Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 31 to 45 of 63

Thread: Повдигане на АР 147

  1. #31
    Болен алфист Ivanov_'s Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    София/Берковица
    Age
    34
    Posts
    1,058

    Default

    Аз пък мога да ви кажа, че с едни и същи пружини, колата ми се вдигна отзад и гумите ми спряха да опират в калниците като я натоваря, след като смених амортисьорите с нови. Ето ви нещо на практика, без да имам претенции, че съм философ.

  2. #32
    +- mimouzunov's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    гр. София
    Age
    42
    Posts
    2,635

    Default

    Хора.. Спрете се...
    Всяка кола преседяла на подемник няколко часа с "увиснали" гуми ще ви залъже че се е дигнала след като си стъпи на гумите дори и нищо да не и е правено...
    След няколко часа ще си иде където е била...

    Височината на колата се дерижира от пружината .

    При поставен нов амортисиор при влизане в дупка (примерно) поради специфичното си деиствие, гумата се движи по-малко (вертикално) и заради това може да не опира неиде си, някои колеги си мислят че колата е по-висока... Не е по-висока а окачването не се кандилка...
    155 2.0 TTC > e46 330ci тествано...

  3. #33

    Default

    Какво говориш. Няма да те разберат. Слагат амортисьор, който свиват на ръка и после изведнъж той преодолява силата на пружината и дори я разтяга, преодолява силата на гравитацията дори на натоварена кола и я вдига. Страхотия направо. Направо като крик тези амортисьори.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  4. #34
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Йеее, голямо мазане за едни глупави амортисори

    1. Екутроника е прав - аз от изтървал амортисор съм трошик картер. Като залюлее предницата от някоя неравност и става страшно...

    2. Лорда и той е прав - Ако щеш напълно изтървал амортисор сложи - височината ще си остане една и съща.

    3. към италфен-а - гледай сега, аз бях с Билщайн Б6 а сега съм с газова каяба , колата не мръдна и сантиметър ... що така? Както казаха хората, височината може да се повлияе от амортисор само ако самия той е по-дълъг ( визирам кросвагон ) но не и по-твърд.

    Аз обаче продължавам да недоумявам как успяхме да избичим 3 страници тема за една ... глупост. Както някой спомена по-горе , бих погледнал размера на гумите ... и клиърънс-а дали съвпада със заводския. Също така бих си погледнал и кората под двигателя, защото те висват лесно и може да се окаже , че колата не е ниска а кората опира навсякъде ( личен опит ).

    Та до колегата пуснал темата, вземи се свържи с един от клубните сервизи, всеки един от тях ще може да те консултира подобаващо.

    Ай наздраве ... петък е ... а в карнобат вече набиха жените ... вие тука се дърпате
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  5. #35
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    Каквото и да видя вече с очите си, няма да бързам да вярвам, а ще се допитвам първо до Вас, господа

    ХаВичко - що така? Ами защото най-вероятно са били и двата амортиьора здрави
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  6. #36
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Цъ, билщайна като беше здрав ми падаха пломбите, лекувах камъни в бъбреците и калибрирах сеизмични сензори за БАН. След щастлива и дълга 1 година ползване, те взеха ... че изтърваха Тогава, колата не стана по-ниска, просто започна да се люля като гуменото конче на моя племенник .... до такава степен , че не можеше да се кара с повече от 80 колата. След като 10 човека ми обясниха, че ще съм пълен кретен ако си купя пяк такива амортисори, сложих Каяба на коша ... и в интерес на истината моята реакция след като я пуснахме на земята беше ... хм ( Ма тя много висока стана бе ) и това мое впечатление трая около минута и половина , за която направих едно кръгче с колата, за да видя дали няма да изпадне нещо ... ( винаги пробвам след като е имало и мое участие с инструмент в ръка ) след това колата си стана точно толкова висока, колкото и преди.

    И сега аз да те питам, понеже съм инженер човек, и премислям нещата от тази им страна, как точно твърдоста на амортисора би повлияла на височината? Те са ти го написали хората по-горе - при положение , че можеш да го мърдаш с ръка ( трудно, но може ) как според теб ще се отрази тежестта на колата върху въпросния амортисор?

    А и да те питам още нещо ... Ти виждал ли си как се вдига предницата на колата след като смениш 4 носача? Става като кросвагон за първите няколко завоя докато слегне всичко.

    Иначе си казал нещо много вярно без да искаш в предния пост - не вярвай на очите си , те хората са измислили инструменти за измерване точно с тази цел.

    Сега се сещам и още нещо. ГТВ-то ми е с регулируемо Кони. Искаш да ми кажеш, че като навия амортисора на по-твърдо, колата ще се вдигне? Искаш ли да се обзаложим .. на по бира
    Last edited by XaBu4ko; 27-07-2018 at 23:07.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  7. #37
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Предницата на 147:156:ГТ може да се повдигне само със по твърди пружини и:или с амортисьори с по голям ход(или по дълъг стержин ако го разбирате така)......
    Говорим за стоковите решения.....
    Да прав си за по твърди пружини....и с по дълъг телескоп пак ще се получи, тъй като окачването е тип макферсън.....тогава може да си го монтираш и без скоби или голям натиск....Но да по-разсъждаваме какво се получава....окачването става по меко, пружината е по свободна в чашките дето ляга ,няма ли опасност да се измести или по лесно да се счупи, нарушава се работният ход на амортесьора, защото тия пружини не са за неговият размер...а и всяко едно повдигане изменя сходимоста на гумите....според мен тия неща с повдигането не са толкова прости...трябва да се пипнат и други неща в окачването....
    п.п....аз смятам относно изпуснали амортесьори, че колата няма да се сниши в покой защото пружината ще го изпъва....но в движение е друга бира....клатене, клатене...което води дори до задиране на гумите в калниците, дори те да са допустимият размер , и някой други задирания по неравности, като картери, носачи мостове и т.н....
    нека поспорим, без да се засягаме, че някой е пребозал или преял......обидите са признак на невъзможност да се изкажеш нормално, така, че да те разберат и да докажеш тезата си....

    ---------- Post added at 21:44 ---------- Previous post was at 21:33 ----------

    Quote Originally Posted by XaBu4ko View Post
    Йеее, голямо мазане за едни глупави амортисори

    1. Екутроника е прав - аз от изтървал амортисор съм трошик картер. Като залюлее предницата от някоя неравност и става страшно...

    2. Лорда и той е прав - Ако щеш напълно изтървал амортисор сложи - височината ще си остане една и съща.

    3. към италфен-а - гледай сега, аз бях с Билщайн Б6 а сега съм с газова каяба , колата не мръдна и сантиметър ... що така? Както казаха хората, височината може да се повлияе от амортисор само ако самия той е по-дълъг ( визирам кросвагон ) но не и по-твърд.

    Аз обаче продължавам да недоумявам как успяхме да избичим 3 страници тема за една ... глупост. Както някой спомена по-горе , бих погледнал размера на гумите ... и клиърънс-а дали съвпада със заводския. Също така бих си погледнал и кората под двигателя, защото те висват лесно и може да се окаже , че колата не е ниска а кората опира навсякъде ( личен опит ).

    Та до колегата пуснал темата, вземи се свържи с един от клубните сервизи, всеки един от тях ще може да те консултира подобаващо.

    Ай наздраве ... петък е ... а в карнобат вече набиха жените ... вие тука се дърпате
    И тука ли се пие...))
    Наздраве....

    ---------- Post added at 21:46 ---------- Previous post was at 21:44 ----------

    това на XaBu4ko беше най смисленото изказване в цялата тема.......горкият малък фен, ако ни чете...
    Last edited by Бобби; 28-07-2018 at 01:01.
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  8. #38
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    Quote Originally Posted by XaBu4ko View Post
    И сега аз да те питам, понеже съм инженер човек, и премислям нещата от тази им страна, как точно твърдоста на амортисора би повлияла на височината? Те са ти го написали хората по-горе - при положение , че можеш да го мърдаш с ръка ( трудно, но може ) как според теб ще се отрази тежестта на колата върху въпросния амортисор?
    Представи си две еднакви пружини, като втората е закрепена на амортисьор с определена твърдост, според теб при опит за натиск(събиране) на двете пружини, еднаква сила ли ще е необходима?
    Last edited by italfen; 28-07-2018 at 08:21.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  9. #39

    Default

    Динамично, по време на движение, в даден момент колата с по-твърди амортисьори може да е по-висока.

    Статично, на място, височината ще е еднаква.

    Друг е въпроса, че има по дълги амортисьори, на които леглата на пружините са изместени със сантиметър-два и при тях наистина има реално повдигане на колата.

  10. #40

    Default

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    Да прав си за по твърди пружини....и с по дълъг телескоп пак ще се получи, тъй като окачването е тип макферсън.....
    Именно, в случая коментирах само повдигането, щото тва е питането в темата....

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    ....окачването става по меко, пружината е по свободна в чашките дето ляга ,няма ли опасност да се измести
    На теория няма как една пружина правена за стоково окачване да почне да хлопа, тъй като всички дето правят пружини знаят какви са ходовете на амортисьорите от най късите, до дългите.....дори и само сантиметър да е свита, тя си върши работата......300кг на см почват да действат от първия см и са си винаги 300 до последния.....
    Пробвал съм пружина дето при разпънат амортисьор хлопа поне 1 пръст нагоре - надолу......на теория е проблем само ако и двете гуми паднат еднакво в дупка - ако е само едната не е никакъв проблем - пружината си стои, тъй като стабилизиращата щанга я държи натегната, понеже другото колело е компресирано......

    Quote Originally Posted by Бобби View Post
    ...а и всяко едно повдигане изменя сходимоста на гумите....според мен тия неща с повдигането не са толкова прости...трябва да се пипнат и други неща в окачването....
    Сходимоста се изменя пренебрежимо малко, играл съм си доста, малко повече мърда страничния наклон......156 има отвратително и ненужно тежко окачване, но геометрично са го сметнали доста добре при движение горе - долу да се променя малко.....
    Отделно повдигането е компромис с сцеплението в завои, така че всеки сам си преценя......принципно аз за ежедневните ми 156 искам да са по високи......
    "Anybody that tells me a good car is one that is light with low power to weight ratio is an amateur" - Kazutoshi Mizuno-designer of Nissan GTR
    F=M x A - Исак Нютон - amateur.....

  11. #41
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Quote Originally Posted by ФЕРАРИСТ View Post
    Именно, в случая коментирах само повдигането, щото тва е питането в темата....


    На теория няма как една пружина правена за стоково окачване да почне да хлопа, тъй като всички дето правят пружини знаят какви са ходовете на амортисьорите от най късите, до дългите.....дори и само сантиметър да е свита, тя си върши работата......300кг на см почват да действат от първия см и са си винаги 300 до последния.....
    Пробвал съм пружина дето при разпънат амортисьор хлопа поне 1 пръст нагоре - надолу......на теория е проблем само ако и двете гуми паднат еднакво в дупка - ако е само едната не е никакъв проблем - пружината си стои, тъй като стабилизиращата щанга я държи натегната, понеже другото колело е компресирано......


    Сходимоста се изменя пренебрежимо малко, играл съм си доста, малко повече мърда страничния наклон......156 има отвратително и ненужно тежко окачване, но геометрично са го сметнали доста добре при движение горе - долу да се променя малко.....
    Отделно повдигането е компромис с сцеплението в завои, така че всеки сам си преценя......принципно аз за ежедневните ми 156 искам да са по високи......
    М...да, поне си се занимавал с тия неща, а и казваш минусите до който може да доведе....а не говориш на изуст...поне момчетата разбраха, че има допуски, до който може да се направи това повдигане, а не мнението, че ако са изпуснали амортесьорите и ги замениш със нови, ще повдигнеш колата.....
    Благодаря за инфото....и както каза, всеки сам си преценява......аз съм привърженика на фабрично създаденият автомобил.....тоез, ако искаш кола с по висок пътен просвет си взимаш кросвагон, ако не 156.....всяка със своите предимства и недостатъци....същото ми е мнението и за засилването на мощността на дадена кола....вярно е, че има за някой марки автомобили цял кит комплект с който можеш да промениш колата, особено в щатите .......но тези който се заиграват с подръчни средства, или взаимозаменяеми неща.....за мен са кандидат автомобилни инженери....
    Ники, само да не се засегнеш.....уважавам хора като теб, който са го превърнали в хоби, което им коства много нерви и средства......просто така си разсъждавам...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  12. #42
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Представи си две еднакви пружини, като втората е закрепена на амортисьор с определена твърдост, според теб при опит за натиск(събиране) на двете пружини, еднаква сила ли ще е необходима?
    В описания пример, единствената разлика ще е времето необходимо за свиването на пружината. Крайния резултат ще е еднаъв.

    Гледам, че си от София, ела да направим експеримент-а. Ще натегнем конитата до най-твърдо, и ще мерим колко се променя височината на колата?

    Евала на ФЕРАРИСТ-а , компетентно както винаги
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  13. #43
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    Такива конита съм имал преди 10 години и знам какъв е резултата при нагласяне на най-твърдо. Темата е дали след смяната на изпуснал амортисьор със здрав може да се увеличи клиренса на автомобила.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

  14. #44
    Старши алфист XaBu4ko's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Бургас / София ( Младост )
    Age
    34
    Posts
    527

    Default

    Quote Originally Posted by italfen View Post
    Такива конита съм имал преди 10 години и знам какъв е резултата при нагласяне на най-твърдо. Темата е дали след смяната на изпуснал амортисьор със здрав може да се увеличи клиренса на автомобила.
    Ама тука говорим за принцип на работа. Дали мек ще го втвърдиш или изтървал ще го смениш, при еднаква дължина на амортесора няма как да се вдигне. Друг е въпроса с подскачането.

    А това, че преди 10 години си карал конита само може да ме радва, за разлика от безмисления спор за визуалната ти преценка.

    Изпратено от моят CLT-L29 с помощта на Tapatalk
    Alfa Romeo 155 1.8 8v '95 - Ex ... Alfa Romeo 156 2.0 TS '99 - Ex ...
    Alfa Romeo 156 SW Facelift 2.4 JTD M-JET 20v '04 +++
    Alfa Romeo GTV Phase 1 2.0 20v Тurbo '95 + Още едно 2.0 ТС ....

  15. #45
    no petrol, no fun italfen's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Варна/София
    Posts
    1,236

    Default

    Ти го виждаш безсмислен в опита си да се направиш на интересен докато изтъкнеш с какви амортисьори ти е колата. А отговора ти за свиването на въпроса ми, не отговаря за титлата ти.
    Now: 145QV, Gtv 1.8, 147 Q2, Doblo Cargo 1.9 multijet

Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •