и на шофжорското. Това само когато колата е паркирана - в движение нямам такъв проблем. При последния дъж се закотвих в колата и гледах откъде ще птотече - влиза под кората и посредством лайстаната на прага влиза на мокета. Това точно, под високоговорителя. В последствие се оказа, че мокета зад мястото на шофьора и той е мокър, но това го разбрах чак след два дни. Разглобих корите на предните врати и видях, че долната част на мембраните и на двата високоговорителя е пробита. Ясно си личи,че там е имало вода. Изглежда дренажа на вратите не работи (запушен е) и водата се качва до недопостими нива. За всеки случай свалих и металните щитове. Фабрично идват с някаво подобно на дъвка уплътнение, но за да съм 100% сигурен, че е запечатан, му сложих силикон. Това обаче не решава проблема и затова се нуждая от помощ. Оказа се, че и в чуждите форуми никак не е чужд проблема на собствениците с течове при 159, но никъде няма нищо посочено къде са разположени въпросните отвори, въпреки директните въпроси на някои потребители.

    Благодаря предварително на отзовалите се!

  2. #2

    Default

    При мен също се събира вода, но само на гуменото уплътнение, където съм заобградил. Когато отворя вратата при по проливен дъжд и от там изтича бая вода, но проблем с наводнения в колата нямам.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Без име.jpg  
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  3. #3
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Ъммм..., пробвай като е разглобена вратата да нелееш едно шише с вода. Все отнякъде ще подскаже къде са отворите. Мен лично ме съмнява че долната сглобка има канали които отвеждат водата към ръбовете, вероятно при теб са запушени. Ако ми се наложи да отварям скоро врата ще огледам и ще пиша. При последните интервенций просто не обърнах внимание на това което търсиш като отговор.

    Пс То не е много хубаво да влиза вода във вратата, тия управления по К-шина не понасят добре банята.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  4. #4

    Default

    Отворите са зад уплътнението дърпаш малко уплътнението и ще ги намериш
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm

  5. #5

    Default

    Има писано във форума и има и решение.Не е само при нас.Има го и при БМВ, Шкода и т.н.

    Слага се термо и водоустойчив силикон точно между тази метална планка/щитове и външната ламарина на вратата.

    Добре е силиконът да е киселинно неутрален.В противен случай рискуваш появата на ръжда -не веднага, но до няколко години .

    На практика няма от къде да влиза вода във врата и особено зад металният щит, тъй като той фабрично е уплътнен с миропяна.С времето тя остарява и се разронква и престава да уплътнява.

    Сваляш корите и уплътняваш със силикон между "щита" който държи джаджите на вратата и самата врата.

    Има една камара народ минал по този път.

    Има поне 2 теми във форума със снимки.

    Пробвали са и на автомивка и на дъжд и ...

    Вода под кората по ръбовете може да влезе и да се задържи малко, но под "щита" не би трябвало.

    Когато уплътниш и под кората няма да влиза.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  6. #6

    Default

    Благодаря колеги за насоките, които сте ми дали.
    Гледахме я вчера гумата, която е най-отдолу на вратата. Видяхме проходи в нея, които обаче мисля са предназначени за изтичане на водата между прага и въпросното уплътнение. Колегата във втория пост е показал на смика къде се събира въпросната вода, която трябва да изтече през долното гумено уплътнение.
    Иначе съм написал, че се вижда (визуално) откъде е минавала водата при мен. И двата говорителя са избушени в долния край в зоната на гофрето - оттаам е минавала водата и реално тя ги е избушила. Миналото лято бяха здрави, когато си свалях огледалата и тогава проблеми с наводняване не съм и сънувал, че мога да имам някога.
    Иначе въпросния щит фабрично е залепен с някакво лепило, а не пяна, което се разтяга като дъвка (а не се рони) и реално при мен беше ок и оттам и капчица не е пуснало, но за всеки случай махнах фабричната "дъвка" и поставих нов силикон. За всеки случай ревизирах и дренажните канали отпред, под чистачките.
    На автомивка нямам проблем - никаква вода не влиза. Когато вали порой и съм в движение - също не влиза. Единствено се наводнява, като е на паркинг и вали някакъв продължителен проливен дъжд или просто вали цяла нощ.
    Днес смятам да махна гумата отдолу на вратата, защото гледам е хваната на пластмасови щипки и ще търся отвори, ако пък не, ще сваля една-две щипки, за да използвам отворите им за отводняване и ще видя тези дни, в дъждовете дали пак ще потече.

    Чета в англиския форум, че се оплакват от течове поради скапало се уплътнение на вратата (което е на купето). Така или иначе се занимавам с този проблем и искам да проверя и това уплътнение, че да не стане едно поправяш - друго се разваля. Дайте идея как да го проверя? Сещам се да намажа вратата под кората с нещо, (което не ми идва на ум какво точно да бъде) и да видя дали има равномерен отпечатък върху гуменото уплътнение.

    @alfa racer GTA
    Каквото успях да открия във форума по въпроса уж го изчетох, но там се говори основно за уплътняването на въпросния щит на вратата, При мен уплътнението беше ОК, като сега, след процедурата със силикона е 100% OK.
    Last edited by acdc; 17-07-2018 at 10:35.

  7. #7
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Сега ми идва нещо друго на ум. Провери самата врата като е затворена с натиск и придърпване дали "хлопа", както и дали идват наравно "фугите" на вратата. Евентуално някой може да я е кривил злонамерено в горния край (често срещано при опит за кражба), или разместване на ключалката която е захваната на гредата и просто да не затваря прълно вратата.

    Пс Уплътненителя който стои на купето също има дренажни отвори в долния си край, но предполагам че те са повече за отичане на конденза в самия уплътнител.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •