Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28

Thread: Колко литра е масло на АР 147 1,6

  1. #1

    Default Колко литра е масло на АР 147 1,6

    Колко трябва да е маслото на тая колица? По каталог го дават 4,4 л, което много ме съмняваше. Но като отидох на майстор за смяна, му казах да сипе 4,4 л от 5 л туба. Сипа ги той и аз след три дена викам си, я да видя как се движи маслото. Вглеждам се да видя ниво около средата м/у мин и макс и нищо не мога да видя. Естествено започнаха да ми треперят краката. Викам си ще сипвам и останалата част от маслото пък белким се появи нивото. Същата работо. Когато се загледах по горе нивото е с един сантиметър над макса.А сега на къде? Страх ме е да я запаля дори с този супер макс, защото съм чувал за доста бели причинявани от високо ниво на маслото. Да залягам под колата и да отвивам пробката въобще не иска и да си го помисля. Реших да отскоча до местната железария и да взема тънък шлаух колкото да минава през тръбата за щеката. И така: смукни-духни с един метър шлаух на час по лъжичка, и колко масло мислите изкарах докато стигна до нормалното ниво? Над кило и 100-200 гр. Какъв каталог съм гледал не знам. Ако ви интересува марката на маслото сложих Selenia 20k 10w40, на тубата пише че е на Petrosan, дали е оригинално един господ знае.Така пишеше в борд компа "Selenia 10w40".
    Правилно ли съм постъпил с нивото и марката на маслото ще кажиее вие

  2. #2

  3. #3

    Default

    И двете модификации(77 и 88 киловата) на 1.6 мотора са с 4.4 литра.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  4. #4

    Default

    Е да ама като налея 4,4 на щеката показва макс, като отнема още 500-600 гр си идва точно наполовина м/у мин и макс, излиза че щеката ми е къса...
    От друга страна, другата ми кола е Хонда 1,7 бензин, която и дават по каталог точно 3,5 л. Тя е с V-tec, нещо като соленоида на АР 120 к.с. Излиза че по малък двигател работи с доста повече масло (около 900 гр). Сравнението е доста относително, но ако беше в обратния случай (по голям двигател с повече масло) изобщо нямаше за забележа.
    А марката улучил ли съм я поне???

  5. #5
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Не мога да схвана твоята дълбока мисъл ! Ми то маслото трябва да е на макс при 4,4 л
    Да не използваш метода на ония дето ви учат,че маслото на колите трябва да бъде между минимума и максимума по средата така било най добре
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  6. #6

    Default

    Колата трябва да ти е на идеално равно място. Най малкият наклон дава отклонение на щеката.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  7. #7

    Default

    Да колата ми е на идеално равно място, сега на щеката ми показва точно малко над средното положение м/у мин и макс. За пръв път чувам обаче че маслото трябва да се оставя на макс. Това да не би да е някакво специално условие само за Алфите?
    "Ония дето ви учат", кои са тия ония, какво искаше да каже колегата, че аз това нещо си го знам от както съм станал шофьор т.е. около 25 години. Ако под "ония" има предвид чичко гугъл, да точно там пише че карането с масло на макс е точно толкова вредно колкото и карането с под минимума. Но това е друга "бира"!

  8. #8

    Default

    Карането с малко повече не е фатално, както при теб. Вдигнал си нивото в картера с няколко мм.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  9. #9
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Приятел' в книжката на Алфа си пише маслото на макс ! А как си карал на московеца си, мен не ме вълнува...И хайде по сериозно...стига с тия дападжийски приказки от хиляда и една нощ
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Приятел' в книжката на Алфа си пише маслото на макс ! А как си карал на московеца си, мен не ме вълнува...И хайде по сериозно...стига с тия дападжийски приказки от хиляда и една нощ
    Тогава щеше да има само една черта на щеката. Може да се кара без проблем между макс и мин. Не приемай нещата буквално
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  11. #11
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Приятел' в книжката на Алфа си пише маслото на макс ! А как си карал на московеца си, мен не ме вълнува...И хайде по сериозно...стига с тия дападжийски приказки от хиляда и една нощ
    А когато е посредата между мин и макс, трябва да се самоубиваме, щото така пише в книжката.
    Вземи да мислиш вместо да иронизираш мненията на хора с доста повече от твоя опит.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  12. #12
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    А когато е посредата между мин и макс, трябва да се самоубиваме, щото така пише в книжката.
    Вземи да мислиш и не пренебрегвай мненията на хора с доста повече от твоя опит.
    И кой е тоя с повечето оПит питаЩия ли,Или?
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

  13. #13

    Default

    Във форума има дебати как се мери маслото.

    В книжката/упътването на новата Giulia пише, че маслото се мери след като двигателя е достигнал работна температура, загаси се двигателя като автомобила се паркира на равно място и 5 минути след загасяване на двигателя се мери нивото.

    Предполагам и на твоята е така.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by eproHD View Post
    Приятел' в книжката на Алфа си пише маслото на макс ! А как си карал на московеца си, мен не ме вълнува...И хайде по сериозно...стига с тия дападжийски приказки от хиляда и една нощ
    Приятел да вмъкна само малко уточнение на твоите предположения:
    1 Не съм казал че съм професионален шофьор, следователно не съм бил и дападжия.
    2 Никога не съм карал руски автомобил, освен по време на курсовете през 1993 г. на полигона в Гурубляне, тогава имаше полигон за разлика от сегашните шофьорчета.
    3 Майка ми и баща ми бяха толкова бедни че единственото МПС беше мотопед Балканче. А аз станах собственик на първия си автомобил през 1995 г. със собствено спечелени пари. Атомобила беше Ситроен виза 1,7 дизел.
    Не съм казал че притежавам някакъв си опит, аз затова попитах и вас, да ли при алфите е малко по особен случая, ето че пишело че маслото трябва да е на макс. Имам я книжката, ще я прегледам и ще се уверя че действително алфите са по особен тип автомобили и че при тях маслото трябва да е постоянно над макса.
    Благодаря

  15. #15
    JACK DANIEL'S-SING.BARREL eproHD's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Roma-Milano-Sofia
    Posts
    1,653

    Default

    Не над макса,а на макса трябва да е маслото ! Предполагам правиш разлика между (над и на)
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V M-JET 140hp 192A5.000,6 marce-DISTINCTIVE +SELENIA WR (WIDE RANGE) 5W-40 - временно спряна от движение....
    Alfa Romeo Brera 2.4 JTDm 20V 210CV

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •