Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 16 to 30 of 33

Thread: 1.9 JTDm 150 HP - стържене

  1. #16
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Не дава симптомите нито на демпферна шайба, нито на маховик. Лошото е, че обиколих всички майстори в Благоевград и вече просто не знам къде да отида, за да диагностицират със сигурност откъде идва шумът. Звукът е от тънка ламаринка, която е някъде в участъка около съединителя(така я чуха съответните майстори, които я "преслушаха")
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  2. #17
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    То в тая зона има само една ламарина, която е между мотора и кутията.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  3. #18
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Smile

    Привет колеги, при мен се появи същият проблем, но са 2-а отделни шума, когато загрее колата и започват, при студена нищо не се чува.
    Единият шум е на тази тънка ламаринка, но е постоянен/цикличен/ритмичен, случва се в движение, на скорост, на свободна скорост и така докато спра.
    Другият шум е по-различен, като на по-плътно почукване/потракване, пак постоянен/цикличен/ритмичен но става при ускорение в ниските обороти, спира при отпускане на газта и при по-високите обороти.
    Нямам клипчето в момента, колата е Q4 ако има значение и съединителят при задържане долу и отделяне горе прихрусква, също така при запален мотор на място хруска нещо но по-слабо.
    Засега, диагнозата е съединител/маховик, но ще търся други мнения, преди да влезе в операционната, затова ще се радвам да споделите мнения и съвети.
    Искам да посетя клубните сервизи в Сф, но не ми е удобно в работно време, а доколкото знам не работят уийкендите...
    Поздрави и безаварийни!
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  4. #19
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Колега, опитай сутрин при палене да си сложиш главата на облегалката и усети дали колата люшка като в кораб. Второто, което трябва да направиш, е при неутрална без натиснат съединител да я изгасиш и да чуеш дали го има това тракане. Ако и в двете ситуации усещаш симптомите, демпферен маховик е. На мен на един от предните автомобили при такъв проблем също ми прихрускваше при леко отделяне на съединителя, притреперваше и при потегляне, както и се усещаше същото в крайна точка, точно преди да го отпуснеш.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  5. #20
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Smile

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Колега, опитай сутрин при палене да си сложиш главата на облегалката и усети дали колата люшка като в кораб. Второто, което трябва да направиш, е при неутрална без натиснат съединител да я изгасиш и да чуеш дали го има това тракане. Ако и в двете ситуации усещаш симптомите, демпферен маховик е. На мен на един от предните автомобили при такъв проблем също ми прихрускваше при леко отделяне на съединителя, притреперваше и при потегляне, както и се усещаше същото в крайна точка, точно преди да го отпуснеш.
    Привет колега, няма притрисане или люшкане, само стържене и притракване в движение, на място е само прихрускването
    Просто не успявам да стигна до някой от клубните, но скоро ще я закарам, благодаря за съветите
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  6. #21
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Колеги, едно обновление по темата:
    Обикалям като луд майстори от седмици и навсякъде твърдят, че този звук от клипа е на проблемен демпферен маховик. Аз, като човек изпатил от подобен проблем обаче, намирам някои несъответствия и имам нужда от насоки:
    *Проблемен маховик тресе при студен двигател - при мен се чува само на топъл
    *При включване на климатроника примерно този звук драстично се увеличава (има ли общо въобще маховика с климатроника?)
    *Проблемен маховик има доста по-отчетлив звук на метал, а при мен е като ламаринка.

    Дайте идеи, моля Ви, че ми омръзна да обикалям и да не знам как и при кого да го реша този проблем.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  7. #22
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    Друже така във форума няма как на 100% някой да ти каже "ето това ти е проблема".
    Старите жтд (145/146/156) са с твърд съединител (феродов диск без пружини), там се получаваха тресенета при потегляне на 1ва или задна, както и специфичното прихлопване при гасене.
    На 159 обаче нещата са различни, там феродовия диск е с пружини и тия притрисания ги обират пружините и почти нищо не се усеща. Така че това че не усещаш притрисания незначи че всичко е ок.


    Конкретно на моята кола, нямах никакви проблеми с притрисанията, но на полусъединител се усещаше едно пристъргване придружено със звук все едно има проблемен аксиален лагер. Въпросния звук не се чуваше нито на пуснат, нито на натиснат съединител, а само когато е на полусъединител.

    Пс Аз лично залагам на някоя счупена пружина на феродовия диск или в маховика (това няма как да го разбереш защото е капсолован). Ако нямаш ядове си карай така докато се строши, ако те дразни толкова отваряй и сменяй всичко комплект срещу едни 1500лв+ и ще забравиш през следващите 3-4г за този проблем.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

  8. #23
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Благодаря за пореден път, mirchozo, ще я карам на този етап на магия, пък докога изкара така. А между LuK, Sachs или Valeo кой е най-добрият вариант за съединител + маховик ?
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  9. #24
    Запален алфист ivaka89's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    София
    Posts
    399

    Default

    на мен ми стържеше лагер помпата (друг звук) и изкара около 500-600 км след като чух звукът
    На мен ми звучи като на маховик, но от клима не може да се даде диагноза.
    Оригинално си с Валео съединител и маховик с лагер помпа, аз комбинирах валео съединител с люк лагер помпа.

  10. #25
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Аз вече навъртях 2000км, откакто дрънчи така, ама един Господ знае къде ще ритне камбаната това.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  11. #26
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Arrow

    Quote Originally Posted by mollovmd View Post
    Колеги, едно обновление по темата:
    Обикалям като луд майстори от седмици и навсякъде твърдят, че този звук от клипа е на проблемен демпферен маховик. Аз, като човек изпатил от подобен проблем обаче, намирам някои несъответствия и имам нужда от насоки:
    *Проблемен маховик тресе при студен двигател - при мен се чува само на топъл
    *При включване на климатроника примерно този звук драстично се увеличава (има ли общо въобще маховика с климатроника?)
    *Проблемен маховик има доста по-отчетлив звук на метал, а при мен е като ламаринка.

    Дайте идеи, моля Ви, че ми омръзна да обикалям и да не знам как и при кого да го реша този проблем.
    Привет колага,
    по повод шума от климатика, на предишната 56-ца имах подобен шум от обтяжната ролка на пистовия ремък, ако не си я гледал скоро провери, може да намали въпросителните.
    Иначе и аз тия дни започвам обиколка по докторите и ще ви съобщя мнения, че и при мен е дразнещо вече и повече ме притеснява да не се отрази на друго, като караме така на магия, хахахаа, поздрави!
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  12. #27
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Прав си, че караме на магия, наистина Иначе първото, което смених след като чух шума, беше всички ремъци и ролки, тогава ми смениха и шайба на алтернатора, като ми заявиха, че от нея идвал шумът. На няколко места ми обявяват за демпферен маховик и скоро ще отида вече да я разглобят и да се прави, че ми омръзна от догадки. Вече 3000км няма драма, само шуми, но това с климатроника много ме обърка и ме съмнява вече дали е демпфер.
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  13. #28
    Запален алфист Madjo's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Добрич-София
    Age
    40
    Posts
    422

    Smile

    Купона започна - на първото място ми казаха че тези шумове не могат да ги определят със сигурност, можело да е маховик или диференциал или кардан, ок но това и аз го знам без да съм майстор.
    Трябвало да я разглобим и тогава щяло да стане ясно...хахаха, това ми звучи като пробва грешка, да сменяме докато се реши проблема.
    Много сме ги разглезили тия майстори, никак не им се поема отговорност, само пари искат да вземат
    Продължавам напред, поздрави
    Alfa Romeo 159 2.4 20V JTDm SW TI Q4 2007
    Alfa Romeo 156 1.9 16V JTDm SW Sport 2005 - втората бивша
    Alfa Romeo 155 2.0 8V TS 1995 - бившата мръсница

  14. #29
    започва да се пристрастява mollovmd's Avatar
    Join Date
    Jul 2018
    Location
    Sofia,Bulgaria
    Posts
    76

    Default

    Нашите майстори са два вида - гадатели и експериментатори. В крайна сметка клиентите все сме обръснати без ясна причина 😀
    Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 150HP 2007 - Il treno veloce.

  15. #30
    гинеколог любител mirchozo's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Location
    Добрич
    Age
    41
    Posts
    3,145

    Default

    На който не му харесва, винаги може да почете малко техническа литература, да си набави необходимите инструменти и да се справя сам с повечето проблеми. Освен това във форума има доста хора които могат да помогнат за набавяне на знания, както и малко диагностична помощ.

    Ето така например, с колегата Маджо се видяхме ония ден и локализирахме 2та проблема които имаше. Повече информация от него (ако прецени), защото необичам много да коментирам чужди коли
    Та така колеги и колежки, приятен ден на всички.

    Пс Към колегата mollovmd, друже що си си турил снимка на профила като моята, не е много готино така ?
    Last edited by mirchozo; 27-08-2018 at 14:27.
    Alfa Romeo 159SW 2.4JTDm/20V 200* коня + 1 магаре зад волана.
    Ако искаш да си бърз-тръгни сам, ако искаш да стигнеш далеч-тръгни с приятели!!!
    Горе главата, нищо че е празна...

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •