Results 1 to 5 of 5

Thread: Безакрайна климатична драма...

  1. #1

    Default Безакрайна климатична драма...

    Здравейте, момчета.
    Моля ви за помощ и съвети относно една постоянна драма, която имам с климатика на тази кола. Преди да съм я засилил в някое дере (евентуално и с майсторите, които я правиха завързани вътре).
    Датата е около началото на лятото. Колата няма климатик и отива при сервиза до гробищата за автоклиматици. Констатира се спукан маркуч от компресора към радиатора, който е нахвърлял всичко с масло. Сменява се маркуча, заедно с радиатор с дехидратор (нови). Колата се пълни с фреон, преглежда се за изпускания (няма такива). Колата има един ден климатик, на следващия ден няма. След доста висока сума за труд, фреон и т.н. майстора ми казва вчера вечерта работеше като си я взе, днес защо не работи не знам, не е моя работа. Според мен проблема ти е в компресора.

    Пържа се аз в жегите и отчаяно помпам бутона със снежинката с надеждата, че някога ще тръгне. Тръгваше за по някакви секунди климатика и пак умираше. По едно време започна да пуши здраво от компресора, гадната миризма влезе и през духалките и спрях климатика - спря и пушенето.

    Отивам на втори сервиз - диагностиката там е компресор. Взех си от мегапартс един компресор с надеждата, че поне там имат 2 седмици гаранция и ако нещо му има ще мога да го върна. Взимам си колата от втория сервиз и колата има климатик една седмица. Радвам се аз на климатика, докато след 1 седмица пак не изпуши по същия начин. Връщам се в сервиза - било съединител на компресора. Казаха ми, че не знаят кога ще могат да го сменят. Аз се изнервям и търся трети сервиз.

    Намирам трети сервиз (вече лятото е преполовено, колата ми иде да я засиля най-страшно някъде, защото всеки път като вляза и умирам от жега, а вече съм с около 700 лв хвърлени на вятъра и нямам климатик).
    В третия сервиз ми казва човека, че не съединителя е проблема, ами целия компресор е блокирал. Сваляме компресора, заменям го в мегапартс със същия номер компресор. Човека ми казва, че компресора ми е заминал, защото след първия прецакан компресор, цялата система е била в стружки. И те са прецакали втория.
    Човека ми промива системата, слага третия компресор, климатик има. Макар и да ми се струваше една мааалка идея по-слаб от предишния, но все пак имаше. На следващия ден климатик няма. Веднага като разбрах, че няма климатик го изключих, за да не блокира нещо и третия компресор и пак да трябва да наливам пари и за промиване на системата (още едни 120 лв). Отивам в сервиза, човека го пусна климатика и тогава като беше в сервиза климатика тръгна. Тръгнах си от сервиза и днес пак нямах климатик.

    Равносметката е:
    нови радиатор и дехидратор
    3-ти компресор
    промиване на системата от стружки (дехидратора също е сменен, реално това е 2-ри дехидратор)
    смяна на маслото в последния компресор
    500 грама фреон (колкото трябва да бъде, не изпуска от никъде)

    Оня ден в сервиза вдигаше перфектно налягане по показатели и всичко беше 6. Човека ми каза, че може датчика за високото налягане да дава дефект, възможно ли е? И ако да - мога ли да го пробвам в домашни условия дали работи. Например да го махна (ако знам къде е изобщо) и да дам контакт на късо да видя дали ще тръгне?

    И моля ви, знам че рискът с компресори втора ръка си е мой, но на кола, която струва 4-5 к, не ми се правят реставрации, достатъчно средства има наляти по нея.

    Моля ви за помощ.
    Благодаря предварително!
    Last edited by ducaticorse; 02-09-2018 at 22:02.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  2. #2
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Има едно кабелче, което отива до съединителя на компресора.

    Свържи една крушка от габарит между него и шаси.

    Крушката ще свети, когато системата е включила компресора (или поне - когато иска да го включи).

    Така, когато усетиш, че климатикът не работи, по това дали крушката свети или не, ще разбереш дали проблемът е в управлението на компресора (датчик за налягане и пр.) или в самия компресор, термостатичен клапан и пр.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  3. #3
    Болен алфист
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    СОФИЯ, МЛАДОСТ 3
    Age
    51
    Posts
    1,531

    Default

    Един повреден пресостат (датчик за налягане), спокойно може да прави описаните мизерии. За съжаление няма как да го провериш без да източиш фреона.
    Alfa Romeo 155 2,5 TD 12.1994 recicled
    Alfa Romeo 156 2,4 JTD SW 04.2003 EX
    Peugeot 508 RXH 02.2013

  4. #4
    Болен алфист BO's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    София
    Posts
    2,506

    Default

    ecotronic ти предложи добра идея, за да се ориентираш дали системата спира по "желание" или заради външна сила.
    Подобно нещо в последствие може да направиш и на пресостата, за да видиш дали в него не е причината, ако системата изключва компресора, заради прекалено ниско или прекалено високо налягане.
    Най-лошото, което може да се случва в твоя казус е ТРВ-то нещо да забива и да не дроселира фреона, а да го пуска през изпарителя и да достига до компресора в течно състояние. Което обяснява смяната на компресорите.

    Quote Originally Posted by Alexanderbb View Post
    Един повреден пресостат (датчик за налягане), спокойно може да прави описаните мизерии. За съжаление няма как да го провериш без да източиш фреона.
    Не е необходимо демонтирането на пресостата за проверка.
    А и дори да искаш да го демонтираш не е необходимо източване на фреона.
    OM642
    1NZ−FXE ; 1CD-FTV
    Х... Insignia, Brava, 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

  5. #5

    Default

    Благодаря ви за мненията, момчета. Благодаря и на Любо още веднъж за съдействието. С него видяхме, че управлението на климатика е ок, откъм електро. Но когато проверявахме това пак не работеше климатика. За така нареченото ТРВ - не стигнах до неговата проверка, обяснявам защо. Следващата ми стъпка беше да отида при още един препоръчан майстор. Той ми каза, че и този компресор е заминал, и че трябва да се смени. Като неговия вариант беше за инспектиран от него компресор с една година гаранция, пак промивка на системата и смяна на дехидратор. Въпреки, че радиатора и дехидратора ми са нови, и то си личи, но както и да е. Реших да си взема колата без да правя ремонта, защото нещо ми подсказваше, че има друг проблем, който води до тези повреди в компресорите. Припомням, че това е 3-ти компресор, който аз сменям. Компресора, с който аз взех колата също беше повреден (значи общо 4 счупени компресора) и според сервизната история е сложен преди 30-40 к. Въпреки, че компресорите, които аз слагах са втора ръка, съвпаденията стават доста. Като отидох да си взема колата й работеше климатика. И още й работи, засега, да не ме чуе дявола дано. Без нищо да й е правено. Шашава работа, нямам идея. Та стана ми интересно за този ТРВ клапан, но засега смятам да съм на принципа нещо ако работи да не го пипам, а ако се счупи пак нещо ще го мисля. Или поне се надявам вече да е станало студено, когато пак стане.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •