Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: Шайба на алтернатор АЛФА 147

  1. #1
    Младши алфист See7heEviL's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    28

    Default Шайба на алтернатор АЛФА 147

    Здравейте колеги,искам да ви попитам някой свалял ли е въпросната шайба на алтернатора и ако да трябва ли да се свали целия или може на място.
    Следователно ако неможе да се смени на място как се сваля алтернатора.
    Алфа 147 1.9JTD 16V

  2. #2
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Аз сменях скоро и определено се сваля алтернатора.
    Как вече някой друг ще каже, но като го свалиш го ревизирай, че моя колектор си беше вкопан:
    http://img718.imageshack.us/img718/8781/30092010019.jpg

  3. #3
    by O.E.Motorsport oem's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Горна Оряховица
    Age
    40
    Posts
    7,474

    Default

    Уххх. Значи. На оста има дупка за шестограм. И гайка мислия 23, но не съм сигурен. Така се развива тая гайка и се маха шайбата. Но защо ти е да я махаш? Бие ли? Какво прави?

    Алтернатора се сваля мн. кофти. Или през полуоската като я махнеш или махаш смукателния колектор и го вадиш от горе.

    ЕДИТ: ах ти си дизел. сега видях. само от долу се вади при теб. и шайбата има два модела. със съединител и без. трябва да се види точно каква е
    Discover us on Facebook page - Maha LPS3000 DynoMachine

  4. #4
    Diesel addicted emzo's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Стара Загора
    Age
    41
    Posts
    1,350

    Default

    Фрайлауф мисля, че е.
    При мен беше блокирала и на място клатушкаше колата буквално.

  5. #5
    Запален алфист
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    ПЛЕВЕН
    Posts
    342

    Default

    Голямо сваляне те чака.Шайбата е изключено да я свалиш на място защото е буквално на сантиметри до коша и просто няма място.Затова задължително демонтираш генератора.Проблема е , че за да го свалиш трябва да демонтираш маса други неща и най-важното цялата дясна полуоска/ и двете части/ иначе няма сваляне.После го вадиш надолу .Нагоре не може да излезе както и да го въртиш .Като свалиш генератора е възможно да видиш още по-голям зор с демонтирането на самата лагер-шайба.При тебе т.к. си дизел е подвижната , тази която зацепва само в едната посока на въртене .Контрата е в самата ос и е със шестограм или еврейска звезда , но не си спомням размера.Ако се е прецакал лагера всичко буквално се заварява /поне при мен беше така на предишната ми 156-ца и свалянето е с рязане на самата шайба.Най -добре занеси сваления генератор на майстор по тия части/стартери , генератори / защото те си имат и специалния инструмент и най-вече за да ти ревизира състоянието -,лагерчета , четки , колектор , да го замери за евентуални пробиви , абе въобще всичко което може да се направи за да го сглоби в топ-състояние защото кошмарното сваляне хич няма да ти се иска да го повториш.Лагер-шайбата беше по спомен около 100 лв. , но ти говоря за цени от преди може би 2 години.Аз лично я взех от специализиран магазин "Францизкуп" мисля , че се казваше.Чукни в гугъла и ще ти излязат адресите в цялата страна.Айде успех и дано съм ти бил полезен.
    Alfa Romeo Giulietta 170hp

  6. #6
    S.T.A.L.K.E.R. Galeano's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Бургас
    Age
    42
    Posts
    864

    Default

    Quote Originally Posted by alfageorgi View Post
    Голямо сваляне те чака.Шайбата е изключено да я свалиш на място защото е буквално на сантиметри до коша и просто няма място.Затова задължително демонтираш генератора.
    Точно, проблема не е в шайбата а в генератора. Шайбата се развива най лесно с въздушен пистолет. След това има разпояване ,разглобяване и смяна на два лагера на обща стойност 30лв.Евентуално и едни четки. Добре е процедурата да бъде извършена от човк с опит и нужния инструмент,тоест майстор.
    Last edited by Galeano; 18-10-2010 at 20:51.
    Alfasud/156 1.8ex
    156 2.4 JTD/156 2.5 Q-system/Uno 1.3Turbo i.e-again/Yamaha R6

  7. #7
    Младши алфист See7heEviL's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    28

    Default

    Благодаря ви за отговорите и сори че не се включих в темата по рано но просто ми се пре*** компютъра и не можех снощи.
    Аз колата съм я оставил на майстор ,но искам да знам какво ще се случва с нея докато се прави(не повярвах на майстора че трябва да свали и полуоската).
    пп. при мен издаваше един много гаден металически звук,а когато я погледнах видях че е превъртяла и на двете страни,докато отидох до майстора(2 км)спря тотално да зарежда.
    Поздрави
    Алфа 147 1.9JTD 16V

  8. #8
    Младши алфист See7heEviL's Avatar
    Join Date
    May 2010
    Location
    София
    Age
    34
    Posts
    28

    Default

    Колеги да се похваля,Пак съм да пътя
    до сега бях при майсторите и сменихме ролката.Най хубавото е че не вадихме алтернатора само го развихме от болтовете и го наклонихме така че да може да се развие шайбата.
    ПП. За хората които мислят да си я сменят сами да не ги отчайвам ама без подходящ инструмент няма да стане.
    Алфа 147 1.9JTD 16V

  9. #9

    Default

    Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
    Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

    Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

    Колата е 147, 1.9 16v 2004.

    Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.
    Last edited by vensai; 01-09-2016 at 06:52.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by vensai View Post
    Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
    Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

    Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

    Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.
    Покажи и инструмента

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by vensai View Post
    Потвърждавам, че алтернатора се сваля от горе !
    Сваля се щеката за мерене нивото на маслото, кутията за картерните газове и маркуча, който отива в картера. Там има няколко кабела които малко се изместват на ляво и на дясно и алтерната си излиза от там без проблем. ще кача и снимков материял по късно.

    Не знам защо всички се мъчат да го свалят от долу. Аз го свалих моя за 15-20 минути.

    Относно "специалния" инструмента, взех го за 22 лв. В нета има доста.
    Ти откри топлата вода 6 години по-късно Всеки може да си го сваля както си иска.
    Fiat Punto 1.4GT 1996
    Hyundai Tucson 2.0 2007
    Renault Clio 1.5 2019

  12. #12

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Ти откри топлата вода 6 години по-късно Всеки може да си го сваля както си иска.
    Не му убивай ентусиазма

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by Alex_26 View Post
    Не му убивай ентусиазма
    Напълно безсмислено, само и само да се напише нещо. И това навсякъде.
    Това твоето се казва страст към епистоларния жанр. Предполагам, че това словосъчетание ти е непознато, за това преди да отговориш виж какво означава.
    Last edited by lordliness; 01-09-2016 at 00:39.
    Не всички, които се скитат, са изгубени.

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by thecleaner View Post
    Ти откри топлата вода 6 години по-късно Всеки може да си го сваля както си иска.
    В нета мненията са двустранни и не потвъдени. Добре че някой беше написал че се сваля от горе. Иначе щях като всички да си загубя един ден в разглабяне.

    Пък ти като си открил топлата вода по рано, си я ползвай без излишни коментари.

  15. #15

    Default

    Я ти качи снимките, да ги има, все някой ще му е за първи път.
    156 2.4 JTD SW 140-ex./ 147 1.9 JTDM 150-ex./ 159 2.4 JTDM SW Qtronic 200-ex./
    GIULIA
    2.2 JTDM ​180 ZF8

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •