Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 24

Thread: Помощ при покупка на Alfa Romeo 159 2.4JTDM

  1. #1

    Default Помощ при покупка на Alfa Romeo 159 2.4JTDM

    Здравейте, голям фен на форума тук. Бил ми е полезен много пъти, но чак сега се регистрирах, защото ми трябва малко помощ..
    Става въпрос за тази кола: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cg...1&slink=7qjn0x
    Изглежда наистина впечатляващо на живо, не съм спрял да я мисля от седмица. На пръв оглед, нещата които ми направиха впечатление са, че и трябват гуми, дискове и най-вероятно ново моторче за задния прозорец, но това го слагам към консумативите. Двигателя не беше мит и нямаше следи от течове и маслаци, работеше перфектно без излишни шумове. Това което ме притеснява е липсата на responsiveness до 2000 оборота и наличието на лаг при подаване на газ. Оборотите не реагираха със същия ентусиазъм, с който натисках педала на газта и бяха бая мудни. Усетих също така и силна миризма на дизел около колата. От изчетеното из форума, предполагам, че най-вероятно е проблем с ЕГР. Не ми дадоха да я покарам извън артокъщата, защото нямаше номера и направих едно кръгче вътре. От там и другия въпрос. Съединителя ми се стори много странен. Започва да отделя много отдолу, преди да си помислиш даже и захапва на не повече от сантиметър, за което не бях готов и в комбинация с мудните обороти я угасих при първия и втория опит за потегляне. Бях с един приятел който кара пътна помощ в UK. Докато влизаше да я пробва и той, ме успокои с думите, че е карал много такива и било страшен кеф като му свикнеш и естествено и той я угаси първия път... Та може и да ставам за смях, но искам да питам дали това е нормално и при другите ли е така? А относно ЕГР-а, колко излиза горе-долу, да се махне или запуши? Ако може да споделите също и какви са цените за ремап ще съм много благодарен.
    Навил съм се да я взема на 100% и искам това да стане до ден-два. Няма друга такава, с тези екстри на тази цена. Просто се опитвам да преценя последствията предварително, защото ми е малко извън предвидения бюджет.

  2. #2
    БКАР Бобби's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Age
    56
    Posts
    4,091

    Default

    Бате по добре недей.....тия коли са като красивите жени, любов от пръв поглед, а след това защо ми изневери....
    По добре жертвай някой лев и намери някой да я закачи и прочете....цената е нормална за 12 годишна кола от този клас........само обслужването ще ти стъпи към хиляда лева, направи си сметка за други проблеми, който може да изникнат......не включвам дискове и спирачки, гуми.... който споменаваш, както и силов туниг.....имаш също така и разходи по регистрация......та добре си направи сметката...
    По добре палава италианка, отколкото скучен германец....
    https://www.youtube.com/watch?v=oE29b_nLoFE

  3. #3
    фантомас с бирено шкембе Yavor's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Хасково
    Age
    48
    Posts
    1,242

    Default

    Вземаш я за 6500, до 7 си я регистрирал и до 10 си готов за пътя, подготви се мислено и финансово.
    Съжалявам, но това е истината. Каквато и кола да вземеш на такава възраст от този клас, това те очаква. Невероятен късмет е да вземеш нещо евтино и да няма нужда от правене.
    Иначе колата изглежда много добре, най важното -салона е запазен. Другото се прави. Гледам си в София - хубавото е че има много доверени сервизи там, които знаят какво правят. Ние из провицията страдаме много от това.
    Най добрия ти вариант е да платиш някой лев на колегите от сервизите, да дойде някой с тебе с диагностика - да види ЕГР, запушване на ДПФ, корекции на дюзи и т.н. Те знаят какво да гледат. Да види и колко е въртяна също, за да си знаеш, защото дори и с моето смешно малко каране, на 12 години няма да е на 120 000км...
    Alfa Romeo Giulia ti Nero Edizione AWD, 2,0T/280
    Alfa Romeo 33 Sportwagon Q4
    Fiat Punto HGT
    ..т'ва е Алфа,последното което губиш е надежда...

  4. #4

    Default

    Имаш предвид сурово гориво?

    Може да дюза, а може и пробит ауспух.Преди години мен това ме отказа от една 159ка+ още няколко премълчали проблема.Ако се закачиш си приготви още $$$$...
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  5. #5
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Аз като взех моята, дадох 2000-2300лв да бъде надеждна.
    Какви трябва да са стойностите за корекции на дюзи в multiecuscan ?
    нови, разработени, скапани
    *просто ако някой има наблюдения да видя, мойте как са .. въпреки, че нямам грижи за сега.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by flipz View Post
    Какви трябва да са стойностите за корекции на дюзи в multiecuscan ?
    нови, разработени, скапани
    Нови -около 0-лата;

    Разработени - до 1 е нормално,някои специалисти казват до 2 ,че е нормално;

    Скапани - гледам карат и с корекция 4, но колко е полезно е друга тема;

    Корекцииите могат да играят и по други причини-примерно за да се балансира работата на мотора при разбит маховик,също някоя или повече няма да е в норма.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

  7. #7
    Болен алфист flipz's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Burgas
    Age
    39
    Posts
    1,467

    Default

    Благодаря.
    Alfa 159 1.9 16V JTDm Lusso (150)08'; EX Alfa 145 1.6 TS

  8. #8
    Запален алфист alfa_romeo_forever's Avatar
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Перник и околността
    Posts
    1,397

    Default

    Quote Originally Posted by Yavor View Post
    Вземаш я за 6500, до 7 си я регистрирал и до 10 си готов за пътя, подготви се мислено и финансово.
    Съжалявам, но това е истината. Каквато и кола да вземеш на такава възраст от този клас, това те очаква. Невероятен късмет е да вземеш нещо евтино и да няма нужда от правене.
    Иначе колата изглежда много добре, най важното -салона е запазен. Другото се прави. Гледам си в София - хубавото е че има много доверени сервизи там, които знаят какво правят. Ние из провицията страдаме много от това.
    Най добрия ти вариант е да платиш някой лев на колегите от сервизите, да дойде някой с тебе с диагностика - да види ЕГР, запушване на ДПФ, корекции на дюзи и т.н. Те знаят какво да гледат. Да види и колко е въртяна също, за да си знаеш, защото дори и с моето смешно малко каране, на 12 години няма да е на 120 000км...
    Той пише "Просто се опитвам да преценя последствията предварително, защото ми е малко извън предвидения бюджет." Ако 6.5к ( примерно ) даже и още ако свали тоя ,и са му много за 159 , по добре да не се скача на тази кола . Шанса после да му побелее главата е доста голям ..

    ---------- Post added at 20:15 ---------- Previous post was at 20:11 ----------

    Quote Originally Posted by nymnac View Post
    Здравейте, голям фен на форума тук. Бил ми е полезен много пъти, но чак сега се регистрирах, защото ми трябва малко помощ..
    Става въпрос за тази кола: https://www.mobile.bg/pcgi/mobile.cg...1&slink=7qjn0x
    Изглежда наистина впечатляващо на живо, не съм спрял да я мисля от седмица. На пръв оглед, нещата които ми направиха впечатление са, че и трябват гуми, дискове и най-вероятно ново моторче за задния прозорец, но това го слагам към консумативите. Двигателя не беше мит и нямаше следи от течове и маслаци, работеше перфектно без излишни шумове. Това което ме притеснява е липсата на responsiveness до 2000 оборота и наличието на лаг при подаване на газ. Оборотите не реагираха със същия ентусиазъм, с който натисках педала на газта и бяха бая мудни. Усетих също така и силна миризма на дизел около колата. От изчетеното из форума, предполагам, че най-вероятно е проблем с ЕГР. Не ми дадоха да я покарам извън артокъщата, защото нямаше номера и направих едно кръгче вътре. От там и другия въпрос. Съединителя ми се стори много странен. Започва да отделя много отдолу, преди да си помислиш даже и захапва на не повече от сантиметър, за което не бях готов и в комбинация с мудните обороти я угасих при първия и втория опит за потегляне. Бях с един приятел който кара пътна помощ в UK. Докато влизаше да я пробва и той, ме успокои с думите, че е карал много такива и било страшен кеф като му свикнеш и естествено и той я угаси първия път... Та може и да ставам за смях, но искам да питам дали това е нормално и при другите ли е така? А относно ЕГР-а, колко излиза горе-долу, да се махне или запуши? Ако може да споделите също и какви са цените за ремап ще съм много благодарен.
    Навил съм се да я взема на 100% и искам това да стане до ден-два. Няма друга такава, с тези екстри на тази цена. Просто се опитвам да преценя последствията предварително, защото ми е малко извън предвидения бюджет.
    Колега , имам съм го този "проблем" да кажем със съединителя .. но на бензин , отделяше супер ниска и с един сантиметър ход на педала . Колата и днес се кара , няма проблем и вече дори си отделя нормално.
    Като цяло няма какво да преценяваш , даваш парите и трябва да си с едни 3к поне в резерв за каквото дойде .
    Нямаш ли ги , по добре пасувай.
    Fiat Bravo 1.9 JTD 105hp - Ex..
    Alfa Romeo 147 2.0 TS Selespeed - Ex ..
    Alfa Romeo 156 2.4 20v "TI" - Ex ..

  9. #9
    Младши алфист
    Join Date
    May 2015
    Location
    Pleven
    Posts
    13

    Default

    Колега!
    Наскоро си купих 159-ка, която търсих около 5-6 месеца. Като реших да сменям 147-цата със 159 ми се искаше да подкарам първата пробвана, въпреки, че имаше забележки. Знам какво е чуството много добре, съвсем прясно ми е Ако се съмнявах в нещо, казвах не... Търпение... Относно километрите, кола на 12 години на 120000 ми е малко съмнително. Има една 159-ка която се продава в Плевен на 187000км като я закарах на преглед при мой приятел се оказа,че е на минимум 326000, тогава за последно са чистени някакви регистри, а на колко е реално, никой не знае. Така че както те посъветваха и по-горе намери или плати на някой да я "закачи" на място и да види за какво става на въпрос. Успех!

  10. #10

    Post

    Благодаря на всички отзовали се колеги, нямате равни. След прочетените мнения, задълбочено мислене и бая душевен тормоз, реших да се откажа за сега от големия дизел и да си взема 1.9 мотора. Даже бях приятно изненадан с една от последните обяви във форума, утре имам среща с колегата. На хартия всичко изглежда много добре, ако и на живо е така, тя ще е the one. В комплекта влизат летни и зимни гуми, с този двигател ще мога да си ползвам ТЕЛК-а, по евтин е за обслужване и поддръжка, а и идеята да си закупя автомобил от някой колега алфист от форума, ми допада повече. Ще трябва да се разделя с един цилиндър и бруталния кожен салон, но се чувствам много по уверен, че ще се справя с разходите и поддръжката. В момента карам 145 1.9 JTD, надявам се ъпгрейта в мощноста да ми е достатъчен, а дори и да не е, ще мога да ползвам спестените пари за ремап и доизпипване.

  11. #11

    Default

    Не е точно така.
    Между 1.9 и 2.4 има разлика в данъците и малко в разхода, но при поддръжката и ремонтите е "все тая" . Тоест - какъвто ти е късмета. Ремъците струват еднакво, и двете имат турбо, вихрови клапи и демпфер. Разликата е, че 2.4 може да спука глава, а 1.9 е с кашкавалената кутия дето и вият лагерите.

    Но петака си остава уникален и рядък мотор с разпознаваем звук и яка тяга. Според мен подхожда повече на 159.
    Докато 1.9 четирицилиндрови тракалници има във всеки голф, пасат, фиат, опел и т.н....

  12. #12
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Не е точно така.
    Между 1.9 и 2.4 има разлика в данъците и малко в разхода, но при поддръжката и ремонтите е "все тая" . Тоест - какъвто ти е късмета. Ремъците струват еднакво, и двете имат турбо, вихрови клапи и демпфер. Разликата е, че 2.4 може да спука глава, а 1.9 е с кашкавалената кутия дето и вият лагерите.

    Но петака си остава уникален и рядък мотор с разпознаваем звук и яка тяга. Според мен подхожда повече на 159.
    Докато 1.9 четирицилиндрови тракалници има във всеки голф, пасат, фиат, ел и т.н....
    Точно все тая е. Ти имал ли си и двете?
    Знаеш ли колко струва трудът за смяна на пистовите ремъци на 2.4, и как точно протича смяната? А на 1.9?
    Или как се сменя алтернатор на 2.4?
    Или изпускателен колектор на същата?
    Май този клип не си го гледал още.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  13. #13

    Default

    А на колко време се правят тези интервенции?



  14. #14

    Default

    Не знам колко струва никакъв труд, щото колите си ги правя сам.

    Казвам че е "все тая" щото не се знае какъв ти е късмета и какво ще ти се наложи да правиш.
    Традиционното обслужване е еднакво - ангренажа е същите пари, водната помпа, филтрите, всичко е еднакво... Единствено петака събира малко повече масло.

    Алтернатора от кога е към обслужването? Три коли съм имал и на нито една не съм сменял алтернатор.
    Нито пък изп. колектор съм свалял.

    Затова казвам че е все тая. Както може да си купиш 2.4 и само да го обслужиш и да караш (малко вероятно, но възможно), така може и да си вземеш 1.9 и да глътне клапи, да хвърли турбо, маховик и бонус да правиш кутия.... Може и обратното, естествено. До късмет е. Затова бих си купил по-мощния мотор, с по-хубавия звук, който ще ми прави повече кеф. Пък ако се счупи нещо, ще го оправим и пак ще ми е кеф.
    А ако си купя компромиса 1.9 само заради фалшивата надежда че ще ми прави по-малко проблеми и накрая пак се строши и хвърля една кофа пари по него, ще ме е яд че не съм си взел 2.4. Това ми е идеята

  15. #15
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    2.4 монтиран в 159 е кошмарен и за обслужване, или ремонт. В много отношения.
    Всяко обслужване, или ремонт, ще бъде по-скъпо от аналогичното, при 1.9.
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •