Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16

Thread: Задържащи спирачки и вибрации при висока скорост

  1. #1

    Default Задържащи спирачки и вибрации при висока скорост

    Колеги, от известно време имам един проблем. Всъщност проблемите са два, но ги намирам за свързани един към друг.
    1. Когато покарам известно време колата усещам, че имам леко задържане на спирачките. Миже би при по-топло време се усеща повече, не знам. Например при лек наклон при отпусната спирачка, колата не тръгва надолу. Съответно и при тръгването се усеща някакво леко напрежение. При студена кола не го прави, само след като съм я карал известно време.
    2. При каране например на дълъг прав участък от 70-80 нагоре започват постепенни вибрации и се усилват доста с карането, направо имам чувството, че ще падне някое колело. И в момент на такива вибрации, ако тръгна да спирам педала на спирачката реагира от най-малко докосване (а като сега съм запалил колата студена не е така например) и като натисна спирачките вибрациите се усилват още повече. Интересното е, че като покарам така известно време с тези вибрации например 3-4-5 минути и изчезват и педала на спирачката си връща нормалния ход.

    Двата проблема ми се струват някак свързани. Друг интересен факт е, че по предно ляво колело се отдела видимо повече феродо и като закарам колата на мивка е доста по-мръсно от предно дясно. И като цяло го чувствам някакси повече отпред проблема.

    Преден ляв апарат е ревизиран, та не е от това. Предните ми накладки ще са скоро за смяна. Дисковете са сменяни сравнително скоро. Задните не са сменяни никога май.
    Относно такова задържане съм чел, че проблема може да е в спирачните маркучи, тъй като се разлагат отвътре и се задръстват с боклуци и не може да върне спирачната течност. Маркучите са сменяни преди 50-60 к км. Тогава колата е била на 220 к някъде и тогава са свалени оригиналните.


    Някакви предположения?
    Last edited by ducaticorse; 21-10-2018 at 02:08.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  2. #2

    Default

    Ако смяташ че задържа, покарай малко и опипай джантите. Имах такъв проблем със заден апарат, който освен леко присвирване от накладките в десен завой, не даваше други симптоми. Само след 30км джантата не можеше да се пипне.



  3. #3

    Default

    Или накладките са блокирали в държача им - една от причините. За вибрациите - баланс, гума, джанта, диск. Криви имам предвид

  4. #4

    Default

    Благодаря за отговорите. Пипал съм джантите и по принцип и двете са топли (не знам колко е нормалното), но по топла е предна лява, при която споменах, че се отделя най-много феродо. Също така скоро като минах ГТП измерихме движението на валците и при предно ляво беше малко по-голямо съпротивлението. Момчето каза, че е в норми, но тогава и колата беше сравнително студена и не задържаше толкова. За вибрациите съм го мислил това с баланси, но вибрациите не са константа, както би трябвало да е при крива джанта - имам предвид първите минути ги няма, идват постепенно, после става страшно и после изчезват. И когато ги има педала на спирачката е много чувствителен - а като ги няма не е така. Възможно ли е това блокиране на накладката да се случва повторно, имам предвид лесно ли става или е нещо инцидентно? Понеже наскоро като ми ревизираха този апарат, после пак са ги намествали накладките.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  5. #5
    Авиомеханик firedragon's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Бургас,София
    Age
    34
    Posts
    891

    Default

    100% ти задържа апарата. Причините за това може да са много. Спирачен маркуч, проблем с накладките, проблем със самия апарат. Като казваш, че е бил ревизиран какво имаш предвид, смяна на всичко по апарата или просто раздвижване на двата водача?
    Alfa Romeo 33 SW 1.7 16v - Няма я вече.
    Alfa Romeo 155 1.8 8v TS - и нея
    Alfa Romeo 156 1.9 jtd 8v '02 - и нея
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 jtdm 16v '07

  6. #6
    Алфист идеалист ecotronic's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    София
    Posts
    16,342

    Default

    Може и в ABS - а да е проблемът за задържането.


    159 1.8 MPI
    166 2.0 TS (ex)

  7. #7
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    Кто гледам подписа става въпрос за Кросвагон q4 и вибрацията може да е от висящ лагер,кардан,полуоска и др.Също така апарата е със 4буталца.
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  8. #8

    Default

    Кардана е ревизиран преди 5-6 к с нов лагер. Ако хипотетично обаче има проблем с кардана аз си го представях да го има винаги, както например при небалансирано колело / крива джанта. Поправете ме ако бъркам?
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  9. #9
    Старши алфист
    Join Date
    Feb 2017
    Location
    Пловдив
    Posts
    534

    Default

    Имах подобна ситуация, но с друга марка автомобил. Оказа се, че проблема е в серво усилвателя на спирачките. Симптомите първоначално бяха като твоите, без вибрациите обаче. Но след известно време се влоши толкова, че спирачките изцяло блокираха. И трябваше да развивам леко маркуча на спирачната помпа, за да падне налягането. А никой майстор, не се сети за сервото. Всички искаха да сменят спирачни апарати и помпа.

  10. #10
    Старши алфист lubo_red's Avatar
    Join Date
    Nov 2008
    Location
    pernik
    Posts
    725

    Default

    И моя кардан беше ревизиран на месец и половина инимах една вибрация при 80-90км.Скъса кръстатото каре и се оказа,че не е направен като хората.След това купих друг кардан,ревизирах го и сега нямам вибрации.
    ALFA ROMEO 156 1.8TS ex
    ALFA ROMEO 2.0JTS ex
    ALFA ROMEO Crosswagon Q4
    Продавам Алфи на части!

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by ecotronic View Post
    Може и в ABS - а да е проблемът за задържането.
    Доискажи се

    ---------- Post added at 06:38 ---------- Previous post was at 06:36 ----------

    Quote Originally Posted by lubo_red View Post
    И моя кардан беше ревизиран на месец и половина инимах една вибрация при 80-90км.Скъса кръстатото каре и се оказа,че не е направен като хората.След това купих друг кардан,ревизирах го и сега нямам вибрации.
    От колело вибрациите са едни, от кардан са съвсем други

  12. #12

    Default

    Апарата е проверен повторно от друг майстор, каза, че е ок. Но след каране продължава да се нагрява повече предно ляво колело от останалите. Според майстора проблема ми е в ABS-а, но не може да ми каже повече. Какво може да е дефектирало там? Датчик или някакво управление?
    На мен пък още нещо ми е странно, което все си ме навежда на мисълта на механичен проблем и той е, че при ситуация, при която обяснявах че при някакъв наклон отпускам спирачката и колата си седи, а не се спуска надолу, когато напомпал силно няколко пъти педала на спирачката, спирачките отпускат малко и колата тръгва.
    Last edited by ducaticorse; 27-10-2018 at 16:55.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

  13. #13
    Дигиталния digitalundgrd's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    София
    Posts
    5,265

    Default

    Quote Originally Posted by ducaticorse View Post
    ...Според майстора проблема ми е в ABS-а, но не може да ми каже повече. Какво може да е дефектирало там? Датчик или някакво управление?...
    Затлачват се с гняс клапанчетата намиращи се в АБС-централата.

    Правилно ти е казал мастера, много вероятно от там да ти идва проблема.
    Ясно, че в тоя форум - слаб пияч, бияч, ебач и слаб шофьор няма, ма нема смисъл да се фалим..

    МEGANE RS CUP ''20
    Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by digitalundgrd View Post
    Затлачват се с гняс клапанчетата намиращи се в АБС-централата.

    Правилно ти е казал мастера, много вероятно от там да ти идва проблема.
    Мислиш ли?Или е апарат с накладките за профилактика, или скапан маркуч

  15. #15

    Default

    Апарат не е, ревизиран е, и след ревизията пак е минал проверка. Оставих колата за смяна на спирачна течност. Със сигурност скоро не е сменяна, да не кажа, че в сервизната история изобщо не я виждам да е сменяна, което пък ми е странно, но ще видим.
    '06 Alfa Crosswagon Q4

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •