Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Питане към колегите направили прехода 156 -> 159

  1. #1
    Запален алфист C-e-c-o's Avatar
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    София
    Posts
    129

    Default Питане към колегите направили прехода 156 -> 159

    Впечатления, мнения, сравнения и съжаления от към поддръжка, комфорт, управляемост... ?

  2. #2

    Default

    Бях пуснал подобна тема, относно моята дилема, дали да си взема 159 2.2 след моята 156 2.0, в английските форуми миналия месец - https://www.alfaowner.com/Forum/alfa...156-2-0ts.html

    Общо взето, мнението на хората там е, че 156 е много по-забавна за каране, по-повратлива, отзивчива и с по-директна връзка с пътя. Кола за каране.
    А 159ката е по-тиха, по-комфортна, по-стабилна, по-"премиум" ... И по-скъпа за поддръжка, естествено.
    Тоест - 159ката е идеална за дълъг път и магистрали, за да не се измаряш толкова.
    А 156цата е да даваш газ на къси разстояния и пътища със завои, щото всичко над 200-300 км на ден ми надува главата с тая генерация и бучащия на 4000 оборота твинспарк...

    За мене изводите съм си ги направил - ще си запазя 156цата... и ще си взема и 159ка, когато имам достатъчна финансова стабилност, за да не ме притесняват скъпи носачи и падащи стъкла.

  3. #3
    Болен алфист Scrapera's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    София
    Posts
    1,268
    Blog Entries
    3

    Default

    Ти не беше ли писал, че опитът на Алфа и Опел за 159 бил тежко голямо говно, или нещо от сорта?
    1996 164 Super TS LPG | 1997 164 Super TS

  4. #4

    Default

    Чак "говно" - едва ли... Но е факт че колата е най-тежката в класа си и всичките версии са със леко срамни динамични характеристики. И има доста болежки и потенциални (скъпи) проблеми...

    Но на тая красота кой може да устои?
    И бензинова ще мога да си намеря сравнително лесно на 100-150к км за малко пари, както сегашната ми....

    Аудита с такъв пробег и възраст ще струват три пъти повече. И са по-грозни. И се чупят още по-скъпо.

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Classicalfamaniac View Post
    Ти не беше ли писал, че опитът на Алфа и Опел за 159 бил тежко голямо говно, или нещо от сорта?
    Баш говн* си я нарече, ама айде
    http://clubalfaromeo.com/forum/showp...1&postcount=46
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Заснемане.JPG  
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm Q-tronic



  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    Чак "говно" - едва ли...
    Доброволно ли ще ни се представиш за линчуване или да ти пращаме потеря?


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Долна Митрополия
    Age
    48
    Posts
    342

    Default

    Аз минах от 156 2,4 136к.с. на 159 1,8 140к.с.Не знам за другите,но моето мнение е,че 159-ката си е истински наследник на 156,т.е. всичко което харесваш в 156 го има и тук,но на едно по-високо ниво.Настройката на окачването е перфектна за хората,които обичат да карат,а не да се возят.Качеството на изработка е по-добро,няма го обичайното досадно тръскане,което ми идваше в повече на мен.Абе истинска еволюция на предходния модел и при всички случаи по-добър автомобил.
    alfa 159 1,8 mpi/lpg

  8. #8
    Запален алфист cec21's Avatar
    Join Date
    Sep 2012
    Location
    София
    Posts
    112

    Default

    Забелязвам нова тенденция в този форум. Някакви хора се скъсват да плюят по 159, колко чуплива била, много скъпа за поддръжка, не било алфа, тежка е, не върви,не биха дали толкова пари за нея и още и още “суперлативи” за модела. В един момент същите тези хора си купуват точно гадната 159 и се наблюдава обратната тенденция - обслужване, разни дребни ремонти и мноооого километри.
    159 2.4 JTDM HIGH
    147 1.9JTD 8v - Ex

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Доброволно ли ще ни се представиш за линчуване или да ти пращаме потеря?

    Забравил съм явно, някои път ползвам по-цветен език от нормалното

    Има си плюсове и минуси колата, както всяка друга.
    Добре че поне е евтина и красива, а и от бензиновите 4цил мотори още никой не се е оплакал...

    Щото А4 2.0тфси може да е по-лека, по-бърза и по-икономична, но пък мотора е с фабричен дефект в мазането и гори по литър масло на 1000км , трупа нагар и се нуждае от основен ремонт на стойност хиляди левове (бутала, сегменти, лагери, верига, обтегачи, маслена помпа...) Доста коли на по 100 000 км са им сменяли гаранционно цели мотори... При алфите такова нещо няма.
    Подобна е работата и с бензиновите бемвета(е90), а те пък са супер грозни, особено седаните и комбитата, а те са също толкова качествени като 159 - и на тях им падат стъклата, и те имат проблеми с рейките и т.н...
    И както казах, ауди или бмв да си намериш на 100-150к км трябва да го плащаш на дебело...

    Просто се дразня на факта, че 156цата беше доминант в нейното поколение. Продадени доста бройки, най-добрата динамика в класа, кола на годината, страхотни спортни успехи (ETCC)...

    А 159ката не оправдава очакванията след най-успешния модел на алфа... Продадени 3 пъти по-малко бройки, никакви спортни успехи, и компромисни показатели спрямо конкурентите... Затова моето мнение е, че е провал в развитието на марката, нещо като стъпка назад.

    Но все пак ще си купя някога.

  10. #10
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Quote Originally Posted by dhtj View Post
    А 159ката не оправдава очакванията след най-успешния модел на алфа... Продадени 3 пъти по-малко бройки, никакви спортни успехи, и компромисни показатели спрямо конкурентите... Затова моето мнение е, че е провал в развитието на марката, нещо като стъпка назад.

    Но все пак ще си купя някога.

    Да ти припомня, че и Майбах по-малко се продава от 156


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  11. #11

    Default

    Стига де, не е коректно сравнението.
    Нали все пак 159 трябваше да е заместника на 156. Но реално не се получи така.
    Като излезе джулията, в много от ревютата казваха, че това е истинския наследник на 156 - малък спортен седан с отлична динамика. А 159 си остава в някакъв отделен клас.

  12. #12
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    15,785

    Default

    Аз пък залагам една бира на това, че след 15 г. ще се окаже, че Джулията се е продавала по-слабо от 159.

    И това няма да бъде, защото Джулията е лоша кола а защото сме бедни хора. Всеки иска повечко коне под капака, но не и когато се говори за подръжка, когато зарежда гориво или когато плаща данъци. Поради това гледаме да минем с едно ремапче за 200 лв.
    Last edited by ecotronic; 25-09-2018 at 16:34.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  13. #13

    Default

    Може и така да стане... Нещо се инатят и поради не знам какви причини не искат да сложат по-малък и по-икономичен бензинов мотор. А имат два готови - и tbi, и multiair .
    Сегашната А4ка и БМВ 3-ка имат 1.4 и 1.5 моторчета, единия даже трицилиндров , идеални за служебни и за непретенциозни клиенти, които карат леко и биха си купили колата само заради визията...
    Но сигурно си знаят нещо мениджърите, едва ли съм по-запознат от тях със ситуацията.

    Същото е и с големия дизел. И Ауди и БМВ имат 6 цилиндрови 250+ коньови дизели. На алфата най-големия (и единствен) е 2.2, но айде това е по-оправдано, покрай сега модерното демонизиране на дизела и поради факта че този тип мотори си ги обичат само немците вече за аутобана и бай-ганьо рейсърите след 15 години когато ги взимат и ги "начипват" и им режат катализаторите, за да чадят яко

    Излишно се отклонихме от темата обаче и ще ни се карат.

  14. #14

    Default

    А 159ката не оправдава очакванията след най-успешния модел на алфа... Продадени 3 пъти по-малко бройки, никакви спортни успехи, и компромисни показатели спрямо конкурентите... Затова моето мнение е, че е провал в развитието на марката, нещо като стъпка назад.

    Но все пак ще си купя някога.

    Дано да е в този живот



    А аудитата си имат вече лечение 1.8 и 2.0 бензинките.


    Нарича е качествено масло - при бензина сиректно впръскване има тенденция за преждевременно запалване на сместа и точно поради това от април тази година в САЩ вкараха нова категория на която да отговарят маслата за бензини с директно впръскване - поради преждевременно заплаване се получава недобро изгаряне не бензина и поради това се нарупват и нагар/сажди, а пък те водят до авария на двигателя.


    Това се наблюдава не само при немските, а при всички бензини с директно впръскване, просто немците най-много са се усрали при проектирането на дивгателя, но и останалите са се усрали.


    Новото масло контролира преждевременното взривяване на сместа в цилиндъра и така не се образуват нагари, има повече мощност и не аварира двигателя.


    Ако се поинтересуваш можеш да разбреш и кое е първото сертифицирано масло на европейски производител преминало през тестовете за новите норми на API.
    Alfa Romeo 159 2.4 JTDm -200 алфистки коня+ 30/40/ до 50 тунинговани коня

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by alfa racer GTA View Post
    А аудитата си имат вече лечение 1.8 и 2.0 бензинките.
    Нарича е качествено масло....


    Новото масло контролира преждевременното взривяване на сместа в цилиндъра...
    Бе едва ли проблема се решава само с масло. Имат 5 ревизии на бутала и сегменти от 2008 до 2015. С еди си колко мм дълбок канал, еди си колко мм дебел сегмент, пък сегменти от различни сплави и т.н... Много опити правиха докато уцелят най-накрая свестно решение.

    А и аз ти казвам, че има много случаи за гаранционно подменени двигатели, щото са горели десетки литри от смяна до смяна... Те не са сипвали боза, сипвали са оригинално масло в официалните сервизи.

    А за втория абзац от цитата... не искам да се заяждам или да обиждам, ама ми звучи тъпо... Как ще регулираш С МАСЛО момента на запалването? Запалването е проста работа - компютър-бобина-свещ. Масло не участва в тая схема.
    Да не забравяме и детонационните датчици. С тях няма как да има преждевремнно взривяване.
    Last edited by dhtj; 25-09-2018 at 17:23.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •